ken van het te kort, ten bedrage van 232,000,000 reys en van de gewone uitgave ten beloope van 589,000,000; om deze te korten en uitgaven te dekkenzullen verhoogde belastingen worden ingevoerdeene algcmeene vermindering der staatsuitgaven met 5 pCt, plaats hebben en eene nieuwe verpachting der tabaks-monopolie geschieden, bij welke de gegadingden verpligt zullen zijn tot een voorschot van 4,000,000,000 reys (bijna 11,000,000) a 5pCt. tegen pari, welke leening men meent, dat het huis Rothschild doen zal. De Minister van Justitie had zijn ontslag genomen en zijne portefeuille was voorloopig aan den Minister van Binnenlandsche Zaken toevertrouwd. Het Diario do Governo heeft een Koninglijk besluit omtrent de han delsbelasting bekend gemaakt, welke de vreemdelingen in Portugal moeten betalen. Tot hiertoe genoten de Engelschcn de meest voordeelige voorwaar denen genoemd besluit, de overige vreemde kooplieden met hen gelijk stellende, kan niet anders dan dezen genoegen doen. Dit besluit is vooral gunstig voor de Spanjaardenwelke grootendeels den kleinhandel uitoefenen. II OIV Cl AR IJ E. Te Klauscnburg zal onder voorzitting van den Graaf TckeliGouverneur van Zevenbergen, de 5de jaarlijksche bijeenkomst van Genees- en Natuur kundigen, dit jaar den 2dtn September plaats hebben; tot welke bijeen komst ook alle buitenlandsche geleerden worden genoodigd. BEIJEREH. MUNCHEN, 6 Julij. Sedert vele jaren herinnert men zich bier in de maand Julij geen zoo grootc aanvoer als de tegenwoordige, van ten minste 9000 schepels graan. De tarwe is een weinig gestegenmaar daarentegen bet overige graan gedaald. Eerst daags begint de oogst in Neder-Beijerenals het weder niet ongunstig wordt. BR UNS WIJK. De Regering beeft het sedert lang reeds hangende vraagpunt over bet ophou den of de voortduring der Loterij aldus beslist, dat de thans trekkende 17de Loterij de laatste zal zijn. [Mogten de voorbeelden van afschaffing van Lo terijen niet verloren gaan voOr de Staten waar ze nog in volle kracht bestaan waar ze nog de verborgen kanker zijn die aan veler welvaart knaagt, en waar men er echter niet eens aan schijnt te denkendat alle inkomsten van den Staatdie op een onzedelijken grondslag rustenvolgens alle wetten van eene goede staatshuishoudkunde worden veroordeeld. En is niet de Loterij daar onder te noemen Wie berekent het aantal dergenen die uit winzucht of om hunne achteruitgaande zaken te herstellen, hunne laatste toevlugt tot de Loterij nemen en zich en de hunnen in een' afgrond van jammer en ellende storten? Wie berekent de verkwisting, het zedelijk kwaad dat zoo gemakkelijk verkregen geld niet zelden dengene aanbrengt, die 't niet weet te gebruiken? Inderdaad het gewonnen geld sticht dikwijls niet minder onheil dan het verlorene. En veroordeelt niet de staatshuishoudkunde eene instelling die niets voortbrengt, maar alleen een onregelmatige verplaatsing is van een gedeelte van het geld der ingezetenen voor welke verplaatsing de schatkist zich een aandeel toeeigent? Eene instelling die onverdedigbaar is voor het onfeilbaar wetboek der Christelijke zedelijkheid, die men niet lan ger behoorde te dulden, maar met billijk ontzien van zoo velen die er nu een eerlijk bestaan in vindenlangzamerhand moest worden ingekorttot ze geheel werd uitgeroeid.] HAMBURG. 