LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. 22. MAANDAG, 19 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 17 Augustus. Z. M. de Koning heeft tot den opbouw van eene Protestantsche kerk aan den Ommerschans eene toelage van 13,000 verleend. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat het bedrag der nog met 1°. dezer in omloop zijnde Schatkistbiljetten beliep de som van 3,262,400. AMSTERDAM, 16 Augustus. Onlangs stond voor de Correctionele Regtbank alhier teregt F. C. W.uit Duitschland geboortig, ter zake dat hij valsche dubbeltjes zoude gemaakt en uitgegeven hebben. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat deze, bij de policie verdachte persoon, plaatjes, ter grootte van dubbeltjes, uit geel koper vervaardigde, met verfoelied glas en andere praeparaten aan dezelve eene zilverkleur wist te geven en die vervolgens uitgaf. Het ontbreken van eenen stempel of eenig ander teeken aan echte dubbeltjes eigen, was oorzaak dat de vervaardiger dezer plaatjeswelke door bet Collegie van Munt- meesleren te Utrecht bevonden werden met sporen van loodtin en zilver vermengd te zijn, niet van valsche munting beschuldigd, maar slechts van opligting aangeklaagden aan dat wanbedrijf schulding verklaard tot eene correctionele gevangenisstraf van drie jaren veroordeeld werd. Op heden heeft op de Nieuwmarkt alhier, eene openbare strafoefening plaats gehad, bestaande in de tepronkstelling van 22 personen, onder welke in de eerste plaats werd opgemerkt Maria Johanna d'Olivier, huisvrouw van J. F. A. Schepers, gevonnisdter zake van brandstichting in den door haar bewoonden kelder in de Kerkstraat, in den nacht van den IS116" November 1842. UTRECHT, 14 Augustus. Men verneemt, dat bij gelegenheid van de tentoonstelling van planten en voorwerpen van land- en tuinbouwwelke alhier zal plaats hebben van 24 tot 27 Aug. e. k., tevens vergaderingen van landhuishoudkundigen zullen gehouden wordenten einde te raadplegen over de belangen van den land bouw, en de middelenom dezelve in ons Vaderland te verbeteren. De eerste vergadering zal gehouden worden op Zaturdag den 24sleu Aug.des avonds ten 6 ureen de volgende den 2627 en 28sten Aug.des morgens ten tien urein de zaalnaast den Schouwburgop het Vreeburg. Wij hopendat allen wien de belangen van den landbouw ter harte gaanhet nutdat der gelijke vergaderingen reeds in andere landen hebben te weeg gebragten pok hier te lande kunnen stichtenzullen beseffen, en door ijverige medewerking hiertoe zooveel mogelijk het hunne zullen bijdragen. NIJMEGEN, 13 Augustus. Laatstleden Woensdag is de Vergadering van de Reunion der Waalsche Kerken in de Nederlandenwelke op den 8sten Augustus alhierin de Raad zaal van het Stadhuis werd geopend, op eene plegtige wijze door den Voor zitter, den Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer J. G. Mercus, Predikant te Amsterdam, gesloten. GRONINGEN, 15 Augustus. Het weder blijft voortdurend zeer ongunstig en zijn zelfs in de laatste dagen veel plasregens gevallen, zoodat men sedert laatstleden Donderdag den oogst weder heeft moeten stakenin het midden der vorige week had men tusschen de buijen nog wat gerst opgesehuurd en zelfs hier en daar een' enkelen of halvcn dag koolzaad gedorschen. Tarwe is nog niet gesnedenmaar daartoe spoedig gereed. De rogge is alle gesneden, maar daarvan nog zeer weinig geoogst: hetgeen een paar weken van den wortel isbegint reeds uit te loopenzoodat de zorg zeer toeneemt en gunstiger weder ook daarvoor dagelijks meer behoefte wordt. Boekweit heeft ook door den regen maar nog meer door den sterken wind geleden. De winter-gerst is in het Oldambt voor een derde geoogstmaar in de overige gedeelten der provincie nog lang zoo veel niet. Van koolzaad is nog genoegzaam niets gedorschen en begint zoowel in het Oldambt als het vroegst gesnedene op het Hoogeland uit te loopen. De uitzaai van koolzaad wordt verhinderd in de landen