CADIX10 Julij. De Fransclien hebben hunne troepen te Algesiras ontsebeept. Den 12den was bet eskader zamengesteld uit drie linieschepenvijf oorlogsstoombooten een fregat en een brik. Voorts lag ook daar voor anker, bet Nederlandseh eskader, den 13dl!n uit Gibraltar vertrokken om naar de Levant onder zeil te gaan, een Sardiniscb fregat, acht Spaansche schepen en twee Deensche fregatten ieder van vijftig stukken. De Fransclien gaan het eiland Caracolo, op de Afrikaansche kust, niet verre van Medilla, versterken. GIBRALTAR, 10 Julij. In de verschillende ontmoetingen der Marokkanen met den Maarschalk Bu geaudaan de boorden der Tafnazijn hunne verliezen veel grooter geweest dan de Franschen berigten. De voornaamste familiën van Fez zijn in den rouw, vermits het grootste gedeelte dergeuen die bij den aanval van Ouschda waren te Fez en Mequinez te huis behoorden. Bijna al de gekwetsten zijn ov<rieden bij gebrek van heelmeesters; het koud vuur kwam in de wonden en de sterke hitte deed ze in een oogenblik ontaarden. Zoo was gekwetst of gesneuveld te zijn hetzelfde, omdat de Marokkanen noch heelmeesters, noch geneesmiddelen voor de zieken hebben. Deze gevechten hebben slechts het fanatismus der bevolking opgewekt en prikkelen dat nog steeds meer. Zij ademt slechts wraak. De Kabylenof liever de stammen hebben zich in massa gewapend. Te Tanger heeft men de magazijnen der regering overweldigd en drie honderd vaten kruid medegeno men dat het volk onder de Megeclins (de dapperen) die tot versterking der stammen van Ouschda zijn aangerukt, heeft verdeeld. Het zou blijken dat de eerste ontmoeting op last van de regering heeft plaats gehad en niet op gezag van Sherif-Muley-Mimoumzoo als men eerst dacht. Op het nieuws van dezen aanval, heeft men ce Fez in Marokko vreug defeesten gehoudenhoewel de uitslag ten nadeele der Mooren is geweest. Dit voorval heeft hunne woede verdubbeld en de Fransche-Marokkaansche zaak nog meer verwikkeld. ITALIË. ROME, 16 Julij. Men verneemt, dat sedert de aankomst van den Generaal Graaf van Protasonlid van de Synode te Petersburg, het Godsdienstig verschildat cr tusschen de Kabinetten van Rusland en Rome gerezen was eene nieuwe wending heeft gekregen. Den 15,ie" had de Russische Gezant een' renbode naar Petersburg afgezonden. Lit Palermo wordt berigt, dat de Koning van Beijercn den lsten Augustus in zijne Staten zou wedergekeerd zijn. SARDINIË. De AValdenzen in de dalen van Piemont zijn tegenwoordig weder aan nieuwe onderdrukkingen blootgesteld. Alles wordt in het werk gesteldom hen het land te doen verlaten of tot verzaking van hun geloof te verleiden. In een der Duitsche bladen wordt hieromtrent nog het volgende medegedeeld: Monniken trekken op hun gebied rond, om proselyten te maken en worden daarbij door de wetten beschermd, welke zelfs den vader, die zijn kind van den afval tracht te weerhouden met straffen bedreigen. Er bestaan openbare kassenwaaruit aan degenen die tot het katholicismns overgaanbelooningen worden toegezegd. AValdenzen die buiten de hun aangewezen valleijen eenig grondeigendom verworven hebben, worden genoodzaakt om zich weder daarvan te ontdoen. De hun verwaarborgde regten worden door priesters en overheden stelselmatig met voeten getreden en hunne klagten kannen tot den Troon niet doordringen, of, zoo dit al bij uitzondering gelukt, wordt daarop geen acht geslagen. Het is te hopen dat de beschermende mogendheden zich de zaak dezer ongelukkigen ernstig zullen aantrekken. OOSTENRIJK. AVEENEN19 Julij. Z. M. de Koning van Pruissen is voornemens om den 3d«> Augustus, na dat Hoogsldezelve H. M, de Koningin naar Ischl zal hebben verzeld3 dagen alhier te vertoeven. De vermindering van het toltarief vindt in het algemeen levendigen bijval, en daar zij voornamelijk de Mokka-drank betreft, zoo heeft zij de stem van de schoone sekse voor zichwelke te winnennaar de getuigenis der wereld-geschiedenis, ook in staatsaangelegenheden ten minste niet onstaat kundig is. Men verblijdt zich over dezen financiëlen maatregel vooral als begin van eene hervorming, die het door theorie en praktijk veroordeelde verbodsstelsel zal doen instortenen door matige beschermende regten den weg tot een verstandige en ondernemende handelsvrijheid openen zal. Dit begin moge die staatslieden troosten en bemoedigenwelke aan de gansche hervorming van dat stelsel tijd en krachten hebben opgeofferd. De vermindering van het brievenport in dit Keizerrijkwelke voor cenigen tijd is uitgevoerdheeft geenc vermindering in de opbrengst dor posterijen te weeg gebragt. De bekendmaking van den dood des Hertogen van Angoulême aan de Europesche Hoven, door den Hertog van Bordeaux uit Görts in Illyrië, waar de Hertog van Angoulême gestorven isis van den volgenden inhoud «Door het overlijden van mijnheer den Graaf de Marnes, hoofd van het Huis van Bourbon geworden zijndeacht ik het van mijnen pligtte protesteren tegen de verandering, die in Frankrijk in de wettige orde van troonopvolging is te weeg gebragten te verklarendat ik