LEYDSCHE m COURANT. fj 1844. MAANDAG, h zwi, N°. fe 15 JÜLIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordtuit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voor dat nomrner worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 13 Julij. Z. M. heeft aan onzen stadgenoot, den Heer A. C. Oudemans, laatst Hoofd onderwijzer bij de eerste Gouvernements lagere school te AVeltevredenop Javathans met verlof hier te landeop het daartoe door hein gedaan ver zoek een eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. zal zich, zoo inen uit Luxemburg meldt, van daar naar Parijs hege ven en tegen den 20slcn in liet Groot-Hertogdom terugkeeren. De Heer V. Mauvais te Parijsheeft dezer dagen eene nieuwe Komeet ontdekt, die zich in het sterrebeeld Hercules, en wel tusschen de sterren Sigma en Tau vertoonde. Deze Komeet was door den nachtkijker goed te on derscheiden. Zij vertoonde zich onder eene middellijn van 3 of 4 minuten en met een' kleinen en helderen kern in het midden. 's GRAVENIIAGE12 Julij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Militaire Willems-Orde 4de Klasse, den gewezen Korporaal Vincent de Leeuwter zake van het door hem in den veldtogt van 1815 gehouden gedrag. Z. M. heeft tot Wethouder der Stad Woerden benoemd, den Heer M. J. van Erp Taalman KipLid van den Raaden tot Secretaris der Gemeente Rhijnsaterwoudeden Heer P. van SchravendijkBurgemeester aldaar, ten einde die heide betrekkingen gelijktijdig te bekleeden. Z. K. H. de Prins van Oranje is den lld«> van het Loo in de Residentie teruggekeerd. Door den Minister van Finantiën is op heden aan de Heeren Leden van de heide Kamers der Staten-Generaal officieus toegezonden het ontwerp van wethoadende vaststelling van een nieuw tarief van regtcn op den in-uit en doorvoervergezeld van de daarbij behoorende memorie van toelichting zoodanig als hetzelvebij de opening van de naastvolgende zitting der Staten- Generaal, aan Hun Edel Mogenden ter behandeling zal worden aangeboden. De Minister van Koloniën heeft ter kennis gebragt van de daarbij be langhebbenden de volgende, in de Javasclie Courant van den 7,lcn Februarij 1844 voorkomende aankondiging: Brieven uit Europaover Alexandriade Roode Zee en Singa pore op Java aangehragt wordende. De Directeur der producten en civiele magazijnen brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het Gouvernement in schikking is ge treden met het plaatselijk bestuur te Singapore, ten aanzien van de voor Nederlandsch Indië bestemde brieven en paketten welke over Alexandrië en de Roode Zeemet de zoogenaamde Overland-brievenroaalte Singapore wor den aangebragtten gevolge van welke schikking de bedoelde brieven en pa ketten, van wege het Britsch bestuur, ter laatstgenoemde plaats zullen worden afgegeven aan de aldaar gevestigden van de (te Batavia gevestigde) factorij der Nederlandsche llandel-Maatschappij (zijnde de firma A. L. Johnston en C°.), die dezelve van daar, telkens met de eerstkomende geschikte scheepsgelegen heid naar Java zullen verzendenom door tusschenkomst van de genoemde factorij aan de Post-Directie te Batavia te worden ter hand gesteld, waarna die brieven en paketten als gewone zeebrieven beschouwden dien overeen komstig naar hunne verdere bestemming zullen verzonden worden. Met betrekking tot devoor de bovenbedoelde brieven en paketten ver schuldigde porto's wordt al verder bekend gemaakt, dat de portgeblen tot Singapore verschuldigdvan wege het Britsch bestuur dier plaatsop eiken brief of paket zullen worden bekend gesteld, en dat die gelden van de be langhebbenden zullen worden terug gevorderd in verhouding van 400 centen koper voor de Spaansohe mat, waaronder alsdan ook alle na de afgifte der brieven te Singapore gevallen onkosten zullen begrepen zijn. Batavia, 6 Feb. 1844. De Directeur voornoemd, Ruloffs." Kunnende bij vorenstaande nog worden gevoegddat inmiddelsin den aanvang van het jaaraan den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië de noodige magtiging is afgezondenomzoodra het getal Rijks-Stoombooten in Indië dit zal gedoogenen men met eenige zekerheid kan rekenen op de aankomst en het vertrek der Engelsche Stoombooten te en van Singaporebet noodige te verrigten, om eenmaal in de maand eene Stoomboot naar die plaats te zenden tot het brengen en afhalen van brieven terwijl het uitzigt be staat dat nog in den loop van dit jaar bet vereischte getal Stoomschepen in Indië zal aanwezig zijn. Ter wegruiming van het bezwaar omtrent de pensioen-betaling der ge pensioneerden van den staatwoonachtig op plaatsenalwaar zich geen Agent van 'sRijks schatkist bevindt, is bij resolutie van Z. Exc. den Mi nister van Financiën, d. d. 4dcn dezer, N°. 