■van Abd-el-Kader. Aan het hoofd der Marokkaansche troepen staat nu de Sherif Sidi-el-Mamounvan koninklijk geslachtdie ons al tweemalen heeft aangevallen. De uitgeweken Algerijnsche stammen die nederig verzochten om terug te mo gen keeren dagen ons nu uit. Getuigen van 't geen in Marokko voorvalt maken de Arabieren groote toebereidselen tot den heiligen oorlog. Abd-el-Kadar die in de vorige gevechten door de voorzigtigheid van Guenaoni zich had schuil gehouden trekt nu ééne lijn met den Sherif El Mamoundie alzoo openbaar gemcene zaak met dien verbitterden vijand van Frankrijk schijnt te maken. TURKIJE. ERZERUM, 11 Junij. Hoewel men nog geen einde kan zien aan de onderhandelingen tusschen de Persische Gevolmagtigden en die van Turkije alhier, daar geenc der partijen iets wil toegevenzoo is het toch zeker dat er geen bloed zal worden gestort. Mirsa Agasi manoeuvreert niet meer met zijne havelooze en uitgehongerde soldaten aan den voet van den Demawent, en de Turksche strijdinagt in Erzerum is niet sterk genoeg om bij de Kurden de achterstallige schatting in te vorderen. Er zijn in deze eerste wapenplaats van Aziatisch Turkije slechts weinige batterijen geschut en twee regementen voetvolkdie dagelijks met muzijk optrekken. Er wordt gedurig geweldig veel alarm gemaakt. Kurden met hooge mutsen en vervaarlijke lange lansen zien die militaire optogten aan en ontvlugten heimelijk deze nieuwigheden als een gebruik der ongeloovigen. Ook steken menigen hunner zonen als gedwongene recrutcn in naauwe donkerblaauwe broeken allen verdragen zij slecht de krijgstucht en verwelken in de kaserne aan het heimwee en de zucht naar de nomaden- vrijheid hunner bergen. Alleen het wapen der artillerie van het hervormde Turksche leger is in goeden staaf, 'tgeen zij den verdienstelijken Pruissischen Overste von Kuschkowski te danken hebben van wien zij dan ook met zulk een hoogachting en erkentenis spreken als nimmer te voren Turken over Euro- peërs plagten te doen. SPAS1JE. MADRID, 14 Julij. In de maand Junij zijn er 438 domeingoederen verkocht, die 9,041,996 realen opgebragt hebben in het geheel zijn er reeds 13,815 domeinen ver kocht, die de som van 218,820,637 realen hebben opgeleverd. Te Saragossa zijn de personenschuldig aan den moord op den Generaal Estella in der tijd gepleegdter dood veroordeeld. Een der zonen van den vermoorde, Don Alexandre geheeten, heel't aan den Minister van Justitie eenen brief gezonden waarin hij met veel hevigheid op het uitvoeren van het dood vonnis aandringt, en betuigt, dat, indien de uitvoering van hetzelve aan de zonen van Estella wierd toevertrouwdzij het zich eene eer zouden rekenen het ambt van beul te beklecden. PRÜISSEI. BERLIJN, 16 Julij. Te Rostock heeft dezer dagen eene bijeenkomst plaats gehad van het Zende linggenootschap, in het Noorden van Duitschland opgerigt, ter bekeering der Heidenen. Er waren op deze bijeenkomst afgevaardigden uit 11 steden, en is besloten tot grondslag der leer de Augsburgsche Geloofsbelijdenis te nemen studenten in de Godgeleerdheid, genegen om als Zendelingen buitenslands te gaan, aan te nemen en onder het Duitsche volk kennis aan, en liefde voor de zending onder de Heidenen door uitdeeling van geschikte geschriften te bevorderen. Den 23sten Junij is te Rome het 25jarig bestaan van de Protestantsche Pruissische Gezantschaps-kapel plegtig gevierd. Het getal der leden bij deze gemeente bedroeg in het vorige jaar 184. Den 12den dezer is in den avond te Elseneur aangekomen eene Russische vlootonder hevel van den