werp met Denemarken zeer traag voortgingen, en tot geene uitkomst leidden. Deze omweg zon gezocht worden over Zweedsch gebied door het bevaarbaar maken van twee kleine riviertjes, ten noorden en ten zuiden van Helsingborg, in de Sond uitwaterende. Men meent dat Z. M. de Koningwiens vertrek naar Stokholm wordt aangekondigd, om bij de krooning van Koning Oscar tegenwoordig te zijn, ook omtrent voornoemde aangelegenheid vooral de reis derwaarts zal ondernemen. KEULEN, 30 September. Alhier heeft gedurende twee dagen eene algemeene bijeenkomst van Apo thekers uit Noord-Duitschland plaats gebadwaarop verscheiden belangrijke voorlezingen en mededeelingen geschied zijn. Op de uitgeschreven prijsvragen waren 11 antwoorden ingekomen. Zeventig leden waren tegenwoordig. Het genootschap bestaat reeds 24 jaren, en telt 1,400 werkende leden. TRIER, 30 September. Onder de bedevaartgangers ter vereering van den heiligen rok komen zoo ten gevolge van de vermoeijenissen der reis als van de veranderlijke weers gesteldheid vele ziekenzoodat de hospitalen met kranken opgevuld zijn en nog een grooter getal bij de inwoners onder dak zijn gebragt. De prijzen der levensmiddelen zijn daarbij geweldig gestegen van brood vleesch en bier is het noodige niet meer voorhanden, zoodat door de behoeftigen reeds allerlei soort van ongezond voedsel gebruikt wordthet water wordt hun in emmers uit de huizen toegereikt. Daarbij komt, dat eene overgroote menigte niet onder dak kan geraken en dus onder den blooten hemel op straat liggende moet overnachten. Aan ongelukken van allerlei aard ontbreekt het ook nietin bet gedrang zijn reeds eenige menschen omgekomen zelfs zijn de leden van de Luxemburgsche processie onder elkander handgemeen geworden en hebben dapper met stokken op elkander ingeslagen; eene vrouw is daarvan het slagtoffer geworden. BEIJEREN. MUNCHEN, 25 September. Sedert cene maand beerscht eene epidemische ziekte in verscheiden streken van Oud-Beijerendie met den naam van zwarte pokken bestempeld wordt, omdat de lijkenweinig uren na bet overlijdenmet dezelve bedekt worden. De menschen door die ziekte aangetast, bezwijken binnen korten tijd. Op de plaats waar zij zich vertoont, kost bet een vijfde der bevolking het leven. Er zijn door de Regering geneesheeren uit Munchen gezonden, naar de bezochte streken om naar den aard der ziekte onderzoek te doen en zoo mogelijk hulp te bieden. EIV G EL AST». LONDEN2 October. Tot Lord-Mayor is gekozen de Alderman Gibbs. Deze eerste Overheidsper soon is een koopman in vischdie onmetelijk rijk is; zijne bezittingen, door welke hij eene waardige plaats naast de Rothschilds beslaat, heeft hij alleen door zijnen handel in visch verkregen. Zoo als men weet is het de gewoonte om den Lord-Mayor meest altijd uit de kooplieden te kiezen. Een blad wil weten, dat een groot getal kiezers der City een verzoekschrift aan de Koningin heeft geteekend, om zijne verkiezing niet goed te keuren, hetgeen zelden of nooit gebeurd isen ook wel geen gevolg zal hebben. j)oor bet finantieel Agentschap van Portugal is aangekondigd dat de rente op de nieuwe geconverteerde fondsenverschijnende 1° Januarij 1845 alsdan alhier betaald zal worden. Met de Braziliaansche paketboot is 40,000 medegebragt voor rente betaling op de Braziliaansche fondsen. Den 28stcn heeft er in eene kolenmijn te Haslam bij Durham eene vree- selijke ontploffing plaats gehadwaardoor van 99 personendie in de mijn werkten slechts 4 gered zijn en de overige 95 of door verbranding of door - verstikking bet leven hebben verloren. Jn eene Egyptische Sarkophaag is onlangs door de Administrateurs van h et Britsch Museum eene vaas gevondenwelke graankorrelsboonen en erwten bevatte, welker oorsprong zeker 2,840 jaren te boven ging. Deze zaden zijn aan twee Heeren ter kweeking toevertrouwd met dat gevolg, dat de graan korrels en de erwten zijn opgeschotendoch de boonen nietde erwten zijn van eene onbekende soort, doch schijnen goed tot gebruik te zijn. Het huis Brown, agent der Chilische regering, heeft zijne betalin gen geschorst. Het passief is 150,000 bij een onbeduidend actief. Onze dagbladen deelen uitvoerige berigten uit Olaheite medevan den 25sten April, omtrent gevechten, tusschen de Franschen en de inboorlingen, waarin de laatsten wel 50 man verloren en 70 gekwetsten gehad hebben. FRANKRIJK. PARIJS3 October. Z. K. H. de Prins de Joinville is den lslen dezer te Havre aangekomen, dadelijk naar Rouaan vertrokken en in den namiddag te Parijs aangekomen hij beeft zich terstond naar Sl. Cloud begevenwaar de Koning zich bevond Z. M. hield juist een' Ministerraad, welke door de komst van den Prins werd afgebroken. De ontmoeting was regt hartelijken na de eerste vreugde van het wederzien