LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. 21. VRIJDAG, 16 AUGUSTUS. BINNEJNLANDSCHE BERIGTEN. Tf De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 15 Augustus. Z. M. heeftbij besluit van 29 Junij den Heer van Massowlid van de Ridderschap van Zuid-Hollandgeregtigd tot bet voeren van den titel van Raronbenevens al zijne wettige mannelijke en vrouwelijke afstammelingen en zulks krachtens den ouden en hoogen adel van zijn geslacht. 'sGRAVENIIAGE, 15 Augustus. Z. M. beeft onder dagteekening van 11 Augustus bet volgende besluit genomen Overwegendedat de opheffing van den kwijnenden toestand van vele tak ken van landbouw en nijverheid in 's Rijks "West-Indische bezittingen kan worden bevorderd door vergelijkende inspectiënzoowel in die bezittingen als in naburige vreemde Koloniënbepaaldelijk de zoodanigealwaar thans wordt beproefd de centralisatie der suiker-iabrijken en de afscheiding van cultuur en fabricatie; Op het rapport van Onzen Minister van Koloniën, van den 10(lcn Augustus 1814, N°. 30, Hebben besloten en besluiten: Art. 1. Tot Inspecteur van nijverheid en cultures in 's Rijks "West-Indische bezittingen wordt benoemd de Heer W. II. Lans; Art. 2. De eigenaren van plantagiën in 'sllijks West-Indische bezittingen zullen Onzentwege worden uitgenoodigd tot welwillende medewerking, om den Inspecteur voornoemd in staat te stellen tot het opzamelen der inlich tingen en daadzaken voor het oogmerk zijner benoeming gevorderd. Z. Exc. de Heer RochussenGezant bij het Belgische Hof, is eergisteren morgen weder naar Brussel vertrokken. ROTTERDAM, 13 Augustus. Gisteren zijn per Batavier van Londen aangevoerd, twee Giraffen, ter bc- zigtiging op de kermis alhier. Het zijn jongen van de twee zich te Londen bevindendebeide in Engeland geteeld. Zij munten uit in schoonheid van lïuid en bevalligheid van gestalte. AMSTERDAM, 14 Augustus. Gisteren is alhier de 60ste Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen gehouden, wordende dezelve geopend door eene redevoe ring van den Heer W. II. Suringar, in welke de Maatschappij werd voorgesteld als eene blijvende weldaad voor Nederland. Aan de Hoeren H. van Berkum en D. K. van MeertenPredikanten te Wol- sum en Oud-Beijcrlandwerden gouden medailles uitgereikt voor hunne in het vorige jaar bekroonde prijsverhandelingenterwijl tevens twee zilveren medailles aan de Ileeren J. HondiusPredikant te Vreelanden voor wijlen den heer A. van Zuuk AVagenaar, in leven hulpprediker te Epe op de Ve- luwe, aan een der leden van het bestuur werden overhandigd, om aan de betrekkingen van laatstgenoemde toe te zenden. Geen der antwoorden op de ingekomen prijsvragen van dit jaar zijn bekroond geworden, er waren er zeven ingeleverd de uitslag der beoordeelingen op een derzelve kon nog niet worden medegedeeld. Aan den vervaardiger van 13 stellen ingezonden vertoonschriften den Heer G. A. Kesteloo, onderwijzer te Domburg, is de uitgeloofde 25 toegewezen. Tot hoofdbestuurders zijn gekozen de Heeren AV. II. AVarnsinck. J. P. Ilcya en AV. J. C. van Hasselten tot penningmeesters de Heeren B. Tideman en L. M, Schouwenburg. De Maatschappij telt thans 13,795 leden ver deeld over 258 departementen. De door de Maatschappij voorgestelde prijsvragen zijn de volgende: Eene verzameling van kleine gedichten in den geest en de bedoeling van de kleine gedichten voor kinderenvan wijlen den Heer van Alphen doch bepaaldelijk ingerigt naar de behoefte en omstandigheden van kinderen van minvermogende en behoeftige ouders." Welke zijn de middelen, in onderscheidene gewesten van ons vaderland te beproevenwaardoor de gemecne mandoor werkzaamheden binnen 's huis zijn lot verbeteren en voor zijn onderhoud zorgen kanen welke wegen staan voor bijzondere personen of de departementen onzer maatschappij open, om dit goede doel te lrevorderen »AVelken invloed heeft het huiselijk leven op des menschen deugd en geluk lieden wordt alhier de 27stc jaarlijksche bijeenkomst der Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels gehouden. Zondag 11. zijn