KENNISGEVING. OOSTENRIJK. WEENEN8 September. Hoewel liet toltariefmet betrekking op de koffij en suikerverminderd ishebben de staatsinkomsten daardoor niet alleenniet geledenmaar zelfs de tolregten bijna het dubbel bedragen van hetgeen zij in 1842 en 1843 te zamen hadden opgebragt, daar aan den eenen kant de sluikhan del zulke grootc voordeelen niet meer ziende, genoegzaam had opgehouden en het verbruik tevens vermeerderd was. PRIJISSEN. BERI.1JN, 9 September. Er zijn bier 4 groote graanhandelaren getailleerd. De graanhandel is sedert eenige jaren eene der gevaarlijkste speculatiën geworden. Hier en te Hamburg wordt meer graan op bet papier verkocht dan geheel Europa kan opleveren deze windhandel breidt zich ook naar andere plaatsen uit. LEIPZIG, 11 September. De stad Plauen werd den 9dcn en 10dcn door eene zware ramp geteis terd, daar een hevige brand, dezen en den volgenden dag beeft blijven voort woeden, en in den avond van den 10dcn nog niet gebluscht was. Reeds wa ren er 1G0 huizen en eene kerk in de asch gelegd. Dezelfde stad is vóór 10 jaren door eene wolkbreuk voor de helft vernield geworden. F.LBERFELD, 11 September. De aanleg tot een' spoorweg door den Koning van Hanover goedgekeurd, van Einden over Leer en Lingen tot Munster, is geschikt om ons handelsverkeer eene nieuwe rigting te geven. Zoodra die aan den spoorweg van hier totllamm aangesloten wordt, kunnen wij in plaats van over Antwerpen en Rotterdam, over Emden onze waren ontvangenen zullen dus eene eigene zeehaven be zitten. FRANKFORT. 15 September. Een troep van 60 Nassausche verhuizers is dezer dagen wederom Rijn afwaarts voorbij Keulen gevaren12 zwaar beladen wagens met zich voe rende. Volgens ofliciele berigten schijnt het zeker, dat de beide Regeringen van Hanover en Nederland gemeenschappelijk maatregelen genomen hebben, tot het stuiten van den verderfelijken sluikhandel. Het voor de herfstmis bestemde leder komt langzamerhand aan. De grossiers verzekeren dat het zoolleder ongeveer 2 of 3 Thlr. per ctnr. is geste gen dat eene verhooging van 6 a 8 ten honderd zou uitmaken. De bepaling in het verdrag met België nopens de looistof, zal in het vervolg ook gunstig op de Duitsche lederfabrijken werken. Zoo zal ook de vermindering der reg- ten op de wol tot de helft, voor den voorraad van wol op deze mis voordeelig zijnwelke voorraad belangrijk is één huis toch heeft ongeveer duizend cen tenaars Hongaarsclie wol op speculatie gekocht. De verkoopers houden dit artikel 15 pCt. liooger dan in liet vorige jaar. ENGELAND. LONDEN14 September. H. M. de Koningin is den lldcn in den vroegen morgen voor Dundee in Schotland aangekomen en om 9 ure aan wal gestapt; zij heeft dadelijk hare reis naar het Graafschap Perth voortgezet. Er worden op het kasteel van Windsor groote toebereidselen tot ont vangst van den Koning der Franschen gemaaktwiens verblijf 8 dagen zal duren. In de laatste helft van October zal het nieuwe benrsgebouwin tegen woordigheid der Koninginplegtig worden ingewijd. Er zijn hier 12 Gascompagnien wier kapitaal ruim 30 millioen Nederl. bedraagt. De opbrengst wordt geschat op ruim 5A millioen. Zij gebruiken 21 millioen mudden steenkolen. Er zijn 30,400 vlammen voor de straatver lichting, en 134,300 voor de huizen; zij hebben 2,500 personen in dienst. Sir E. Owen, de Britsche Admiraal in de Middellandschc zee, heeft, blijkens eene door hem uitgevaardigde dagorder, gedagteekerid van den 30 Augustus 11.de gezamenlijke Engelsche Zee-officieren in die wateren gewaar schuwd voor al het kwaadhetwelk zou kunnen voortvloeijen uit de verkeerde rapporten ven hunne zijde aan de Engelsche dagbladen, betrefiende de krijgs- verrigtingen van met Groot-Brittannien bevriende natiën zoo als nieuwelings ten opzigte van het bombardement van Tanger, door het Engelsche smaldeel plaats gevonden heeft. De Zendeling Pritcnard, welke dezer dagen door de oneenigheid tus- sclien ons land en Frankrijk over Otaheite ontstaanbekend is gewordenis als Consul van dat eiland verplaatst naar de Navigators-eilanden hoewel die verplaatsing geen gevolg is van de bijlegging van het geschil tusschen de beide landen, maar reeds eerder geteekend was. Daar genoemde Heer door zijne gevangenneming op Otaheite en daarop gevolgde ballingschap bijna al zijne bezitting verloren heeft, zoo zijn er van den kant der Fransche Regering twee Commissarissen benoemdom zijn verlies te beoordeelen en hem hetzelve te vergoeden. MANCHESTER, 12 September. De Minister Peel heeft met een' vleijenden brief 1,000 gezonden als een persoolijke bijdrage tot inrigting van openbare parken alhier. FRANKRIJK. PARIJS15 September. liet is thans door de Regering als zeker bepaald, dat ook bier te lande eene spoorweg-linie volgens liet atmosphcrisch stelsel zal worden aangelegd; tot proefneming zal een zijtak van den spoorweg van S' Germain naar Nan- terre dienen. Berigten uit Oran tot 30 Augustus melden, dat het Fransche leger nog