aan hen zouden aansluiten. Zij schijnen op vele medestanders te hebben kun nen rekenen en de Wallachysche Regering heeft, ten gevolge van dien, bui tengewone maatregelen van voorzorg genomen. RII§L1]V». PETERSBURG, 16 September. Z. M. de Keizer heeftten nutte van de Transkaukasischc landen bevolen dat er aan de Hoogeschool alhier leerstoelen zullen worden opgerigt voor de Grousische [Georgische] Armenische en Tartaarsche talen. liet blijktdat men hier te lande haring van andere landen heeft in gevoerd, als of deze uit Nederland waren aangebragt. Het Gouvernement heeft maatregelen genomen, om voortaan dit bedrog te beletten. GRIEKENLANB. ATHENE10 September. De Minister van Buitenlandsche Zaken den Heere J. Coletti, heeft betrek kelijk een voorval in den Archipel, hetwelk door de geruchten als eene daad van zeeroof was voorgesteld gewordende volgende circulaire aan de vreemde Gezanten uitgevaardigd Mijnheer Ik acht het eenen pligt, mij te beijveren u kennis te geven, dat volgens zeer onlangs van den Gouverneur van Syra ontvangene rapporten, de verspreide geruchtenbetreffelijk het verschijnen van twee zeeroovers-scbuiten tusschen de Cycladen geheel van grond ontbloot zijn. Hetgeen aanleiding tot die onaangename geruchten gegeven heeft is een diefstal van korenin de magazijnen van den Heer Anastasius Tzouroute Marmari in Carystro gepleegd. Maar de schippers dier beide schuitenwelke zich aan die dieverij hebben schuldig gemaakt, en welke men als zceroovers had voorgesteld, zijn te Tinos ontdekt, terwijl zij bezig waren er hunne la dingen graan te verkoopenen aangemerkt de zware verdenking, welke op hen rustte, zijn zij naar Syra overgebragt geworden, waar zij thans voor den regter ter instructie der regtbank van eersten aanleg des eilands verhoord worden. De gouverneur voegt er bij dat op zijn verzoek de Heer bevelhebber der Fransche stoompaket de Periclès zich gehaast had eene rondvaart in de Cycla den te doen, en dat deze kruistogt, terwijl hij aan den eenen kant de inwo ners dier eilanders gerust gesteld heeftdie door de geruchten nopens de ver schijning van zeerooverschuiten eenigermate ontrust geworden waren aan den anderen kant tevens gediend heeftom de valschheid der bij deze gelegenheid verspreide geruchten te doen blijken. Ontvang, Mijnheer, de verzekering mijner zeer bijzondere achting: (Get.) J. COLETTI. De branden vermenigvuldigen zich in het land, en het eiland Negrepont is geheel door de vlammen verwoest, welke men geen meester heeft kunnen wordenbij gebrek aan policie en de noodige troepen. Het zijn de landlieden zeiven die aldus overal de bosschen in brand stekenzij meenen datdaar de Europeanen het groen en de schaduw der bosschen beminnen zij zekerlijk het land zullen verlaten zoodra het geheel van die belangrijke voordeelen zal verstoken zijn. De ellendelingen begrijpen nietdat zij aldus bijdragen tot de ellende die hen verleert. SPANJE. MADRID, 26 September. Het dagblad El Ileraldo had voor cenige dagen de aandacht der Regering bepaald bij den ellendigen toestand der Spanjaarden te Montevideo, welke er zich ten getale van meer dan 20,000 bevinden en voor het grootste ge deelte kunstenaars en werklieden zijn. Het had geklaagd, dat men daar naar willekeur beschikte over bun leven en bezittingenhen dwong deel te nemen in de inwendige verdeeldheden, welke de twee oevers van de la Plata ver woesten men lijfde hen in onder de troepen, vorderde van hen belasting even alsof zij onderdanen van de Argentynsche republiek warenen indien zij niet betaalden, plunderde men hunne huizen en winkels. Geen Spanjaard mogt het land verlaten en indien hij hierin evenwel mogt slagen, werd bij als deserteur beschouwd en als zoodanig behandeld. Thans berigt dit blad, dat het eene der eerste bemoeijingen van den Heer Martinez de Rosa bij zijne komst in liet Ministerie geweest is om deze zaak te behartigen. Er is reeds een Consul-Generaal benoemd, de Heer Creus, Consul te Bayonne, welke zich naar Montevideo zal begeven, om het leven en de belangen van de Spanjaarden te beschermen. Ook zullen cenige schepen gewapend worden, die hem in zijne moeijelijke zending zullen ondersteunen. ITALIË. NAPELS, 14 September. Het Nederlandsch smaldeel, onder bevel van Prins Hendrik, is den 6dcn dezer alhier aangekomen, na den lstcn van Malta vertrokken te zijn. Z. K. II. is tegenwoordig geweest bij het feest van de Madona di Pièdigrotta, bij welke gelegenheid de Koning der beide Siciïicn 45 bataljons voetvolk, 39 cscadrons ruiterij en 20 batterijen artilleriete zamen 22,000 man in oogenschouw heeft genomen. ZWITSERLAND. 