op den spoorweg van hier tot Driebergen vervoerd om streeks 2,400 reizigers. Door de onachtzaamheid van eenen wachter op den Rijn-Spoorwegdie Maandag mprgen de afsluithekken tusschen de Vreelandsche laan en Nieu- wersluis niet tijdig genoeg had geopend, zijn dezelve door den eersten van hier komenden trein verbrijzeld geworden; persoonlijke ongelukken hebben er echter niet bij plaats gehad. ARNHEM13 Augustus. De Baron van Brakell van den Eng, te Lienden, in de Betuwe, is voornemens den ploeg bijna geheel door de spade te vervangen. De proeven in 1843 genomen, hebben hem overtuigd, dat zulks daar, waar eene groote bevolking van daghuurders bestaat, met groot voordeel kan plaats hebben, vooral wanneer de daghuren 's winters niet hooger zijn dan 30 cents per dag, zoo als in zijne woonplaats het geval is. De Commissie van Landbouw in Zeeland berigtte in 1843dat onderscheiden landlieden in het 4Je en 5de district, een deel hunner landerijen vóór den winter hebben laten omspitten, in plaats van beploegenhetgeen zoowel tot meerdere vruchtbaarheid des akkers als tot bestaanmiddel voor behoeftigen dienstig is geweest. Ook in A'laanderenin het land van AVaaswordt het land alle 5 jaren met de spade omgedolven ter diepte van 15 a 17 duim, ten minste bij die landbou wers, die slechts een klein bedrijf hebben. Dat voor onderscheidene diep- wortelende gewassenbijzonder cichoreidikwijls bij voorkeur gespit wordt is bekendook voor de hennepteelt is dit hier en daar gebruikelijk. Naar mate de bevolking in Nederland toeneemt en velen alzoo zich meer en meer op den landbouw zullen toeleggen, zal naar evenredigheid waarschijnlijk het spitten der akkers boven het ploegen algemeener worden. Hoemeer onze akkerbouw (zegt AValther) den tuinbouw naderthoe volmaakter hij is." In 1843 zijn op den Eng ruim 5000 mud aardappelen gerooid. Het -is er een vaste regel gewordenhoe schraler het landhoe digter men de aardappelen poten moeten omgekeerd. Men gebruikt er middelmatig groote poters. Groote, eens doorgesneden, zijn misschien verkieslijk, als men ze poot met den afgesneden kant naar onderen. Hiervan als ook van het poten van zeer groote aardappelen, zal dit jaar de proef genomen worden. Het - poten van zeer groote aardappelen zal zeer zeker beter zijnmaar het getal muddenvoor een bunder noodigis dan ook grooter. Stukken van middel matige aardappelen worden er niet meer gepoot, wijl dit onvoordeelig wordt geacht. Om 85 roeden te bepotcngebruikt men daar 16 mudden. Tarwe en rogge na aardappelen is daar altoos bij uitstek wel geslaagd. GRONINGEN, 12 Augustus. Men verneemt dat de Hooggeleerde Ileer A. A. SebastianHoogleeraar bij de Geneeskundige Faculteit der hier ter stede gevestigde Hoogeschool, onlangs als zoodanig in de plaats van wijlen den Hooggeleerden Heer F. S. Alexander, bij de Klinische School en aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam door de des bevoegde Autoriteit voorgedragen, te kennen heeft gegeven, die betrek king niet te zullen aanvaarden. Met groot genoegen heeft men hier dit voor onze Akademic zoo hoogst belangrijk berigt vernomen want niet alleen de Hoogeschoolmaar zells de geheele stad en provincie stellen den meesten prijs op het bezit van eenen man, die met de uitgebreidste kennis in zijn vak waardoor hij den roem onzer Hoogeschool zoo zeer verhoogteene hulpvaardigheid paart, die hem tot de vraagbaak maakt van de ongelukkigendie zijne hulp behoeven. AVij mogen derhalvcn de Akademie zoo wel als geheel Groningen geluk wenschcn met het besluit van den Heer Sebastian, oin, niettegenstaande de schitterende betrekking, welke hem werd aangeboden, dezelve niet te aanvaarden en in ons midden te blijven. ASSEN, 13 Augustus. Eene door den Heer van der Veen, te Smilde, op zandgrond met guano (vogelmest, op onbebouwde eilandjes aan de kusten van Zuid-Atncrika in groote menigte voorhanden)genomen proef, heeft de volgende uitkomst ge geven De guano werkt op weiland en klaver spoedig en Krachtig en staat

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1