BUiTEJNLANDSCHE BERIGTEN. vindenliet acht en twintigste jaarlijkschc verslag van het Hoofdbestuur aan de Afgevaardigden der Districts-Commissionbenevens de handelingen der 1 Algemcene Vergaderingen en de daarin genomene resolutionaan de Coinmis- siën in bet Rijk verzenden. 's GR A VEN II AGE, 1 October. Z. BI. heeft benoemd tot Ridders der orde van den Nederlandscben Leenw den Gepensioneerden Kapitein J. Thonliauserbelast met bet toezigt over de militaire buisgezinnen in de stichtingen der Maatschappij van "Weldadigheid, en den Heer Beil, te Frankfort a/BI., Hofraad en Directeur van de Taunus- IJzerbaan. Alhier zal in den loop van de maand Blei 1845 wederom eene tentoon stelling van Schilderijen en verdere kunststukken van levende meesters ge houden worden. UTRECHT, 2 October. Blen bcrigt ons dat op de eergisteren alhier gehouden St. Blichaëls paar denmarkt, 630 paarden zijn ter markt gebragt. NIJBIEGEN 1 October. Z, BI. heeft voor den aanbouw van gemeentelijke schoollokalen eenige rijks- subsidiën verleend, als: aan de gemeente Heerde eene som van 700.tot daarstclling ecner nieuwe school te BVapenveldeaan de gemeente Appeltern insgelijks ƒ700.voor dergelijken aanbouw te Blaas-Bommelaan de ge meente Ede almede ƒ700.voor eene school te Otterlo, en aan de gemeente Runrlo voor den aanbouw eener nieuwe school te B'eldhoek ƒ400. TIEL, 1 October. Dezer dagen is alhier door de Kamer van Koophandel en Fabrijken een plan uitgegevenvan eene geldleening tot het aanleggen van een' Grind- of Kiezel- weg, van het dorp Oss af, over de Nieuwe Schans, naar het veer te BVa- mel; en van een straatweg, van de stad Tiel af, over de groote brng naar het veer te Ingenaan den Rijn, welke in verbinding zal staan met den straatweg welke reeds van bet veer te Ingen aangelegd is tot liet station der Rijn-spoorweg aan den Klomponder Veenendaal. Deze leening geschiedt tot een bedrag van ƒ70,000 of minder, welke verdeeld worden in aandeelen, groot ƒ1,000. Aan de houders der aandeelen wordt eene rente van 5 ten honderd toegelegdbetaalbaar binnen Tiel's Hertogenbosch en Amsterdam. De weg zal openbaar aanbesteed worden. De kosten zullen bestreden worden 1°. Uit de vaste jaarlijkschc bijdragen van Gelderland en Noord-Braband. 2". Uit de vaste jaarlijkschc bijdrage van de stad Tiel, van 'tveer aan de Schansvan 't veer aan den Rijnvan de daarbij belanghebbende gemeenten en polders en 3° uit de opbrengst der tollen. Na de aflossing der negotiatie vervalt deze weg aan Noord-Braband en Gelderland. Groot belang hebben bij dezen weg de omliggende steden en dorpen uit hooide der welvaart die uit een gemakkelijk middel van verkeer moet ontstaan. ZBVOLLE, 29 September. Door de Kalkbranders van Kampen aan de Dedemsvaart, van Zwartsluis en van Hasselt, is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, waarin zij klagen over den vervallen toestand der Kalkbranderijenveroorzaakt door de lage inkomende regten op vreemde kalk, zijnde dit 35 cents op 10 mud geleschten 1.00 op 10 mud ongeleschte kalk; zij verzoeken, dat die regten bepaald worden op ƒ5.00 per 10 mud voor de ongebluschtc kluitkalk en ƒ1.70 op de gebluschte kalk, en voor de kalksteen naar evenredigheid; daar anders de Kalkbranderijen noodzakelijk in ons vaderland haar verderf te gemoet gaan, en alzoo de talrijke klasse van schelpvisschersarbeiders en kleinschippers bun bestaan moeten verliezen. [Zij beweren dat zulk een maatregel niet in strijd zou zijn met de belangen van den handel. Dat beweert ieder, die voor zijne nijverheid bescherming vraagtmaar bedenkt niet dat bet bescherming verleenen aan den eenden ander tot het