BUITEjNLANDSCHE BERIGTEN. VLISSINGEN, 27 Julij. Zr. Ms. brik DolphijnKonimandant Luitenant der ls,c' klasse van Stavenisse li de Brauwdie den 5dcn Junij met het eskader onder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden de reede dezer stad verlietis beden in den morgen alhier ter reede gekomen. Genoemde brik heeft het eskader den 8stcn dezer voor Gibraltar verlaten, waar alles zich in den besten welstand bevond. 's HERTOGENBOSCH, 30 Julij. Heden wordt met gepasten luister op den huize Ruwenberg onder S'. Michiels Gestel het jubelfeest gevierd, wegens bet vijftigjarig Priester-ambt van onzen Hoog Eerw. grijzen Herder, Monseigneur den Dubbelden, Bisschop van Einaus, in partibus infidelium, Administrator Apostoliek van bet Bisdom der stad 's Uertogenbosch Ridder van den Nederlandsche Leeuw. Vele hooge geeste lijken zijn tot het bijwonen daarvan uitgenoodigd, terwijl bij deze gelegenheid ieder zijner geestelijke aanhoorigen van harte wenscht dat Z. Hoog Eerw. nog lang tot roem van de godsdienst en stichting zijner geloofsgenooten deszelfs voorz. hooge bediening moge blijven waarnemen. OOSTENRIJK. AVEENEN, 23 Julij. Het werkvolk van eene fabrijk in de voorstad bad toebereidselen gemaakt om op het voetspoor van hunne Boheemsche makkers ook hier de werktuigen te vernielen door de waakzaamheid der polieie is echter dit kwaad opzet in de geboorte gesmoord. Bij het zoeken naar het graf van Mozart, hetwelk men in weerwil van de allerzorgvuldigste nasporingen niet heeft kunnen terugvindenheeft men op de begraafplaats van AVatzleinsdorf het graf van Gliick gevonden. De grafsteen gespleten en met mosch bedektwas verscholen achter een prachtig praalgraf van een bankier, en bad ten opschrift: Hier ligt een eerlijke Duitscher, een goed Christen, een getrouw echtgenoot. Christoffel, Ridder van Gliick inuzijkmeeslor gestorven 15 November 1787. Te Napels overleed den 16,len dezer de derde zoon des Koningsin den ouderdom van bijna vijf jaren en werd in het Koninklijke graf van Santa Chiara bijgezet. PRVISSEN. BERLIJN, 28 Julij. Z. M. de Koning is eergisteren aan een groot gevaar ontkomen. Een gewezen BurgemeesterTsehechvan Storkow in Koermarkdien hij wegens verregaand pligtverzuim ontslagen hadheeft uit wraak dat hij geene andere bediening had kunnen erlangentwee pistoolschoten op den Koning gelost, op het oogenblik dat deze zich in zijn rijtuig plaatste, om met zijne Gemalin uit Berlijn naar Erdmansdorf in Silezië te vertrekken. Geen der beide schoten hebben Z. M. den Koning of II. M. dn Koningin getrof fenmaar de kogels zijn in de zijden van het rijtuig doorgedrongen. De misdadiger oogenblikkelijk gevat zijnde, is ter naauwernood door de gendarmen tegen de woede van het volk kunnen beschermd worden. De stedelijke Regering van Berlijn heeft besloten op den volgenden Zondag (den 28stl'rl) eene openbare dankzegging voor de bewaring van het leven des beminden Konings, in de Nikolaïkerk bij te wonen. De welstand des Konings wordt nog door een brief bevestigd door Iloogst- denzelven eigenhandig te Frankfort a. O. geschreven, en het is des te verblijden der dit berigt te kunnen mededeelen, nu het gebleken is dat Z. M. door een der afgeschoten kogels werkelijk getroffen, maar, door eene allergunstrijkste beschikking, niet verder beschadigd is, dan dat zich op het midden der borst eene roodachtige opzwelling vertoont. Alen houdt zich alhier bezig met een ontwerpom