Joden als de eigenlijke en bij voorkepr, ja als alleen ware Christen-uitverkorenen voor. Volgens hem treden de Joden door hunnen overgangin hunne oude overgeërfde voorregten boven al de andere Christenen. Men begrijpt dat deze bijzonderheid den niet-Joodschen, Christelijken Protestanten in Jeruzalem weinig bevalt. Dat geelt scheuring op scheuring. Kon men de eene ziekte door de andere heelen dan ware het Jeruzalemsche Bisdom misschien aan het begin van groote gevolgen. Ik twijfel of deszells beschermers in Engeland en Duitsehland den stand der zaak en de personen kennen. Uit zulk een jeugd zal geen man rijpen. Eerwaardig scheen mij daarentegen de Amerikaansche Zending daar tegenover te staan, welke toen door een voortreffelijk, hoogbe schaafd, geleerd en ernstig man werd vervuld. Deze Zending ziet op geen bekee- ringsdoopzij verzamelt tot hare prediking alle kleuren van geloofsbelijdenis, en vergenoegt zich met den Christelijken indruk die zij voortbrengt. De opbouw der Anglikaansche Evangelische kerk is sedert lang geslaakt, alleen bij gebreke van autorisatie van de zijde der Turksehe regering. Wat den tegen woord igen toestand van Jerusalem betreft, deze is overal even ellendig. De Pacha is ontbloot van alle krijgsmagt. Het is bekend dat men onlangs in Jaffa op hem heeft geschoten. De Fransche Consul be schouwt zich als beschermer van den Paella, schoon hier onlangs zijn eigen bediende gedood iszonder dat hij deswege genoegdoening vorderde. Op de zekerheid der inwoners en reizigers is zelfs midden in de stad weinig staat te maken. Een Duitsch schilder, die onlangs een oud muurwerk afteekende, is met zijn eigen stok doodgeslagen. Men ziet Albanezen door de straten loo- penmaar men wachtc zich voor dezen een menschenleven is dezen lieden een spel. Buiten de poort van Jerusalem moet men eiken Bedouïn met bezorgdheid aanzien. ILet werd mij onlangs als onmogelijk afgeschilderd om naar de Doode zee te gaan. DEWEMARKEX. KOPENHAGEN, 31 Augustus. De kunst heeft hier een onherstelbaar verlies geleden. Het reusachtig mo del in klei van een Esculaaphet laatste werk van onzen beroemden beeld houwer Thorwaldsendat geheel afgewerkt was en tot tegenhanger moest strekken voor het reusachtige Herculcsbeeld dat in zijn Museum te Kopenhagen stondis in het paleis Charlottenburg alhieromver gestorten zoo verbrij zeld dat dit werk voor de kunst geheel verloren is. Dit gebeurde twee dagen voor dat Kocborth, leerling van Thorwaldsendie last had gekregen van de regering om dit model in marmer te beitelen zijn werk zou begonnen zijn. Van 1 Januaiij tot 1 Augustus zijn 9,040(?) schepen de Sond gepasseerd, het grootste getal dat ooit in gelijke tijdruimte die straat is doorgezeild. Ge durende het jaar 1843 beliep het getal slechts 1,215, in 1840 nog 40 minder. Te Fredrikshaven is aangebragt Kapitein A. Jahnsen, benevens vier man der equipage van het schip Fortunavan Nerva naar Amsterdam welke door een Amerikaansch schip gered zijn geworden, nadat hetzelve de boegspriet en beide masten verloren had de overige 5 man der equipage was men genood zaakt geworden op het wrak achter te laten. HAL TA. 4 September. Alhier zijn berigtcn van Engelsch Indië, uit Bombay van den 19den Julij. Behalve den opstand van een Bengaalsch regiment en een schermutseling met den vijand bij Shikarpore waarbij 84 man verloren werden, behelsden dezelve geen nieuws. Men vleide zich met een overvloedigen oogst. De teruggeroepen Gouverneur-Generaal