2 Julij. Het Deensche stoomschip Ileklamet 120 koppen bemand en voorzien met bommen en ander geschut, is met verzegelde orders in zee gestokenwaar schijnlijk om zich te Falmouth te vereenigen met de Deensche fregatten Geffion en Thetis, aan welks boord zich de Kroonprins Frederik zal bevinden, en met de Zweedsche schepen JosephineFreya en Nordstiernten einde gezamentlijk naar Marokko te stevenenom de vorderingen van Zweden en Denemarken te doen gelden. Z. M. de Koning, die zich voor het vertrek der Hckla aan boord had begeven, had de manschappen aangesproken en hun gezegd dat zij zich moedig zouden gedragende Deensche vlag in cere hou den en met de Zweedsche zeelieden vriendschappelijk omgaan. Deze gezegden schenen het gemelde plan te bevestigen. EUCtELAHD. EDIMBURG, 28 Junij. Men herinnert zichdat vóór eenigen tijd te Funchalhoofdstad van liet eiland Madera, eene Jongvrouw, Maria Joaquina Alvès geheetcnhehoorende tot twee voorname famieljes te Edimburg, door bet kerkelijk geregtshof ter dood was veroordeeld, omdat zij de Protcstantscbe Godsdienst had omhelsd. Dadelijk toen deze droevige tijding bier was aangekomenbeeft rle Lord-Mayor aan Lord Howard de Walden, Ambassadeur van Z. Brit. Maj. bij het hof van Lissabon geschrevencn liem verzocht bij de Koningin voor de veroordeelde te willen tusschen beide treden. De Lord-Mayor heeft van Lord Howard thans een zeer aangenaam antwoord ontvangen. Zoodra Z. Exc. met Koningin Maria over de bedoelde zaak was beginnen te sprekenviel II. M. hem in de rede en zeidedat het besluit van geheele kwijtschelding van straf reeds geteekend en naar Funchal afge zonden was. Wees verzekerd Mylordvoegde er de Koningin bij dat ik nooit zal dulden dat iemand om zijne godsdienstige gevoelens verontrust wordt. De vrijheid van geweten is en zal altijd in de Portugesehe Staten onbeperkt zijn." Lord Howard bevestigt op het eind van zijnen brief aan den Lord-Mayor van Edimburgdat de vrijheid van eeredienst in Portugal in waarheid vol komen isen om een voorbeeld aan te halenmeldt hij dat een Roomsch Priester te Lissabonwelke onlangs tot de Protestantsche Godsdienst was overgegaan cn die zelfs proselylcn zocht te maken, ten gevolge van dien zelfs niet in het minst bemoeijelijkt is geworden. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Julij. De Moniteur de PArmee deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den overvoer van ruiterij naar Afrika: Den 15den Julij moeten er 8 escadrons te Port-Vendre worden ingescheept te weten: 4 escadrons van het 9de regement jagersen 4 escadrons van het 2de regement husaren. Bij arrest van het Koninklijk Geregtshof onder voorzitterschap van den Heer Seguier is tegen den Raad van de orde der Advokaten in het bekend ge schil tusschen dezen en voornoemden Voorzitter de ligtste der disciplinaire straffen, die der berisping uitgesproken. De deken en al de leden van dien Raad hebben daarop besloten hun ontslag te nemen. Niemand twijfelt er aan of ze worden met een overgroote meerderheid weder herkozen. De Advokaten hebben eenstemmig verklaarddat zij zich niet meer voor die kamer van 't Hof zullen vertoonen, waarin de Heer Seguier voorzitzoodat dit bedroevend conflict nog geenszins is uit den weg geruimd. De beer Ch. Laffitte is door de kiezers van Louviers voor de vijfde maal als hun Afgevaardigde verkozen, en wel met 341 tegen 10 stemmen. Men is natuurlijk zeer verlangend te vernemen of de Kamer der Afgevaardig den deze keus wederom zal vernietigen. De Heer Thiers, rapporteur van het ontwerp van wet op het middel baar onderwijs heeft zijn arbeid voleindigd. Hij heeft heden het eerste ge deelte aan de Commissie voorgelezen, en men denkt dat hij zijn geheel verslag Vrijdag of Zaturdag den 13dt!n in eene openbare zitting aan de