BUITEINLANDSCHE BERIGTEN. Latijn, en beweert in den nood zich niet voor een wildeman te hebben uitge geven, maar als een tooneelspeler dien te hebben voorgesteld. ZWOLLE, 18 September. In den nacht van den 14(lcri is naast een schutsluis in de Dedemsvaart de grond door het water ondermijnd. Een bejaarde schipper met zijne vrouw en eenig kind, een meisje van 22 jaren door het vreemde gedruisch gewekt willen den sluiswachter waarschuwen. De dochter begeel't zich daarheen maar de ondermijnde grond stort inzij valt in eene diepte van 20 voet wordt door het water meegesleept en 's morgens levenloos op verren afstand gevonden. De sluiswachter reeds vroeger omtrent den grond gewaarschuwd wordt van verregaande nalatigheid beschuldigd. De vaart is nu gestremd. ASSEN, 18 September. Ter vervulling van de, door overlijden van Jr. Mr. II. van der Wijck, open gevallen betrekking van Raadsheer in het hof van Drenthe, is door het hof de volgende lijst van aanbeveling gemaakt: Mp. A. Homan, Notaris te Assen en plaatsvervangend regtcr in de Arrondisseinents-Regtbank aldaar Jr. Mr. P. A. van Holthe tot Echten, Kantonregter te Hoogeveen; Mr. G. L. Kniphorsl, No taris te Meppel en Lid der Prov. Staten;-M1'. J. van Koetsveld van Ankeren, Officier bij de Arrond.-Regtbank te Assen; Mr. P. W. Alstorphius Grevelink, Regter in de Arrond.-Regtbank te AssenMr. P. A. G. MillyBurgemeester en Secretaris der Gemeente Zuidlaren, vroeger Substit.-Griffier bij het Hof van Drenthe. Deze lijst is aan de Prov. Staten gezondenten einde daarop bij der- zelver nominatie zoodanig acht te slaanals zij dienstig zullen oordeelen. HEUSDEN, 20 September. Wij ontvangen stellig berigt dat deze stad, in 1820 uit de rij de vestingen geschrapt, weder tot vesting zal worden gemaakt; en men beproeven zal al de gronden en grachten die toen zonder voorbehoud voor 50 jaren in erfpacht waren uitgegeven, terug te krijgen. OOiT-INDIE. BATAVIA, 26 Maart. In den Atlas for India van den 6den December 11.komt een verslag voor van de derde Jaarlijksche Vergadering der Stoomvaart-Maatschappijbekend onder den naam van Peninsular and Oriental Steam-Navigation Company waarin onder anderen wordt medegedeeld: «Dat die maatschappij, in 1813, 7 ten honderd had uitgedeeld en nog een saldo overhield van 41,815 dat zijovertuigd van het nut en voordeel voor hare inrigting van groote stoomschepenthans twee zulke schepen in de vaart had, het eene Bentinck genaamd, van 1,800 tonnen last en 520 paar denkracht. hetwelk in Augustus uit Engeland naar Calcutta vertrokken en voor 75,000 verzekerd was; het andere van dergelijke grootte, de Hin- dostan geheetenhetwelk eene reis van Calcutta naar de landengte van Suez in Augustus 1843 in 23 dagen had afgelegd. Dat zij in onderhandeling was met de Engelsche Oost-Indische Compagnie omtrent eene versnelde overbrenging der brievenmaal tusschen Bombay en Engeland in 30 dagenbuiten de mousson maanden. Dat zij voorts in onderhandeling was getreden met de Eyyptian transit- Company aan welke de middelen van doortogt door de woestijn en de sta tions en stallingen aldaar toebehoorenwelke onderhandelingen echter tot nog toe geen gunstigen uitslag hadden gehad. HEXIHO. St. JEAN de NICARAGUA, 26 Junij. Onze stad is door eene aardbeving zoo goed als geheel verwoestzij biedt niets aan dan eene ruïneslechts een enkel huis is blijven staanker ken en beplantingen rondom de stad zijn gebeel verwoest, doch gelukkig vernemen wij niet dat er menschenlevens te betreuren zijn. Onze haven wordt nog door de Engelsehen geblokkeerd. KOKIETIDEO. 16 Junij. Rivera is thans uitsluitend meester van het platte land, hij heeft alle troe pen verslagen, welke men togen hem aangevoerd heeft, en hun alle paarden ontnomen; in dit land nu zijn de paarden de kern van het platte land. Oribe is altijd voor onze poortenzonder eenige beweging te durven doen. Ilij weet wel, dat liij nooit met geweld te Montevideo zal binnen komen; hij wacht slechts een' goeden uitslag uit onze ellende. God zij dank, zijne verwachting zal teleur gesteld worden. Eene maatschappij van vreemde kooplieden heeft van de Regering het monopolie van de levering van het zout verkregen, en zij verbindt zich wederkeerig in de kassen van den Staat eene vrij groote som te storten, om gedurende 6 maanden in de levensmiddelen der stad en de halve soldij van het leger te voorzien. Indien de ellende groot is te Montevideo, de toestand van Buenos-Ayrcs is niet beter. De plaats is overstelpt van Europesche koopwaren, en heeft bijna geheel gebrek aan voortbrengselen van het land. Rosas heeft ten aanzien van Paraguay eene misrekening gemaakt, die hem duur zal te staan komen; hij heeft vier bodems van Ascencion doen aanhouden en verbeurd verklaren. Doch deze vijandelijkheden tegen I'aragnya zullen hem vroeg of laat in onmin met Engeland brengen, wiens Gezant in briefwisseling is met de nieuwe Re gering. De Directeur van Buenos-Ayrcs zal zich weldra in eenen geheel ver laten toestand zien, die de voorbode van