LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. 32. WOENSDAG 11 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de weck uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde tan den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voordat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f 3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 10 September. Zaturdag den 7den dezer is in het Huis van Arrest alhier ingebragt Jan de Ruiter, wonende te Langeraar, verdacht van moedwillige brandstichting in zijne eigene woning gepleegdin den nacht van den 2den op den 3'lcn dezer maand. De Ileeren Regter-Commissaris, Officier en Griffier bij de Arrondisse- ments Regtbank hebben zich den volgenden morgen tijdig derwaarts begeven ten einde de plaatselijke gesteldheid op te nemen en verder onderzoek in te stellen. Sedert eenige dagen ziet men in deze Stad met alle zorg arbeiden aan de oprigting van een Zieken- en Begrafenis-Fondsden naam voerende van den grooten Boerhaave. Indien wij de bedoeling dezer benaming in het al gemeen en den waren zin van het alom verspreide Reglement dier Vereeni- ging in het bijzonderwèl begrijpen dan moet deze ondernemingals zich bij velen van dien aard gunstig onderscheidende, algeineenen bijval vinden. De goede inrigting derzeive, en de juiste berekeningen, waarop wij weten, dat zij gegrond isde vele voordeden die zij haren deelnemersvoor eene betrekkelijk geringe toelageverzekerten waarvan wij ons ten volle over tuigd houdendat zij getrouw zullen worden geschonken de dagelijks toe nemende aanwas van het getal deelnemersen het reeds door de Directie geuite voornemenom deze Vereeniging binnen weinige dagen in werking te stellendit alles doet ons deze onderneming met allen ernst bij onze Stadgcnootcn aanbevelenen hen aanmoedigendoor eene spoedige deelne ming tot bereiking van de waarlijk heilzame bedoelingen der Oprigters mede te werken. Ingezonden door eenige deelnemers.') Uit onderscheidene streken van Noord-Braband ontvangt men berigtdal den 67 en 8sten dezer aldaar zware onwedersvergezeld van hagel en plas regen gewoed hebben en veel schade aan de veldvruchten, vooral aan de ge maaid liggende boekweit hebben toegebragt. Ook uit de naburige Belgische streken zijn dergelijke berigten ingekomen. Op Donderdag den 19den September aanstaande, zullen, onder nadere approbatiedoor de Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van bet Haarlemmermeer, te Oegstgecst, in vijf percelen worden aanbesteed de overige werken tot het digten der nog overgeblevene openingen inen de voltooijing van den ringdijkwaardoor de droog te maken waterplas geheel van het buitenwater zal zijn afgescheiden en door welker voltooijing alzoo de voorbereidende werkzaamheden zullen tot stand zijn gebragt. Bij besluit van Z. M. den Koning van Frankrijk van den 2den dezer, is er te Parijs een leerstoel opgerigt voor het onderwijs der Maleisehe en Javaansche talen aan de School der levende Oostersche talen, en is daarbij tot Hoogleeraar benoemd de Heer DulaurierLid der alhier gevestigde Maat schappij van Ned. letterkunde. 's GRAVENHAGE9 September. Z. M. heeft den Ingenieur van den Waterstaat M. Beijerinck geplaatst bij de Akademie tot opleiding van burgerlijke Ingenieurs te Delft, en belast met het geven van onderwijs in de bijzondere vakken behoorende tot den Water staat. Z. K. H. de Prins van Pruissen is heden morgen ten half elf ure alhier, van Antwerpen en laatst van Rotterdam, op zijne terugreis van Engeland naar Pruissen, aangekomen. Z. K. H. is. afgestapt bij Z. Exc. den Pruissischen Minister Graaf von Königsmarck, en heeft zich dezen middag, vergezeld van den Minister naar Z. K. II. Prins Frederik, op het Buitenverblijf het Huis de Paauwbegeven, alwaar Iloogstdezelvenaar men verneemt zijn in trek zal nemen. Z. K. H. zal morgen avond ten acht ure deze Residentie verlaten. De Minisler van Binnenlandsche Zaken is van zijne reis door eenige provinciën alhier teruggekeerd. Naar men verneemt, waren door den Heer Procureur-Generaal bij het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland, reeds bevelen gegeven, om de arresten, waarbij A. van Luik en II. Fox ter dood zijn veroordeeld, aanstaanden Woens dag ten uitvoer te leggen doch zoude er van Hoogerhand tegenbevel zijn uit gegaan, en de processtukken, ofschoon de veroordeelden zich niet