BUITEJNLANDSCHE BERIGTEN. Men verneemtdatbij goed wederaanstaande Maandagde pinken van Scheveningen ter stearharingvisschcrij onder zeil zullen gaan. liet getal dier schuiten is dit jaar vijftig. Algemeen is het bekendhoc Z. M. de Koning er zich op toelegt om binnen en rondom deze Residentieverschillende van Hoogstdeszelfs gebouwde en ongebouwde eigendommen te doen verbeteren en verfraaijen. Ecne der grootste en voornaamste ondernemingenwelke dezer dagen voor bijzondere rekening des Konings wordt volvoerdis de uitbreiding en ver- fraaijing van het paleis op den Kneuterdijk, waaraan men bezig is een Hoofd ingang te maken die deszei fs front heeft in het Noordeinde. Het voorname doel't welk men bij het vergrooten van dit Palcis in het oog schijnt te hebben, is om in het Noordeinde een prachtigen Hoofd-Ingang te maken en het paleis zelf hierdoor aanmerkelijk te verfraaijen en van meer gemakken te voorzien. Het geheel wordt in den Gothischen stijl gebouwd; in den vorm is men gedeeltelijk het paleis van Hare Britsche Majesteit te Windsor gevolgd. Het wordt van zoogenaamde IJsselmoppen opgetrokken; de dekstukken op de contreforten en lijsten of banden alléén zullen van Benthcimer sleen zijn; de tanderingen van blaauwen hard- of arduinsteen; de torens van hout, met lood bekleed. De binnenwanden van het gebouw vormen dan een cirkel of liever een achthoek. Het gelrouw wordt uitwendig door contrelorts in twee verdiepingen verdeeld. Van de drie in het Noordeinde uitkomende zijden is de middelste pa- ralel met de straat. De benedenste verdieping van laatstgenoemde zijde is van een Gothisch venster voorzien; in de twee andere, daaraan grenzende zijden van het gebouw, vindt men hoofd-ingangenzijnde gelijkvormige poorten, van welker breedte men zich een begrip kan maken als men weet, dat zelfs rijtuigen met zes paarden bespannen, in vollen gang de eene poort in- en dadelijk de andere poort kunnen uitrijden. Aan de regterzijde van dit inrijperk of liever vestibule is een vertrek voor den portier en aan de linkerzijde een Engelsche ijzeren trap, leidende naar eene koepelzaal, die, vlak hoven de vestibule zijnde, denzelfden vorm en de- zellde afmetingen hreft als deze, en omtrent 50 ellen in den omtrek. Jn het achterste gedeelte des cirkels en op gelijke afstanden van den trap en het vertrek des portiers is een gang of corridoraan de linkerhand voor zien met acht vensterswelke op de Koninklijke bloemperken en tuinbedden uitzigt hebben. Aan de regterzijde van den corridor bevinden zich vijf groote vertrekken, deels werkkamers van Zijne Majesteit en Hoogstdeszelfs Ministersdeels ver blijfplaatsen voor kamerdienaars en lakeijen. Aan het einde van den gang is cene, geheel met helder marmer bevloerde en vorstelijk gestukadoorde nieuwe zaalwaarin een uit arduinsteen ver vaardigde, antieke, dubbele trap, welke aan beide zijden zestien treden telt en op één bordes uitloopthij is voorzien van eene leuning van denzelfden steen en mede naar antieken vorm gemaakt. Het bedoelde bordes eindelijk is gelijkvloers met en leidt naar de vermaarde Gothische schilderijzaaldie drie ellen hooger dan de vroeger genoemde zaal gelegen is. Van daar kan men zich naar de overige vertrekken van des Konings woonpaleis hegeven. De gaanderijen zijn, terwijl zij twee fronthoeken des gebouws, in het Noord- einde, vrij laten, van weerzijden aan de daarop volgende hoeken van hetzelve gehecht en van dezelfde soort van bouwstoffen als ditvervaardigdzij heb ben een antieken, spits toeloopenden toren, die 3 ellen boven den muur uil- steekt. De linkergaanderij eindigt aan het hotel