De luchtreiziger Hampton heeft 1. 1. Maandag wederom eenen togt on dernomen met een halion hoog 67 en in den omtrek 124 Engelsche voeten hehhendehet schuitje, dat van cirkelvormige gedaante is, kan 6 personen bevatten. De held van Jellalahad de Generaal-Majoor Sir R. Sale is met zijne echtgenoot nit Indie te Londen wedergekeerd en met de hoogste blijken van onderscheiding ontvangen. Het aantal bezoekers van O'Connell en zijne vrienden in de gevangenis van Dublin neemt dagelijks afom echter vertooning te makenworden kin deren die hem bezoeken ook op de lijst gezeteven als of zij merkwaardige personen waren. In Ierland wordt de betaling der gewone belastingen langzamerhand minder, zoodat de beambten op eenige plaatsen reeds den militairen bijstand hebben moeten inroepen. De Heer d'Israëli, lid van het parlement, heeft een' staatkundigen roman uitgegeven, waarin hij onder anderen aantoont, dat de Joden steeds een groot aandeel hebhen genomen in de verstandelijke bewegingen, die in F.üropa heb ben plaats gehad. Neander, Hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Berlijn, en Benazy, zijn Joden. Aan die Hoogeschool telt men in hel'geheel 10 Joodsche Hoogleeraren. De Russische Minister van Finantiën, Graaf Cancrin, is de zoon van een' Lithau- schen Jood. De Spaansche Minister Mendizabal, was de zoon van een gewe zen Jood die tot het Christendom was overgegaan. De Pruissische Gezant, Graaf von Arnimwas een Jood. De wijsgeeren St. Thomas d'Aquina Spi noza en Mozes Mendelsohnwaren Joden. De drie thans levende grootste toonkunstenaarsRossiniMeijerbeer en Mendelsohn, zijn van Joodsche afkomst. De zangeressen Pasta en Grisi zijn dochteren Israels. De berigten omtrent de finantiële belangen in Portugal luiden steeds treuriger. Daar het Gouvernement buiten staat was de schatkistbiljetten te voldoen, welke in deze en de volgende maand vervallen, heeft het, niet dan na herhaalde overwegingenvan de Handelscompagnie die baar in handen had een uitstel van slechts vier maanden, en zulks nog wel tegen den intrest van drie ten honderd, verkregen. Uit Malta wordt gemeld datwel verre dat de opstand in Calabrië zou onderdrukt wezenzoo als de Napelsche Regering bekend bad laten maken dezelve nog steeds voortduurt, en de hoofden van dien opstand nog niet in handen der genoemde Regering zijn waarom zij groote belooningen heeft uitgeloofd om Ricciottide gebroeders Bandiera en hunne volgelingen levend of dood in handen te krijgen. FRANKRIJK. PARIJS, 28 Julij. De Maarschalk Bugeaud heeft een verslag aan den Minister van Oorlog gezondenomtrent zijne verrigtingen van den 7dcn tot den 15den dezerin de woestijn van Angadten zuiden van Ouschdawaaruit blijkt dat zijn oog merk was geweest om Abd-el-Kader te vervolgen, en de stammen die hem volgden terug te brengen, maar dat de moeijelijkheden der landstreek en de zeldzaamheid van water het hem hadden belet. Er hebhen in die 9 dagen slechts 2 schermutselingen plaats gehad, voornamelijk lusschen eenige ruiterij, waarbij de vijand de eerste maal 30 dooden achterliet, terwijl er van de Franschen een was gevallen en 3 zwaar gekwetst, en de tweede keer 15 man en 6 paardenterwijl de Franschen eene doodc en 2 gekwetsten hadden en 5 paarden verloren. De Maarschalk betuigt echter zijn leedwezen dat dit ge vecht aan de ruiterij eenig verlies heeft toegebragt, omdat zijne ruiterij, in vergelijking met die des vijands zoo gering is dat ze met de uiterste zorg moet worden ontzien. Verder berigt de Maarschalk dat hij den Generaal Lamoricière had ontboden om zich te versterken tegen eenen mogelijken aan val van 's Keizers oudsten zoon Sidi-Mobammeddie men zeide dat met een aanzienlijke magt aanrukte. Sedert is hij gelijk wij in ons vorig nommer volgens een