I liet leven beroofd. Ken kogel schijnt op een harde zelfstandigheid zoodanig te zijn neergekomen4 dat dezelve zijwaarts uitspringende, den ongelukkige, die zich ruiin honderd schreden buiten de schootslijn bevond, in de zijde trof, met het noodlottige gevolgdat de man een uur daarna den geest gaf. Een nieuw bewijs dat men bij zulke oefeningen niet te veel voorzorg gebrui ken niet te omzigtig wezen kan. Een dergelijk ongeluk wordt gemeld uit het Belgische kamp te Beverloo, op den 3dcn September. Een kanonnier die bezig was met een kanon te ladenisdaar zijn makker het stuk te gaauw afstakde hand half afge schoten de arm gebroken cn op verscheidene plaatsen zwaar gewond. De ongelukkige bevindt zich in eenen hopelozen toestand. BÜ1TEJNLAJNDSCHE BEBiGTEN. MEXIKO. 6 Julij. Door het Gouvernement is cene zamenzwering van uitgebreide vertakkingen ontdekt. Deze had ten doelom de loederalc Republiek op te heffenin eene eonstitutionnele regering te veranderen, en een Europeesch Vorst van Konink lijken bloede en met den titel van Keizeraan bet hoofd van den Staat te stellen. De oorlog met Texas zalna het eindigen van den wapenstilstand, met vernieuwde kracht worden voortgezet, daar noch de stappen der Europesche Mogendheden voor Texas, noch de bemiddeling door de Vereenigde Staten aan geboden cenigzins gebaat hebbenom den vrede te kunnen bewerken. TURKIJE. KONSTANTINOPF.L, 21 Augustus. Het vonnis is thans tegen de opperhoofden van den laatstcn opstand in Albanië uitgesproken; 28 hunner zijn ter dood veroordeeld, de overigen tot levenslangen dwangarheid of galeistraf voor eenige jaren. Men gelooft even wel dat de Sultan de doodstraf in levenslangen dwangarbeid zal veranderen. RUSLAND. PETERSBURG, 23 Augustus. Op voordrag! van den Minister van Openbaar Onderwijs heeft de Keizer een liesluit genomendat voortaan tot Bibliothecarissen en Onderbibliothecarissen der openbare boekerijen van bet Rijk, vreemdelingen zullen kunnen benoemd worden. Zij zullen den rang hebben en de uniform dragen van inlandsche ambtenaren van dezelfde klasse; [men weet dat ook burgerlijke betrekkingen in zoo verre op militairen voet zijn ingerigtdat de rangen met militaire ran gen worden gelijk gesteld en de daaraan verbonden uniformen gedragen] zij behoeven zich niet te laten naturaliseren, maar kunnen op hunne aanvraag brieven van naturalisatie bekomen. ZWITSERLAND. De beklimming van den Mont Blanc, is met den besten uitslag volbragt. De Hceren Bravait, Marlins en Lepileur, hebben eindelijk den 29sten 11., 's namiddags ten 2 ure den top bereikt. Zij hadden eerst besloten beurtelings aldaar onder een tentje te overnachten met eenen gids, terwijl de twee ove rigen met twee gidsen zouden verblijven op de groote plateau. Doch de scherpe koude heeft dit belet. De thermometer stond in de schaduw op 7T4F graad onder nuldes middags kwartier over 2 ure. De beklimming was zeer moeïjelijk geweest, niettegenstaande het weder zeer voordeelig was. Even voor het bereiken van den togt, zijn die Hceren door een vreesselijkcn stormwind overvallen de koude was toen zoo nijpende dat toen zij bij het ophouden van den wind den top bereiktenmet 7 graad onder nul het hun voorkwam, alsof zij in cene welvcrwarmde kamer binnentraden. Den volgenden nacht en dag hebben de reizigers doorgebragt onder hunne tent op de groote plateauwelke daar reeds sedert eene maand geplaatst was en aan alles weerstand heeft geboden. De reizigers zeggen het behoud van hun leven verschuldigd te zijn aan den vervaardiger van die tent; want zon der de hechtheid van deze schuilplaats, zouden zij buiten twijfel in een der twee eerste nachten zijn omgekomente midden van vrecselijke stormen en bij cene koude van 13 graden onder nul. De Hecren Bravait en Martins moesten eerst den 31stcn Augustus of den jsicn September naar beneden komen. De laatste tijdingen van den 30slcn bragtcn mede, dat zij bezig waren met hunne waarnemingen, waarvan de bijzonderheden binnen kort zullen worden bekend gemaakt. De moed dezer lieden zal worden op prijs gesteld. Te voren had liet niemand langer dan vier uren op den top kunnen uithoudenen de meeste reizigers hadden da delijk met bet komen op den top maar gewenscht, hoe eer zoo beter naar beneden te keeren. HONGARIJE. ZEVENBERGEN, 13 Augustus. Het naburige stadje Haromszek is den 9'Ien dezer door een' zwaren brand geteisterd geworden daar 800 woningen in de asch zijn gelegd van de ge- hecle stad is niet anders dan de Kerk, de woning van den Kommandant, twee aanzienlijke en 13 geringe woningen behouden gebleven t en hebben bovendien 5 menschen in de vlammen het leven verloren. PRUISSEN. KONINGSBERGEN, 31 Augustus. Heden, zijnde de 300stc verjaardag van de Hoogeschoof, is met veel plegtig- bcid door Z. M. onzen Koning de eerste steen gelegd van het nieuw ontworpen il Akadcmisch gebouw, hetgeen naar zijnen stichter, den Markgraaf Albrccht I, genoemd wordt. Al de genoodigden begaven zich in plegtigcn optogt naar j het ruime plein, waar het gebouw zal worden opgerigt, terwijl de Studenten, J