llicr is alles rustiger komen nog stammendie zich nooit aan de Turken hebben onderworpengewillig zich onder onze Regering begevenen de Hertog van Aumale, die door zijn beleid de wederspannigen heeft beteu geld heeft zichte Constantine teruggekeerdaan de verdere organisatie dei- kolonie toegewijd, ondersteund door bekwame mannen die hem omringen, onder welke de Colonel Ilcrbillon eene eerste plaats bekleedt. EGYPTE. Als reden van de abdicatie van Mehemed-Alials Onder-Koningwordt opgegevenmoedeloosheid wegens den slechten toestand der zaken in zijn gebied. Hij had dien toestand eerst doen opnemen, het rapport deswege opgemaaktzich doen voorlezendit stilzwijgend aangeboord en zijne raadsvergadering verlaten hebbende, verklaarde hij na twee dagen, gedurende welke hij niemand tot zich toelietdat bij Alexandrië verlaten en zich naar Mekka begeven zou. De abdicatie schijnt echter slechts mondeling en niet schriftelijk geschied te zijn, zoodat bet Journal des Débats meent, dat het besluit van den Onder-Koning, in eene vlaag van misnoegen genomen, niet onveranderlijk isen hij welligt van hetzelve zal terugkomente meer daar Ibrahim- en Saïd-Pacha, zijne beide zonen, en de voornaamste zijner ofH- eicren hem eenen brief hebben gezondenwaarin zij hem van hunne trouw verzekeren en hem bezwoeren zijn besluit in te trekken. RVSLA1VO. Z. M. de Keizer de verbetering van het onderwijs steeds beschouwende als het 1 leste middel om zijne onderdanen te beschaven, heeft 6 Hoogleeraren van de Universiteit te Kasan met eene wetenschappelijke zending naar buiten 's lands verzondenom met de door andere natiën in het vak van onderwijs verkregen kundigheden hun voordeel te doen. De Keizer heeft een besluit genomen, waarbij tot nader order de uitvoer van granen uit Polen verboden wordtdit besluit is genomenomdat de uit komst van den oogst in Polen geenszins bevredigend schijnt te zullen zijn. Z. M. beeft op dringend verzoek der Porte, den in den jongsten Servischen opstand berucht geworden en op verlangen van den Keizer uit Servië verban nen Primaten, AVutsitsch en Petroniewitschvergunning verleend, om naar hun land terug tc keeren. Na vele elkander wedersprekende berigten omtrent de ziekte van des Keizers vierde Dochter Alexandra, sedert 11 maanden met Prins Fredcrik van Hessen gehuwd, is thans bij de Fransehe en Engelsche Gezantschappen de officiële tijding ingekomen dat genoemde Vorstin na een langdurig lijden in den ouderdom van 19 jaren is overleden. SPANJE. II. M. de Koningin heeft zich na cenige weken oponthoud te Barcelona, om aldaar de baden te gebruiken, den 13den dezer op eene stoomboot inge scheept om over Valencia naar Madrid terug te keeren. Het onstuimige weder heeft echter dat voornemen verijdelddaar de stoomboot te Tarragone is moeten binnenloopenvanwaar nu II. M. de reis overland naar Madrid zal voortzetten, I TA. li IE. ROME, 7 Augustus. De regeling der kerkelijke aangelegenheden met Spanje schijnt nog ver verwijderd te zijn. De als agent hier heengezonden Castello y Ayensa zou, zoo als men verzekert, met zeer omvattende instruction van de Spaansclie Regering voorzien zijndoch tot nog toe is het hem niet gelukt met de te genwoordige Regering in verbindtenis te treden. Zijn voorganger Iloyos heeft ons dezer dagen verlatenen zal in Madrid het best opening kunnen geven hoe de Pauselijke Stoel de Spaansche kerkelijke aangelegenheden beschouwt. Z. M. de Koning van Beijeren heeft ons heden nacht verlatenom over Bologna