den grond geworpen en dan mishandeld. Daarom verlaten vele gegoede Israë litische huisgezinnen de staden trekken naar elders totdat de gemoederen hier bedaard zijn. Dag en nacht gaan patrouilles de stad door en houden na 8 ure des avonds iedereen aan, omdat de Regering de burgers verboden heeft na dien tijd op straat te komen. Dc troepen worden nog steeds vermeerderd daar men bij het aanstaanden Margaretha-feest voor nieuwe onlusten bevreesd is. Te Schwartsz-Kosterits zou een formele opstand tegen de Joodsche in woners ontstaan zijn. ERI.AU, 4 Julij. Gisteren woedde hier een verschrikkelijke orkaan met donder, bliksem en hagelhuizen werden van daken beroofd boomen ontworteld en allerwege onbeschrijfelijke schrik verspreid. Onze hoogwaardige Patriarch en Aarts bisschop, de beroemde dichter L. v. Pyrker, die op den grooten weg in zijn rijtuig zat met vier paaiden bespannentrachtte een schuilplaats te vinden in cene naastbij gelegen herberg. Door het toeslaan der eene deur van de stal, moest hij buiten blijven, en terwijl men de deur wilde openen, werd het gansche gebouw omvergcrukt, en een mensch en vier paarden onder de puinlioopen begraven. Aan dit gevaar ontkomendreigde een anderde hierdoor verschrikte paarden werden schichtig en wierpen het rijtuig om en het gelukte naauwelijks met veel moeite den geliefden Patriarch te redden. PRUISSEHT. BERLIJN, 21 Julij. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden is naar de provincie Posen ver trokken. Z. M. dc Koning van Wurtembcrg heeft zich uit zijne Staten naar Interlaken in Zwitserland begeven om de baden te gebruiken verge zellende hem de Kroonprins tot Bazel om van daar naar Ostende te ver trekken ten einde aldaar van de zeebaden gebruik te maken. Men leest het volgende in de Pruissische bladen: De Prins van Pruissen heeftin zijne betrekking als Opperbevelhebber van het Garde-Corps, eene dagorder uitgevaardigd, waarbij aan de verschillende afdeelings-kommandanten wordt, voorgeschrevenaan geen soldaat, beneden den rang van sergeant-majoor, te vergunnen om lid van een matigheids genootschap te wordenvermits de statuten dier maatschappijen het gebruik van sterken drank geheel en al verbieden, terwijl tot dusverre nog, op bevel van de hoogste militaire overheidop bepaalde tijdenen met name bij groote manoeuvres en in het kampbrandewijn als middel van versterking en verkwikking aan de manschappen wordt uitgereikt. [De Pruisische soldaat mag dus geen lid van een matigheidsgenootschap zijn omdat er bij sommige gelegenheden brandewijn wordt uitgereikt. Maar hoe nu, als een soldaat, zonder lid te zijn, geen brandewijn verlangt? wordt hij dan tot het gebruik gedwongen? Maar zou zulk een dwang met de geringe personele vrijheid van den soldaat zelfs niet onbestaanbaar zijn? Indien de uit reiking van brandewijn versterkt en verkwikt, welke Vorstelijke uitspraak in vergelijking met die der geneeskundigen nog al betwistbaar schijnt, dan nog laat zich het gebruik niet opdringen, en waarom dan de matigheidsgenoot schappen tegengewerktdie toch al bij sommigen een voorwerp van spot ternij schijnen te zijnofschoon die bespotting nog geenzins hare bespot telijkheid bewijst, ten zij het bespottelijk zou zijn, wanneer alle gediste- lecrde wateren naar de Apotheken waren verbannen en de Staat al de ar moede, ellende, jammer en misdaden, die zij nu over bet land uitstorten, voortaan slechts uit de geschiedenis kende.] Vóór eenigen tijd is bij Zitlauop den straatweg naar Bautseneen zilveren zwaar vergulden en van boven met een kleinen robijn voorzienen ring gevonden, toebehoord hebbende aan den grooten hervormer Luther, en hem door