LEYDSCHE COURANT. 1844. MAANDAG, 7 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. c'Tl y -i- V. - ■5. t De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdagavond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN5 October. Gisteren trof alhier een' armen huisvader van vijf kinderen het ongelukkig noodlot van door het breken van een boom uit eene schuit te vallen enin weerwil van alle pogingen aangewend om hem het leven te reddente ver drinken. Door dit treffend ongeluk zijn vijf jeugdige kinderen en eene hoog zwangere weduwe niet alleen in diepen rouw gedompeld, maar ook beroofd van hun steun en broodwinningen hoewel bereids door edele menschen- vrienden in het onmiddelijk noodzakelijke voorzienen voornamelijk door de raenschlievende tusschenkomst van den Wel-Ed. Gestr. Heer Majoor Baron von Biberich de aandacht van het publiek op dit ongelukkig huisgezin is geves tigd gewordenzoo zal desniettemin een beroep op het medelijdend gevoel van Leydens burgerij noch noodeloosnoch vruchteloos zijnen wordt dientenge volge een ieder die verlangt het zijne bij te dragen tot leniging van armoede en ellendeverzocht zich te vervoegen bij den Uitgever dezer Courantdie zich gaarne met het inzamelen van liefdegiften zal willen belasten. Men verneemt dat de eerste bokking in den afgeloopen nacht te Sche- veningen is aangekomen en dadelijk verkocht. De vangst bedroeg 22,000 stuks, waarvan 15,000 van één etmaal, welke grootendeels als naar gewoonte naar België zullen verzonden worden. Op den Hollandschen spoorweg zijn in de vorige maand vervoerd 74,252 reizigers, en is ontvangen 67,990.89. Van hier zijn vertrokken 10,371, van 'sGravenhage 17,155, van Haarlem 16,763, van Amsterdam 23,303 porsoncn, de overigen onder weg ingenomen. Gedurende de afgeloopen maan den van dit jaar zijn reeds 515,956 personen vervoerd, en is 468,167.69 ontvangen. 's GRAVENHAGE3 October. Bij Koninklijk besluit van heden is Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard President van het Provinciaal Geregtshof van Gelderland benoemd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalmet ingang van den 21sten der loopende maand. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat, ter uitvoering van het bepaalde bij het 2dc lid van art. 7 van 'sKonings besluit van den 28st€n September 1844 Staatsblad n°. 49), door den Agent van het Ministe rie van Finantiën te Amsterdamdes MaandagsWoensdags en Vrijdagsvan •smorgens 10 tot des namiddags 2 ure, zal worden gevaceerd tot het aan nemen der bewijzen van inschrijving in het grootboek der nationale schuld rentende 4 ten honderd welke krachtens art. 5 van 's Konings welgemeld besluit zijn afgegevenmitsgaders tot het doen der bijbetaling in artt. 6 en 7 bedoeldna behoorlijke vergelijking der beide deelen van de evengenoemde bewijzen van inschrijving. ROTTERDAM, 2 October. Naar verzekerd wordtis de uitslag der heden gehouden conferentiën van Heeren Gecommitteerden der Nederdnitsche Gereformeerde gemeente alhier, met de daartoe uitgenoodigde Heeren beoordeelaarsdeze geweestdat het ontwerp van een kerkgebouw, onder het devies: »Aan de godsdienst gewijd," bekroond is met den prijs van 800, terwijl aan dat, onder het devies: Kunstliefde spaart geen vlijt," het accessit is te beurt gevallen, waartoe bij programu^ 400 was uitgeloofd. Voorts datbij de opening der naambiljettengebleken isdat de prijs is verkregen door den Heer A. W. van Dam te 's Gravenhageen het accessit door de Heeren J. F. Metzelaar en J. T. van der Wilde alhier. GORINCHEM, 1 October. Met leedwezen verneemt men, dat er spraak is, om het grijze Loevestein, waaraan zoo vele geschiedkundige herinneringen verbonden zijngedeeltelijk te slechten, ten einde het tot een defensietoren in te rigten, zullende daarbij ook, zoo wij wel onderrigt zijn, de kamer alwaar de onsterfelijke Hugo de Groot een gedeelte zijns levens heeft moeten doorbrengen geheel