LEYDSCHE COURANT. YRIJDAG, 19 JULIJ. BUVNEPïLANDSCHE BERIGTEN. 1844. i\°. 9. '/A De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nomrner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 18 Julij. Z. M. wordt in de eerste dagen nog niet uit Luxemburg terug verwacht. H. D. zal over Maastricht en Tilburg wederkeercn en in de laatste stad den 23 of 24stcn aankomen. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje zijn den 16dc" uit 'sGravenbage naar Italië vertrokken. Het berigt, heden in de Botterdanische Courant medegedeeld, omtrent de benoeming van Dr. Hecker, alhier woonachtig, tot Professor der 4dc klasse in de AVijsbegeerte en Fraaije Letteren bij het Athenaeum te Maastricht, is in zoover onjuistdat die benoeming niet geldt Dr. W. Hecker, »als Nederlandsch Dichter niet onbekend," maar Dr. A. Hecker, bekend door zijne »Commen- tatio Critica de Anthologia Graeca. Het Handelsblad van heden Donderdag bevat het volgend artikel uit onze stad aan hetzelve toegezonden. Het is waar, dat in de Logica, Metaphysica en Histofia Philosophica sedert het door Professor Nieuwenhuis gevraagde en verkregene emeritaat geen collegie is gehouden, en daarin tot nog toe geen nieuwe Professor is beroepen. Men zegt, dat evenwel door Curatoren dezer Hoogeschool reeds meer dan eens een voorstel tot de vervalling aan het Gouvernement is aangeboden, maar dat het voorstel telkens is teruggezonden, omdat daarop de namen niet voorkwa men van een der beide personen, welke het gouvernement daartoe zou wen- schen benoemd te zien. Men voegt er bij, dat Curatoren tot het voorstel van een dier beide personen niet willen overgaanals in twijfel verkeerende om trent de godsdienstige beginselen dier philosophen. Intussehen is er eene tweede vacature bijgekomen, namelijk van Professor AVeyers, den Interpres Legati Warneriani. Het schijnt dat de vervulling in dat Professoraat nog geenszins op handen is. Niet lang geleden had Professor AVeyers nog twee adsistenten voor de Oostersche handschriften. De een is overledende ander heeft eene meer voordeelige plaatsing verkregenen sedert is de Professor zelf gestorven. Er bestaat derhalve eene groote gaping in het onderwijs. En men haast zich niet om een belangrijk gemis aan te vullen, en daarin zoo al niet geheel, al thans zoo veel mogelijk te voorzien. Moeten dan de belangen dezer Hoogeschool, hetzij om deze of gene redenen, zoo geheel verwaarloosd worden? 's GRAVENHAGE17 Julij. De Minister van Finantiën heeft den 15den dezer bekend gemaaktdat het gezamcntlijk bedrag der Schatkistbiljettenwelke den lsten dezer nog in omloop waren, bedroeg de som van 4,899,700. De Staten van Zuid-Holland zijn, in hunne zitting van heden, over gegaan tot de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Slaten-Gene- raalin plaats van den Heer A. van Rijckevorssel IIz.die voor zijne be trekking heeft bedankt. De Staten hebben den heer M. A. F. A. Hoffmann, lid der Statenmet 35 van de 62 stemmentot lid der Kamer benoemd. ROTTERDAM, 17 Julij. De opstallen van de Zuiderkerk alhier en van eenige daarbij en neven staande panden, gelegen aan de Glashaven en Jufferstraat, zijn in één koop voor de som van 11,000 als afbraak verkocht. IIELLEVOETSLUIS, 17 Julij. Den 13dcn mogten zich Hellevoets ingezetenen verheugen in de voltooijing der nieuwe ijzeren draaibrug, vervaardigd door de Ileeren de AVaal en Comp. te Utrecht, die voor het publiek werd geopend. AA'einige oogenblikken voor de opening, werd hare sterkte beproefd, door een wigt van 12,000 Ned. ponden ballast er over te rijdenv aarbij alle burgerlijke en militaire autoriteiten tegenwoordig warenen de plegtigheid vergroot werddoor het spelen van bet volkslied, door bet korps muzijkanten van Z. M. AVachtschip Schelde, terwijl de brug zelve in het midden met 'sKonings vlag versierd was. De ingezetenen brengen dan ook dank aan de vervaardigers dier brug, waaraan zooveel behoefte bestond. SOESTDIJK, 14 Julij. Heden morgen is II. M. de Koninginvergezeld van Prins Alexander en gevolg, alhier ter kerk geweest, onder gehoor van Ds. Bonnet. Zijn wel- eerw. predikte naar aanleiding van Lucas XIvs. 1 en deed eene gemoede lijke aanspraak aan de Vorstinbij welke hij van de weldaden gewaagde die bij voortduring door II. M. werden verspreiden het vurig