altijd op de Marokkaansche grenzen en in het legerkamp van Lallah Ma- grania bijeen wasvan de Marokkaansche troepen had men nog verder niets vernomenevenmin als van de vredesonderhandelingen. Er werden maatre gelen genomen, om de troepen gedurende den winter in hun kamp van het noodige te voorzien. Een Fransch ministerieel blad echter bevat omtrent de vredesonderhandelingen met Marokko het volgende Wij meenen te weten, dat de onderhandelingen met Marokko hervat zijn, en het schijnt ons niet vermetel toe te hopen, dat zij den Keizer van Marokko tot het aannemen der vier door Frankrijk op den voorgrond gestelde voor waarden zullen brengen. »Mogt echter de Keizer van Marokko halstarrig de gave aanneming der zoo wettige eischen van Frankrijk afwijzendan zou dit laatste slechts te rade gaan met hetgeen zijn regt en zijne waardigheid vordert. Het Keizerrijk zou dan te gelijk ter zee en te land aangetast wordeneen smaldeel zou La- rasch Mazaghan en de andere havens van Marokko verwoestenterwijl een leger zich van Fez en Mequinez zou meester maken, dat is van de beide hoofdsteden des rijks, in de eene waarvan de zetel der Regering, in de andere het geld gevonden wordt. »Na zulk een vertoon van kracht, na het op nieuw overwinnen en ver- strooijen zijner legers, want de Keizer zou ongetwijfeld zijne hoofdsteden ver dedigen, zou toch wel het denkbeeld van eenen regtvaardigennoodzakclij- ken vrede, door eene gematigde cn billijke Regering gevorderd, in de Ma rokkaansche hoofden opkomen. «Inmiddels laat het zich ligt begrijpen, dat zoodanige krijgsverrigtingen tegen een land als Marokko, niet zonder groot verlies van menschen en geld kunnen plaats hebben. Het is nuttig zich te herinneren, dat al de verove raars, die daar den voet hebben willen zetten, afgeslagen of zelfs omgekomen zijn. Daarenboven levert een land zonder wegen en zonder kanalen altijd over- groote moeijclijkheden voor een invallend leger op. Het zou dus eene groote dwaasheid zijn, om niet eene poging tot het vermijden van den krijgstogt tegen Marokko door het erlangen des vredes langs den diplomatischen weg te doen. Het voortzetten van onzen aanval zou, zelfs wanneer het jaargetijde dit veroorloofd had, eene verspilling van het bloed onzer soldaten cn van het geld des lands geweest zijn. Een inval in Marokko kan een noodzakelijke maatregel worden Frankrijk is daartoe voor alsdan reeds vast beslotenmaar daar dat Rijk niets dan den vrede beoogt, is het de pligt van zijne Re geerders om naar dat doel te streven langs den weg, die het meest met zijne wezenlijke belangen overeenkomt." Onlangs heeft zich in Duitscliland eene vcreeniging van Duitsche en vreemde Oostcrsche taalkundigen gevormd. De voorloopige commissie noodigt al de le den der Aziatische Maatschappij te Parijs uit, om de eerste jaarlijksche bijeenkomst, die van den lslcn tot den 4dett October te Dresden zal worden gehouden, bij te wonen. De Saksische Regering heeft toebereidselen gemaakt, om deze vergadering op de meest gastvrije wijze te ontvangen. Als een bewijs dat op onze werven geenszins met overhaasting gearbeid wordt, diene, dat de driedekker Ville de Paris reeds 37, cn Louis XIV reeds 33 jaren op stapel staat. BELGIË. BRUSSEL, 31 Augustus. Daar er van tijd tot tijd reeds ongunstige berigten omtrent de kolonie te Santo Thomas waren ingekomen, die echter door de Regering geheim gehouden werden of van dezelve eene andere lezing werd gegeven, zoo is de terugkomst van 30 volkplanten uit die Kolonie alhier genoegzaam geweest, om aan de verspreide geruchten alle geloof te hechten. Van deze heeft men vernomen, dat ook een deel der kolonisten Santo Thomas verlaten en zich naar Honduras begeven hadden. Er waren twisten over liet bestuur der volkplanting ont staan, en de verwachting van velen was zeer teleurgesteld, te meer, daar voor hun vertrek uit het vaderland de voordeelendie zij te Santo Thomas konden ge nieten, overdreven hoog waren opgegeven. De Regering blijft evenwel al hare krachten inspannen, om haar oogmerk met deze volkplanting te bereiken. STADS BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Letden, geven bij deze kennis aan de ingezetenen dezer Staddat, krachtens de bepalingen, vastge steld bij Zr. Ms. Besluit, van den 24stcn December 1829, N°. 123, omtrent de vervulling der buitengewone vacatures in de stedelijke Kies-kollegien, in de vergadering van den Ed. Ach tb. Raad, op heden gehouden, bij stem opneming gebleken is, dat door de Stemgercgtigde ingezetenen, ter vervulling der twee tusschentijds gekomen zijnde buitengewone vacaturesbij meerder heid van stemmen, zijn verkozen de Ileeren: Jtir. Mr. GERLACH CORNELLS JOHANNES van MASSOW, cn Mr. JOHANNES GERARD LA LAU. Welke die fnnetie tot aan den 30slen September 1848, zullen waarnemen. Aldus gedaan en gearresteerd bij II. H. Burgemeester en Wet houders der Stad Leydenop den 17dcn September 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3