KENNISGEVING. zoodat moil genoodzaakt geweest was liet vee op stal te halen. De stormen van den 14lle" en 17dc" Julij hadden de verwoesting, door het water aange- rigtvoltooid. FRANKFORT. 2 Augustus. Tc Bazel is den 22sten Julij de Appellationsraad Leonhard Paravacini Burkhart overleden en heeft aan zijne geboortestad een kapitaal van 216,400 fr. en eenc rente van 70Q0 fr. gedurende 6 jaren gemaakt, welk kapitaal en renten tot cene som van 400.000 fr. moeten gehragt wordenen de renten alsdan aangewend om toelagen te geven aan oppassende handwerklieden, aan jonggehuwden uit dien stand, oude burgers, brave dienstboden en ontslagene en verbeterde misdadigers. In de maand Mei zijn op de ijzeren wegen in Duitschland 1,023,268 reizigers vervoerd. EHGEE AH®. Ierland telt 8,175,124 zielenwonende in 1,328,839 huizen. Daar onder zijn 2,385,000 volstrekte armenen van de woningen zijn 1,024,275 leemen hutten. Van deze bevolking wonen 625,356 gezinnen, uitmakende 3,470,725 personen, in 491,278 leemen hutten van één vertrek, waarde deur tevens tot venster en schoorsteen dienten te gelijkertijd den rook en het gezin uit-, licht, varkens en kinderen inlaat. Zeven millioen behooren tot de landbouwende klasse, en liet loon voor deze verschilt van 4 tot 10 stuivers daags in het westen en zuidenen van 8 tot 12 stuivers in het noorden. Door elkander gerekend verdienen de landbouwende arbeiders in Ierland van 24 lot 30 stuivers 's weeks, in Engeland van 96 tot 120 stuivers 's weeks. Van de geheele bevolking zijn erna aftrek van de kinderen be neden de vijf jaren3,766,066die niet kunnen lezen of schrijven. Ierland is 20 millioen acres groot, waarvan 14 millioen beplant of bebouwd zijn en de rest woest ligtvan deze laatste 6 millioen zijn er 5die voor bebou wing vatbaar zijn. FRANKRIJK. PARIJS5 Augustus. Twee te Rocbefort gereed liggende pakketbooten voor Amerikazijn naar Toulon gezonden om in dienst van het Rijk te worden gesteld. Men zegt dat de fabrijken van Sèvres, der Gobelins en van Beauvais en verscheidene kunstenaars en lahrijkantcn belangrijke bestellingen van wege den Koning hebben ontvangen voor geschenken aan de Koningin van Engeland. Men meent dat de berigten geen twijfel latenof de vijandelijkheden met Marokko zijn begonnen. De Regering had den Keizer gevraagd om de aanvallers te straften, zijne troepen bij Ouschda terug te trekken en Abd- cl-Kader te verbannen. De eerste punten hebben geen zwarigheid opgeleverd maar omtrent het laatste heeft de Keizer alleen geantwoord, dat hij volgens zijne godsdienst zou handelen. Misschien kan dit verklaard wordendoor de volgende bijzonderheid welke de Morning-llcrald mededeelt: Het was tot dus ver in Europa onbekenddat de Keizer van Marokko oorspronkelijk een koopman van Magador wasen dat de vorige Keizer hem hij voorkeur de kroon gaf boven zijn' eigen zoondie wanstaltig was. Deze zoon is in bet leger van Abd-el-Kader, en, indien de Keizer den heiligen oorlog niet verklaart, zal Abd-el-Kader dezen zoon tot regtmatigen erfgenaam der kroon doen uitroepen en hem er op plaatsen. Dus is de tegenwoordige Keizer in groote verlegenheid.) Voorts blijkt het dat de Fransche Consul te Tanger zich maar naanwelijks heeft kunnen inschepen, en dat de Marokkanen vele Franschen hebben terug gezonden. Men dacht dat bet tweede uitstel van 8 dagendat den 2dcn verschijnen moest, geen vredelievenden uitslag zou hebben. Het -bombardement van Tanger schijnt geen geloof te verdienendaar deze stad het middenpunt is van den handel der Christenvolkenen niet den Keizer maar de vreemde residenten schrikkelijk zou benadeelen. Men verzekert dat de Prins de Joinville orders heeft om de echte nationale havens Mogador, MazaganSalé en Laraehe aan te tasten. HEEGIE. BRUSSEL2 Augustus. Men heeft lijdingen ontvangen van den lieer E. V. de Smet en van zijne reisgezellen; zij zijn den 12den April te Valparaiso aangekomen. De Jesuiten en de O. L. V. Zusters waren allen in eenen gezonden staat. Zij moesten eene maand te Valparaiso blijven en van daar naar de Provincie van den Orego gaan. De brik Jan van Eyck zal naar alle waarschijnlijkheid gisteren de haven van Brugge uitgevaren zijn. Zij neemt honderd volkplanters mede naar Santa- Catbarina in Brazilië, voor rekening van den Koophandel-Maatschappij dier stad. Ziet hier een zatterik die zyns gelyken in wonderheid overtreftVan Nest, Landbouwer te Rollegem, en brave vent als ge wilt, had, zoo 'tschynt onlangs wat dieper in de kanne gezien dan het betaemde. 's Anderendags 'smorgens, als hy wakker werd, was hy verbaesd van zich zelven, geheel ontkleed, in 'tmidden van eenen akker te vinden liggen, en meende zeer goed dat hy het slagtoffer van eenen diefstal was. Hy kloeg het aen de policie en zegde niet allecnelyk zyne kleedingenmaer ook nog 45 franken kwyt te zyn die in zynen zak hadden gesteken. Het regt was seffens op den zoek maer vond den kwaeddoener niet. AVeet gy waerom Het is van Nest zelf, mee- nende dat hy voor zyn bedde stond, die zich ontkleed had en in het midden van eenen akker neêrzygdc. Onder den morgen was hy nog niet goed wakker zynde, zeker van placts veranderd, want daer is een werkman die alles in een plek graen ontdekt heeftterwyl by bezig was met pikken. De 45 fran ken steken ook nog in den zak. Men heeft alles aen van Nest weergegeven die het besluit heeft genomen zich nooit meer zat te drinken. Vlaemscli België.) STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leoen, gelet hebbende op het 2C en 3C Hoofdstuk van liet Reglement voor liet Bestuur dezer Stad gearresteerd bij Z. M. besluit van den 4dea Januarij 1824, N°. 