geen oogcnblik hunne Spaansehe deftigheid varen, terwijl hunne kinderen raasden en tierden, en het gehoor van liet volk met wanklinkende muziek instrumenten verdoofden. Achter hen traden in eene majestueuze houding drie paar reuzen, voor stellende den rijken burgerstand den adel en den meest fatzoenlijken stand van Sevilie. Deze reuzen waren 14 voet hoogtot aan het midden bekleed met donkere en schitterende kleuren volgens de gewoonte van dien tijd. Hunne kleeding en vooral de wijze, waarop zij het haar droegen, strekte voor het ge- hecle jaar ten wet voor de fatzoenlijken van de stad en de provincie. Wanneer het geheele bovenlijf bloot was, was dit een teeken, dat dit jaar in de klee ding niets mogt veranderd worden. Op iedere station voerde deze 3 paar reuzen nationale dansen uit. Zij hadden tot pages, maskers als arlequins gekleed en gewapend met lange stokkenaan welker einde blazen met lucht gevuld waren vastgemaakt, waarmede zij de menigte, die hen al te nieuws gierig aangaapte, ombarmhart.ig sloegen. Voor het einde van de XVIII eeuw ontving de overheid van de stadwelke in de nabijheid der arlequins voort ging, menigmaal haar deel van de klappen die er vielen, zoodat zij het noodig oordeelde eene andere plaats in de processie in te nemen, hetgeen haar bij besluit van Karei III werd toegestaan. Dan kwamen de stedelijke gilden met hunne verschillende vaandels, voor welke het borstbeeld van den patroon der kleedermakers, St. Diêgo d'Alcala werd gedragende Syndicsdie het borstbeeld omringdendroegen met trotschheid een oud vaandel en een beeld van de Maagd der Koningen (la Virgen de los Reyes), door den tijd half verteerdhet beeld en het vaandel waren aan het kleedermakers-gild door Koning Ferdinand ten tijde dat Sevilie op de Saracenen werd heroverd, geschonken. Achter de gilden ging de lioofd- brocderschap van het zeer Heilige Sacrament, met haar kruis en standaard en duizenden ledenmet roode waskaarsen met brandende pittenzij bege leidden een kind Jezus, in een prachtig kistje van zilver gelegd. Aan beide kanten van dat kistje gingen Priesters, Diakenen, Wierookers, en volgden kapucijner Monnikengeschoeide en ongeschoeide Bedelmonnikenenz., enz., eene menigte zilveren kruisen dragende, onder welke het gouden kruis van de hoofdkerk als eene zon uitblonk. Hiermede eindigde het eerste gedeelte van de processie. Aan het hoofd van de tweede afdeeling ging de |O0iciaaldie eerwaardige regter van den Aartsbisschoppelijkcn zetel, van al zijn gevolg vergezeld, waar onder ook de officieren van het wereldlijk regt behoorden. Na hem volgde de Vicaris-Generaal insgelijks begeleid door geheel zijn geestelijk geregtshof. Links en regts van de twee dignitarissen gingen de schoonste kinderen van de stad uit de eerste familiënomhangen met de schitterendste edelgesteentendansende op het geluid van castagnetten, guitaren en tambourins, met ontbloote degens in de hand. Hierop traden twee Priesters voort en de schatmeester van de hoofdkerkachter wicn reliquiënheilige vaten en bekers in zegepraal ge dragen werden. De reliquiën bestonden uit: een reusachtig kruis, gemaakt van de eerste staaf goud uit de mijnen van Amerikaeen kistje met een' kies van den heiligen Cristabal, algemeene patroon van Andalusië, aange kocht door het kapittel van Sevilie voor 200,000 realen; een beker van agaat, behoord hebbende aan Sk Clemens, Paus en martelaar; de voet be stond uit den schedel van Sk Laureano, Aartsbisschop van Sevilie, omlegd met ccnige beenderstukken van Sk Innocentius; een groote kist gevuld met reliquiënwaaronder een arm van den Apostel