4VAADT20 September. In dit kanton veroorlooft men, schoon door geene overeenkomst daartoe verbonden, alleen uit eerbied voor de godsdienstige vrijheid, den Katholijken om kerken en kapellen voor hunne godsdienst te stichten, zonder dat men zich over ecnige wederkeerige vergunning in de Sardinischc Stalen verblijden kan. Daar kan een gemengd huwelijk niet worden ingezegend een Savoijer kan van zijne Regering geen verlof bekomen om in dit kanton in den echt te tredenals onder beding dat zijne kinderen in de Pioomsche godsdienst worden opgevoed. Eenigen tijd geleden werd een Waadtlandcr in Savoijc meer dan een jaar gevangen gehouden wijl hij aan eene Savooische dame op haar dringend verlangen een nieuw testament had geleend eene Savooische vrouw werd tot op Waadtlandschen grond vervolgd omdat zij hare kinderen naar een Protestantsche school van dat kanton bad gezonden i dergelijke ge vallen zou men er vele kunnen aanvoeren. Daarentegen is het waardige gods dienstige streven, dat hier bij ons immer algeineener en krachtiger wordt, verblijdend. Onlangs hadden onze drie godsdienstige vereenigingenhet Bij bel-, het Evangelisch- en het Zendeling-Genootschap, hare openlijke zamen- komsten. Alle drie verheugen zich in eene toenemende deelneming. De voormaals zoo hevige radicale oppositie tegen dezelven is naauwlijks meer bemerkbaar. Het is ook bij ons geblekendat deze vereenigingen zich niet meer vergenoegen met enkel ontkennend en protesterend te zijn, maar dat zij een onderscheidende stellige werkzaamheid naar alle kanten ontwikkelen. In het vorige jaar besloot het Bijbelgenootschap voortaan niet meer de namen bekend te maken der personen die bet met giften ondersteunden, Dat besluit had het getal der leden in hunne bijdragen aanzienlijk vermeerderd. De Katholijke naburige kantons trekken vele bijbels van onze vereeniging. Ook het Evangelisch Genootschap gaat steeds vooruit en ontwikkelt meerdere werk zaamheid door Godsdienstige almanakken, volks-biblothekenkranken bezoe ken groote zorgen voor verlatene misdadigersdoor het plan van een toe- vlugtshuisdoor vermeerdering van in Frankrijk omreizende mannendie bijbels en evangeliën verspreiden. Zoo blijkt het dagelijks meer dat de gods dienst geene toevalligheid in het leven isals voorheenmaar dat zij het gansche aanzijn en het werkdadig leven in alle rigtingen doordringt en den hoogen zin op alle wegen bereikt. AugsbZeitung.) PRUISSEI. BERLIJN, 24 September. Tscheckdie zoo als gemeld ister eerste instantie ter dood is veroordeeld is van dat vonnis in booger beroep gekomen. Er is den 23sten hier een afschuwelijke moord gepleegd. Een metselaars gezel heeft zijnen 21jarigen zoon, terwijl deze sliep, met een pistool doodge schoten. De aanleiding tot deze gruweldaad zou jaloezie zijn, ter oorzake van eene vrouw van 50 jaren. SAKSEN. DRESDEN, 18 September. Tegen het einde van de volgende maand, zal in onze hoofdstad cener ver eeniging van taalkundigenoudheidkundigen en beoefenaars der Oosterschc talen gehouden worden.- Meer dan 500 geleerde Duitscbcrs en vreemdelingen hebben zich doen inschrijvenom deel aan die Vereeniging te nemenwelke bijna eene maand zal duren. FRANKFORT. 18 September. Twee actiën-ondernemingen, eene van de nieuwe Frankforter Maatschappij voor de Mein- en Rhijnscheepvaartde andere voor de Fridrich-Wilhelms- Nordbahnvoor welke deelnemingen verlangd werdenzijn zoo gewillig ge- geweest, dat slechts een geringe som van de ingeschreven gelden zal kunnen aangenomen worden. Voor de eerste onderneming, waarvoor 500,000 was aangevraagd, is meer dan 6,000,000, en voor de laatste, waarvoor ruim ƒ5,000,000 was aangevraagdis bij het bankiershuis Bethman en Smidt alhier alleen voor on geveer 25,000,000 ingeschreven. EIRELA». LONDEN 30 September. Men bouwt bij de Waterloobi'ug alhier eene nieuwe soort van reddingsboot. De planken zijn van kurk en gom-elastiek zij weegt twee derde van een eiken houten boot, en kan derhalve niet zinken. Zij is vieren dertig voet lang en elf breedmet koper bekleed en van twaalf korte riemen voorzien. Zij heeft twee vierkante zeilen en kan door een langen riem of roer worden bestuurd. De Belgische regering heeft er drie voor hare kusten besteld. FRANKRIJK. PARIJS1 October. Zondag 11. heeft Z. M. de Koning al de troepen welke in en om Parijs vereenigd waren in oogenschouw genomen. Z. M. was vergezeld van zijne zonen de Hertogen van Nemours, van Montpensier, den Prins van Saksen NVeimar, den Maarschalk Soult en een' talrijken staf. De inspectie is met veel haast geschieddaar het onophoudelijk regendewaardoor ook het feest veel van zijnen luister verloor. De troepen waren op het plein der Tuillerien en het Carronsel geschaarden geene ingezetenen werden op die plaatsen toege laten. Z. M. is bij den afinarsch der troepen door duizendwerf herhaalde kreetcn van Leve de Koningbegroet. Heden morgen is zie Koning naar hel kasteel Eu vertrokken. Men kon digt aan dat Z. M. den 5den of 6dcn zich te Treport naar Engeland zal in schepen. Z. M. heeft 1000 francs verleend als eene bijdrage tot de oprigling van een gedenkteeken ter eere van den beroemden dichter Tasso, te Roine. TOULON28 September. Eergisteren zijn alhier van de Alrikaansche kust aangekomen de schepen le Suffren en Montezuma aangekomen de troepen kwamen dadelijk onder de

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3