108, alsmede op de dispositie van H. H. Ged. Staten van Zuid-Holland, van den 8slcn Ja nuarij 1830, waarbij is medegedeeld 'sKonings besluit, van den 24slcn De cember 1829, N°. 123, houdende bepalingen omtrent de jaarlijksche vervul ling der buitengewone vacatures in de Kies-Kollegiënbrengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten einde het Kies-Kollegie, op den 30sten September aanstaandevoor de daarin veroorzaakte buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op den 31stca Augustus aanstaande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, henevens eene naamlijst der personen, die de vereischten bezitten om tot kiezers te kun nen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig geteekend en gesloten, op den vierden dag na de rondzending, van wege dit Kollegie, door de Stads-hoden, aan de huizen zullen worden op gehaald in eenc geslotene kist; terwijl degeenwelke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben, gehouden wordt ditmaal te hebben afgezien van de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoowel als die der stemgeregtigdenvan heden tot den 15den Augustus aanstaandede Zondagen uitgezonderd's morgens van 10 tot 1 ure, ter visie van bet publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stadten einde aan een' ieder, welke vermeenen mogt ten onregle daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijnen naam nog op dezelve, ot op eene van beide zouden kunnen worden geplaatst; doch welke lijsten op den gemelden 15dcn Augustus finaal zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijnzoo van hetgeen vereischt wordt om stemgeregtigd te zijn, als om tot kiezer benoemd te kunnen worden, wordt bij dezen herinnerd aan de navolgende artikelen van meergenoemd Reglement Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij die ten minste gedu rende bet laatstvcrloopcne jaar ingezetenen der stad of van derzelver grondge bied geweesten nog werkelijk op het oogenblik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patent-regt, betalen niet beneden de zeven en twintig guldens aan de wettelijke verpiigtingen aan gaande de nationale militie, naar aanleiding der grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenblik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uilsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten zijdie in dienst zijnof pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheidbuiten au torisatie des Konings die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden alsmede die, aan welke gercgtelijk een raadsman is toegevoegd; die in staat van faillissement zijn, die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan door geenc nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van stemopneming nog in staat van crimi nele beschuldiging zijn. Alt. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot nitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de boven gemelde belastingenzal alleen in aanmerking worden genomen het montant waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting alof nietin eene andere gemeente wordt voldaanzul lende echter diegenenwelke derzelver belasting betaling in eenc andere ge meente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opgebragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekend, mits de personen, welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot het kie zerschap zouden willen ontleenen, werkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan. Art. 6. Wat aangaat het bedrug van belastingen vvegens verhuurd wordende buizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangeslagen, doch door de huurders aan hen restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengst der eigenaren blijven, als alleen daarvoor bij de Ontvangers bekend staande. Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, het zij in gemeenschap van goederen, of daar buitenmet vrouwendie de bepaalde somme in de bovengemelde be lastingen opbrengen, zullen, ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niettemin ter uitoefening van het stemregt worden toegelaten, wan neer zij de overige vereischten in zich vereenigenzoo als ook de vader van een minderjarig kind, hetwelk de bepaalde somme in de belastingen opbrengt, wanneer bij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt bevoegd zijn tot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vereischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal zijn ten opzigte van een' meerderjarigen zoon, of eenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zouden, dat die uit oefening geschiedezullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoonsdoor wien zij bij voorkomende gelegenhedende uiloefening tot weder opzeggings toe zouden bcgeeren verrigt te hebbenaan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt; terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-weduwenvoor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijn, of door hetzelve ondersteld worden in de termen te dezen te verkeerenmet de vorenstaande bepaling zal liekend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgogevene zoon gehuwd of onge huwd is, en al, of niet, bij de moeder-weduwe inwoue, mits hij den ouder dom van 23 jaren vervuld hebbe, en alle verdere vereischten (dat omtrent de belasting-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregtigden gevorderd wor dende, bezitte, voor zoo verre bij namelijk niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgebragt.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3