KENNISGEVING. het schieten met het pistool geoefend had. Hij zon geen berouw over zijne misdaad hebben maar wel daarover, dat hij zijn doel heeft gemist. In den laatsten tijd verkeerde bij in zeer armoedige omstandigheden zoodat hij zelfs aan de ingezetenen onderstand had moeten vragen. MAAGDENBURG, 20 Julij. De aangelegenheden der Gustaaf Adolf-Verceniging in de Protestantsche provinciën van Pruissen zullen weldra op vasten voet worden geregeld. De afgevaardigden zijn door het ministerie tegen 1 September naar Berlijn ge roepen om aldaar van den 2den tot den 7dcD September hunne beraadsla gingen te houden, waardoor dan nog ter regter tijd, van wege Pruissen, afgevaardigden ter algemeene jaarlijksche vergadering te Göttingepop den 10den September, kunnen worden gezonden. BEIJEREX. MUNCÏlEN, 27 Julij. Óc graanprijzen zijn 36 tot 42 kreutzers gedaald. In Neder-Beijeren en den Frankischen kreitz is de oogst grootendeels afgeloopen en in het algemeen overvloedig uitgevallen. ENGELAND. LONDEN, 31 Julij. Alhier is eene poging tot het in omloop brengen van nagemaakte coupons k 25van het Rotterdamsche administratie-kantoor der Heeren v. d. Hoop c. s.in tijds ontdekt en verijdeld. Vier personen hadden eenen graveur opgedragen om van een echte coupon 500 na te makenen dezen daarvoor Si J beloofd, De graveur later van den inhoud kennis krijgende heeft het bij den Nederlandschen Consul aangegeven en de personen die het werk zouden afhalen zijn gevat. De Consul heeft er te Rotterdam kennis van gegeven en het kantoor heeft den Heer Mr. W. C. Mees herwaarts afgevaardigd, welke voor het Hof van Policie in Union Hall de reeds vervaardigde coupons voor nagemaakt heeft verklaard. De graveur is wegens zijn gedrag hij het Hof geprezende Heer Mees teruggekeerd en al de valsche coupons zijn in handen der policie, De Engelsche Consul op Otaheitede Heer Pritchardwelke zoo als gemeld isdoor de Franschen van dat eiland verdreven en van daar naar Rio Janeiro gegaan was is Vrijdag te Portsmouth aangekomen. In het eerste half jaar van 1843 had Engeland uitgevoerd 253,318,621 yards [Engelsche el is gelijk aan 9 palm, 1 duim en 4 streep Ned.] effen Calicots. Het stoomschip Robert Napier van Londonderry naar Liverpool gaande, is in den nacht van Wormsdag door de vlammen vernield. De passagiers zijn gered. Een' brief uit Londen van den 27sten Julij, in de Annonce de Bruges berigt dat de Regering van Engeland er ernstig over denkt, om een uitgaand regt op het zont van Liverpool te leggenvoorts een inkomend regt op ge malen schors, bedragende het dubbele van hetgeen er thans voor betaald wordten bovendien een vermeerderd regt op alle koopwaren door Belgische schepen uitgevoerd. De plegtige intrede van den nieuwen Onderkoning van IerlandLord Heytesbury, heeft den 26steo dezer, plaats gehad. Zijn Lordschap, vroeger als Sir W. A'Court bekend, heeft Engeland te Sb Petersburg en bij andere Hoven vertegenwoordigd was laatstelijk Gouverneur van het eiland Wight cn is vijf en zestig jaren oud. Men is te Dublin zeer te vrede over de door Sir R. Peel gedane verkla ring, dat de Regering ernstig op de vervulling der behoefte aan Universiteiten in Ierland bedacht is. Het blijkt nu, dat op verre na niet alle Iersche R.K.Bisschoppen in de uitschrijving van een nationalen bededag, naar aanleiding der inkerkering van O'Connelltoegestemd hebben. Alles duidt aan hoe genegen het Gouvernement is de grieven der Ieren zoo veel mogelijk weg te nemen. Ten bewijze daarvan strekt onder anderen het wetsontwerp, welks tweede lezing eergisteren, met eene groote meerderheid, in het Lagerhuis is doorgegaan en waarhij bepaald wordt dat de commissie voor liefdadige erlmakingen in Ierland die vroeger uitsluitend uit Protestan ten was zamengesteldvoortaan voor de helft uit R. K. leden bestaan zal. FRANKRIJK. PARIJS1 Augustus. De Heer J. L. van der SmissenColonel-Dirccteur en Chef der Nederlandsche Oost-Indische artillerie, is den 31st0tt Julij door Z. M. in een afzonderlijk gehoor op het paleis der Tuillerien ontvangen. Wederom is een ongeluk gebeurd op den spoorweg van Montpellicr naar Cette, daar de trein, die des morgens ten 6 ure was af gereden, een kwartier daarna bij hel station van Villeneuve van het spoor is geraakt en tegen ledige wagons aldaar is aangesmetenwaardoor een hevige schok is te weeg gebragt, eenige wagons verbrijzeld, 3 reizigers gedood en 4 andere gekwetst zijn. De schepen van Fecamp, in het Kanaal, uitgerust voor de haringvangst, zijn ten getale van 32 vertrokkenhet getal der schepelingenmet inbegrip van de bemanning van 3 of 4 schepen, die nog niet uitgeloopen zijn, be draagt bijna 900ieder schip heeft 5 a 7 jongens aan boord. MARSEILLE, 13 Julij. In de eerste helft van dit jaar zijn alhier 18 Nederlandsche schepen aange komen hetgeen veel meer is dan in lang het geval was. Zij waren geladen met steenkolen, kaas, jenever, stukgoederen, gestampte suiker, I duigen, enz.; doch zijn meest alle met hallast vertrokken om zout in Spanje te halen. Zweedsche, Noordsche en Deensche schepen doen de Nederlandsche vlag veel nadeelomdat zij tot mindere vrachtprijzen kunnen varen. Drie schepen onder vreemde vlag vertrokken van hier met lading naar Dordrecht. In de eerste helft van het jaar 1844 zijn in de havens van Havre en llouaan 39 Nederlandsche schepen aangekomen, geladen met marmer, wol, timmerhout, leder, veeren, kramerij-warenkoren, pleister, werktuigen en hout uit Japan, tin, kaas, meekrap, zink, huiden, steenkolen, tarwe, me taal, hout, lijnzaad, potasch, aardewerk. 