LEYDSCHE col I! A M 1844. VRIJDAG N#. 2t T* 30 AUGUSTUS. BUVNEINLANDSCHE BERIGTEN. '/sn TI De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nomrner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 29 Augustus. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem heeft onder anderen uitgeschreven deze twee prijsvragen 1°. Om beantwoord te worden vóór 1°. Januarij 1845 Welk was het stelsel ter bevordering van den koophandel, door de voor malige Staten van Holland, en bijzonder door de regeerders van Amsterdam gevolgd? In hoe verre heeft dit stelsel tot den vroegeren bloei van onzen handel medegewerkt? Zijn hieruit ook eenige lessen van wijsheid, bij den tegenwoordigcn staat van onzen handel, in betrekking tot den algemeenen wereldhandel, af te leiden? 2°. Om beantwoord te worden op 1°. Januarij 184G Vermits door bekwame staatshuishoudkundigen erkend, en door herhaalde ondervinding bevestigd wordt, dat de ongelegenheden, waarin zich de handel nu en dan bevindt, behalve aan andere oorzaken, evenzeer zijn toe te schrij ven aan den gebrekkigen aardvan hetgeen men als circulerend medium bezigt, waardoor niet zelden de gelijkmatige verhouding van prijzen verbroken, en de ruil van goederen tegen elkander (tot welks bevordering het gebruik van eene tusschen-waarde of ruil-middel behoorde te strekken) belemmerd wordt tot merkelijk nadeel van alle overige takken van nijverheid door de geheele maatschappij heenverlangt de maatschappijvooreersteen be knopt overzigt van de geschiedenis der circulatiemet aanwijzing van den invloed daarvan op den toestand des handelsmeer bepaaldelijk sedert het begin der 17de eeuwten tiveede vraagt de maatschappij welk stelsel van circulatie uit te denken en van practisch gebruik zou zijn, dat noch aan de moeijelijkheden en wisselvalligheden eener metalliekenoch aan de gevaren eener bankpapier-circulatie onderhevig was, maar op een onveranderlijken voet aan den handel het middel tot ruil en verrekening zou kunnen verzekeren. 's GRAVENHAGE28 Augustus. Z. M. heeft tot den opbouw van nieuwe Pastorijen in Drenthe, voor Nyenveen 1000 en voor Westerbork 1,500 verleend. Men verneemt, dat Z. K. H. de Prins van Pruissen, tegen den 8sten der volgende maand, in deze Residentie verwacht wordt. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat de Heer J. van Lennep, Nederlandsch Consul-Generaal te Smyrna ƒ500 gegeven heeft als eene vrijwillige gift ten behoeve van 's Rijks schatkist. Ter vervanging van den Heer J. J. Eeckhout, aan de Teeken-Akade- mie alhier, is dezer dagen door het Stedelijk Restaur, op voordragt van den Raad van Bestuur der Akademie, de Heer J. E. J. van den Bergtot heden Hoofd-Onderwijzer in de klasse van het groot Pleisterbeeld, aangesteld als eerste Hoofd-Onderwijzer in het Schilderen en Teekenen naar het levend naakt modelin de klasse der Anatomieen in al hetgeen verder het ontwerpen van historie en huishoudelijke tafereelen en draperen betreft, terwijl aan de overige thans aan de Akademie onderwijs gevende Professorende verdere vakken van onderwijs zijn toevertrouwd geworden. Alhier is thans een zoogenaamd Wonderpaard te zien zijn huid is als die van een tijger. Z. M. de Koning en vele aanzienlijke hebben dit buiten gewoon dier, hetgeen overigens eene schoone houding heeft, bezigtigd. Het Museum te Emden heeft aan den eigenaar voor het paard, zoo het kwam te sterven 500 toegezegd. Een persoonwelke voorgaf doofstom te zijnheeft op eene listige wijs alhier en te Rotterdam in het Logement de Kroonten nadeele van den Lijfarts van den Koning van Pruissen, den Heer Bocholtz, vrij zware dief stallen gepleegd; van dezen laatste heeft hij de casette met belangrijke papieren en eene aanzienlijke som aan 10 guldenstukken ontvreemd; hij is waarschijnlijk naar België ontsnapt. AMSTERDAM, 27 Augustus. Heden nacht, tusschen half een en een ure, is alhier, in de Halsteeg, ten huize van den Stroohoeden-fabrijkant G. Marcbantterwijl er niemand in het huis aanwezig was brand ontstaanen in weerwil van het ten spoedigst in werking brengen van onderscheiden spuiten zoo hevig geweestdat niet alleen het huis zelf geheel uitgebrand, maar