verdwijnen. HAARLEM 4 October. Voor een paar dagen heelt hier een allertreurigst en vreeselijk geval van ver giftiging plaats gehad. Eene dienstmaagd van Mevrouw de Weduwe Niesen, bij eenen Droogist zeker geneesmiddel tegen eene ongesteldheid gehaald heb bende is het haar verkochte poeder, met syroop gemengd in den keuken gevonden door twee der kinderen van genoemde Mevrouw. De beide knaapjes hebben van het mengsel in stilte gebruikten zijn daarna hevig ongesteld ge wordenderwijze, dat een hunner, oud 9 jaren, nog voor de komst van den te hulp geroepen Geneesheer is bezweken, en de andere, een jaar jonger, den volgenden dag, nadat alle middelen tot redding vruchteloos aangewend waren, mede is overleden. De dienstmaagd isna slechts eene geringe hoeveelheid van het mengsel gebruikt te hebben insgelijks hevig ziek geworden en nog lijdende, doch zal waarschijnlijk het gevaar te boven komen. Naar wij vernemen, had er bij den Droogist eene nootlottige vergissing plaats gehadvermoedelijkten gevolge van eene achteloosheid bij eene vroegere be handeling of bewerking der chemicaliënwelke aan bedienden was toever trouwd. De in den winkel voorhanden zijnde fleschwaaaruit het door de Meid gevraagde poeder, door een der bedienden is gegeven, en welke, volgens het opschrift, dat poeder ook moest bevatten, behelsde integendeel een zwaar vergif. Een vreeselijk voorbeeld, voorwaar, en eene ernstige waarschuwing voor velenDe zaak wordt geregtelijk onderzocht. MIDDELBURG, 3 October. Directeuren van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen hebben in hunne Vergadering van den 26sten September II. tot Secretaris benoemdden Wel-Eerw. Zeer Geleerden Heer Jacobus Borsius Tbeol. Dr. en Pred. alhier, in plaats van den Heer F. Z. Ermerins, Med. Dr.als Hoogleeraar naar Gro ningen vertrokken. 'sHERTOGENBOSCH, 3 October. Dezer dagen zijn in eene branderij, in dit arrondissement, ontdekt geheime pijpen onder den grond, gemeenschap hebbende met de grondvaten in de branderijalsmede geheime kraantjesin verband met de slang in het slan- genvatuitkomende met pijpen onder den grond doorgeleidin eenen kelder van een naast de branderij gelegen huis, niet tot de branderij gebruikt wor dende, om het ruwnat op eene frauduleuse wijze aan het oog der beambten te onttrekken. Zeven dagen is men bezig geweest de geheele branderij en het naast aangelegen huis onder het oog der beambten om te graven; hier en daar waren de bedoelde geheime pijpen versch doorgehakt en gescheiden doch is des niettemin op eene voldoende wijze gebleken dat er fraude in volle wer king bestond. CHINA. 21 Junij. De Engelsche Admiraal Cochrane was den 2den dezer uit het noorden des lands te Hong-Kong wedergekeerd. Het Fransche fregat l'Alcmène was te Chusan aangekomen, hetgeen zulk eene beweging onder de kustbewoners veroorzaakt had, dat de Engelsche het onderhouden van eene indrukmakende zcemagt noodig hadden gekeurd om het leven en de bezittingen der Engel sche onderdanen tegen eenen mogelijken opstand van het gemeen te bescher men te Kanton had het reeds beproefd de vlag der Vereenigde Staten van de Noord-Amerikaansche factorij weg te nemen. OOÜT-INDIE. BOMBAY, 27 Augustus. De staat der Engelsche troepen in Seinde was omstreeks de helft dezer maand over het algemeen voldoende, en de vroeger reeds vermelde opstand was gedempt, echter alleen door zeer strenge maatregelen te nemen. Lord Ellenborough gewezen Gouverneur-Generaalhad Jndië den 1sUn dezer ver laten doch alvorens deel genomen aan eenen feestmaaltijdhem door 200 Officieren aangeboden; hem was ook een geschenk vereerd ter waarde van 4500 AR ABIE. SUEZ20 Augustus. De Turksche Stadhouder alhier, Osman Pacha, reeds lang om zijne gie righeid bij de Arabieren veracht, heeft eindelijk al de stammen die aan de kust en in de nabijheid der heilige stad (Mekka) de Turksche opperheer-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1