in de voornaamste plaatsenvoor rekening en borgstelling van al de spoorwegen in Duitschland kantoren op te rigtenwaar men aan hendie geld te verzenden hebben bons zou afgevenwelke men bij alle bankiers kan inwisselen. Alen zou als commissieloon slechts één silbergros van de 10 thl. vorderen, hetgeen voor grootere sommen zou verminderen, zoodat men voor 1000 thl. slechts 2 thl. zou betalen. De Pruissische posten brengen jaarlijks dooreen gerekend voor 200,000,000 schuldbrieven en bankpapier overgeheel Duitschland brengt derhalve ten minste eens zooveel over, hetgeen wel een half millioen port oplevert. De Duitsche spoorwegentot één algemeen kantoor vereenigd zouden ten minste een vierde gedeelte dier som overbrengenhetgeen zeer laag berekendhun 200,000 thl. zou opleverenhet publiek een voordeel van 30 a 50 pCt. gevende. Uit Mariënweder wordt als eene bijzonderheid gemeld dat het aldaar op den 17den Julij gesneeuwd heeft. De stad Reinerz, in Silezië, is den 22sten dezer bijna geheel door een vcrschrikkelijken brand vernield. Nadat die omstreeks het middaguur uitge broken was, lag, bij den hevigen en telkens van rigting veranderenden wind, des avonds reeds drie vierde gedeelte der stad in de asch. KEULEN, 26 Julij. Er zal alhier eene maatschappij voor Duitsche landverhuizers gevormd worden, met het doel om het landverhuizen niet zoozeer te begunstigen, dan wel om henwelke de begeerte daartoe aan den dag leggende ge- schikste middelen te verschaffijn om hun oogmerk uit te voeren. Niet alleen zullen veelvermogende mannen deze maatschappij ondersteunen, maar zelfs heeft de Prins van Pruissen verklaard om, zoodra als de statuten door den Koning zullen goedgekeurd zijner het beschermheerschap van op zich te nemen. L1IBECH. 20 Julij. Alhier heeft zich eene maatschappij voor de walvischvangst gevormd. De duur derzelve is voorloopig op 15 jaren bepaalden het primitief kapitaal op 525,000 mark courant of 210,000 thaler, verdeeld in 1050 actiën van 500 mark elk. De maatschappij zal als gevestigd beschouwd wordenzoodra 350 actiën geteekend zullen zijn aangezien het kapitaal van 175,000 mark courant toereikend is, om de kosten der eerste uitrusting te bestrijden. BEIJEBEN. A1UNCHEN, 26 Julij. Eene te Regensburg geboren en sedert geruime jaren te AVeenen levende aanzienlijke Vrouw, Josephine Haas, heeft eene stichting gemaakt, waarbij van de rente van een vastgesteld kapitaal, groot 240,000 fl.jaarlijks aan 12 bruidsparen bijdragen zullen gegeven worden. Deze zullen worden mede gedeeld aan behoeftige bruidsparen te Burlegenfeld of in den omtrek van 2 uren om deze stad geboortig, wier ouders daglooners zijn, of met meerdere kinderen bezwaard niet boven de 500 fl. bezitten. Eergisteren gaf de bekende rekenkunstenaar Dase proeven van zijn onge meen cijfertalentnadat hij vroeger de afdceling der Natuurkunde aan de Akademie door zijne ongehoorde proeven in verwondering had opgetogen. Het is ongeloofelijk tot welk eene hoogte enkele begaafdheden van des men- schcn geest bij sommige personen ontwikkeld zijn. In het bijna onmerkbaar kleine tijdstip waarin de ziel van den lichtindruk in het oog bewustheid ont vangt, heeft de 20-jarige Dase niet slechts ieder getal van eene getalen reeks die tot honderden reiktmaar ook de som die zij met voorafgaande en volgende uitmaakt, diep in het geheugen geprent, zoo dat hij in staat is de ingewikkeldste becijferingen uit het hoofd met