Dr. F*- W H L R, By de Wed, ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leydwv ten aanzien van al zoodanige stukken als aan iemand, in zijn bijzonder belang zijn uitgereikt als beschikking op of tot toelichting van bij de regering aan hangig gemaakte verzoeken klagten ol' bezwaren. Art. 4. Wanneer afschrift van eenigtot het Gouvernements-archief be- hoorende stuk, voor iemand noodig is, tot zijne verdediging of regtvaardiging, dan zal hijtot bekoming vao zoodanig stukeen met redenen omkleed ver zoek kunnen doen om aan den Gouverneur-Generaaldie alsdan tot de ver strekking van een gcauthentisecrd afschrift de noodige magtiging zal verlcenen, wanneer geene gewigtige redenen ter contrarie bestaan. Art. 5. Een ieder is, bij verlating van 's lands dienst, om welke redenen of op welke wijze ook, gehouden, alle Gouvernements-stukken, zoowel oor spronkelijke als afschriftenuittreksels en minutenwelke hij onder zich heeft; onder overlegging van eenen inventaris, in den vorm bij art. 2 bepaald, ter beschikking te stellen van het gouvernement, hetwelk die stukken van hem zal doen overnemen, of, geraden oordeelende, ten verzoeke van den be trokkene, geheel of gedeeltelijk, zal kunnen afzien van die terugname. Art. 6. Hij, die. in overtreding van de vorenstaande bepalingen, Gouver nements-stukken onder zich houdt, on bevoegd el ijk afgeeft, of door den drnk of anderzins openbaar maakt is schuldig aan ontvreemding van 's lands eigendom of misbruik van vertrouwenen onderhevig aan de straffenop zoodanige misdrijven bepaald of nader te bepalen. Art. 7. Bij overlijden van eenen landsdienaar of gepensioneerde, zullen zijne erfgenamen, executeuren of boedel beredderaars gehouden zijnom alle in de nalatenschap aanwezige stukkenin deze publicatie bedoeldte stellen ter beschikking van de regeringop verbeurte eener boete van vijf honderd gulden voor elke overtredingonverminderd de verdere straffen waartoe ter men zullen bestaan. Eene bijzondere brief meldt het volgende: Onlangs werdenop order van den Gouverneur-Generaal300 fusten wijnmet het Fransche schip Grand Duquesne regelregt van Bordeaux aangebragt, door de politic in beslag genomen en in het water geworpen. Dezelve was niet alleen vervalscht, maar bevatte nog bovendien bestanddeelcn voor de gezondheid nadeelig. Het Fransch Gezantschap, dat zich naar China begeeft, is den 3dc" Jul ij te Singapore aangekomen. KAAP DE GOEDE HOOP. Volgens particuliere berigten van de Raap de Goede Hoop, verkeert die I Kolonie tegenwoordig in vele opzigtcn in eenen gunstigen toestand. Het batig saldo in de koloniale kas was op 1° Januarij 1844, 20,000 (ƒ240,000). welke som het bestuur wenscht te besteden tot het bestrijken der onkosten voor den aanbouw van zes nieuwe, waaronder vier Nederduitsche, Kerkge bouwen terwijl de Gouverneur tevens voorslagen heeft gedaan tot het leggen van een hoofd Breakwater) in de Tafel-baaivoor rekening van het Brit- sche Gouvernement. De uitvoer in wol bedroeg van Januarij tot April fl. 800,000 Vele plaatselijke verbeteringen waren sedert kort daargesteld zoo als onder anderen een steenen brug over de Zout-rivier. De post vertrekt nu tweemalen 's weeks naar Grahamstown, en legt gemiddeld dien weg in 65 uren af. Er liep bij het afzenden dezer berigten in de Kaapstad een geruchtdat de Gouvernements-gebouwen in George-town door eenen brand vernield, tn vele gewigtige bescheiden daarbij verloren gegaan waren. 910LDAVIE. JASSY1 September. Ons land zal ook een' spoorweg hebben! De Vorst Stourdzawelke aan merkelijke kapitalen in bijna alle groote spoorwegondernemingen van Duitsch- land gelegd heeft, stelt zich voor er een' te laten maken van Zurin af, op de grenzen van Oostenrijksch Galliciëtot aan Gallatzgelegen bij de zamen- vloeijing van den Pruth en den Donaugaande door geheel Moldaviëzoodat deze groote spoorweg eenigzins de verlenging zou zijn van dien, welken de Sta ten van Gallicië doen leggen van Ozwieczynwaar een der takken van den noordelijken Oosten rij kschen spoorweg zal eindigen tot aan de grenzen van Moldavië. SPANJE. MADRID, 18 September. