demerit hoopt, dat het tractaat niet zal geteekend worden, liet stelt ver trouwen in de wijsheid van de leden van het Congres der Amerikaansche Unie en in hunnen eerbied voor de grondbeginselen van het regt der volken. Doch indien het anders warezou het Mexikaansch Gouvernement handelen overeenkomstig de nationale eer en zijne miskende regten verdedigen. CiRIEKËlliLASrD. De verkiezingen voor de eerste Wetgevende Vergaderingen waren, volgens berigten te Ancona den 27stea Julij overgebragt, voor de regering zeer on gunstig uitgevallen. Voor zoover de afloop daarvan te Athene bekend was, hadden er slechts 9 benoemingen in den zin van het ministerieen al de overige ten voordeele der oppositie plaats gehadzoodat het bijna onmogelijk zou zijndat het tegenwoordig Ministerie aan het roer van den Staat zou kunnen blijven evenwel zou het zijne betrekking trachten te handhaven tot de nieuwe Vergadering bijeengekomen was. SPAXJE. BARCELONA1 Augustus. Den 24sten Julij zou de Koningin een besluit hebben geteekend ter opschorting van den verkoop der geestelijke goederen. Men verzekert dat het Vatikaan zulks beschouwde als een' maatregel die alle nadere onderhandelingen moest vooratgaan. De regering wil nu, door deze opschorting aan de beslissing der aanstaande Cortes over te latende geestelijkheid krachtdadig op de ver kiezingen doen werken doch deze beklaagt zich dat ertoen deze zaak al op het tapijt was, meer dan 6300 percelen zijn verkocht geworden, en tot de teruggave besloten wordt als er omtrent niets meer overschiet. Men heeft alhier onder het regement van Saragossa een militaire zamen- zwering ontdekt, die ten oogmerk had zich van het kasteel van Mont Jouy meester te maken. Een kapitein en verscheidene officieren en onderofficieren zijn gevat. De Ministers dringen aan op een spoedig vertrek der Koninginnen naar Madrid. ZWITSERLAND. Jn ons vorig noramer maakten wij gewag van het afvallen van een rots stuk des bergs Calanda, in Graauwbunderlandbij Felsberg, geschreven uit Coire (Chur) 27 Julij, in welken berg zich sedert lang eene langzame be weging deed gevoelen. Een rapport daarover van eenige leden der Zwitsersche Maatschappij van Natuuronderzoekers behelst het volgendeHet besluit waartoe het onderzoek geleid heeft, is dat het gevaar met eiken dag grooter wordt. Men heeft bevonden dat, sedert de laatste in Junij ondernomene be- stijging, de barsten van den grond regt en dwars aanmerkelijk grooter ge worden zijn. Een der barsten is zoo groot, dat er zeer ligt een man zou kunnen invallen. Steentjes, welke men er in werpt, lieten, door hun duidelijk hoorbaar aanbotsen tegen de wanden bevroedendat de barst zeer diep in den berg ging. Deze barsten doen den omvang zien van het stuk dat zich losrukt, en welks gewigt, naar gissing, dertig of veertig milloenen centenaarsof veelligt oneindig meer bedragen mag. De tijd der losrukking kan evenmin bepaald worden; zij kan nog uren of jaren uitgesteld blijven, maar ook elk oogenblik in stukken of bij de geheele massa gebeuren. In het laatste geval zou niet alleen het gansche dorp met deszelfs 400 bewoners zeer waarschijnlijk overstelptmaar ook misschien de loop des Rijns gestopt ja zelfs de gansche dalgrond met puin gevuld worden. Het gevolg hiervan zou niet te berekenen zijnen zou zich mogelijk zelfs op het dal van het Wallen- en Zuricher meer uitstrekken, wanneer de tot een meer gezwollen Rijn zich plotseling kwame te ontlasten. Allerwege houdt men zich bezig met raadplegingen, om aan de arme bedreigden hulp te verschaffen; maar er doen zich zoo vele zwarigheden op, zelfs van den kant der bewoners, dat het te vreezen is, dat alvorens de uitvoering begonnen of althans voleindigd is, Felsberg niet meer zijn zal en de hulp te laat komen. BOHERE. PRAAG28 Julij. Het dagblad dezer stad maakt een officieel artikel bekend omtrent de onregtvaardige vorderingen der drukkers van katoenen stoffende ongeregeld heden, welke hunne buitensporigheden in andere streken van het land uit gelokt en omtrent de bloedige gevolgendie zij na zich hebben gesleept. Men bewijst hun, dat hunne vordering zonder grond is; men geeft hun tevens te kennen, dat de lankmoedigheid van het wetgevend gezag ten einde is, en dat men voortaan vast besloten heeft, alle poging om de openbare rust te verstoren streng te straffenwaartoe alle maatregelen genomen zijn rRVISSEN. BERLIJN, 4 Augustus. In een schrijven uit Berlijn wordt het vóór eenige dagen in de Dagbladen gegeven berigt tegengesprokenals zoude de Prins van Pruissen zich tegen de Afschaffingsgenootschappen verklaard hebben alleen zou genoemde Prins niet gewild hebben, dat er inteekenings-lijsten van den kant der Commandanten aan de troepen zouden rondgaan daar hij meendedat men den soldaat ten deze geheel vrijwillig moest laten handelen. Berigten nit Dantzig van den lslcn Augustus schilderen den toestand der landbewoners, wegens het uit zijne oevers getreden water der Weichsel, bij voortduring als uiterst treurig af. De stad Schwetz tegenover Kulm op den linker oever van genoemde rivier, werd met eene geheele verwoesting bedreigd. OLOENBUftG. Pastoor Schulte schrijft uit Holle 