tot het be komen van gratie tot den Koning hadden gewendechter door 7,. Exc. den Minister van Justitie naar den Iloogen Raad zijn verzonden, ten einde te be- oordeelenin hoe verre er termen tot gratie aanwezig zijn. ROTTERDAM, 9 September. Bij den reeds vermelden afloop van het regtsgeding tegen de personen, welke onlangs te Londen veroordeeld zijnwegens het doen vervaardigen van valsche coupons der Certificaten 5 pCts. Nederlandsche Werkelijke Schuld, van het Administratie-Kantoor der Hoeren J. van der Hoop c. s., zijn wij in staat ge steld nog de geruststellende mededeelingen te voegendat al de afgedrukte valsche coupons, benevens het stempel, door den Heer Mr. R. A. Mees, die zich te dezer zake naar Engeland bad begeven, medegebragt zijn, en zich aan genoemd Administratie-Kantoor in goede bewaring bevinden, zoodat het berigt, vroeger in sommige dagbladen medegedeeld, als zouden reeds zoodanige coupons door de bedriegers in circulatie zijn gebragtgeheel bezijden de waarheid is. HAARLEM 9 September. De tweede dag van de wedloopen te ZandvoortZaturdag 11.is niet min der luisterrijk geweest, dooreen aantal toeschouwers bezocht en in de beste orde afgeloopen. Ook HH. KK. HH. de Prinsen Frederik, van Oranje en Alexander hebben het feest met hunne tegenwoordigheid vereerd. De door de Sociëteit aangeboden prijs van 500 is gewonnen door het paard Alix van Prins Alexander; de beker, door Prins Alexander gegeven, is behaald door het paard Bizarre van den Heer van Westrenenen de premie door het paard Black Bess van den Prins van Oranje; de prijs van 500, van Z. M. den Koning, is behaald door het paard de Vlugge en de premie door de Nette beide van den lieer van Loon te Harlingen. De algemeene deelneming, welke de wcdloop-Societeit mag ondervinden, en de krachtdadige ondersteuning, welke al de leden van het Koninklijke Huis aan die instelling gelieven te verleenen, doen de hoop voeden, dat de wedloopen in het jaar 1845 meermalen zullen kunnen plaats hebben, en men verneemt dan ook met genoegendat Z. K. H. de Prins van Oranje voor 1845 een prijs, groot 1,900, heeft geschonken, bestaande in eene zilveren vaas, voor inlandsche paarden, driejaren oud, afstand tweemalen de baanterwijl 7.. K. II. Prins Frederik der Nederlanden eene som van 1,200 ter beschikking van Commissarissen heeft gesteld en 7.. K. H. Prins Alexander almede het bedrag der beide op den 6den dezer door H. D. gewon nen prijzen, ten bedrage van 1,200, aan de Sociëteit heeft geschonken, om in 1845 tot prijs te verstrekken voor inlandsche paardenbereden door inlandsche jockey's. Bovendien heeft Z. K. H. de Prins van Oranje de bij den plaats gehad hebbenden wedloop behaalde premie van 100 uitgeloofd aan den jockey, welke, bij den zoo even vermelden wedloop van inlandsche paarden als rijderden prijs zal behalen. ARNHEM5 September. Door het Geregtshof van deze stad is de persoon van Kets de Vries, be schuldigd van het afleggen van eene valsche getuigenis in de zaak van H. AVeyeldie van valschheid in een onderhandsch geschrift en poging tot moord beschuldigd was, schuldig verklaard en veroordeeld tot een half uur te pronkstelling en 6 jaren tuchthuisstraf. BOLSWARD4 September. Heden avond is hier een noodlottig geval gebeurd. Zeker stalknecht B. in twist gerakende met den vleeschhouwer L., en hem steeds met be- "lecdiging tot aan zijne woning achtervolgende, bragt L. hem ten laatste een paar stooten toe, waardoor B. achterover in het water viel. L. sprong hem achterna om hem te reddendoch B. uit liefde tot zelfbehoud hem zoodanig aanvattende, dat L. zich niet konden roeren, zijn beiden naar de diepte gezonken en hebben bun graf in het water gevonden. B. laat eene weduwe in hoog zwangeren staat en een kind na. Beiden waren ter gelegenheid van de kermis 'snachts uitgeweest, en B. ofschoon niet geheel beschonken, was echter door den drank verhit. De aanleiding is dus weder zoo als met de meeste twisten en daaruit ontstaande onheilenniet verre te zoeken. BREDA6 September. Bij de gisteren op de heidetusschen Oosterhout en Tetcringenongeveer een uur afstands van onze stadplaats gehad hebbende gewone vuur-cxercitien der alhier in bezetting liggende veld-artillerie, werd een kanonnier, die in last had het vallen der kogels na te gaanop eene deerniswaardige wijze van

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1