zijne gadeCatharina van Boren ter gedachtenis geschonken aan den merkwaardigen dag van 31 October 1517, zoo als de woorden, welke binnen in den ring gegraveerd zijn aanduiden. ENGELAND. LONDEN 22 Julij. In dit land kost de naturalisering 2,500 fr. Lord Brougham heeft aan het Huis der Lords voorgesteld om tot de tweede lezing der Bill, dit onderwerp rakende, over te gaan. Hij beklaagt zich over de strengheid der wetgeving ten aanzien der vreemdelingenen heeft eene bepaling voorgesteld volgens welke de vreemde vrouwen door de daadzaak zelve van haar huwelijk met Engelsehen zouden genaturaliseerd worden. In den mond der haven van Sornoway hebben zich den lsten dezer bij gissing meer dan 170 walvisschen vertoond waarschijnlijk derwaarts gelokt door dc haringschollendie in dat gedeelte der zee zich jaarlijks ophouden. Dc inwoners hebben op die walvisschen dadelijk jagt gemaakt en er zooveel van gedood, dat de vangst 483 heeft opgeleverd. Prins Hendrik der Nederlandenwelke met zijn smaldeel den 4<k,n dezer te Gibraltar is aangekomen wordt er steeds met de meeste eerbewijzen beje gend en heeft zijn' intrek in he Hotel van den Gouverneur genomen. Volgens den New-York-Herald was het getal der landverhuizers, in de havens der Vercenigde Staten aangekomensedert den ls,en tot den 24sten Junijgeklommen tot 13,683 personen; van welke 3,000 uit Groot- Britannie en dc overigen uit Duitschland waren overgekomen. FRANHRIJH. PARIJS, 23 Julij. Z. M. de Koning zou zijn voornemen te kennen hebben gegevenom bij zijn terugkeer uit Engeland in September aanstaande, tevens België te bezoeken. De begrooting van ontvangsten door de Kamer der Afgevaardigden aange nomen zijnde, zijn hare werkzaamheden afgeloopen en zullen de zittingen gesloten wordenwanneer de Eerste Kamer ook de hare geëindigd heeft. Het amendement van den Heer Saïvandy (zie ons vorig noramer) omtrent de afschaffing der universitaire belasting, is met groote meerderheid aangenomen. De begrooting der ontvangsten bedraagt voor 1845 1,327,000,000, en dat. der uitgaven 1,370,000,000 fr. De Oostenrijksche Gezant zou bij de Regering aandringen op de betaling eencr schuldvordering van 30 of 40,000,000 fr.; eene dergelijke schuldvorde ring zou van wege Nederland geschieden. Verscheidene regementen hebben op nieuw orde ontvangenom zich te Toulon in te schepen. Er is cene medaille geslagen ter eere van den Minister Guizotom daar door de gedachtenis te bewaren van de zitting van 27 Januarij 1.1., waarin de Minister met zoo veel moed tegen de Oppositie gesproken heeftter zake van de handelwijs der Regering omtrent Otaheite, cn hem bij die gelegenheid hevige verwijtingen gedaan werden over zijne reis naar Gent in 1815. Op deze medaille, welke eenig in haar soort is, staat op de eene zijde de beeldtc- nis van Guizot, op de andere zijde zijne woorden bij genoemde gelegenheid'-ge sproken Men kan mijne krachten uitputten men kan mijnen moed niet uitputten. In de zes eerste maanden van dit jaar zijn wederom 700 nieuwe huizen aangebouwdwaarvan de meesten in de voorstad S'. Germain staangrooten- deels door Legitimisten bewoond. Den 21sten is op den spoorweg langs den linkeroever der Seine een ongeval gebeurd, waardoor drie wagons verbrijzeld doch gelukkig slechts één reiziger, en wel niet gevaarlijk, gewond is. De oorzaak was dat de locomotief van eenen spoortrein een ander, 17 minuten vroeger vertrokken, achterhaalde. De machinist, door wiens onvoorzigtigheid het ongeluk ge beurd is, is zwaar gewond cn twee stokers hebben den schouder ontwricht. De brievenpost heeft in het voorleden jaar 114,200,000 brieven ont vangen van welke 111,000,000 uitgedeeld