25, bepaald, dat voorlaan de ontvangers der directe belastingenin en uitgaande regten en accijnsen voor zoo verre de toestand hunner kassen zulks zal gedogenvan de gepen sioneerden de assignatiën welke aan dezen door de administrateurs van 's Rijks schatkist voor pensioen-betaling op den Agent van 's Rijks schatkist, waaronder het kanton van den ontvanger resorteert, zullen zijn afgegeven, tegen uitbetaling zullen overnemen en die stukken als contant geld later bij den Agent inwisselentegen eene kwitantie van overstortingdie zij in hunne maandelijksche verantwoording zullen begrijpen, met verdere bepaling, dat, ingeval van gedeeltelijke ontoereikendheid hunner kassen, de ontvangers zullen letten op bet meerendcel der belanghebbenden en aan de kleinste assig natiën de voorkeur geven. De Heer Alfred MichielsSchrijver van Studiën van Duitschland van de Geschiedenis der Letterkundige denkbeelden in Frankrijkvan het werk getiteld: Engelanden van vele andere werken te Parijs uitgegeven, die hem den roem van een bekwaam en gemoedelijk Schrijver hebben doen verdienenis thans alhier. Hij houdt zich bezig met de uitgave van een Geschiedenis der Vlaamsclie en Uollandsche Schilderkunstnaar een ge heel nieuw plan. Verre van zich, even als zijne voorgangers, bij bijzondere aanmerkingen te bepalenbestudeert hij de oorzakenbij beschouwt de al- gemeene karaktertrekken der kunst naar waarde, hij legt er de innerlijke natuur en de verschillende standen van bloot. De twee eerste afleveringen van dit belangrijk werk zijn den lsten dezer maand in Frankrijk en te Brussel uitgegeven. AVij hebben ze onder de oogen gehaden zoowel de denkbeelden als de vorm van het werk schijnen ons de aandacht waardig. Het werk zal niet minder dan 4 deelen in 8°. beslaan en al de tijdperken der Hollandscbe en Vlaamsche Schilderkunst omvatten. Journde la ffage.) ROTTERDAM, 12 Julij. De Heer Ryckevorselbij eene tweede stemming door de Provinciale Staten van Zuid-Holland tot lid der Staten-Generaal herkozenbeeft voor die be noeming bedanktomdat hij geloofdeuit eene zoodanige herkiezing de goedkeuring zijner politieke houding in de Kamer niet te kunnen opmaken. Er zal dus door de Staten voornoemd eene nieuwe keus moeten gedaan worden. Het Schilderkunstig Genootschap alhier beeft aan den Heer F. A. Breuhaus de Groot te 's Gravenhage de uitgeloofde medaille toegekend we gens het ingezonden schilderij volgens de prijsvraageen strandgezigt voor stellende. In den nacht van den lldel1 is onder Kralingenop eene Buitenplaats aan den Oudendijk, eene belangrijke diefstal gepleegd, zonder dat men weet hoe de daders het huis zijn in- of uitgekomen al bet tafelzilver is gestolen. Den 10den zijn de beide laatste Haringjagers met 214 en 290 ton de Maas binnengeloopen. ZWOLLE10 Julij. De bevolking der Provincie Overijssel bedroeg 1 Januarij 1. 1. 207,147 zielen, zijnde dezelve in 1843 met 2,206 toegenomen. Die der Provincie Vriesland is met 2,961 toegenomenhet getal zielen was aldaar op genoemde dagteekening 238,102. LEEUWARDEN, 10 Julij. De Provinciale Staten van Vriesland hebben den 9den tot lid der Staten-Generaal herkozen den Heer Mr. i\. van Heioma, en in plaats van het aftredend lid Mr. W. B. Burna gekozen Mr. S. Baron van Heemstra, EINDHOVEN, 10 Julij. Heden morgen, omstreeks 7 ure, ontstond alhier in het nabij gelegen Dorp Gestel brand. Drie aan een gelegene huisjes met nog eene aangrenzende schuur werden binnen een kwartier uurs in de asch gelegd. De in allen spoed toegeschoten inwoners van bet Dorp hebben door hunne krachtdadige inspanning verhinderd, dat de belendende groote hoeve, welke reeds vlam had gevatook niet door de vlammen is vernield. Men beeft die kunnen behouden. De oorzaak van den brand is onbekend.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1