en Modena naar zijne Staten terug te keeren. Het berigt van den aanslag tegen den Koning van Pruissen was hier reeds den 3den bij het Pruissisch Gezantschap aangeliragten heeftzoo als ■overalop alle Duitschers den smartelijksten indruk gemaakt. OOSTENRIJK. ISCIIL, 10 Augustus Gisteren avondals de Pruissischc Monarchdoor den Aartshertog Frans Karei en de Aartshertogin Sophie begeleidvan hunnen uitstap naar Wolf gang terug kwamen vonden zij alles schoon verlicht. Het licht op de deze badplaatsen omgevende bergen maakte een zeer schoone vertooning, waaronder vele kastelenonder anderen van den Maarschalk Marmont en Vorst Mclter- nich uitblonken. De brug en het plein waren door de Regering met twee rijen gekleurde lampen verlicht. Voor de ramen van het Vorstelijk verblijf bragt bet korps van het ruiter-regement van Linz een zeer schoone muzijkterwijl eenige bergbewoners bij afwisseling liederen aanhieven. Er was nergens een militair noch policie-soldaateen enkele sergeant maakte de gansche wacht uit. Alle standen mengden zich onder onder een. De Aartshertog Johan onderhield zich in den digten hoop dan met dezendan met genen. Heden morgen be zocht de Koning Vorst Metternich die onpasselijk geweest was, doch 'snamid dags met de Vorstelijke personen dacht uit te gaan. WEENEN, 12 Augustus. Z. M. de Koning van Pruissen, welken den langen weg van Iscbl tot Lint en van daar met de stoomboot in eenen dag heeft afgelegdis nog gisteren avond ten 10 ure in welstand hier aangekomen en aan het hotel van zijn' Gezant, Generaal van Canitz, afgestapt. Reeds gisteren middag was de bevolking op de beenen van de legplaats der boot op een uur afstands van de stad tot binnen dezelve wemelde bet van volk, hetwelk eerst legen den nacht uiteenging op bet gerucht dat de Koning niet meer zou te zien zijn. Heden morgen verzamelde zich een groote menigte voor genoemd hotelen toen de Koning eindelijk beden middag, op eene uitnoodiging des Keizers, zich naar Schönbrunn begaf, klonk hem bet luid gejuich der langs den weg geschaarde menigte tegen. De Koningdie in een hofrijtuig met zes paarden bespannen zatdroeg de uniform van bet Oostenrijksch busaren regiment dat zijnen naam voert, zag er frisch en gezond uit en groette allervriendelijkst de opgetogene menigte. In een tweede rijtuig zaten Hoogstdeszelfs Adjudant Graaf Briihl en de genoemde Gezant. Vorst Metternichwien de Koning reeds te Ischl had bezochtwerd met de stoomboot van Linz gewacht. HONGARIJE. Van den voet van bet gebergte Karpath schrijft men, onder dagteekening van den 3den Augustusnog steeds van geweldige schade door bet afstroo- mend water. Op het vlakke land zijn de digtstaandc veldvruchten door de plasregens neergeslagen en verrotten. De graanprijzen stijgen derhalve sedert eenigen tijdhoewel het zich niet laat aanzien dat de prijzen zeer hoog zul len loopenwijl er nog veel oude voorraad voorlmnden is. Onder anderen zal het ook slecht gesteld zijn met het klaverzaad, waarvan jaarlijks zoo groote partijen uit Gallicië worden uitgevoerd. Men is zeer bevreesd dat de nattig heid ziekte onder bet vee zal veroorzakenbijzonder onder de schapen. De afscbafïings-vereenigingen nemen bier zoo toedat men vele bran derijen uit gebrek aan debiet moet laten stilstaan. PRUISSEN. BEPiLIJN, 15 Augustus. Onder de arbeiders in de katoenfabrijken alhier, zijn den 12,lon ook onlus ten uitgebroken, daar zij in massa geweigerd hebben verder te zullen werken, indien bun geen lioogcr loon