tclegraphisch berigt, hebben medegedeeld, met de Marokkanen slaags geweesten zou hen tot drie dagen boven Ouschda hebben vervolgd omtrent welke ontmoeting nog geene nadere bijzonderheden met zekerheid bekend zijn. In het Journal des Débats vindt men vermeld een aanhangsel op bet Manuel du Droit public ecclesiastique francais van den Heer Dupin bevattende onder anderen De Ultramontanen offeren alles aan hunne drift op. Zij zouden opgetogen zijn als zij de eenige Katholijken in de wereld waren en beweren dat hij niet Katholijk is die niet tot zelfs de uiterste gevolgtrekkingen der ultra- montaansche stellingen aanneemt. Rome heeft gesprokenonderwerpt u. Houdt gij de wereldlijke onafhankelijkheid der Staten vol, zoozijt gij kettersch, ongeloovig. Gij gelooft dat Jezus Christus aan zijne Kerk niet meer regten heeft overgedragen dan Hij zelf heeft uitgeoefenden dat het Rijk zijner op- opvolgers niet meer van deze wereld is dan het zijne geweest is Gij vergeet dan zoo vele bullen en Pauselijke decreten die de twee magten hebben ver ward door zelfs in wereldsche zaken de Koninklijke magt aan het Priester schap te onderwerpen. Ketterij KetterijGij gelooft met het concilie van Constans, dat de leerstellige onfeilbaarheid alleen aan de gansche Kerk be hoort, dat bet gezag van den Paus door de Canons moet geregeld en gema tigd worden, dat hij bet hoofd der Bisschoppen is, en niet de eenige Bisschop of de bron waaruit de Bisschoppelijke magt vloeit. Of al een menigte Docto ren dit geloofd hebbendoet er niets toe. KetterijAls de regtsmagt der Kerk grenzen heeft, moet zij zelve die afbakenen. Onder voorwendsel dat bet huwelijk een sacrament iszal de Kerk zich meester maken van al wat het huwelijk zelf als burgerlijke overeenkomst bevat. Overheerlijk. Bij den eed komt de Godsdienst te pasdus is de eed in den Staat ook al een ker kelijke zaak. De Kerk zal hare onderdanen van den eed van getrouwheid ontheffen als het Ilaar goeddunkt. Jezus Christus heeft aan zijne Apostelen de zuiver godsdienstige zending opgedragen om het Evangelie te onderwijzen aan alle volken de Kerk zal in die zending het regt begrijpen om alles te onderwijzen zelfs de wetenschappen en Jetteren en de opvoeding der jeugd als een deel harer erfenis aan zich willen trekken. Men zal aan deze buitenspo rige aanmatiging moeten voldoen, want, nog eens, alleen de Kerk komt het toe om haar eigen gezag te omschrijven. De wereldlijke magt is gemaakt om te gehoorzamen en om zich te vergenoegen met hetgeen men haar wel zal willen laten. Ziedaar welke geloofsartikelen men volgens de ultramonta nen en volgens zekere protestanten moet laten gelden, wil men Katholijk zijn. Maar Frankrijk is Katholijk geweest, zij heeft niet ultramontaansch willen zijn. Onze Koningen en Parlementen hebben met onbewegelijke standvastig heid de aanmatigingen der Pausen en de pogingen der geestelijkheid weer staan, zonder ooit met het geloof te breken en zonder de wettige regten van het geestelijk gezag aan te randen. Haar toestand is onoverwinnelijker ge weest, omdat die steunde op een diepen eerbied voor de Godsdienst en de eerste instelling der Kerk. Men zou wel gaarne die regeringsleden, de ge trouwe en moedige verdedigers van de onafhankelijkheid van den Staat, voor Ketters geacht hebbenmaar men kon niet. Meer dan een,s viel de ban op het hoofd onzer Koningen, zij hebben met verachting van eene onregtvaar- dige ban hunne magt en waardigheid gered. Onze vaderenin één woord zijn wel Katholijkmaar vrij gebleven. Vroeger hebben de Dagbladen vermelddat de dochter van een' zeker inwoner van Tulle, door de Carmeliter-nonnen aldaar aangezet, het vaderlijk huis verlaten baden in genoemd klooster was opgenomenzonder dat het vaderlijk gezag iets vermogt, om