LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. 16. MAANDAG, 5 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant icordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN3 Augustus. Gisteren is alhier op de gebruikelijke wijze gevierd de 26stc geboortedag van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden. Z. M. de Koning is in den afgeloopen nacht ten één ure, over de spoorwegen, van Soestdijk in de Residentie teruggekeerd. H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Alexander worden lieden middag aldaar verwacht. De Russische Minister van Rinnenlandsche Zaken, Graaf van Nesse]rode, wiens aankomst te 's Gravenhage wij vermeld hebbenis van daar naar Soest dijk vertrokken. De Staats-Courant van Vrijdag bevat het Koninklijk besluit van 31 Julij 11., houdende magtiging tot de vervroegde uitvoering der verwisseling van Losrenten a 5 pCt. in obligatiën en recepissen a 4 pCt. ter overbrenging op het Grootboek der Nationale Schuld a 4 pCt.waartoe alsnu reeds den 12den dezer gelegenheid zal worden gegeven. 's GRAVENHAGE2 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw, den Luitenant ter zee lstc klasse J. AV. F. Frucht, Stations-Com mandant in de wateren van Riouw. Z„ M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Kapitein en den 2<i™ Luitenant J. P. de Joncheere en Mr. J. C. P. Graaf van lloogendorp, van de Dienstdoende Schutterij te Dordrechten in hunne plaats benoemd tot Kapitein, den lstenLuitenant M. Onderwater; tot lstcn Luitenant Mp. P. Blussé en tot 2lle Luitenants A. 11. Kuipers en A. Stoopthans Schutters. AMSTERDAM, 3 Augustus. Het Provinciaal-Geregtshof heeft den 30sten uitspraak gedaan in de zaak van den Procureur-Generaal Mr. Uylwerff Sterling tegen den Indischen suiker- Contractant den beer Pieter Clebanen heeft hetzelve de uitspraak van de Arrondissements-Regtbank in dato 13 Junij 11. bekraehligd, den Procureur- Generaal zijnen eisch ontzegd en den Staat in de kosten verwezen. De collecte ten behoeve van de ongelukkigen door den brand van Aalsmeerin de gemeenten van Noord-Holland gedaan heeft de som van 25,535.94 J opgebragt. ASSEN, 30 Julij. In Groningerland zijn vroeger 3 zeer groote scharen gevonden2 in terpen ol' wierden en 1 onder bet veendeze laatstedie bewaard wordt bij de com missie van landbouw in Groningen, is 1 Ned. el en 11 duim lang, terwijl de beide bladen of messen die 5 Ned. palmen en 6 duim lang zijnaan bet boveneinde 11 en aan bet ondereinde 14 Ned. duimen breed zijn. Dezelve zoudenvolgens sommigen oudtijds gebruikt zijn tot afsnijden van graan of n-ras, maar welke arm zou sterk genoeg zijn, om veldvruchten af te snijden met zulk eene zware schaar, wier veerkracht bovendien bij bet toedrukken moest worden overwonnen? Dr. R. AVesterhoff geeft in zijn onlangs verschenen werk over de Kwelderquaestie de volgende zeer aannemelijke opheldering om trent de bestemming dier scharen. Lang hoofdhaar was bij de Germanen een sieraad van den vrijen manen daarvan berooid te worden eene onteerende straf; tot de voltrekking of wel de afbeelding dier straf diende een groote schaar, welke ook, even als later de bijl, eene aanduiding werd der bevoegd heid tot uitoefening van lijfstraffen. MAASTRICHT, 30 Julij. De Stoomboot van hier op Luik heeft gisterenkort na het afvaren ge- stooten op de boot die van Luik kwam. Onze boot is door den schok te zwaar beschadigd gewordenom den togt te kunnen voortzettenen de passagiers hebben op de Luiksche boot herwaarts moeten terugkeeren. OOST-11VDIE. BATAVIA, 17 April. De Gouverneur-Generaal Merkus heeft de volgende dagorder afgevaardigd onder dagteckening van 11 April AVij Mp. Pieter MerkusCommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuwen Ridder der Franschc Orde van het Legioen van Eer Gouverneur- Generaal van Nedcrlandsch Indië, Opperbevelhebber der land- en zeemagt beoosten de Kaap de Goede Hoop Aan alle Officieren, Onderofficieren en manschappen van het Indische leger. Het heeft den Koning behaagd, bij besluit van 22 November 1843, N°. 