zijn' val zou wezen. In de provincie Corrientes, zijn de Madarriagas, hoofden van eene der voornaamste familien, aan het hoofd van 7,000 man, gereed om den Parona over te trekken, en in de provincie Buenos-Ayrcs te rukken, een krijgstogt, in welken zij door den Generaal Lopez, Gouverneur van Santa-Fé geholpen worden, als ook door den Colonel Manuel Hornos, die thans meester is van bijna de geheele provincie Entre-Rios, waar hij zich door zijne dapperheid een' naam heeft gemaakt. MAR OH HO. Onder het opschrift: geschiedkundige gedenkwaardigheid van Marokko wordt het volgende medegedeeld: De Marokkanen hebben altijd geweigerd aan den Koning der Franschen den titel van Koning of Keizer te geven, maar noemen hem: Adim Genscoum (den groote van uwe natie). Reeds onder de Regering van Lodewijk XVI had het Fransche Gouvernement van het Marokkaansche geëischt, dat de Koning met den naam van Sultan zou genoemd worden, zoo als de Vorsten van Spanje en Engeland betiteld werden. Zie hier in bet kort het antwoord, dat op dezen eisch gedaan werd «Onze Meester, Muley-Mohammedwil den titel van Sultan aan geen mensch geven, die niet op den weg van zijn eeuwig heil is. Overigens, waartoe zou het dien mensch dienen Sultan genoemd te worden in deze wereld, indien God hem eene plaats onder de uitverkorenen geeft Indien integendeel God hem voor de wereld der verdoemden bestemt, onze meester Muley-Mohammed, welke in die der uitverkoren gaan zal, zou het zich te verwijten hebben, den titel van Sultan aan een' zoon des duivels gegeven te hebben; dit zou het geluk verstooren, dat hij in de eeuwigheid moet genieten. Noemt onzen meester, zoo gij wilt, Mohammed, Zoon van Abdallah; hij zal den uwen, Lodewijk, Zoon van Lodewijk noemen." Het Fransche Gouvernement, verontwaardigd over dit antwoord, zond den zaakgelastigde Chcnier, met eenen brief, waarin tegen de Marokkaansche on beschaamdheid geprotesteerd werd. De Heer Chcnier ontscheepte te Tangcr, en bragt te Fez den brief zijner Regering; ziet hier welk eene waarde men er aan hechtte: men ontdeed den Heer Chenicr van zijn kapsel en schoeisel, bond hem de handen op den rug, en zond hem zoo te voet naar Tanger terug, met zijnen brief om den hals, hem onder weg allerlei beleedigingcn aandoende en scheldnamen gevende. Journal de la Ilaye). ZWEDEN. STOKHOLM, 10 September. De gezamentlijke Rijksstenden hebben de afschaffing gestemd van een artikel der wet op de drukpers, volgens hetwelk de Minister van Justitie de bevoegd heid hadde geheele oplage van een dagblad waarin een artikel stond dat hij afkeurde, in beslag te nemen en de verdere verschijning van zoodanig blad te verbieden. SPANJE. BAYONNE 19 September. De volgende telegraphische depeche is over deze stad bekend gemaakt De Heer Martinez de la Rosa heeft de portefeuille van Binnenlandsche Za ken aangenomen. De Generaal-Majoor Paria is benoemd tot Kapitein-Gene raal van Navarra. De uitslag der verkiezingen bevestigt de zege der minis teriële partij te Madrid. Uit een berigt langs den gewonen weg uit Madrid aangebragt, van den Igden, blijkt, dat het Ministerie aari de nieuwe Cortes een ontwerp van her vorming zal aanbiedenwaarvan dit de inhoud zou zijn 1°. De Senaat zal vervangen worden door eene Eerste Kamer, zaamge- steld uit leden, die voor hun leven verkozen worden; 2". de wet op de drukpers zal gewijzigd worden 3°. de wet op de nationale garde zal groote verandering ondergaan 4C. eindelijk zal er eene verandering gebragt worden in de inleiding van de constitutiedie van de souvereiniteit des volks spreekt. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt, dat de bank van S'. Ferdinand voor de behoeften van den Staat gedurende September 55,000,000 realen geleverd had, waarvan alleen 32,000,000 voor het leger; ondertusschen zullen er 1.250,000,000 noodig zijn om de openbare dienst gedurende deze maand te kunnen regelen; welke som de Minister hoopt te vinden door twee nieuwe belastingen; ook zoude hij beproeven voor de landmagt 300,000,000 minder uit te geven. ITALIË. ROME7 September. De Paus Gregorius XVI bereikt den 18dcn dezer zijn 79stc jaar en heeft dan 16 jaren het bewind in handen gehad, zijnde in 1831 verkozen. Het collegie van Kardinalen bestaat thans uit 60 personenwaarbij 6 Kardinaal- Bisschoppen41 Kardinaal-Priesters en 10 Kardinaal-Diakenen. Er leven nog 2 Kardinalen van degenen die door Pius VII en nog 7 die door Leo XII gekozen zijn de overigen 51 zijn door Gregorius XVI benoemd. De oudste hunner telt 85 de jongste 35 jaren. De bevolking van Fiome bedroeg in het begin van dit jaar, buiten de Joden, 170,701 zielen. OOSTENRIJK. TRIEST, 12 September. Z. M. de Keizer heeft den lld™ dezer onze stad verlaten, en de verdere reis naar Pola voortgezet. Gedurende zijn verblijf alhier heeft hij vele gunst bewijzen aan de stad geschonken, en de gelden aangewezen, waardoor een? voldoende haven voor onze scheepvaart zal aangelegd worden; ook is de be-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2