Vice-Admiraal Graaf Platenbestaande uit 9 linieschepen 1 fregat2 korvetten en 1 brik. BEIJEREN. MUNCHEN, 8 Julij. De jongste berigten der Duitsche kooplieden, die in het vorig jaar China bezochtenluiden hoogst verblijdend. In Canton was de aftrek van wollen manufacturen zoo aanzienlijk, dat de Engelschen het inkomend regt op de wol geheel hebben opgeheven opdat de Engelsche kooplieden hunne waren goedkooper zouden kunnen leveren. En is er al zoo veel aftrek in Canton wat zal het dan zijn als Duitsche schepen naar Ningpo en Tshangkei ko men. Van daar zullen ze bij de Mongolen en in Middel-Azie ingang vinden. In die noordoostelijke havens spaart men niet alleen veel transportkosten maar ook de zware binnentollen in het zuiden en westen van China. Er zal ook een Duitsch Consulaat in China noodig zijn. De openbare meening is overal van helangook in Chinaen wat moet men daar van de Duitschers denken als zij niet waardiglijk vertegenwoordigd worden. Vooral moet de Consul een man zijn van onbesproken levenswandel. De Chinezen toch verwijten ons, dat wij niets van een goede zedeleer weten, en wijzen op onze matrozenkooplieden en opium-smokkelaars. Hij moet een man zijn van velerlei bekwaamheden zoo mogelijkervaren in de ge neeskunst, niet onkundig in de Chinesche taal en die door persoonlijken invloed kan opwegen tegen den luister en de magt welke de Engelschen, Amerikanen Franschen en Nederlanders door hunne talrijke schepen en rijke ladingen ten toon spreiden. Hij moet zelf geen koopman zijnzijne betrek king moet een eerepost wezen ten nutte van zijn volk. [Zulke op zich zelf zeer bchartigingswaardige wenken geeft het Augsburgsche blad omtrent de betrekking van Duitschland met China; welligt kunnen ze voor ons Vaderland van meer belang zijn dan voor die Hollanders uit het gebergtegelijk de Javanen de Duitschers noemendie gemakkelijker een' Consul met Oosterschen praal naar China kunnen zendendan zeeschepen uit het hart van Duitsch land derwaarts doen stevenen!] Dit Mentz (Hessen Darmstadt) meldt men, dat aldaar den 30slen Junij eene proef genomen is met het oplaten van duiven. Den 29sten waren er 39 stuks van Antwerpen gekomen die, na wel gevoederd te zijn gewordenmet briefjes onder de vleugels, te 6 ure 20 minuten des morgens werden afge zonden. Zij stegen toen de mand geopend werd zamen in geslotene vlugt in de hoogte, en, nadat zij zich een paar malen in eenen kring bewogen had den, verdwenen zij spoedig in de rigting van Antwerpen uit het gezigt. De eerste dezer duiven is te Antwerpen, des voormiddags te 11 ure 20 minuten, dus juist 5 uren na het vertrek, aangekomen, eene halve minuut later kwam de tweede en zoo vervolgens meer, zoodat er des namiddags te 1 uur 26 wa ren, des avonds 30, terwijl den volgenden dag slechts 4 van de 39 ontbraken. EICELAIVD. LONDEN, 17 Julij. Sedert jaren luiden de berigten uit de fabrijk-districten niet zoo aan houdend gunstig als thans. Er heerscht wel niet die koortsachtige bedrijvig heid als voor 5 en 6 jaren; maar een gestadige werkzaamheid, zoo als men ze sedert lang niet ondervond. Voornamelijk geldt zulks van de wollen goe deren zoo als men reeds uit de omstandigheid zien kan dat de wol zeer vast van prijs iszelfs na de laatste groote aankoopen. Daarentegen heerscht in eenige takken van katoenen manufacturen eene eenigzins ongunstige stem ming. De prijzen der gedrukte katoenen zijn 10 en 12 ten honderd gevallen en, als er geen zeer gunstige berigten uit Indie komen, zullen de prijzen nog lager loopen. Van katoenen garen is veel aftrek