Bartholomeusbeenderen van Sk PetrusSk Laurens eriz. en de schedel van Ste. Ursula een zilveren kist bevattende het geheele ligchaam van Sk Florent van Siviliezeer beroemd door bet doen van mirakelen nog een kristallen kist, waarin beenderen der martelaren Sk Servanus en St. Germanusde Afonsische tafelszoo geheetcn omdat de beruchte Koning Alfonsus de Wijze, dezelve aan het kapittel van Sevilie ten geschenke had gegeven, bevattende de zeldzaamste en kostbaarste reliquiën door paarlen en diamanten omzet; een zeer groot borstbeeld van Sk Leanderhijzonder patroon van Sevilieeen doorn van de ware kroon van onzen Heereindelijk een stuk van het ware kruis, dat de groote Keizer Con- stantijn tot zijn' laatsten ademtogt op het hart droeg. Deze reliquien werden gedragen en begeleid door al de geestelijken der stad, voorzien van grootebrandende waskaarsen. Achter hen trad voort de Aartsbisschop van Sevilie, met zijne handen het schitterend H. Sacrament opheffende, de Groot-sleepdrager volgde den Prelaat met twee Priesters; 7 andere waren belast met de teekenen van zijne waardigheid6 pages droe gen den bisschoppelijken zetel. Dadelijk achter den Prelaat volgde een koor de schoonste gezangen voor die gelegenheid bestemd aanheffende, door muzijk begeleidwaarna eindelijk de officieren en bedienden van het H. Officie (inquisitie)de verschrikkelijke geestelijken van Sk Dominicusden trein slotenhebbende de beruchte teekenen van hun ambt bij zich ontbloote zwaardenroode vaandels en san benito's (eene soort van scapulier van twee breede strooken laken, met een rood kruis van voren en van achteren, het geen zij die door de inquisitie veroordeeld waren, moesten dragen). De Spaansehe bladen hebben gemeld, dat de processie, welke laatstelijk te Barcelona bij dezelfde gelegenheid als de bovenbeschrevene gehouden isen waaraan zich ook de President van den Raad der Ministers, Narvaez, die zelf de banier droeg, en de Minister van Oorlog gesloten hebben, tot den luister van den ouden tijd was teruggekeerd! ITALIË. ROME, 15 Augustus. Heden was bier op het feest van Maria Hemelvaart een plegtige godsdienst oefening in de kerk van de H. Maria, alwaar de Paus zelf de Mis hielp bedienenen nu den aflooponder klokgelui en het bulderen van het ge schut van den Engelenburg bet volk den zegen gaf. Schoon de Prins en Prinses van Oranje tot nu toe bet strikst incognito bewaren, heeft de regering toch voor beidenbij gelegenheid der kerkfeesteneene bijzondere tribune laten inrigten. Do reis zal eerst naar Genua zijnwaar H. K. H, de Prinses de zeebaden zal gebruiken, om dan na een oponthond van eenige dagen de terugreis over Florencedoor Duitschlandnaar den Haag aan te nemen. Op aanzoek der Pauselijke regering heeft de Oostenrijksche, meerdere kleine oorlogsvaartuigen op de kusten van den Kerkelijken Staat laten krui sen om iedere poging tot eene nieuwe landing der oproerlingen van Corfu of Malta te verijdelen. Ook te Milaan zal, ter gelegenheid der gemelde wetenschappelijke veree- niging op den 12deD September, eene tentoonstelling van nijverheid plaats hebben. Deze tentoonstelling zal de vierde zijn die er in 1844 in Europa zal hebben plaats gehad. Eene te Archangel in Rusland in Meidie te Parijseene te Berlijn en deze. ZWITSERLAND, Men schrijft van de Linth den 19den Augustus. Het spooksel der herzie ning van het Verbond is weder op het tapijt gebragt; en dat in dezen tijd waarin het land door gloeijende partijhaat verscheurd wordt. Wie zal looche nen dat wij geen nieuw Verbond behoeven Maar wie weet niet dat dezelfde duistere magten, die het oude