17 Julij dal de Kapelaan Seling zijne Matigheidswandeling in het Oldenburgsehe heeft volhragt. In het Katholijke gedeelte des lands predikte hij in meer dan 20 kerken, in het Protestantsche in verscheidene kleine bijeenkomsten en ook nog in vier grootere van 4000 tot 8000 menschen. Vóór zijne aankomst telde men in Oldenburg 37 ver- ecnigingen met 3,000 leden van het mannelijk geslacht: nu telt het 64 veree- nigingen die over de 11,000 mannen9,000 vrouwen en 7,000 scholieren tel len, welk getal nog steeds toeneemt. De Groothertog verleende deri matigheids- prediker driemalen gehoor, verzocht hem tweemalen aan zijnen tafel en beschonk hem met het eereteeken der eerste klasse. Een den 20stcn Junij te Rastede gehouden algemeene vergadering van voorstanders der matigheids genootschappen in het Oldenburgsehe, vereerde zijne verdienste in zijne tegen woordigheid door aanneming van al zijne grondstellingen. Eene noodige schadeloosstelling, boven welke hij niets aanneemt, is hem uit de algemeene kas verstrekt, waaraan de Groothertog jaarlijks eene som geeft. Nu reist Kapelaan Seling in het llanoversche, ook daar neemt hij van de geestelijken of vereenigingen geen geld aan. Voor zijne onkosten van zijne vroegere reizen naar Londen en in het Osnabrugscheis hem door het Minis terie van Binnenlandsche Zaken gaarne 200 rijksdaalders vergoed. ENGELAND. LONDEN7 Augustus. H. M. de Koningin is den 6den op het kasteel van Windsor van eenen Zoon bevallen H. M. en de jonggeborene waren welvarende. De Prins zal den naam van Hertog van York voerenennaar men wenschtminder schulden nalaten dan wijlen zijn Oudoom van dien naam. Op het verne men van die tijding hebben te Londen vele vreugdebedrijven plaats gehad. In het Hoogerhuis heeft de Commissiedaartoe benoemdhaar rapport uitgebragtomtrent het openen van brieven aan het Postkantoorhetzelve is zeer oppervlakkig en beantwoordt weinig aan de algemeene verwachting. De Minister Wellington wist nog niet of een op dat rapport gegrond wetsontwerp zou worden voorgedragen. Z. M. de Koning van Saksen is na een langduriger verblijf, dan in de laatste tijden een gekroond hoofd in Engeland gehouden had, laatstleden Zon dag van Edimburg naar Hamburg vertrokken. Het eindvonnis van het huis der Lords in de zaak van O'Connell, zal den 29sten Augustus worden uitgesproken. Graaf Nesselrode, Minister van Buitenl. Zaken in Rusland, is hier aangekomen en heeft gisteren bezoeken afgelegd bij verscheidene onzer voor name Staatslieden, en heefteen langdurig onderhoud gehad met den Heer Peel. De regering beraamt schikkingen om voortaan om de 14 dagen, in plaats van om de maand, brievenmalen naar de Indië te zenden. Het rijtuig dat de brievenmaal van Bristol bragtdie nu langs den spoorweg wordt vervoerdis ten afscheid geheel in rouw verschenen. In plaats van hoorngeblaas en klappen der zweep, waren de voerman, de pos tiljon, de stalknecht en de paarden met rouwmantels omhangen. Engeland heeft thans 89 landsstoomhooten in dienst en 40 in aan bouw of herstelling, zamen van 27,875 paardekraeht. Sedert drie weken is de omzet van ruwe wol en katoen op de Engelsche markten voorbeeldeloos aanzienlijk waaruit de toenemende bloei in het vak van manufacturen blijkt. - Te Manchester zijn verscheidene nieuwe pakhuizen met koopwaren ver brand waarbij een werkman is omgekomen. Men schat de schade op 20,000 De walvischvaarder Favorite heeft berigten uit Otaheite aangebragt, dat er tusschen de inboorlingen en de Franschen eene schermutseling had plaats gehad, ten gevolge van eene poging der Fransche zeelieden om de vrouwen van twee opperhoofden naar hunne schepen te vervoeren. Meer dan vijftig Franschen zouden gedood of gewond zijn, FRANKRIJK. PARIJS8 Augustus. De zittingen van de beide wetgevende Kamers zijn den 6llen dezer gesloten geworden. De kosten der illuminatie op den 29sten Julij 11., hebben 94,000 francs bedragen. De dagbladen van Cadix, Gibraltar, Oran en Marseille geven velerlei berigten omtrent de zaken van Marokkovoornamelijk op het volgende uitkomende De Prins de Joinville kwam den 23sten voor Tanger ten anker. Het ge lukte om den Consul en eenige Fransche familiën onder voorwendsels aan boord te krijgenmaar toen ook de nog overgeblevene zouden vertrekken kreeg de bevolking er de lucht van, en nu gelukte het pas, na moeijelijke onderhandeling en uitstel van drie dagen, aan dezen om zich in te schepen. Een woeste hoop van 6000 Kabylen was voor de poorten van Tanger ter verdediging gelegerd. Het algemeen vertrek der Europeërs begint de Mooren toch om de mogelijke gevolgen van een vredebreukte verontrusten. De Sultan was den 12,lc" Julij te Rabat aangekomen om naar Fez te gaan. Hij moet dus het ultimatum omtrent Abd-el-Kader al hebben ontvangen. Het Fransche eskader lag den 28stcn Julij nog te Cadix voor ankergereed om op het eerste sein zeil te maken naar de havens van Marokko. Al de Consuls hebben nu Tanger verlaten, behalve den Engelschen Vice-Consul. Den 27sten is de Albion met den Engelschen Vlagofficier, die te Gibraltar het opperbevel voerde, naar Tanger gezonden.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2