wierd toegelegd. Het door de overheid ingesteld onderzoek beeft echter bewezendat bun loon billijk was en zij geenc reden tot klagtcn hadden. De rust is door de spoedig genomen maatregelen niet verstoord geworden eenige belhamels zijn in verzekerde bewaring gezet. De eerste tentoonstelling van voortbrengselen der Duilsche nijverheid is heden alhier geopend. Deze eerste proef mag als goed geslaagd gere kend worden, daar het getal der inzenders reeds 1913 bedraagt en men de toezegging beeftdat het weldra tot 3000 zal toenemen. Grootendeels zijn de ingezonden voorwerpen uit Pruissen en Oostenrijk. De tentoonstelling is door eene aanspraak van Z. Exc. den Minister van Finantien geopend. Men heeft dezer dagen op bet tooneel alhier in de Latijnsche taal ver toond bet blijspel van PlautusgetiteldAulularia, [Vreemd genoeg, terwijl het Latijn in de geleerde wereld op den achtergrond raaktkomt het daar op bet tooneel ter verlustiging van de genen die het niet verstaan. Of liet na volging verdient is eene andere vraag. Het Amslerdamschc publiek zou toch waarschijnlijk meer om de aardigheden van Plautus lagehen zoo als Hooft ze in zijne geestige navolging Warenar met de potgeheel tc Amsterdam heeft te buis gebragt, dan wanneer men eerst een' of anderen geleerde moest in het oog houden, om op diens voorgang te lagehen.] SAKSEN. LEIPZIG, 11 Augustus. Heden zijn de eerste berigten aangekomen van de door de Huizen C, en G. Ilartkort en C. llirzel en Comp. gedane proefverzending naar China en Oost- Indie. Zij zijn gedagteekend Singapore 5 April, moeten zeer bevredigend zijn en hoop geven dat bet doel der reis om aan de Duitsche manufacturen in die streken nieuwe uitwegen te verschaffenvolkomen zal worden bereikt. FRANKFORT. 14 Augustus. Het Journal dezer stad bevat het volgend berigt van den Rijn van den dezer: De beweging om den Heiligen Rok te Trier heelt reeds eenen aanvang genomen. Verscheiden honderd duizenden maken zich gereed om uit de Rijnprovincie en Westialen derwaarts te trekken; vele anderen uit Frank rijk, Nederland en België zijn reeds onderweg. Ongeveer 500 burgers der stad Trier hebben zich als herbergiers ingerigt. Een der speculanten heeft reeds voor 3000 rth. aan rozenkransen ingekocht. Buitendien zijn boekdrukkers, lithogralën en boekbinders dag en nacht werkzaam om de vele honderdduizend Heilige Roks-boekcn en beelden nog tegen den 18llen Augustus gereed te heb ben, op welken dag de tentoonstelling begint. Daar het onmogelijk is de massa menschen binnen de stad tc herbergen, heeft men verscheiden ruime bouten tenten builen de poorten opgeslagen. De regering heeft maatregelen getroffen om te beletten, dat de naar Trier trekkende bedevaartgangers ten aanzien van levensmiddelen, enz., aan knevelarijen worden onderworpen. ENGELAND. LONDEN, 16 Augustus. Het Committé der Spaansche fondsenhouders zal aanstaanden Maandag eene vergadering houden, in navolging der vergadering die de bezitters dier fondsen te Parijs hebben gehouden. Zij trekken zich de zaak ernstig aan, en zullen middelen beramen om op de zaak bij de Spaansche en Engelsche regering aan te dringen. De stoomboot Hibernia is beden te Liverpool aangekomen. Zij heelt de reis van Halifax in 9 dagen gedaan. Den 9llc" en 10de" dezer heeft een vreeselijke storm op de Schotsche kusten talrijke schipbreuken veroorzaakt. Verscheidene schepen zijn met man en muis vergaan. De kust is bedekt met wrakkon.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2