van Z. K. H. Prins Hendrik, die dit door eene, tot de gaanderij behoorende, opening, kan binnentreden. De regtergaanderij grenst aan het huis van den Heer Rijks-Ontvanger Elsbroek. Die gaanderij telt vijf torens en tussclien eiken toren een Gothisch venster, behalve tusschen de tweede en derde, alwaar zich eene deur bevindt. De gaanderij links heeft vier torens en vier vensters, maar geen deuropening. Al deze vensters zijn, even als die van den grooten koepel, van aan elkander gehechte ijzeren stangen voorzien, waarmede zij des nachts kunnen gesloten worden. Dit geheele werk, dat 1" Maart 1843 begonnen is, wordt gere kend tegen 1° Julij 1815 gereed te zullen zijn. Honderdvijftig man zijn da gelijks gestadig aan de voorschreven gebouwen bezig. ROTTERDAM, 18 September. In de Veiling der 75 heelc en 3,495 halve en kwart kisten Java-indigo, benevens 80 kistjes Java-eoehenille, gisteren alhier door de Hand.-Maatschappij gehoudenis alles verkochtde indigo van 220 tot 475 centsen de coche nille van 265 tot 350 cents. In eene particuliere veiling van 135 kisten Java-indigo, Maandag alhier gehouden, en waarin alles verkocht is, zijn de prijzen geloopen van 160 tot 300 cents. De Belgische dagbladen hebben onlangs loffelijke melding gemaakt van eene historische schilderij van onzen stadgenoot, den Heer S. Opzoomer, thans te Antwerpen woonachtig, voor de tentoonstelling te Gent ingezonden. Dit tafercel zal ook een der sieraden van de tentoonstelling te Amsterdam uitma ken. Het stelt den Rector Lambertus Hortensius voorin den oogenblik waarop hijtijdens de bloedige plundering van Naarden in 1572 door de Spaansche krijgsknechten aangegrepen door tusschenkomst van een Spaansch edelman, vroeger zijn leerling, gered wordt, terwijl zijn zoon cenige oogen- blikken later, onder de oogen des vaders, wordt omgebragt. De uitdrukking van gelatenheid, en die van erkentelijkheid is treffend, en de geheele groepe ring en uitvoering ten hoogste lofwaardig. Naar men verneemt, is gisteren hier ter stede een gcldsnoeijer ontdekt en in verzekerde bewaring gesteldhij wien tevensbenevens versch gesnoeid geld en vijlselvijlen en ander gereedschap, tot zijn oneerlijk bedrijf gebezigd, gevonden zijn. NIJMEGEN, 17 September. In eene kleine linnen tent op de alhier nu bijna afgeloopcne Kermis, werd aan het publiek ten toon gesteld een Wildeman, zwart of koperkleurig, met eenen grooten ring door den neus, die al de manieren der wilden voorstelde, hunne onverstaanbare taal spraklevende konijnen at en cene slang als zijnen afgod aanbad. Dit alles moet hij zoo natuurlijk hebben voorgesteld, dat men aan de echtheid niet twijfelde; sommigen evenwel meenden met reden den Wildeman te mogen mistrouwen dientengevolge werden er weddingschappen aangegaandie zekerlijk gewonnen noch verloren zouden zijn gewordenhad niet het volgende voorval daartoe aanleiding gegeven: Terwijl hij, voor eenigc dagen weder ijverig in het vertoonen van zijne kunsten werkzaam wasen hij als altijd zijne slang aanhad hield hij dezelvewelligt te sterkin beide handen geknelden zoo digi hij zijn aangezigt, dat de slang, slechts cene gewone heislanghem eenig vocht in den mond spoot. De Wildeman het gevaar kennende waarin hij daardoor verkeerde, maakte dadelijk een groot misbaar, en liet ijlings heelkundige hulp inroepenterwijl zijne wang van binnen en van huiten en vervolgens zijn geheele aangezigt, hals en horst ver schrikkelijk opzwollen. Inmiddels trachtte men door wrijven en wasschen het gevaar af te wendentot dat de Heelmeester verscheendie door eene overvloedige bloedontlastingdoor snijding vooral