van Engelsch Indië, Lord Ellenboroughverwachtte te Calcutta zijn' opvolger. Uit China werd berigt van den 23ste" Mei I. 1. dat Sir Pottinger gereed stond naar Bombay te vertrekken. De Engelsche en Fransche berigten gaan thans met ongeloofelijken spoed over dit eiland naar Bombay. De Indische post die den 7l!ea Augustus uit Londen vertrokkwam den 8slea te half negen te Calais aanvertrok van daar tien minuten over negen ure en was 's morgens te half twee te Parijs. Van daar 's morgens kwartier voor drie ure vertrokkenkwam het postrijtuig dat met vijftig ijzeren kistjes van een voet in 't vierkant uit Londenen zes tien bouten kisten van verschillende grootte uit Parijs beladen was, den ll<lc» Augustus 'smorgens ten half vijf aan, en had den logt van Calais naar Mar seille in ruim 67 uren volbragt. Aldaar onmiddellijk op een Engelsche pak ketboot overgebragt, voerde deze de kisten naar Malta, waar ze op een vaartuig van de O. I. Comp. naar Alexandrië en verder op Suez gaanen zoo door de woestijnen in minder dan vijf weken te Bombay aankomen. SPAN JE. MADRID5 September. Den 3dea dezer zijn de verkiezingen alhier begonnende toeloop der kiezers in de verschillende collegiën was niet zeer aanzienlijk. De Absolutisten heb ben voor de gematigde Liberalen moeten onderdoende candidaten der eersten konden slechts van 9 tot 49 stemmen op zich vercenigenterwijl die der laatste partij van 206 tot 287 stemmen hadden. De Regering zon aan het fregatschip Christine en de vaartuigen die het vergezellen bevel gezonden hebben om naar Tanger terug te kceren. Zoo dat de geschillen met Marokko nog niet uit den weg zijn geruimd. Nog schrijft mendat. eene inteekening voor een spoorweg van hier naar Alicante is geopendwelk traject langs den spoorweg in 8 uren zal worden afgelegd. SICILIË PALERMO, 12 Augustus. Er hcerscht hier een gebruik om iederen Heiligen dag veel vuurwerk af te steken. Een vuurwerkmaker had vuurwerk voor eene kerk in het binnen land onder handen, hetwelk met veel voorraad van kruid in den brand vloog j het huis buiten de stad, maar te midden van andere huizen, is uit elkander geslagen en velen zijn zwaar beschadigd. Reeds heeft men zes dooden en twaalf zwaar gekwetsten uit de puin opgegraven, de vuurwerkmaker zelf is zoo zwaar gekwetst dat hij niet te redden zal zijn. De oogst van alle soorten van weit is hier te lande overal gezegend uit gevallen. Gerstboonen en andere peulvruchten hebben veel door de groote hitte geleden. Intusschen blijft de prijs der granen hoogdewijl onze land eigenaars door de prijzen der laatste jaren rijk gewordenhunne waren vast houden. De wijnbergen en olijfboomen hebben in vele streken door de hitte en droogte geledenzoodat dezelve wel geen rijkenmaar toch eenen goeden oogst belooven. De hoedanigheid van den wijn zal voortreffelijk zijn. ITALIË. ROME29 Augustus. Men klaagt alhier over de aanhoudende droogteals over eene ware land plaag. In verscheidene steden in het gebergte heersclite volslagen gebrek aan water. De velden lagen verdord, en de olijven hadden door de verscbroeijende zuidelijke winden zoo sterk geleden dat men een misgewas vreesde. Daaren tegen was het vooruitzigt op den wijnoogst uitmuntend. ANCONA, 29 Augustus. Het Jongeltalië schijnt nog niet afgeschrikt. Zekere SalvatorFata, wieneenc nieuwe expeditieditmaal tegen het grondgebied van den Kerkdijken Staat, is opgedragen, bevond zich aan boord van een Kotter, die, omtrent drie weken geleden, onder