MENGELWERK. Wy /.ullea niet ophouden met te herhalen dat het Duitschlands heilig- slen pligt is, daerop nadrukkelyk aen te dringen, dat aen de Nederduitschers, onze trouwe stambroeders in België, den invloed worde toegekend, dien zy hebben moeten opdat België's onafhanklykheid en onzydigheid zou ophouden een kinderachtig franschmans vertelseltje te zyn. Wat een spelleken er ten huidigen dage met België gespeeld wordt, is voor elk verstandigen Duitscher openbaer. Hiervan moeten wy het afhelpenal was 't maer om zelve de loer in 'tspel niet te worden!" Zyn nu de maetregelen van tolverhooging geschikt om hier middel in te schaffendan willen wy se voor de vuist goedkeurenanders niet. In alle geval stellen wy vertrouwen in Koning Leopoldwant te Londen heeft hy in 1831 aen de Duitsche Gezanten zyn plegtig woord gegeven, dat hy de regten der Nederduitschers zou beschermd hebben. En zyn Ko- ninklyke woord zal hy zeker staende houden!" Wy weten niet tot hoe verre de Kieler Zeitung geregtigd is om te bewe ren dat Koning Leopold in 1831 aen de Duitsche Gezanten eene dergelyke belofte zou gedaen hebben in dien tyd waren er nog geene algemeenc klag- ten opgerezen. AVat er ook van zy, wy denken dat het Hoogduitsche blad gelyk heeft met, als wy, een volle vertrouwen te stellen in onze geëerbiedig- den Vorstdie nimmer verantwoordelyk kan gemaekt worden voor de strek kingen en feilen zyner grondwettelyke Ministers. Wy welen en wat er onlangs te Gent is voorgevallen is er nogmacls een openbaer en onwederspre- kelyk bewys vanwy wetenzeggen wydat de Koning de Vlaemsche beweging geheel anders beoordeeld dan de kortzigtige staetsmannen die zicli sedert eenigen tyd in 't beheer van onze landzaken zyn opgevolgddat hy al bare gewigtigheid inzieten dat de echtnationale strekking er van aen zyn vluggen en scherpzienden blik niet ontsnapt is. Het treffelyk en gansch Europa door geacht tydschrift Das Ausland be- rigt ons dat het Nederduitsch in Japan de tael der geleerden is, en het is dus niet overdreven te zeggen dat de Leeuw van Vlaenderen en het Burg slot van Somergem daer aan het Keizerlyke hof kunnen gelezen worden. Ook in Zuid-Afrika heeft zich het Nederduitsch verre verbreid. Niet alleen wordt het van de witte inwoners der steden van de Kaep de Goede Hoop en van die des vreyen Nederduilschen Staet van Zuid-Amerika gesproken maer ook Negerstammen enonder anderen de zoogenaemde Bastwalén spre ken goed Vlaemsch. De Zweedsche reiziger Wahlborg kwam reeds tamelyk ver van Port-Natal en zelfs van Pietcr-Moritsburg in een Negerland aenhy vernam naer den naem des hoofdmans en men kondigde hem aen dat deze den naem van Wateiboer droeg. In die landstreek, zegt de reiziger, spraken de zwarten zoo verstaenbaer Nederduitsch als de inwooners van Ant werpen Amsterdam of Embden. HAAHELSBERIGTEN. Het volgende is eene opgave van de opbrengst van Koffij over de geheele oppervlakte der aarde in 1813, volgens het Engelsch blad the Globe. Brazilië heeft opgeleverd 170 millioen Engelsche ponden, Java 140 millioen, Cuba 45 millioenDomingo 88 millioenl'ortorico 36 millioen Engelsch West- Indië 10millioen, Ceylon 7 millioen, Engelsch Oost-Indic en Moka 6 millioen, de Fransche Koloniën 4 millioende Hollandsche W. I. Koloniën 3 millioen totaal 450 millioen ponden. UITVOER VAN JAVA, GEDURENDE 1843. ARTIKELEN. -13 C ca 1 •"O c bO G H G cö Koflijpik. Suiker Rijst Peper Notenmusc. Araklcgg. Huiden. lOOps. Indigo10 Cochenille. Tinpik. 757500 648550 1400 41200 42000 246600 77200 10000 1650 2125 76571 1655000 43900 30000 2350 70 30 19300 1600 2400 11000 1000 30600 7000 1550 g d o fc- 3 a •fj a i 9 0 ÈPS 1 co S3 40200 400 3700 4100 25900 26800 2950 34600 275 4193 10 600 T3 s 871400 13200 7400 6100 i 100 1500 2300 7400 15500 500 300 30 40 -1) 8200 55600 g2700 220 4932 4000 160 2000 1) Deze gctaleD leveren, de pikol op 125 halve Wed. berekend, maar ruim 53i/a millioen Wed. Het Engelsche pond bedraagt maar 0.454 Wtd. De opgegeven 140 mill, is dus bijna 70 Wed. ffi. De Globale opgave bevat alzoo ongeveer 16 millioen te veel. STADS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Letden, brengen mits deze ter kennisse van de belanghebbenden dat bij Hun Ed. Achtb. van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen het eerste gedeelte van het Primitieve Kohier der Patenten, dienst welke op den 15den dezer maand is executoir verklaard, en dat dezelve aan den Heer Ontvanger isverzonden. Ley den den 25 Julij 1844. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, r. PUTTKAMMER. AKADEJUIE-NTEIJWS De Pruisische Minister van Onderwijs en Ecredienst, de Heer Eichhorn heelt aan de verschillende faculteiten der Hoogescholen een circulaire gezonden waarin hij als een der voornaamste gebreken der tegenwoordige inrigting der Duitsche Hoogescholen het gebrek noemt aan innig verstandelijk verkeer tus- schen leeraars en kweekelingen. Hij beveelt aan iedere faculteit, en aan ieder Hoogleeraar in 't bijzonder aan om dien omgang vertrouwelijker te maken door zamenkomsten te openen ter mededeeling omtrent onderwerpen hunner studiën. De inrigting dier zamenkomsten wordt aan de belangstelling der verschillende Hoogleeraren overgelaten gelijk het ook van den wil der Stu denten zal afhangenal of niet gebruik te maken van de middelen die zij zullen vinden om dieper in het vak hunner studie in te dringenwant de voorgeslagene zamenkomsten kunnen niet bloeijen dan op den grondslag van ware vrijheid van onderwijs. Revue de Legislation et de Jurispr.) JAYA. KOPEREN MUNT. De Tijdgenoot van den 16den dezer deelt onder het rubriek Koloniën een belangrijk stuk mede, haar op den 31stcn Januarij 11. uit Batavia toegezonden, waarin de brochure van wijlen den Graaf van den Bosch, getiteld: «Onderzoek naar de beginselenwaaraan de bezuinigingen en hoogere belastingen behoo- ren getoetst te worden, en naar doelmatige middelen, die deze zouden kunnen vervangen" naar 't schijnt met veel kennis van zaken wordt beoordeeld. De schrijver beweert dat de koloniale baten wel voor vermeerdering vatbaar zijn, maar door middelen die de Graaf niet heeft aangewezenen welke be staan in: 1°. Eene regeling van den Indischen geldsomloopwelketen gevolge van het door den Graaf van den Bosch ingevoerde, en door denzelven steeds uitge breide kopergeldstelselin eenen staat verkeert, die alle geloof en beschrijving te boven gaat, gelijk dit ook het geval is met. de gevolgen van dat stelsel, zoowel voor het Gouvernement als voor de ingezetenen in het algemeen. 2°. Eene wijziging in de betaling en levering der kolfijsuiker en andere produkten aan het Gouvernement. 3°. Eene herziening en regeling van het stelsel der landrenten. »Het bezwaar," zegt die schrijver verder, «dat in het koperstelsel voor de Javasche bevolking is gelegen, is al zeer groot. Honderd guldens wegen ruim dertig Nederlandsche ponden. De duiten zijn besloten in zakken van 25 of 2,500 stuks duiten; zoo dikwerf die ontvangen of wederom uitgegeven wor den, moet iedere zak worden nageteld, want wegen kan men niet, omdat er halve, enkelde en dubbelde duiten zijn, en deze ook wederom in gewigt ver schillen, daar dezelve op verschillende tijdperken, zoowel in Indië als in Neder land, zijn gemaakt, en van onderscheidene soort van koper. Het Gouvernement betaalt voor de produkten dertig millioen gulden koperen duiten 's jaars. De Landrenten, die tien millioen bedragen, worden in duiten voldaan dit is ook het geval met de opiumpacht, die negen millioenen 's jaars opbrengt; al de overige indirecte middelen worden ook nagenoeg geheel in koper voldaan voegt men daarbij de transactiën van particulieren, dan zal men toestemmen, dat het tijd wordt, dat Java van dit geschenk van den Graaf van den Bosch wordt verlostEen handelshuis te Socrabaya had onlangs in ééne maand drie ton aan duiten in betaling ontvangen. De factorij der Handel-Maatsc'ahppij heeft op dit oogenblik, zoo onder zich als in 's Lands kassen, gedeponeerd wegens verkochte lijnwaden, acht millioen koperen duiten. Er is, wel is waar, nog ruim drie en een half millioen koper vertegenwoordigend papier onder de Gemeente, maar dit komt weinig in de circulatiedaar de Inlander en Chinees het bij voorkeur bewaart; dit papier doet dan ook steeds eene agio." Voorts zegt hij, dat hij meent wel onderrigt te zijn dat Z. Exc. dc Gouver neur-Generaal Merkus eerdaags een voorstel zal doen aan den Minister van Koloniën, die steeds een hevig tegenstander van het koperstelsel van den Graaf van den Bosch is geweest, om het Indische munt- en gcldsomloopstelsel op ware en zuivere beginselen van staatshuidhoudkundc te regelen. Dat het tweede punt reeds bij den Gouverneur een onderwerp van overwe ging uitmaakt. En dat Z. Exc. omtrent het derde krachtdadige maatregelen zou nemen. DE REGTEN VAN DE OUDERS, DE KERK EN DEN STAAT OMTRENT HET ONDERWIJS. De mensch is bestemd voor een maatschappelijk leven hier op aardevoor een eeuwig leven hiernamaals. Om die bestemming te doen bereiken zijn opvoeding en onderwijs noodig. De ouders zijn verpligt te zorgendat den kinderen beide die schatten te beurt vallen. Gelukkig zij die in eene maatschappij levenwaar de Godsdienstleeraars den weg der zaligheid vrijelijk aanwijzen; waar de Staat met naauwgezetheid zorgt voor het maatschappelijk onderwijs, en waar de huisvader de lessen der School en der Kerk door huisselijke opvoeding ondersteunt. Uitgebreid is de verantwoording voor de ouderszij zijn verantwoordelijk voor de huisselijke opvoeding, en dat de gelegenheid niet verzuimd worde, die de Kerk en de Staat aanbiedt, om de kinderen tot geloovigen en tot burgers te vormen. Uitgebreid is de verantwoordingdie op de Kerkgenootschappen rustom geloovigen, om burgers voor den hemel te vormen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3