zijndaar de adressen der overige onbekend waren; deze brieven hebben 41,569,200 fr. opgeleverd; bovendien zijn er nog met den post 60,000 gedrukte stukken verzondenwelke 2,400,000 fr. opbragten het geheel der opbrengst is 43,969,200 fr. Een Fransch blad meent aan de kweekers van vruchten geene ondienst te doen door te melden dat om de mosschen uit vruchtboomen te houden er geen beter middel bestaatdan doode rivier-kreeften aan touwen in de takken der boomen op te hangenwelker reuk het gevogelte zou verdrijven. Men weet overigens reeds dat de reuk van kreeften voor den kalander (koorn- worm) doodelijk isdoch voor den mensch onschadelijk is, Als een de opmerking van geneesheeren waardig, voorval wordt mede gedeeld, dat een kind van 14 jaren, door de vallende ziekte aangetast, in de haven van Condé (Nord) vallende, na een uur onder water te zijn geweest, er levend werd uitgehaaldnog onder den invloed van zijne kwaal zijnde. De Heer Pradier heeft te Parijs een kolossaal marmer beeld vervaardigd, den gekruisten Christus voorstellendehetwelk op het praalgraf van den Graaf Demidoff te Petersburg moet geplaatst worden. De prachtige diamant, de Regent genoemd, 136] karaat wegende, van het zuiverste water, en eene waarde van 3,700,000 fr. bezittende, dient thans den Koning tot brieveneachette voren praalde hij aan den degenknop van Keizer Napoleon. De Auxiliaire Breton berigt een nieuwen kunstgreep van de partij der geestelijkheid tegen de Universiteit. Daartoe wordt een waarschuwing aan de Katholijken verspreid van den Abt Souchetwaaruit onder anderen deze zin sneden wordt aangehaald i) De voorstanders der Universiteit veinzen de Godsdienst te vereerenmaar zij zijn voornemens om haar stilletjes uit te roeijen, om er misschien de af goderij voor in plaats te stellen. Verder zegt hij: het monopolie van de Uni versiteit is onze grootste vijand een nieuwe uitvinding om 31 millioen Fran- schen tot den afval te brengen. Want de Katholijke vader kan zijne kinderen niet doen opvoedenzoo bij ze niet naar die verpeste Leerstoelen geleidt die men overal oprigtol niet rijk genoeg is om zijn kinderen naar België of Zwitserland te zenden." Wij merken hier een oratorische voorzigtigheid op. De Abt Souchet weet met welke strengheid het Evangelie over de vermetele oordeelen uitspraak doet, daarom laat de waardige Kanonnik van Saint Brieuc zich nog niet uit. Hij zegt misschienwelke gematigdheid met een misschien kan men al zeggen wat men wil zonder zijn' naaste te lasteren. De Universiteit is misschien af godisch. Misschien ook is de Abt Souchet een lasteraar. Kies nu, het misschien waarborgt u ter wederzijde voor zonde, 'tis een van die zeldzame en gelukkige gevallen, waar men vrij is om alleen aan zijne rede gehoor te geven. Maar er is geen misschien omtrent de verpligting van ieder huisvader om zijn kinderen naar Friburg of Brugelette te zenden. Want dat is het vaste referein van al die bekendmakingen: vertrouw uwe kinderen aan de Jesuiten! Zoo lang Frankrijk het geluk niet heeft om met Jesuiten-Collegiën overdekt te zijnzend dan uwe kinderen buiten het vaderland. Misschien zijn de Je suiten weinig gunstig voor onze wetten en regeringsvorm. Dit misschien Iaat de Abt niet gelden Voorts telt de Abt vijfentwintig soorten van ketters op, die aan de Univer siteit worden gevonden. Door zulke kunstgrepen tracht men aan de domheid en het fanatisme petitiën tegen de Universiteit af te persen. BELGIE. Men vindt in het dagblad Vlaemsch België de volgende zinsnede, uiteen lang artikel in de Kieler Zeitungen nog een uit het tijdschrift Das Ausland

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2