Grieksche vlag, van Malta is afgezeild, en de rigting naar Corfu heeft genomen. Hij zou voorloopig met de zending belast zijn om Alba- nesche bandieten langs de kusten van Griekenland te huren, en met deze den inval op het een of ander punt te beproeven. Tevens wordt uit Calabrië berigt, dat een Kapitein, die vroeger in Napoli- taansche dienst stond, een opstand zocht te bewerken, en dat de autoriteiten, in weerwil van alle aangewende pogingen, hem nog niet magtig hadden kun nen worden. Ook in Romanië, inzonderheid te Imola en Forli, scheen onder vele reeds vroeger verdachte personen eenige beweging te heerschenen de Regering zou op het spoor van geheime woelingen gekomen zijn, in welke de bekende Nicolo Fabrici van Modena eene voorname rol speelde. De massa de bevolking bleef intusschen overal rustig. BRESCIA, 26 Augustus. De Paus zal dezer dagen een huwelijk moeten ontbinden hetwelk in zijn aard zeldzaam is. In 1824 overleed alhier de Heer Dellacroce, ongehuwd, latende een vermogen van 700,000 lires na, met een testament, waar hij bepaalde, dat de uitvoerders van zijnen uitersten wil zijn vermogen gedurende 20 jaren intrest op intrest zouden stellen, en vervolgens met het kapitaal han delen krachtens zijn codicil, hetwelk dan eerst mogt worden geopend. De 20 jaren verloopen zijnde, werd het codicil geopend en gelezen. Hierin maakt hij 200,000 lires aan de liefdadige gestichten van Milaan,en Brescia, legateert eene gelijke som aan zijne natuurlijke dochter, welke hij in 1820 bij Mej. F., heeft gehad, en stelt voorts tot zijnen universelen erfgenaam zijn natuurlijken zoon, in 1818 bij Mej. B. verwekt. Men doet onderzoek naar de legatarisse en naar den erfgenaam, en bevindt, dat zij gehuwd zijn, zonder te weten, dat zij elkander in bloedverwantschap bestaan. De naam van hunnen vader was in bun doopcedul niet vermeld. Op last van het bestuur zijn zij dadelijk van elkander gegaan en heeft de vrouw zich in een klooster begeven. Zij heb ben geene kinderen. De stukken dezer zaak zijn naar de Pauselijke kanselarij te Rotne gezonden, ten einde de scheiding van het huwelijk te verkrijgen. ZWITSERLAND. GENEVE, 7 September. Het plotseling verdwijnen van zekeren Claude Gaillardalkomstig uit Dyon, die vroeger in eerstgenoemde stad tot eene geestelijke orde behoorde, maar eenigen tijd geleden tot de Protestautsche kerk is overgegaan, maakt het onderwerp der algemecne gesprekken uit. Hij zou den 15dca Augustus, van een zijner voormalige orde-broeders, de schriftelijke uitnoodiging tot een mondgesprek ontvangen, maar daaraan geen gevolg gegeven hebben. Vier dagen later ging hij uiten keerde niet terug. Volgens sommigen bevindt hij zich te Lyon, en is in den schoot der kerk teruggekeerd; maar een dag blad wil daarentegen weten dat hij hij het uitgaan aangegrepen, naar liet naburig vlek Frangy, in Savoye, van daar verder naar Chambery gesleept, en aldaar in een klooster opgesloten zou zijn. Zoowel het een als het ander is nog ver van bewezen. ZURICH7 September. De Regeringsraad heeft het beroep van Dr. Ebrardter vervulling van hel aldaar vacerend Iloogleeraarambt in de Godgeleerdheid nagenoeg eenpa rig goedgekeurd. Men weet dat deze benoeming tegen veler genoegen is, uit hoofde het stelsel dat de Heer Ebrard aankleeftniet alleen met dat van Dr. Straussmaar ook met de gevoelens van vele nieuwere godgeleerdendie niet zoo ver als deze gaan in strijd is.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2