maar tot lage prijzen. Uit de Schotsche haven Peterhead, waar den IS11™ de Groenlandsvaar- der Hannibal was binnengeloopenwordt gemeld, dat de Harlinger Groen- landsvaarder Spitsbergen Commandeur J. Both den 2den dezer nog schoon was. Het Engelsche Gouvernement te Hong-Kong in China, heeft in de Cou rant, welke het op dat eiland laat drukken, een besluit afgekondigd, waarbij de slavernij in dat etablissement wordt afgeschaft. Berigten van Havana van den 10den deelen een besluit van den Gou verneur van Cuba van 7 Junij mede, hetwelk, ter oorzake van de betreu renswaardige droogte, de regten op de granen, boonen en aardappelen met de helft vermindert, te beginnen met 10 Julij tot 31 December aanstaande. De Gouverneur van Havana ging voort met veel wreedheid te woeden tegen de negers, welke in de laatste zamenzwering betrokken waren. Behalve degenendie zonder vorm van proces doodgeschoten warenwaren er reeds honderden onder de zweepslagen bezweken. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Julij. Z. M. heeft zijnen zoonden Hertog van Montpensierbenoemd tot Ridder van het legioen van Eer. De Minister van Finantien zou het nog beschikbaar gedeelte der lecning, zijnde 300,000,000 fr. zonder tusschenkomst van bankiers uitgeven. De Afgevaardigde, tot de partij der Legitimisten behoorende, Delaroehc- Jaquelin heeft in de zitting der kamer van Afgevaardigden de Ministers inlich ting gevraagd, omtrent de huisonderzoeking en gevangenneming van eenige Legitimistendoch de Minister van Binnenlandsche zaken heeft hem geant woord, dat, daar de zaak in verband stond met eene criminele vervolging, er geene termen bestondenom zich te bemoeijen met aangelegenhedendie tot het gebied van den regter van instructie behoorden. Dit jaar zullen er 905 gouden, zilveren en bronzen medailles en 17 ridderorden uitgereikt worden aan de inzenders van voorwerpen op de natio nale tentoonstelling. Het geruchtmakend proces van Mevrouw Lacoste en den schoolmeester Meilhanbeschuldigd, de eerste van haren man door vergift omgebragt,en de laatste haar geholpen te hebbenis tot genoegen van beide afgeloopen, daar de Jury hen onschuldig heeft verklaard. Men scheept heden te Indret een plaatsje op een eiland in de Loire waar een groote Fabrijk is van stoo rijwerk tuigen en stoombooten(het fransche Feyenoord), de stoomwerktuigen in voor de Eldorado, stoompaket van 450 paardenkracht, welke te Lorient wordt gebouwd. De stoomwerktuigen van den Cacique een ander vaartuig van hetzelfde kaliber ook te Lorient gebouwd, worden almede te Indret vervaardigd. Bij het opgraven der grondslagen van de kaserne te Colmar heeft men twee zilveren penningen gevonden van Karei den Groote, geslagen te Straatsburg. Deze penningen die zeer grof bewerkt zijn, zijn na een tijdverloop van ruim duizend jaren, Karei de Groote stierf in het jaar 814, nog ongeschonden. Zij hebben de maat van 16 strepen en deze opschriften: CARL CarolusR. F. (Re.v Francorum[Koning der Franken], en op de keerzijde: CIVI CivitasARCE Argentina[de Stad Straatsburg], De overblijfselen van een' menschin de nabijheid der stad Alais (dep. du Gard) in eene kalkachtige rots gevonden, welke bedekt is door rolsteenen uit het tijdperk der vloedvormingzijn door de leden der medische faculteit en der geologische maatschappij te Montpcllier daarvoor erkend envolgens hun oordeelwaren het wezenlijk tanden en een gedeelte van eenen mensche- lijken schedel. De Akadcmie der wetenschappen te Parijsaan welke deze

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2