verbraken, de instelling van een nieuw on mogelijk makendewijl zij getoond hebben dat er tegen hen geen zekerheid bestaat? Welke onbevooroordeelde zal de Katholijken schelden, als zij, na al wat er in de laatste jaren gebeurd is, eerder van de Protestanten zijn gescheiden dan met hen verbonden? Die tijd waarin de vrome stemmen van een Kluizenaar de verbitterde gemoederen wist te bedaren en te verzoenen, en de uitslaande vlam van een hatelijk mistrouwen te verstikkenis niet meer. De godsdienstige zin die dat wonder verrigttegaat hier in fanatismusdaar in treurige onverschilligheid omtrent alle goddelijke zaken overPausdom en gevoelloos advokatenwezen worstelen om de buit der heerschappij en ruijcu de volksdriften tegen elkander op, het een in den naam der godsdienst, het andere in den naam der vrijheid. Hoe zal daar een nieuw Verbond tot stand komen! FRUISSEN. BERLIJN, 20 Augustus. De policie heeft het dragen van cocardenten teeken van het niet afnemen der hoedendie vrij talrijk werdenverbodenen wel volgens een artikel der Landswet, die alle uiterlijke teekencn eener verbind ten is streng verbiedt. Er heerscht bier thans zeer groote drukte. De tentoonstelling voor de nijverheid is opgevuld met bezoekerszoodat men zich verdringt om alles te kunnen zien. In de eerste dagen van September zal de nieuw opgerigte landhuishoud kundige vereeniging van Brandenburg bier zijn eerste algemeene vergadering houden. Behalve deze vereeniging zal nog de opening van eene tentoonstelling van schilderijen het aantal vreemdelingen hier vermeerderen. Wanneer de spoorweg van hier naar Hamburg in gereedheid zal zijn, hetgeen nog vier a vijfjaren kan aanloopenzal er een aaneenschakeling van spoorwegen zijn van de Oostzee tot de golf van Venetië, en zal men van Kiel in Holstein, aan de Oostzee, met berekening van al het onvcrmijdelijken oponthoudin 48 uren naar Triëstaan de golf van Venetië of Adriatische zee, kunnen reizen. Den 22slcn dezer heeft de Bondsvergadering hare laatste zitting gehouden, en is nu gedurende 4 maanden geschorst. Men had verwacht, dat vóór haar uiteengaan, zij een bepaald besluit omtrent de speelbanken zou genomen heb ben doch biervan is niets gekomen en men vreestdat er thans ook niets van komen zalhoewel de algemeene wensch wasdat omtreut dezelve be perkende maatregelen genomen wierden. ENGELAND. LONDEN25 Augustus. In het begin dezer maand is in de dagbladen vermeld het in hechtenis nemen alhier van drie personen, onder de namen van Valler, Enrico en Harrisonbeschuldigd wordendevalsche Nederlandschc Coupons van 25 gul den in omloop te hebben gebragt. Deze belangrijke zaak is vervolgd gewor den door het hof van politie van den Union Hallin deszelfs zitting van den 19d™ dezer, en men verneemt dat bij het vonnis van het gezegde hof, de bedoelde personen schuldig zijn verklaardaan het vervaardigen van valsche Coupcns der Ned. Nationale Werkel. Schulden veroordeeld tot tien jaren deportatie. De Bibliotheek van wijlen den Hertog van Sussexoom der Koningin, heeft bij verkoop ƒ159,000 opgebragt. Zij bevatte onder andwen, uitgaven van den Bijbel in alle talen en uit alle tijdperken der Boekdrukkunst. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Augustus, De Messager deelt heden avond de volgende telegrapbische tijding mede »Bayonne 26 Augustus 1844, te half drie ure. De Prins de Joinville aan den Minister van Marine. Mocadoii 17 Augustus. Den 15d<m hebben wij Mogador aangetast. Na de stad en hare batterijen te hebben vernield, hebben wij het eiland en de haven bezet.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3