18 derzelven zijn vertrokken met ballast, de overigen met katoen, koffijwijn, werktuigen, asphalt, zwavel zuur distelkaardenkleine duigen enz. Men schrijft uit het Departement Coreze: De nieuwsgierigen bewon deren thans den krachtigen groei van een kastanjeboom die 8 jaren geleden op een eik geënt isen nu zeer goede kastanjes voortbrengt. Men heeft plan om zulks in streken waar de eik welig wast, maar de kastanje niet groeijen wilna te volgen. BELGIE. BRUSSEL2 Augustus. De laatste loting voor de krijgsdienst in Zuid-Braband heeft 6,453 jon gelieden opgeleverdvan deze kunnen 2,762 noch lezen noch schrijven 1,440 konden lezen schrijven en rekenen 1,961 lezen en schrijven en 290 alleen lezen. Het groot getal van hen die geen onderwijs genoten hebben geeft geen gunstig denkbeeld van den staat van het lager onderwijs in die provincie en in het geheele land. Men heeft op de Koninklijke Bibliotheek een nieuw geschenk ontvangen, van het Letterkundig Genootschap van Noord-Brabandgevestigd te 's Hcrlo- genbosch waarvan de Archivarius HermansRector der Latijnsche school de voornaamste bevorderaar is. Dit geschenk bestaat in eenen gedenkpenning, welke dit Genootschap als belooning geeftin 16 muntstukken van Philips de Goede, en 4 deelen boekwerken door die geleerde Vereeniging uitgegeven. Zij die het Bulletin van de Koninklijke Commissie voor de Geschiedenis of dat van den Bibliophile Beige lezenkennen genoegzaam het gewigt dei- werken van den Heer Hermans. Overigens moet men de vriendschappelijke be trekkingen toejuichen, welke tusschen geleerde mannen van alle landen bestaan. De schilder E. Slingeneijer heeft bijna het historiëel schilderstuk vol tooid hem door Z. M. den Koning der Nederlanden opgegevenvoorstellende den Admiraal Claessensop het oogenblik dat hij zichten aanzien van al zijne manschappennaar de kruidkamer begeeftom zijn schiphetwelk op het punt staat van in de handen des vijands te vallen, in de lucht te doen springen. [De Vice-Admiraal Reynier Claessz van Amsterdam, in een gevecht tegen de Spanjaarden, October 1606.] Een schrikkelijke brand is dezen nacht, omstreeks 11 ure, de inwo ners der hoofdstad komen verschrikken, ten huize van den heer Dewit, krui denier en koopman in olie in de groote Karmelietcnstaat N°. 9. Tien brand spuiten waren er ter plaatseondanks de spoedige hulp is alles tot asch niets beduidens is kunnen behouden wordende Heer Dewit en zijne vrouw hebben moeite gehad om zich te redden. Men zegt dat een meisje van omstreeks 17 en een jongen van omtrent 9 jaren kinderen van den ongelukkigen eige naar, in den brand zijn omgekomen. De schade wordt op 20,000 franken geschat. Te Moeskroen, nabij Kortrijkis dezer dagen een koewachter van om- trent 16 jaren door eenen woedenden stier gedood. De ongelukkige is letter lijk door de hoornen van dien stier aan den muur genageld geworden. STADS BERICTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leiden, in aanmerking nemende, dat bij de Stedelijke Keure van den 29ste" April 1830, verboden isom in dezer Stads-grachten en waterenof in de Singel-grachten en wedden, buiten deze Stads-poortente zwemmen of zich in dezelve te baden. Willende eenigzins trachten te gemoet te komen aan het ongerijlelijke 't welk uit dat verbod voortvloeit voor degenen welke ter bevordering dor reinheid en gezondheid van zoodanige ligchaamsoefening wenschen gebruik te maken Hebbe goedgevonden van heden af tot dat einde ten algemeene gebruike open te stellen de nieuw daargestelde Zwemplaatsgelegen aan den Vestwal tusschen de Heere- en Zijl-Poorten dezer Stadcn zulks dagelijksuitgeno men de Zon- en Feestdagen, 's middags van twaalf toe één ure; zullende evenwel een iegelijk gehouden zijn zich stipteüjk te onderwerpen aan het toe- zigt en de bevelen van den Stedclijken beambtedaarmede bepaaldelijk belast. Aldus gedaan bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenop den lsten Augustus 1844. DU R1EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand Julij 1844 zijn binnen de Stad Leyden overleden 73 perso nen als: 14 Mannen, 28 Vrouwen, 19 Zoons en 12 Dochters, levenloos aangegeven 5. In diezelfde maand zijn aldaar geboren 127 kinderen, als: 67 Zoons en 60 Dochters, waarbij één paar tweelingen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3