verlangen te kennen gaf, dat het rustig leven van H. M. nog lang mogt worden gespaard en dat de Gemeente zich nog dikwijls zou mogen verblijden in haar bijzijn. De Koningin beantwoordde deze toespraak met eene buiging. Des middags was Ds. Bonnet op het middagmaal verzocht ten Move. De Heer Goubes Predikant van Baarn, die insgelijks bij H. M. de Koningin ter maaltijd ge- noodigd washeeft het ongeluk gehaddat onderweg de wagenwaarop hij naar Soestdijk reeddoor den hevigen storm is omgeslagen en hij een arm gebroken en zich aan het hoofd gewond heeft. ARNHEM, 16 Julij. Aan de Provinciale Staten is een adres overhandigd van den Aartspriester van Gelderland, bezwaren daartegen inbrengende, dat door de onderwijzers in de gemengde scholenbij de behandeling der Bijbelsche geschiedenis en Christelijke zedekunde, leerstellig godsdienstig onderwijs wordt gegeven, hetwelk, volgens de leer der R. C. Kerk, niet dan van het kerkelijk gezag mag uitgaanen verzoekendedat de Staten maatregelen gelieven te nemen om zoodanig onderwijs van de gemengde scholen te weren. Op een voorstel van den Voorzitter, is, met 58 tegen 5 stemmen besloten dit stuk te verzenden naar Gedeputeerde Statenten eindena verhoor van zoodanige autoriteiten als zij noodig zullen oordeelenvan hun onderzoek verslag te doen in eene volgende algemeene vergadering der Staten. Naar men ver neemt zijn dezer dagen ook bij andere Provinciale Stalcn-vergaderingen der gelijke adressen ingediend. Het Provinciaal hof van Gelderland heeft in het geding van den Letterzetter Van de Valck, beschuldigd wegens een geplaatst artikel in de Batavierte voren door ons vermeldbeslistdat de beschuldigde en de Heer Mr. A'er- waayenuitgever van het blad, die als getuige geroepen, doch door den be schuldigde als verdediger gekozen, meende gecne getuigenis te kunnen afleggen, en van de uitspraak deswege door de Regtbank in hooger beroep kwamen niet ontvankelijk waren. Het Hof beeft daarbij overwogen, dat de Heer Verwaayen niet als partij in de zaak voorkomende, onbevoegd was in hooger - beroep te komenen het Openb. Minist. bij dit Hof te regt alleen den bekl. A'an de Valck bad gedagvaarddat het vonnis waarvan men in hooger be roep was gekomen niet als eindvonnismaar als préparatoir vonnis moest beschouwd worden en dat de appellant het eindvonnis had behooren af te wachten alvorens zich in hooger beroep te voorzien. NYMEGEN, 16 Julij. Bij het zeer omstuimige weder van j. 1. Zondag nachtis eene te Lobith voor anker liggende groote bovenlandsehe aak van Duisburg, komende van Roerord, en geladen met circa 100 last coaks, bestemd naar Rotterdam, des morgens tusschen 4 en half 5 ure, door hevige rukwinden van hare ankers weg geslagen en vervolgens met zoo veel geweld tegen den noorder wal gedreven, dat dezelve dadelijk zonk. De schipper H. J. Faber is, terwijl hij zijn jeug dig kind uit het achter-onder trachtte te redden, met hetzelve omgekomen, gelijk ook de meid, welke door een zeil van boord is geslagen. De vrouw, welke in het wand was geklommen, en de twee knechts zijn gered. Ook is in dienzelfden nacht te Hardiuxveld een kalkpontkomende van Luikgeladen met ongebluschte kalkgezonkenzonder dat daarbij echter het verlies van menschenlevens te betreuren is, daar de schipper en de knecht door een digt daarbij zijnde vaartuig gered zijn; schip en lading waren verzekerd. LEEUAVARDEN, 16 Julij. Den 13den is in het vlek Joure, nabij Heerenveen, overleden de Hoog AVel- Geb. Heer Jhr. Valerius Lodewijk Vegilin van Claerbergenoud Grietman van llaskerland en vroeger lid der Staten van A'rieslanddie door zijn groot ver mogen en kunstliefde in der tijd veel ter bevordering van jeugdige schilders heeft gedaan en in de door hem gestichte, aanzienlijke gebouwen te Leeuwarden en te Joure een belangrijk kabinet van oude en nieuwe kunst heeft verzameld. Het nieuw benoemde lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de Heer Mr. Scheltc, Baron van Heemstra, heeft aan de Provinciale Staten van dit gewest een voorstel gedaanstrekkendeom aan Z. M. den Koning een adres aan te bieden, ten einde eene herziening van de Grondwet te be vorderen. Dit voorstel is in handen van eene commissie gesteld, die daarop eerstdaags zal rapporteren.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1