daarvoor bestemd en van welke thans het graan niet geoogst kan worden. Haver en de niet genoemde zomer-granen en peulvruchten hebben van het weder nog weinig of niets geleden. BREDA, 14 Augustus. Heden voormiddag is alhier met eene bijzondere plegtighcid de eerste steen gelegd der te bouwen Israëlitische Synagoge. Behalve door eene aanzienlijke schare aanwezigenwerd dit feest opgeluisterd door de tegenwoordigheid van verschillende zoo Geestelijke als Civile en Militaire Autoriteitenterwijl de gehouden toepasselijke aanspraken eenpariglijk werden toegejuicht. Een sier lijk collation, den genoodigden aangeboden, besloot deze gebeurtenis. AMERIKA. In de Vereenigde Staten houdt de verkiezing voor eenen nieuwen Voorzitter der Republiek de algemeene aandacht bezig. De tegenwoordige Voorzitter Tyler, zal zeker wel van het denkbeeld afzien, om weder ingekozen te wor den maar hij zal al zijnen invloed aanwenden tot de verkiezing van den heer Polk, daar deze de staatkunde van den tegenwoordigen Voorzitter volgt, en met alle kracht de inlijving van Texas in de Vereenigde Staten wil bevor deren. Ook de gewezen VoorzitterGeneraal Jacksonzal insgelijks al zijnen invloed voor die verkiezing aanwenden. Het weder was in de Vereenigde Staten voor den oogst allervoordeeligst en de opbrengsten van alle granen hijzonder overvloedig. Gedurende de 6 eerste maanden van dit jaar zijn te Havana, op het eiland Cuba, in- en uitgeklaard 11 schepen onder Ncderlandsche vlag. Dezelve kwamenals volgt8 van Amsterdam (onder deze 1 hetwelk Curasao en 1 hetwelk Lissabon had aangedaan), 1 van Nantes en 2 van Harlingen. De aan- gebragte ladingen bestonden in provisiëu en steenen. Van deze schepen ver trokken weder, te weten: 8 naar Amsterdam en 1 naar Rotterdam waarvan 7 met suiker en 2 met suiker en tabak 2 liggen nog aldaar. Behalve de genoemde schepen was er nog een van Amsterdam herwaarts bestemd het welk op den oostkant van het kasteel Morrovoor de havengestrand en verongelukt is. ALCrERIE. Telegraphische Depecke. De Prins van Joinville aan den Minister van het zeewezen. Voor Tanger den 7den Augustus. Den 4den is op het ultimatum van den Heer Nyon een onaannemelijk ant woord ingekomen. Den 5den wist ik dat de Heer Hay in veiligheid was. 's Morgens van den 6den heb ik de vestingwerken van Tanger aangevallen 80 stukken hebben ons geantwoord. Na verloop van een uur hield hun vuur op en waren hunne batterijen ontmanteld. Ons verlies in menschen is zeer gering, onze schade van weinig belang. Het kwartier door de Europesche Consuls bewoondis ontzien geworden. De Stad Tanger, het Tingis der Romeinen, is sterk door zijne ligging en batterijen. Zij is met dikke muren en torens omgeven, overigens arm met weinig handel en eene bevolking van 8 a 9000 zielen. De straten zijn kromsteil en zeer naauw. De huizen der Consuls zijn het eenig sieraad der Stad, die, aan het hangen van een' berg ligten ten noorden door steile rotsen cn daarenboven door een Kasbah of Moorsch kasteel beschermd wordt. Zij is het laatste aangevallen door de Spanjaarden, die haar in 1790 bom bardeerden, waarop de vrede volgde. De haven is klein en ondiep, en heeft veel van den noord-oosten wind te lijden. De reede is schoon en ruim, de eenige van Marokko waar een geheele oorlogsvloot voor anker kan liggen. De Portugezen bezaten Tanger gedurende de 15dc eeuw. Het werd in 1662 als huwelijksgift voor Catharina van Portugalaan Koning Karei de II van Engeland geschonken. De Engelschen verlieten het in 1648, maar waren toen nog niet te Gibraltar gevestigd. Vóór hun vertrek lieten zij de voornaamste werken springen en vernielden de moelje of het havenhoofd; welks bouwvallen nu nog een gedeelte van de haven ontoegankelijk maken. De rivier Adir, de haven van het oude Tingis, is bijna geheel door het zand verstopt, en de bouw vallen van Tingis zijn er onder bedolven.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1