op oud-Duitsche wijze, in lluwcelen rokken gekleed en mutsjes met witte ve- deren op het hoofd, den optogt openden en sloten. Toen aan Z. M. truffel en hamer overhandigd waren, hield hij de volgende aanspraak aan de talrijke vergadering. «Mijne Heeren! Onze Hoogcschool heeft eene baan van drie eeuwen met hooge eer afgelegd; zij heeft hare roeping getrouwelijk vervuld, ja, aan de wereld mannen zonder wederga, sterren der eerste grootte geschonken. Haar vierde eeuwkring breekt aan, te midden der zegeningen eens langen vredes onder bet schijnsel van het zoo lang ontbeerde zonnelicht. Wij kenmerken dien aanvang van eenen nieuwen tijdkring door het leggen van den grondsteen tot een nieuw gebouw voor hare werkzaamheden. Het oogenblik is gunstig, om baar uit de volheid des harten eenen gelukwensch toe te roepen: de mijne is kort, maar van veelbeteekenenden inhoud. Deze Hoogcschool zij een brandpunt van lichtOm zulk een brandpunt van licht te zijn, schiep haar in ons Noorden Hertog Albrccht; hij die met een getrouw hart het ware licht was toegedaan. Zijne schepping bewijst, dat hij dezelfde leus voerde, als de Vorsten na hem; mijne leus, die mijns vaders, die van mijn volk: voorwaarts! Dat zij voor en na het wacht woord onzer IloogeschoolMaar zij volge dat nimmer op de dwaalbaan der komeet, of langs den weg des voortwoedenden brands, die, van duisternis omgevenal verder om zich grijpt. Haar voortvaarts zij dat van het licht der zon dat allen gelijkelijk bestraaltwerkelijk de duisternis verdrijfttot in diepe holen dringt, het nachtgespuis verjaagt, kiemen ontwikkelend, bloesems ontplooijendvruchten doende rijpen; vruchten, mijne Heeren, door welker genot de menschen gezond worden. Die vruchten zijn: de ware vreeze Gods het begin van alle wijsheid, goede en reine zeden, liefde tot het leerenliefde tot het wetenliefde tot het handelen voor het algemeen wel zijnijver voor eervolle daden onder de vleugelen des adelaars. [Het Pruissi- sche wapen.] In het vaste vertrouwendat onder den Goddelijkcn zegendoor de ge trouwe zorg der leeraren en de edele gezindheid der jeugddeze mijne wen- schen vervuld zullen wordenroep ik u allen opomterwijl ik de hamer slagen doe, een driemaal herhaald, hartelijk en krachtig feestgejuich te brengen ter cere van onze Albertina, dat brandpunt van licht, ter eere van ons Noorden!" Daarna deed Z. M. naar gebruikelijke wijze de drie hamerslagenwaarop driemaal de juichtoon werd aangehevenen de plegtigheid besloten werd met het schoone koorgezang: «Dankt nu allen God." Z. M. heeft des middags op zijn kasteel een maaltijd aan de Hoogleerareneenige Studenten en de af gevaardigden der vreemde Hoogescholcn gegeven. KEULEN, 2 September. Eergisteren zijn tusschen deze stad en Dusseldorpmet groot geweldbij mistig weder, twee stoombooten tegen elkander gevaren; ditzelfde heeft ook dien dag bij Manheim plaats gehad, omdat de scliippers het voorschrift ver zuimd hadden om lantaarns aan te steken. Gelukkig hebben de passagiers geen letsel bekomen cn de booten hare reis kunnen vervolgen. -Alhoewelzoo als reeds is gemeld gewordende Bondsvergadering aan den beer Wagner de uitgeloofde belooning van 100,000fl. voor zijn electro- magnetisch werktuig niet heeft toegewezenheeft zij echter besloten hem eene gratificatie van 6,000 fl. toe te leggen. BEIJEREN. MUNCIIEN3 September. De Koning heeft aan den Pruissischen Domheer von Bram zu Bramdenberg op een door hem en andere Kissinger badgasten ingediend verzoek, om bij de onvoldoende ruimte van het gebouw voor de Protcstantsche Godsdienstten dien einde een nieuw gebouw te mogen stichtenbij eigenhandig schrijven het volgende geantwoord Heer enz.! de ruimte, welke sedert vele jaren te Kissingen voor de gods dienstoefening der ProtcstaDtsche badgasten was ingerigt, werd door mij voor voldoende gehouden daar in vroegere jaren deswegen geene klagten bij mij zijn ingekomen. Ik heb echter terstond na mijne terugkomst uit Italië, op uw verzoekmij deswegens doen inlichtenen bevonden dat het alzoo is. Gij zegt mij dat ik met gelijke landsvaderlijke liefde mijne Protcstantsche en Roomschc onderdanen omvat, gij belooft u van die gezindheid met vertrou wen de vervulling van de wensch en behoefte van de jaarlijks naar Kissingen komende badgasten. Het heeft mij verheugd hierin mijne ware gezindheid erkend te zienen ik heb plan om te Kissingen voor de godsdienstoefening der Proteslantscbe badgasten gedurende den badtijd een geschikt gebouw op staatskosten, (en niet uit bijdragen der badgasten, zoo als uw schrijven te ken nen geeft) zonder tijdverzuim te laten inrigten. Onderwijl verzeker ik n van mijne Koninklijke welwillendheid enz." Naar wij vernemen zijn des Konings bevelen voor deze zaak reeds gegeven. WEIMAR. 31 Augustus. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft bij gelegenheid van den doop» zijns kleinzoons 2,000 en de Erf-Grootherlog 200 pruissischc rijksdaalders- (a ƒ1,70), ten behoeve der armen dezer stad, geschonken.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2