hare uitlevering te verkrijgen. De Vader was lid van den raad van Tulle en bragt de zaak in de Vergadering, waarin de volgende considerantia genomen zijn Aangezien overwegende redenen van openbare orde, bet belang der huisge zinnen en de eerbied aan de wetten verschuldigd het dringend noodzakelijk makendat de regering gevaarlijke geestelijke vereenigingen ontbinde Aangezien het zeker schijntdat de vereeniging der Carmeliter-nonnen zich door eenen ijver in het proselyten-maken kenmerkt, die groote gevaren doet voorzien voor de rust der huisgezinnen, waarin door dien ijver da banden van onderlinge genegenheid worden losgemaakt; Aangezien het té vreezen is, dat zij, door het opnemen van jeugdige per« sonendie aan langdurige en listige verleidingen geen weerstand kunnen bie den er in zou kunnen slagenom zich langs zijdelingsche wegen van het geheel vermogen dier jongedochters of van een gedeelte daarvan meester te makenof dat zij ten minste geen genoegzamen waarborg zou kunnen leve ren dat dit vermogen ter beschikking zal blijven van die jeugdige personen wie het aan ondervinding en zorg voor de toekomst ontbreekt Aangezien onlangs gebeurde feiten van algemeene bekendheid van dien aard zijn, dat zij de bezorgdheid der regering en van het plaatselijk bestuur moeten opwekken: aangezien het een regt en eene verpligting van het stedelijk be stuur isom maatregelen te nemen ten einde dezen staat van zaken te doen ophoudendie de algemeene aandacht zoo zeer bezig houdt; Aangezien de tegenwoordige omstandigheden, de aanmatigende geest van sommige geestelijke vereenigingen, en de gezindheid der geestelijkheid, bet den raad tot pligt maken eene verklaring te doen, die binnen de grenzen der wet beslotenmaar krachtig en dringend is Uit de raad den wenschdat de vereeniging van vrouwengenaamd de Carmiliter nonnenniet wettiglijk ingesteld zijndedoor de bevoegde magt ontbonden en opgeheven worde. Drie honderd aanzienlijke inwoners van Lyonzoo leden van de Univer siteitals Advocaten, Doctoren, Kooplieden, meest kiezers en verkiesbaren hebben den lieer Cousin een adres gezonden waarin zij hem hunne erken tenis en hoogachting betuigenvoor de bekwaamheid en de geestkracht waarmede hij voor de tribunen van de Kamer der Pairs, het vrije onderwijs van wege den staat, de wijsbegeerte en de godsdienstvrijheid heeft verdedigd. Men ziet dat te Lyon de overeenstemming met de Heeren Ravignon en Mon- talembert niet algemeen, is. (Joum. des Débats.) Den li"61! dezer heeft in de gemeente Montbouton (H. Saöne) een wa terhoos groote verwoesting aan gebouwen, maar onder anderen ook op het kerkhof eene aardopdelving te weeg gebragt, waardoor het meerendeel der graven ontbloot werd de lijken met geweld opgenomen in de lucht geslin gerd en aan stukken geslagen werden. VALENCIENNES, 29 Julij. Al de reizigers die per spoortrein van België herwaarts komen getuigen dat zoodra de trein den Franschen spoorweg bereikt heeft, dezelve niet meer die schokking ondergaat, noch dat geraas maakt als van een molen, 'twelk de ooren der reizigers vermoeit. De treinen op den Franschen weg gaan minder regts en linksen rollen met een zacht en dof geluid. De reden meent men dat gedeeltelijk daarin gelegen zou zijndat de Fransche spoorstaven met houten wiggen zijn opgesloten die geen klank in zich zeiven hebbenzoo als dc ijzeren in Belgiëen inzonderheid aan bet fatsoen van onze spoorstaven zwaarder en dikker dan de Belgische en voorts zoo op het hout bevestigd, dat ze beter in en tegen de hollen der wielen sluiten. BELGIE. BRUSSEL, 29 Julij. De verslagenheid over de verhooging der Pruissische regten op het Belgisch ijzer, is te Luik en elders zeer groot. De Kamers van Koophandel

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3