van binnenhem eenige verligting aanhragt. Deze gaf zijne verwondering te kennenover het ver schil in kleur der beide wangen, en nu verklaarde het zich, dat deAVildeman niets anders was, dan een zich zwart gemaakt hebbend matroos, die zich ver ontschuldigde, met te zeggen: adat men toch wel iets moet aanvattenom op eene eerlijke wijze aan de host te komen." Hij is thans hersteld en gaat voort bezoeken af te wachten of hij zijnen afgod nog even vurig aan bidt is ons niet bekenddoch wij hebben reden dit te betwijfelenimmers men zegt dat hij de slang zou gedood hebben. NIEVW-KEELINO. AKAROA, 25 April. Sedert de maand Januarij is deze haven op het Schier-eiland Banks door 25 Fransche en Amerikaansche walvischvaarders bezocht, die hunne vissclierij ter Noordwest-kust van Amerika hebben voortgezet. De eerwaarde D1'. Selwin Protestantsch Bisschop van Nieuw-Zeeland heeft twee dagen alhier doorge- bragt, op zijne réis naar de haven van Nicholson, en heeft van die gelegen heid gebruik gemaakt, om aan boord van de Fransche corvet Le Rhin zijnen dank te betuigen aan den gezagvoerder Bérard en den Chirurgijn-Majoor Ar- noux, voor de vele diensten aan de Engelsche bewoners van het Schier-eiland bewezen. Men verwacht hier met ongeduld de stichting van nieuwe inrigtingen. De Heer Bérard heeft sedert cenigen tijd 30 man aan eenen weg rondom de baai laten werken, en zijn plan te kennen gegeven om die van de Pigeon-Bay en het Binnen-meer te voltooijen. Deze belangrijke verbeteringen zullen veel tot de welvaart der volkplanting bijdragenen lot welk volk ook de toekomende bewoners dezer plaats zullen belmorenzullen zij niet vergelen wat zij den gezagvoerder van Le Rhin verschuldigd zijn. De meeste walvischvaarders op de kust van Amerika moeten binnen zes maanden zieh alhier komen ververschen, en zullen grooten voorraad noodig hebben. Thans liggen hier alleen, behalve de genoemde corvet, een Fransche walvischvaardcr met 3,500 vaten traan en een Amerikaansch schip. TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 28 Augustus. Een zeer smartelijk voorval heeft dezer dagen eene der geachtste familie» van Pera in rouw gedompeld, door haar diengene te ontnemen, op welken hare dierbaarste hoop gevestigd was. Vrijdag 11. waren in het huis van den Heer Salzani, Kanselier der Legatie van de Nederlanden, in den ochtend eenige jongelieden vereenigd, die zich overgaven aan vermakelijkhedenmet hunne jaren overeenkomende. Een geweer kwam een' hunner in handen, die, ongelukkig niet dan te Iaat, bemerkte, dat het geladen was, toen een hevige losbarsting Dominique Salzani badende in zijn bloed ter aarde deed storten. Weinige oogenhlikken daarna betreurde de genoemde Kanselier Salzani het verlies van zijnen eenigen zoon, en alle bewoners van Pera vereenigden zich met de regtmatige droefheid van dat geheele gezin. Ingekomen beriglen uit Syrië en andere onzer provinciën melden, dat de firman aangaande de afschaffing van de doodstraf wegens afval van het Islamismns, allerwege was afgekondigd. De Patriarch der Nestorianen te Mossul, die door geestdrijvende Turken zeer mishandeld was, is in alle zijne betrekkingen hersteld. De verandering van het ministerie in Griekenland heeft aan de Porte geenszins behaagd en is van haren kant hierover eene nota aan de Vertegen woordigers der Groote Mogendheden gerigt. In cene staatsgevangenis in Wallachye, waartoe reeds bewerkte zout groeven zijn ingerigt, heeft den 18den eene poging ter onlkoming door de gevangenen plaats gehad. Reeds hadden zij de wacht overrompeld en zich

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2