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Hidal, heeft den volgenden brief rondgezonden De Koningin overwegende dat de tegenwoordige Ayuntamicntos (stedelijke Raden) na het tijdstip hij de wet van 14 Julij 1840 bepaald, verkozen, zijndat de vernieuwing der Raadsleden voor Januarij 1845 onbestaanbaar is met de juiste uitvoering der wet, dat verscheidene staatslieden de groote ongelegenheden hebben aangetoondaan de menigvuldigheid der verkiezings werkzaamheden verbondendat hierdoor en om andere redenen deze verga deringen geen genoegzaam volhardende oplettendheid hebben kunnen besteden aan het voorwerp hunner instelling, en dat eindelijk de korte duur van de bediening der Raadsledender Regering niet toelaat om met zekerheid de gevolgen der hervorming te schatten welke men in de stedelijke wetgeving wil invoeren; zoo beveelt de Koningin om al die redenen, dat er voor het tegenwoordige niets ten dien opzigte worde veranderden dal de tegenwoor dige leden van den raad tot nader order hunne bediening zullen blijven waarnemen. t Gisteren is hier een feestmaal gehouden om de overwinning te vieren die de verdedigers van den constitutionelen troon en de verkiezingen der Pro vincie van Madrid hebhen behaald. Dat feestmaal heelt het staatkundig Op- f 1 I perhoofdde Afgevaardigden en verkozene Raadsledencenige leden van de Provinciale Afgevaardigden en verschillende kiezersdistrictcn uit de Provincie vercenigd. Het voorzitterschap is opgedragen gewest aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, Martinez de la Rosa, eerste afgevaardigde van Madrid; aan den achtingwaardigen Hertog de Castro Terrono en aan Antonio Benavides. De Minister de la Rosa heeft op een feestdronk in dezer voeger geantwoord: Ik wensch mij zeiven des te meer geluk, dat ik door deze provincie tot afgevaardigdenaardeCortesbenoemdhen, naar mate ik deze verkiezing minder beschouw als eene eer aan mijn persoon bewezen dan als eene goedkeuring van mijne staatkundige beginselen. Al degene die mij de eer hebhen aangedaan om mij te stemmen, veroordeelen het despotismus waarvan ik het slagtoffer ben geweest en de uitspattingen der omwentelingik zelf heb er een afkeer van zoo veel te meer als ik bij droevige ondervinding weet dat misbruik van magt, omwentelingen naar zich sleepteven als de overdrijving der vrijheid tot des potismus voert. Ik drink op de Koningin onze Souvcreine; dat haar verheven troon het middelpunt van verecniging aller Spanjaarden zij en het hcchtste cement der vrijheid van het vaderland." Deze woorden zijn door luide toe juiching gevolgd. x Wij zijn de volgende mededeeling aan iemand verschuldigddie altijd getoond heeft, dat hij, wat de Spaansche zaken betreft, goed onderrigt is: Het volgend bcrigt zou, indien het waar is, van eene zoo groote belangrijk heid zijn, dat ik niet weet, of ik u het wil mededeelcn. Men verzekert mij, dat de gezondheid van de jonge Koningin van Spanje in zulk eenen kommer- vollen toestand verkeertdat de Koningin Christina hare maatregelen reeds neemt, om zich van het Regentschap gedurende de minderjarigheid van hare tweede dochter. Infante Louiza Ferdinanda, te verzekeren. Het zou kunnen wezen, dat het zenden van troepen naar Navarre, met dien slechten staat van gezondheid der Koningin in verband stondaangezien haar dood in de tegen woordige omstandigheden eenen algemeenen opstand der Carlisten ten gevolge zou hebben. MomPost.) ZWITSERLAND. ZURICH, 22 September. In de zitting van den 12den dezer had de Raad, in overweging nemende den moeijelijken toestand der Protestanten in het kanton Wallis, aan de Ita- liaansche grenzen, besloten om een' Commissaris naar Sion te zenden, om ten hunnen gunste op eene vriendschappelijke wijze bij den grooten Raad in het midden te treden. De Heer Hottingcr, Secretaris van den Raad, heeft order gekregen om naar Sion te vertrekkenmaar die zending heeft tot geenerlci uitkomst geleid, want de groote Raad van Wallis heeft volhard in haar be sluit, om de openbare en huiselijke godsdienstoefening