vragen van gelijke bescherming uitlokt, dat bescherming een schoonschijnend woord is, maar de vrijheid van handel vernielt, de zedebe- dervende smokkelarij voortplant, en algemeene bescherming in algemeen ver val moet eindigen. Het beginsel van bescherming is gevaarlijk voor de wel vaart van den staat, het staat schijnbaar het algemeen belang voor, terwijl het ieder alleen om zijn eigen belang te doen is. lets dat den verzoekers wel niet kwalijk is te nemen, die de zaak uit bun oogpunt beschouwende, ter goe der trouw de aannemelijkheid hunner gronden beweren maar waarbij de on partijdige wetgever niet mag voorbij zienwelke gevolgen de bescherming hebben zalniet voor de vermeende welvaart van enkelenmaar voor die van allenwelke toch die der enkelen in zich bevat.] CHINA. VICTORIA op HONG-KONG, 10 Junij. In China, waarop zoo vele volken tegenwoordig hunnen blik werpen, schij nen zich nieuwe en gewigtige gebeurtenissen voor te bereiden. De naauwelijks geëindigde oorlog met Engeland heeft het hemelsche rijk in eene geheel nieuwe stelling tegen over alle landen der aarde geplaatsthet kan zich niet langer afgezonderd houden, en zich even zoo weinig aan den invloed, welken de wereld en de tijd op hetzelve uitoefenen, langer onttrekken. Tegen zijnen wil zal het in den stroom der wereld-aangelegenheden medegevoerd worden en welk eene rol het dan spelen zalkan niemand vooruitzien. De Chinezen zeiven vreezen onrust en opschudding door de Franschen en Noord-Amerikanen. Beide volken hebben zich bewogen gevonden om een talrijk gezantschap hier heen te zenden en dat door eene scheepsmagt te doen vergezellenwelke to groot in aantal bodems tn te magtig is, dan dat zij de opmerkzaamheid niet zou opwekken. Vooral verschijnen de Franschen met magt, en toch hebben deze een zoo onbeduidend belang te vertegenwooordigendaar hun handel met China bijna niet mag genoemd worden, dat niemand begrijpt, tot welk einde de Franscbe Regeling eene zoo sterke vloot uitgerust en zulke groote sommen daaraan besteed heeft. Blen meentdat de Franschen gaarne een ei land of gunstig gelegen zee- of hoofdstad in bezit zouden nemen. Ondertusschen is de Keizer van China en zijn hof zeer tegen vreemde Ge zantschappen ingenomenen de bekende keizerlijke Commissaris Ki-ing is zoo men wilalleen met dat doel naar Kanton gezondenom met de ge noemde Gezantscbappeen onderhandelingen aan te knoopenen hunne reis naar Peking door alle middelen te beletten. Hij is met de uitgebreidste vol- magten voorzien en daar bij den naam heeft van een vredelievend en wel willend man le zijnzal hij veel kunnen tot stand brengen zoo de eischen van Frankrijk en der Vereenigde Staten maar niet zeer groot zijn. Eene andere omstandigheidwelke voor het hemelsche Rijk eene krisis kan teweeg brengenis de opiumhandel. Zoo als bekend isis de invoer daarvan verboden; evenwel is dezelve van jaar tot jaar toegenomen, en wordt trots alle verordeningen en wetten zoo opentlijk gedreven, dat daardoor op de Tie- gering en het volk een treurig licht wordt geworpen. Volgens de geloof waardigste mededeelingen beliep de invoer in het vorige jaar niet minder dan 35,000 kistenvoor eene geldwaarde van minstens 20,000,000 dollars (bijna 40,000,000)welkezoo als het de smokkelhandel medebrengtcontant moeten betaald worden. De overige handel van China is geenszins van zooveel beteekenis, dat voor zulke groote sommen kunnen ingevoerd worden, zoodat jaarlijks 1215,000,000 dollars het land worden uitgevoerd. De Regering be schouwt dezen toestand der dingen als zeer gevaarlijk voor de welvaart van het landzoo als de menigvuldige onderhandelingen met