geleidde Z. M. den Prins naar de Koningin. Morgen zullen H. II. M. M. zich naar het Kasteel van Eu begevenvan waar de Koning in den nacht van den O116" naar Engeland zal vertrekkenen de Koningin de terugkomst van haren Gemaal met de Prinses Adelaide zal afwachten. Z. M. zou zijnen Zoon den Hertog van Montpensier naar Engeland medenemen, cn bijna 4 dagen afwezig blijven. De Maarschalk Soult zal den Ministerraad in naam, doch de Hertog van Nemours in der daad, gedurende de afwezigheid van den Koning voorziücn. De Minister Guizot benevens onderscheidene hooge personenzouden Z. M. op de reis vergezellen. Men verhaaltdat de Prins de Joinville, toen bij voor Havre aankwam gedreven door het verlangen om zich op vaderlandscbcn bodem te bevinden slechts door een' Officier vergezeld zich naar den wal heeft laten roeijen, en daar, nadat de Officier zich gehaast had om naar het logement vooruit te gaanten einde de komst des Prinsen aan te kondigengeheel alleen langs de kaai is voortgewandeld. Het was toen omstreeks middernacht en vrij duister. Dit gaf aanleiding, dat een tolbediende, die in een' schuilhoek op de wacht stond, en slechts in de verte iets van het aankomen van de sloep bemerkt hadden Prins voor iemand hielddie in eene sluikhandelaars-on derneming betrokken was en hem als zoodanig aanhield. De vergissing kwam natuurlijk spoedig aan het licht, en de tolbediende haastte zich, om zich over zijnen ditmaal misplaatsten ijver te verontschuldigen. Het prachtige album, dat Lodewijk Filips aan Koningin Victoria ten ge schenke zal aanbiedenbevat teekeningen van de beroemdste Fransche schil ders, welke achtereenvolgens op het paleis de Tuileriën zijn ontboden, om eene proef van hunne bekwaamheid te geven. Het album is a la renaissance gebonden en een waar meesterstuk. Aan de eene zijde bevinden zich de wa pens van de Koningin van Engelanden aan de andere die van den stam van Lodewijk Filips. Zoo men wil zou de Hertog van Aumale, na het voltrekken van zijn huwelijk, met Prinses Carolina van Salerno, in November, den winter al hier met zijne Gemalin, vergezeld van den Koning en de Koningin van Napels doorbrengen. Van den spoortreindie gisteren middag van Rouaan was vertrokken zijn op weg eerst drie, en daarna nog twee met goederen geladen wagens in brand geraaktwelke van den trein losgemaakt en geheel verbrand zijn. De schade wordt op veertigduizend francs geschat. Men schrijft dit onheil toe aan nedergcvallen vonken. BELCrIE. BRUSSEL, 4 October. De landbouwer Bernardus Corynheeft op zijn landbuiten de Biugsche- poort, een aardappel gestoken die twee Ned. zwaar weegt. MECIIELEN, 4 October. De Heer Dr. Heiderscheidtdie reeds zoo veel diensten aan onze Vlaamsche jeugd bewezen beeft, blijft voortdurend blijken geven van ongemeenen ijver, kunde en geschiktheid tot het schrijven van opvoedingswerkjes. Dezer dagen is alhier bij Van Velsen-Van der Eist, een boekdeeltje van de pers gekomen, dat onder alle opzigten eene warme aanbeveling waardig is, namelijk de: Geschiedenis van het Oude Testamentingerigt tol een leesboek voor kinderen en Christelijke huisgezinnen. Een altoos zuivere taaleene ver hevene zedeleer gepaard met eenen verstaanbarenvloeijenden en gemoedelijken stijlmoeten het overal als een hoogstnuttig leerboek doen opnemen. STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat de Schuiten in bet Veer van deze Stad op 's Gravenliage en terug, te beginnen met 1° October, zullen varen sis volgt Van 's GRAVENHAGE op LEYDEN Des Morgens te negenen des Namiddags te half drie en half vijf ure. Van LEYDEN op 's GRAVENHAGE Des Morgens te zes cn half acht, en des Namiddags te vijf ure. Legdenden 30sten September 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand September 1844zijn binnen de Stad Leyden overleden 83 per sonen; als: 14 Mannen, 12 Vrouwen, 26 Zoons en 11 Dochters; levenloos aangegeven 6. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 114 kinderenals64 Zoons en 50 Dochters. ADVERTENTIE N. Gisteren avond beviel mijne geliefde Echtgenoote G. J. HOOGEBOOMzeer voorspoedig van twee ZONENwaarvan de jongste heden morgen tot onze droefheid is overleden. Leiden, 5 October 1844. A. MONTAGNE, Iz. lieden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, J. C. E. LEEMBRUGGEN, geliefde Echtgenoot van IIiliegom, G. LEEMBRUGGEN, Jons. z. 5 October 1844. Op heden overleedin den ouderdom van 50 jaren en 9 maandenna langdurig lijden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, de Wei-Edel Gestrenge Heer FRANCOIS tan DURA, Gepensioneerd Eerste Luitenant bij Zr. Ms. Zeemagtna eene gelukkige Echtverbindtenis van 22 jaren. Leiden, G. RENIER, 2 October 1844. Wed. van Dura.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3