ook vier belendende huizen zeer zwaar beschadigd zijn. Persoonlijke ongelukken hebben er niet bij plaats gehad twee vrouwen moeten evenwel niet dan met moeite gered zijn ge worden. NIJMEGEN, 27 Augustus. Naar men verneemtis eene der van Keulen komende stoomboolenin den avond van den 24sten dezer, ten gevolge van den plaats hebbenden storm, met zoodanig geweld tegen de Arnhemsche schipbrug gevarendat daardoor vier schepen zijn losgeslagen. Gelukkiglij k zijn dezelve aan céne der kettin gen vastgehouden. De schade, aan de brug toegebragt, is nog al van eeriig aanbelang geweest; doch de passage is geen oogenblik gestremd zijnde daarin onmiddelijk door de pont voorzien. Zondag avond was de brug reeds hersteld. Men schrijft ons uit Arnhemdat de nachtwagen van Amsterdam op eerstgemelde stadtusschen Zaturdag en Zondag jl.in de nabijheid van Amersfoortten gevolge van eenen weggezakten duikeris omgevallen en de reizigers door dit ongeluk meer of min echter niet gevaarlijkgewond zijn. Uit Wamel wordt het volgende medegedeeld De nacht van den 24stcn op den 25sten heeft onze rampen ten top gevoerd. De plasregens, welke van den avond tot den morgen bleven aanhouden, hebben zelfs de hooge weilanden onder water gezet, zoodat het meeste vee b( in de stallenóf op de weinige uiterwaarden zal moeten geborgen worden terwijl honderde bunders hooigras drijven of onder water staaneven als enkele bunders haver, welke men laat heeft kunnen zaaijen. De stortregens waren vergezeld van onweders, welke hevig hebben gewoed; terwijl drie slagen aller harten met angst en ontzetting vervulden. De bliksemde hut van eenen armen arbeider treffende, was voor den vader doodelijk terwijl dezelve in andere huizen sloeg, zonder eenige schade aan te rigten. Als eene bijzonderheid, betreffende het genoemde huisje, verdient opmerking, dat het zelve omringd is van opgaande boomeneene kerk en deels hooge gebouwen drie van welke, op afstanden van 100, 150 en 200 el, met afleiders zijn' voorzien. ASSEN, 22 Augustus. De stuifzanden op de Veluwe hebben te zamen eene uitgebreidheid van 10,944 bunders en 75 roeden. Gelijk men zanden van zelf ziet stil liggen, oveneens ziet men er ook zonder bekende oorzaak ontstaan. Merkwaardig is in dit opzigt eene kleine zandverstuiving in het Loenensche bosch. Daar vindt men, digt bij den nu verlaten ouden weg van Loenen op Arnhem, eene kuil, ongeveer 50 el in doorsnedeen oorspronkelijk waarschijnlijk 8 a 10 ellen diep geweest. Rondom deze kuil staan vrij hooge dennenzoodat menin deze kuil staande, altijd voor wind beveiligd is. In deze kuil heeft zich voor eenige jaren een zandverstuiving opgedaan, die zoo sterk werkte, dat weldra het zand uit de kuil zich over den weg stortte, zoodat de weg onbruikbaar werd en jaarlijks om dit zand verlegd moest worden. Hier kunnen schapen wind of moedwil het zand niet in beweging gebragt hebben. Het schijnt dat eene onderaardsche kracht hier het zand uitwerptzoo als elders het water. Kon dit hier aangenomen worden, dan ware dit welligt ook op andere zanden toepasselijk. Als zich kleine kittelsteentjes in het zand voordoen, mag men op een spoedig stilliggen rekenen. Een tot rust gebragt stuifzand met dennen bepoot, wordt door de afvallende naalden en het rnos, dat op den ondergrond der dennenbosschen groeitbinnen 50 jaren weer voor de cultuur geschikt. Zou men van de thans nuttelooze, stilliggende zanden niet meer partij kunnen trekken? De Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart heeft in dit voorjaar met een gelukkig gevolg eene proeve genomen om in mulle zandheuvelen nabij Zwol, rnet guano bemest, knollen en wortelen te zaaijen. Ook de aardappelen, in gips gepoot, vertoonen een wcligen wasdom. Zou men in onze duinendoor guano-bemesting de knol len- en wortelencultuur niet op groote schaal kunnen invoeren? Op de najaarsmarkt te Zuidlaren in het begin dezer maand gehouden, waren 1,310 stuks hoornvee en 120 paarden aangebragthet vee is hoog gegaanzelfs 2 melkbeesten voor ƒ225meer dan viervijl'de van het aange- bragte is naar Vriesland en Pruissen verkocht.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1