de Engelschen vóór het uitbreken van den oorlog genoegzaam bewijzen. Sommigen willen daar om, dat de handel in opium aan wettelijke bepalingen zal worden onderwor pen anderen meenendat bet beter zou zijn dat de staat er den alleen handel van bad. Beide deze voorslagen echter hebben groote moeijelijkheden ter uitvoering, zoodat het nog onzeker is, of de Chinesche Regering wel bij magte is eenigen maatregel tegen den sluikhandel van den opium te nemen. De zendeling Karl Gutzlaff, welke sedert den herfst van het vorige jaar de de gewigtige betrekking van Secretaris voor het verkeer met de Chineesche beambten bekleedde, heeft op het einde van Februarij dezes jaars ook nog het policie-opzigt over de Chinesche bevolking van Hong-Kong bekomenen voert dit zonder policie-dienaar zoo onvermoeid en met zulk een goed gevolg uitdat de zekerheid van den eigendom welke in den loop van den winter aan de stoutste aanvallen was blootgesteld, thans geheel hersteld is. Sedert dien tijd is er slechts één inbraak en één aanval op een geld-transport in eene boot geschied, en in beide gevallen zijn de misdadigers spoedig ont dekt en gevangen genomen. MAROKKO. TANGER19 September. Nadat de vrede tusschen Blarokko en Spanje hersteld is gewordenis den 17<lcn dezer de Spaansche Consul-Generaal op nieuw in zijne betrekking alhier geïnstalleerd. Buiten de Consuls van andere natiën is daarbij ook tegenwoordig geweest de Heer Bulwer, Engelsch Gezant te Bladrid, die zoo veel beeft bij gedragen tot den gelukkigen afloop der onderhandelingen. De Pacha van Tanger heeft den Consul van Spanje zeer sterke betuigingen van zijne welwil lendheid gedaan en hem den wensch betuigddat weldra een bepaald ver drag tusschen de beide landen wierd gesloten, ten einde de goede verstandhou ding en vriendschap op hechtte grondslagen moglcn rusten. TURKIJE. RIIODUS 5 September. De opschrijving tot de krijgsdienst veroorzaakt bier en elders grooten schrik. De mannen vlugten in de bergenhunne werkzaamheden en koophandel verlatende. De Turkendie van oudsher volgaarne de wapenen opvatteden beven nu op den enkelen naam van soldaatdit zal echter niemand bevreemdendie weet hoe dwaas en onmenschelijk thans de jonge soldaten worden behandeld. Stokslagen en honger dooden een groot gedeeelte hunner op reis. Blen vervoert ben, niet als menschelijke wezens, maar als harin gen, in kleine vaartuigen, waar zij zoo op elkander zijn gehoopt, dat een groot aantal bezwijkt. Een jong meisje van Alaga, hetwelk haren broeder van de dienst wil de bevrijdenhad mannen-kleederen aangetrokken om hem te vervangen. Te Satalia aangekomen moest zij aan den geneesheer, die belast was om de rekruten te onderzoeken, hare sekse bekend maken. BVel nu, zou men bet gelooven, in plaats van den heldenmoed van het meisje le bewonderen, deed men haar stokslagen gevenen beval vervolgens haar in een hok op te sluiten, waar zij den dood wacht. Zoo als wij onlangs hehben medegedeeld, was er eene poging aangewend door de misdadigers, welke in de zoutgroeven van Telega opgesloten warenom te ontsnappen, en was die toeleg ontdekt en een gevecht ontstaan waarin solda ten en gevangenen gesneuveld en gekwetst waren. Het regtsgeding tegen die misdadigers is spoedig afgeloopen, 5 hunner zijn ter dooden anderen tot lang- durigen dwangarbeid veroordeeld. Uil hunne bekentenis is geblekendat zij het plan hadden, om den Hospodar gevangen te nemen, en in de districten van BVallachye en Bulgarijeaan den Donau gelegeneenen opstand te ver wekkenin de hoop dat ook Servië, Bosnië, Herzegowina en Bloldavië zich

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2