nimmer zal afstand doen van de regten welke ik, krachtens de aloude Fransche wettendoor mijne geboorte heb ontvangen. «Deze regten hechten zich aan groote pligtenwelke ik hij de gratie Gods" zal weten te vervullen evenwel zal ik dezelve niet eerder uitoefenendan wanneer in mijne overtuiging de Voorzienigheid mij zal roepenom waar lijk nuttig aan Frankrijk te zijn. «Tot op dien tijd is het mijn voornemen, om gedurende de ballingschap, in welke ik genoodzaakt ben te levenslechts den titel van Graaf van Chambord aan te nemendeze titel is door mij aanvaard toen ik Frankrijk verlietik wensch dien in mijne betrekkingen met de hoven te behouden." TRIEST, 13 Julij. Met 1 Januarij 1845 zal hier drie malen 's weeks een blad voor den han del uitkomen. Er worden voorbereidende maatregelen getroffen om dit blad de hoogstmogelijke volkomenheid te verschaffen, en het tot een waardig Duitsch en Oostenrijksch centraal handelsblad in te rigten. BOHE9IE. PRAAG, 20 Julij. Men verzekert hier uit goede bronnen dat er in de fabrijkstreken van dezen omtrekverder geene buitensporigheden door de arbeiders zijn gepleegd. Ech ter zullen uit Praag de 20,000 man troepen, welke daar binnengetrokken zijn, nog niet naar hunne garnizoenen vertrekkenzoo men de Gazette Universelle Allemande gelooven wil, hadden omstreeks 20,000 rijke Israëliten de stad verlatenom zich elders te vestigen. In Dresdende hoofdplaats van Saksen waren den 20slen dergelijke onlusten als in Praag ontstaanook daar hadden de arbeiders aan den spoorweg hun werk verlaten en zich met het gemeen vereenigdgeweldadigheden beginnen uit te voerenwelke ook door de militaire magt moesten beteugeld worden. PRUISSEN. BERLIJN, 28 Julij. De zeer talrijke Katholijke gemeente alhier heeft van den Koning verlof gekre gen om eene tweede kerk te bouwen. Zij zal niet verre verwijderd zijn van de Evangelische op het Köpeniker plein; cr zullen ten dien einde in zamelingen bij al de Katholijke Gemeenten in Pruissen gedaan worden en de Koning heeft zich voorbehoudenook nog behalve den grond eene aan- aanzienlijke som gelds voor de opbouwing toe te staan. H. K. H. de Prinses Frederik der Nederlanden is van hier naar H. D. goederen in Silezië vertrokken. II. K. H. de Prinses van Oranje zal H. D. Vader, den Koning van AVurtemherg, te Baden aantreffen, alvorens naar Genua te reizen waar H. K. H. de zeebaden zal gebruiken. In de Domkerk te Trier zalvolgens een schrijven van den Bisschop pelijken Vicaris van 14 Julij aan de geestelijkheid en leekenhet kleed van Onzen Heer, gedurende den tijd van 6 weken ter bezigtiging gesteld worden zullende alle vereerders van dat kleinooddie daarheen vertrekkenvolkomen aflaat ontvangen. KLEEF, 24 Julij. De door het Hof van Assises alhier wegens vergiftiging van zijne vrouw ter dood veroordeelde Pieter Jakobs, is dezelfde, van welken men thans ver moedt dat hij in 1843 zijne eerste vrouw te Rotterdam ook met vergif heeft omgebragt. Hij was destijds leerling bij den Apotheker Szijne vrouw overleed plotseling, ook zijne twee kinderen werden hevig ongesteld, doch door het drinken van melk aan het braken gebragt, zijn zij hersteld. Dade lijk na den dood van zijne vrouw, die op kosten van het Roomsch-Katholijk armbestuur was ter aarde besteld was hij van Rotterdam naar Kleef ver trokken en had spoedig een tweede huwelijk aangegaan. HANOVER. 26 Julij. De Stenden-Vergadcring des Rijksden 21s,on Maart zamengeroepenis den 25stcn na eene zitting van 4 maandentot nadere bijeenroeping verdaagd geworden. ENGELAND. LONDEN 27 Julij. In het Hoogerhuis is gisteren de hernieuwing der wet goedgekeurd, waarbij de openbare optogten der partijen in Ierland verboden worden. Ier land had door de uitvoering dier wetin de laatste jaren grootere rust ge notendaar die optogten, zoowel van de Protestanten als Katholijkcn, altijd tot gevechten hadden aanleiding gegevenwaarbij velen gewond en eenigen gedood werden. Men verwacht thans stellig den Koning der Franschen in Engeland en wel in September. Z. M. zou zich te Treport inschepen en te Portsmouth hinnenloopenhij zou 8 dagen te AV'indsor vertoevendoch Londen niet bezoeken. H. AI. de Koningih-AVcduwe is van hare reis door België naar Duitscb- land te AVoolwich aangekomen. De Heer Embury heeft eene weddingschap van 1,200 tegen 200 gewonnen, door een rijtuig met 24 paarden twee aan twee gespannen door een der drukste straten van Londen te leiden; bij was op den bok gezeten en het rijtuig was met muzijkanten gevuld en werd met veel gejuich en goedkeuring door de menigte toeschouwers ontvangen. De kapitein AVarner, uitvinder van het vermelde vernielingswerktuig, wil hetzelve aan het Gouvernement vcor niet minder dan 200,000 afstaan. Sommigen meenen dat dit werktuig tot heil der menschheid zou verstrek ken, omdat alle oorlog daardoor onmogelijk zou worden gemaakt; hetgeen echlcr anderen betwijfelen, daar die stelling alleen zou doorgaan, wanneer de zaak voor niemand meer een geheim zou wezen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2