Kamer zal kunnen voordragen. Volgens eene ministeriële verordening genieten de Fransche Ambassadeurs van den eersten rang voor reiskosten, voor ruim twee Fransche mijlen of na genoeg twee uren gaans 37,50 Ir.die van den tweeden rang 25Zaak gelastigden 20, Consuls-Generaal 20, Gezantschaps- en Legatie Secretarissen 12,50, Consuls 15, Vice-Consuls 12,50, Attachés bij de Consulaten-Generaal 10, Consulaats-élèves en Agenten 10, cn Kabinets- of Staatskocriers 12.50 fr. Het beheer der Douanen heeft in afwachting van bet jaarlijksch verslag van Handelsstatistiek, de algcmeene uilkomsten van den Buitenlandschen han del van Frankrijk in 1843 medegedeeld. De Moniteur geeft een bloote op gave van getallendie hoogstbelangrijke zaken behelzen. In 1842 bad de handel door de finantiële crisis van Noord-Amerika merkelijk geleden in 1843 is dezelve weder nagenoeg tot zijn vorige hoogte geklommen. Sommige lieden zijn in 't vorige jaar verontrustdat onze invoer onzen uitvoer had overtroffen, maar die vrees is ongegrondwant, wat er van de opgaven der officiële waarde zijn mogehoe meer een land koopt, hoe meer ook zijn uitvoer vermeerdert. En wat de aanhangers van de handelsbalans betreftde plaatsing van Fran sche koopwaren is toegenomen, en dat is in alle opzigten een goede tijding. Men leest in den Courtier des Ardennes van den 9den Julij: Dagelijks trekken talrijke troepen Duitsche deserteurs van de grensplaatsen komende, het departement des Ardennes door. Zaturdag is nog een sterk detachement door Mezières en Sedan gekomen, om zich naar Afrika te bege ven waar de aanval op Marokko tot deze versterkingen aanleiding geeft, Een ontzettend ongeluk beeft 10 of 12 Piemontesche werklieden aan het Kanaal van Marseille getroffen. Een geweldige rots is los geraakt en heeft de ongelukkigen verpletterd. Vijf zijn er zonder eenig tecken van leven uitgehaald en twee zwaar gekwetsten naar 't Hospitaal gebragt. Bij het vertrek van den postwas men nog ijverig bezig om de overigen op te graven. Twee misdadigers, van welke één een galeiboef, die zich als vrouwen verkleedvoor geestelijke zusters uitgegeven en reeds tot een voorgewend weldadig einde 40,000 fr. verzameld hadden, zijn dezer dagen te Niort, in bet Departement Deux Sèvres, in hechtenis genomen. Op de begraafplaats van I'ère Lachaise is men bezig met het herstellen der graftombe van Iléloïse en Abeilard; om het monument wordt een prach tig ijzeren hek opgerigt. -De Boekhandel van Schonenberger heeft nieuwe studiën van Bertini uit gegeven. Het zijn twee cahiers a quatre mains, zeer ligte muzijk, die nog aan de verzameling van den beroemden meester ontbraken. BELC1IE. BRUSSEL, 11 Julij. IIH. MM. dc Koning en Koningin zijn gisteren morgen naar Parijs vertrok ken, om eene maand afwezig te blijven. Den 7den "is een Galjoot van Antwerpen naar Santo Thomas vertrokken met 40 Kolonisten en eene lading koopwaren. Den 8sten is een Belgische haringjager met 12 ton Haring te Antwerpen aange komen zijnde de eerste vrucht der vangst van de visscherssloep Stad Antwerpen. De Heer Smits, Gouverneur van Luxemburg beeft last bekomen om Z. M. den Koning der Nederlanden, bij H. D. aankomst in het Groot-Hertog dom, van wege Z. M. den Koning der Belgen te gaan complimenteren. De Nedcrlandsche Minister Baron Schimmelpcnninck is den 9dcn uit Brussel naar Duitschland vertrokken. Ook is de Nederlandsche Gezant, Rochussen uit Brussel naar Luxemburg vertrokken, om aldaar bij zijnen Meester een bezoek af te leggen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3