aan de Protestanten te beletten. Er blijft dezen nog maar eene hoop over, dat is de verwerping der nieuwe Staatsregeling door het volk van Wallis, dat den 20slen October tot de stemming daarover zal worden opgeroepen. Alle andere wettige weg is den Protestanten geslotentenzij in den boezem van tien Zwitserschen rijksdag de meerderheid der Staten hare bekrachtiging aan de nieuwe Staats regeling weigert. In het kanton Uri, dat de Protestantsche godsdienst belijdtheeft zich een genootschap van Jcsuiten gevormd, zaamgesteld uit 90 leden, in 8 sectien verdeeld. Het is den 10dcn te Altorf opgerigt, en bij die gelegenheid eene mis en sermoen gehouden. Dit soort van feest was sedert den avond te voren aangekondigd door het schieten met het geweer en muziek. Tegenwoordig zijn het alleen de Jesuiten en hunne aanhangers, zegt de Nouvelliste Vaudoisdie den geest van assotiatie hebben, en die het ver mogen van dat middel begrijpenom aan hunne partij kracht te geven. Het is gelukkig voor bet liberale Zwitserland, dat hunne zaak geene overeenstem ming in het land vindt. OOSTENRIJK. TRIER., 20 September. Wegens de menigvuldigen toeloop naar den heiligen rok, en wegens de nog verwacht wordende proccssiën en pclgrimstreinenis de tentoonstelling nog van den 29sten dezer tot den 6den October verlengd. Uit officiële opgaven blijkt dat er in de eerste 4 weken 672,800 personenzoo afzonderlijk als in processie voorbij den rok zijn gegaan onder anderen den 9den September in 16 uren, 25,600 menschen. PRUIISEN. BERLIJN, 22 September. In de laatste 5 jaren is de bevolking dezer stad jaarlijks met 10,000 zielen toegenomen thans neemt zij maandelijks met 13 a 1400 toe, zoodat de stad in 3 a 4 jaren op eene vermeerdering van 50,000 inwoners zal kunnen re kenen. Aan eenen bijna algemeenen wensch der ingezetenen zal door de Regering binnen kort voldaan wordenalle publieke huizen namelijk van ontucht wor den met 1° Januarij 1846 opgeheven aan de waarden en waardinnen is dit van regeringswege den 14dcn dezer aangezegd. KEULEN, 20 September. In de voorleden week was aan het regement lancicrs van Bonnwelke tus- schen deze stad en Aken, omstreeks Begklen, veldmanoeuvres uitvoerde, be volen eenen aanval bij nacht te doen aan hetzelve is toen echter een groot ongeluk overgekomen, daar het in volle draf oprennende in eene diepe kleigreb stortte, eenige manschappen omkwamen, en vele gekwetst werden; ook heb ben onderscheiden paarden hunnen dood in die greb gevonden. m. -v» »wVcnicii geme van vijt dntzend ruiters, vuur op on» gegeven en eenen officier en cwee soldaten? gekwetst zonder dat wij geriposteerd' hebben. De conferentie werd daarop dadelijk afgebroken en de Generaals Lamoricière en Bedtau ztyn-door de Marokkaan- ache troepen aangetast geworden. Ik ben daarop aangekomen, ik heb offensief geageerd en den vtysntf een- verlies berokkend van drie tot vier honderd dooden,. die in onze branden zijn gevallen. Tk heb hem een aantal pzarden en van drie tot vier honderd wapenen afgenomen. Nimmer waa eene straf zoo- wel verdiend'. Ons verlies bedraagt zes dooden en een twintigtal gekwetsten. In Prankrijk waren op i°. Januarij van dit paar 4,800 gesobsidiëerde fo 91464 niec gesubsidiëerde uitgewekenen, zijnde' FalenSpanjaarden, Ita Hanen en Duitschers. Sedert 1830 hebben de uitgewekenen aao den Staat 40^000,000 fr. gekoic. Stad Leidenr groot 11 Roeden en 73 Éllen. Bij Billetten omschreven, zijnde te bezigtigen daagt \&ór en op den Verkoopdag, eo Information 1* bekomen ten Kantore van den Notaris P. MULLER, te Leideo^ G. B. van GOOR, te Goudaheeft uitgegevenf SCHETS der BEWERKTUIGDE SCHEIKUNDE-,. naar de laatife Heegduitschi uitgave, door A. A. G. van ITEftSON, prija f i.aj; Een goed excerpt oil het groote werk van BeRZeliüa, waarmede Wtf«•- LEK ten hoofddoel heeft gehad, om den belangheobenden in ddo oogopiliff de gewlgtigite zaken voor te stellen, en waarvan in het Natoot- en Schellton- dig archief, door onzen beroemden Mulder, eene eervolle melding iagemaalSe

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2