die juistheid uit te voeren, die de geoefendste rekenaar, zelfs met behulp van Logarithinenvergeefs zoekt te volgen. Hij behoeft bij voorbeeld slechts een getal geldstukken op eene tal'el uitgeteld te zienom er terstond de j uiste som van op te geven. De overige geestvermogens van den jongen man zijn over het algemeen niet verwaarloosd, en zijn voorkomen is aangenaam. Gisteren is het feest van het 200-jarig bestaan der Pegnesische Blu- menorde met het lolterkundig gedeelte begonnen. De hier tegenwoordige en builen de stad wonende leden waren ten getale van 84 bijeengekomen en ontvingen eene medaille en een feest-album. De medaille vertoont het beeld des stichters G. Ph. Harsdörfcr, en aan de keerzijde in een' krans van pas siebloemen de woordenBij gelegenheid van het feest van het 200-jarig bestaan. 1844. Het album bevat gedichten van 27 levende en gestorvene me deleden der ordemet eene voorrede van Dr. Alönnichde geschiedenis van de Blumenorde behelzende. Het feest is aangevangen met eene voorlezing van den A'oorzitter der Orde, den Vrijheer von Kress, over haar doel en strekking. - lieden bevindt zich de verdienstelijke en beroemde schrijver Heinrich Zschokke van Aaiau in Zwitserland, alhier, te midden zijner vrienden en vereerders. [Deze oorspronkelijke schrijverthans 73 jaren oudis ook in Nederland gunstig bekend. De vertaling zijner Uren aan de Godsdienst gewijdbeleeft thans een tweeden druk, en onlangs is zijne merkwaardige levensgeschiedenis, door hem zei ven onder den titel: Mijn levendenken en werkenzeer onderhoudend beschrevenmede in het Nederduitsch in twee deelente Amsterdam bij Frylink uitgekomen.] NEURENBERG, 22 Julij. Alhier is den nacht van den 20ste"ten half twaalf ureeen' vuurbal waargenomen die langzaam door het luchtruim trok van het noord-westen naar het zuid-oosten, tallooze vonken van zich gevende en meer dan dertig seconden een verblindend en groenachtig licht verspreidende, zoo helder dat men den kleinsten druk kon lezen. Vier minuten na zijne verdwijning hoorde men een geluid als dat van den donder, met eene uitbarsting en schudding die een minuut duurde. LANDSHUT, 20 Julij. Deze stad is door een hevigen brand aangetast, waardoor een 50tal hooge houten huizenin den tijd van 3 urenin de asch zijn gelegd, en 200 ge zinnen niet alleen van huisvesting, maar tevens van have en goed, en velen hunner zelfs van alle middelen van bestaan beroofd zijn. HANOVER. GOSLAR, 26 Julij. In den nacht van den 14den op den 15den dezer barstte alhier een zware brand uit, welke, ofschoon alle moeite werd aangewend om dien te blus- schen echter niet werd overmeesterddan voor dat 3 gebouwen in de asch waren gelegd. Alen meende nu, dat de ramp bierbij zou blijven, doch on verwachts bespeurde men dat een van de torens der Alarktkerk, waarschijn lijk door het overwaaijen van vonkenvlam had gevathier was aan geene hulp te denkenweldra stortte de toren indoch na alvorens zijn vuur ook aan den anderen toren te hebben medegedeeld. De brandende balken en het gesmolten metaal der klokken op het dak der kerk uitgestort, bescha digden het grootelijks, doch allermeest te betreuren is het, dat het schoon en welluidend orgelvoor bijna 120 jaren gebouwdook door de vlammen aangetast en genoegzaam geheel verteerd werd. Zoo is, aldus eindigt het berigt eene kerkwier stevigheid meer dan 800 jaren den tijd en de

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2