7, aan Hoogstdeszelfs Adjudant in buitengewone dienst, den Generaal-Majoor Commandant van het Indische leger F. D. Cochius, Commandeur van de Militaire AVillems-Orde en Ridder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, te verleenen den titulairen rang van Luitenant-Generaal. Met een bijzonder gevoel van genoegen en deelneming brengen wij deze koninklijke gunst ter kennis van bet leger. Het zal daarin het bewijs vinden dat Zijne Majesteit, de diensten steeds indachtig, in tijden van oorlog te Palembang, op Java en op Sumatra bewezen, niet minder die waardeert, door welke orde en krijgstucht, onder genot van vrede en rust worden be vestigd. AVij houden ons overtuigd dat het legerzich verheugende over de belooning aan zeven en twintigjarige trouwe diensten in Indië toegekend, er tevens bet blijk in zal vindendat de bij hetzelve heerschendc en van deszelfs waardig hoofd uitgaande goede geest bij voortduring 'sKonings hoog geschatte belangstelling wekt en nieuwe gunsten verzekert." Voorts wordt gemelddat Zr. Ms. brik Siewaonder bevel van den Luitenant ter Zee lslc klasse P. Sauvage, op een rif benoorden Poeloe Karang, nabij Barosgestrand en geheel vergaan was de equipage echter en een ge deelte van het tuig was gered. De Pinang Gazette van 13 Januarij bevat bet volgende: Eenige Maleijersinboorlingen van ons eiland en van de provincie AA'el- lesleyzijn weder uit de gevangenschap en slavernijwaarin zij gedompeld warenverlost geworden door de bewerking der Nederl. gouvernements-kruis- vaartuigen. Het aantal personen hetwelk aan het bestuur alhier is opge zonden bedraagt 36. De dankbaarheid, die deze ongelukkige menschen, welke anders een leven van onophoudelijke ellende zouden geleid hebben, voor ben koesteren, die de terugverkrijging hunner vrijheid bewerkten, moet onbeperkt zijn. Het is zeer blijkbaar, dat de Nederlanders niet achterlijk zijn in het ten onder brengen der zeeroovcrij in de Indische zeeën. De hier be doelde verrigtingen van de Nederlandsche gouvernements-kruisvaartuigen schij nen met vaste volharding ten uitvoer gebragt te zijnen verdienen den hoogsten lof. Ofschoon wij weinig hooren van hetgeen zij doen, toonen deze omstandigheden nogtansdat zij op den weg zijn om de zeeroovcrij ten onder te brengen." Eindelijk bevatten die berigten de opgaaf van eenige burgerlijke en militaire benoemingen van ondergeschikt belang, door den Gouverneur-Gene raal gedaan. AMERIKA. PHILADELPHIA, 16 Julij. Alhier hebben wederom oproerige tooneelen plaats gehad. Do aanleiding lag in het verzamelen van eene menigte wapentuig en ammunitie in een der Roomsch-Katholijke kerken, door de Ieren, waaruit de inboorlingen het ver moeden opvatten dat men ben wilde vermoorden en hunne woningen in brand steken. De Ieren hadden eene wacht bij de kerk weten te bekomenwelke gekommandeerd werd door een niet genaturaliseerd en Ier, hetgeen de gebo ren Amerikanen verbitterdedie Zaturdag avond den 6'len dezer naar de kerk trokkenom die wacht te verjagen. De Generaal der burgerwacht wilde ze uitéén drijven en beval vuur te ge ven, doch nu plaatste een oud lid van bet congres, de Heer Naylor, zich voor de troepen en verbood te schieten. Hij werd gevat en in de kerk ge vangen gezet. Nu werd het volk woedend, riep alles te wapen, maakte zich meester van twee stukken geschut, en belegerde de kerk, waarop de Heer Naylor in vrijheid werd gesteld. Na langen weerstand gaf de wacht het op, en verbond zich met het geweer omlaag, af te trekken. Sommi gen dit niet nakomende, werden met steenen begroet; de wacht vuurde daarop onder de menigtehet gevecht werd nu algemeenen de weldra verstrooide Icrsche soldaten werden als wilde dieren door de stad vervolgd, afgemaakt of met wonden bedektdoor de policie ontzet. Intusschcn had het gemeen de kerk verwoest en de Generaal nam eerst den volgenden avond ten 8 ure bezit van het vermelde kerkgebouw. Op dien oogenblik ontstaat er twist tusschcn een Kapitein van den Generaal en ecu

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1