WEST-INDIE. CURACAO 2G Mei. O De omstandigheden worden hier gunstiger, daar er eene wijziging in de belasting op de vaste eigendommen gehragt en er meer vertier is gekomendoor de emigratie uit St. Domingo. Ook is na lange droogte het land door milden regen besproeid en als met oen groen laken bedekt. Met de cochenille-cultuur gaat het beterdan eenigen tijd geledentoen men de beste wijze om dit insect aan te kweeken niet kendede cultuur belooft nu veel voor de toekomst. TURKIJE. De reis van den Sultan heeft in verscheidene Provinciën zeer gunstig op den geest der bevolking gewerkt. Aan de Dardanellen, te Metelin en te Broussa heeft hij bij de ontvangst van de hoofden der verschillende Godsdienstige belijdenissen volmaakte gelijkheid in acht genomen. Overal zijn de eere- mantels zonder onderscheid van stam of godsdienst uitgereikt. Het is eervol voor den Franschen Gezant de Bourqueney, dat hij met zooveel bekwaamheid gezegepraald heeft over de moeijelijkhedenwelke zijne edele pogingen ont moetten en zoozeer te hebben bijgedragen om te Konstantinopel de denk beelden van Christendom en beschaving te doen bovendrijven. Uit de aan spraak van Riza-Pacha te Metelin, in tegenwoordigheid van den Sultan uitgesproken voor afgevaardigden der Grieksche, Armenische en Israëlitische Geestelijkheid van SmyrnaChios en Aivalikan men over de vorderingen oordeelen die de Turkschc regering in dat opzigt reeds gemaakt heeft: »De Sultan, onzer aller meester en vader, is onder n gekomen als onder een gezinwelks vreugde zijne vreugdewelks droefenis de zijne is. Hij is te zeer doordrongen van de verpligtingenwelke de Goddelijke Voorzienigheid hem oplegt, om onkundig te zijn van 'tgeen hij aan zijn volk, aan den naam zijner vooroudersaan zichzelven verschuldigd is. Ik acht mij dan ook gelukkig u van zijnentwege aan te bevelen dat gij bij uw streven om de pligten van getrouwe onderdanen te vervullen, geen oogenblik moet twij felen aan zijne regtvaardigheid. Musuimannen Christenen Israëliten gij zijt allen onderdanen van den- zelfden Keizer, kinderen van éénen vader. Zoo er onderdrukten onder uzijn, dat zij zich vertoonen want het is de uitgedrukte wil van Zijne Hoogheid dat de wetten, die het leven, de eer en de bezittingen beveiligen, naauw- gezet worden gehandhaafd. De Sultan stelt te veel prijs op de liefde zijner volken, dan dat hij niet ter harte zou nemen om hen dagelijks meer en meer inct onverbreekbare handen van dankbaarheid aan zich te verbinden. Musuiman of Christen rijke of armeburgerlijkmilitair of geestelijk be ambte, dat ieder Turksch onderdaan volkomen vertrouwen stelle op zijnen Heer, die de schaal voor allen gelijk houdt; dat ieder schuldige beve; dat ieder weldenkendeieder goed onderdaan zijne bclooning verwachte." (Journ. des Débats.) SPANJE. MADRID, 2 Julij. Het wordt thans olliciëel bevestigddat de Keizer van Marokko het ultimatum van Spanje verworpenzoowel als de bemiddelingdoor Engeland aangeboden, geweigerd heeft. In het stuk, hierop betrekkelijk, noemt zich de Keizer: de zeer hooge en magtige, Gods lieveling, de onoverwonnencde schat der wijsheid enz. De Spaansche Regering heeft aan al hare consulaire Agenten in Marokko bevel gezonden, dat, indien zij binnen 14 dagen geen voldoend antwoord van de Marokkaansche Regering ontvangen hebbenalle betrekking tusschen beide landen moet afgebroken worden en zij op Spaansch grondgebied terugkeeren. In den Cnstellano van 2 Julij vindt men over deze zaak het volgende: De verwatenheid des Keizers van Marokko kon niet verder gedreven worden en niets is meer vernederend dan te zien, dat het hoofd van een volk van zecroovers op die wijze eene natie bejegent, die gedurende zoo vele jaren aan de wereld de wet voorschreef, en die, welke ook hare tegenwoordige toestand moge zijnzestien millioen zielen telten vroeger de alstoen nog onoverwon nen adelaars van den eersten veldheer onzer eeuw deed zwichten. Het Spaan sche bloed kookt in onze aderen bij zulk eene beleediging. Deze trouwlooze, wettelooze barbaren, die Frankrijk beleedigen en uittarten, die verdragen ver scheuren en onderhandelingen afbreken door ruiterij-aanvallenen die al de Christen-natiën verachten en verafschuwen, hebben behoefte aan eene even gestrenge lesals eenmaal aan den Dey van Algiersom misschien minder geldige redenengegeven werd. Laat ons hopendat de Spaansche regering al de uitgestrektheid barer pligten begrijpen zalcn dat zijzich de gunstige omstandigheid ten nutte makende, welke de oorlogstoebereidselen van Frank rijk ons aanbieden, haar deel zal weten te vorderen van de genoegdoening, die deze natie voor de door haar ondergane beleedigingen zal eischen, en alzoo het onregt ons aangedaan wreken zal op zoodanige wijze, als onze waardigheid en onze eer vorderen. Het oorlogschip Isabella II is naar de kust van Afrika tegen Marokko vertrokken en zal spoedig door het linieschip de Soberano gevolgd worden. Van 1 Februarij tot 25 Junij zijn van de stroopende bendenin het landschap Maestrazgo rondzwervende, 54 man gesneuveld, 120 gevangen ge- nomenen doodgeschoten en 107 begenadigd. Sedert 29 Mei waren er ook 14 verspieders, 19 uit Frankrijk binnen geslopen Carlistische officieren en eenige tolbediendendie met de oproerige benden heuldendoodgeschoten. De voornaamste lyrische kunstenares van Spanje is thans de Senora Rocea, die dezer dagen de stad Xeres in verrukking brengt. De aanminnige Prima Donna heeft er zulk eene groote geestdrift verwekt, dat de voor naamste inwoners der stad gemeend hebben haar niet heter hunne bewon dering te kunnen betuigen, dan door haar eenen heerlijken voorraad Xcres- wijn ten geschenke te gevenwelke de Engelsche lekkerbekken zich naau- welijks voor goud kunnen verschaffen. Dit is voorwaar een geschenk, het geen vele Vorsten van Europa aan de Spaansche zangeres zouden benijden. ITALIË. VENETIE, 28 Junij. Den 26stcn des avonds heeft een hevige orkaan gewoed in de Provincie Pa dua en vooral in het arrondissement Conselve. Deze orkaan heeft boomen ontworteld twee stevige huizenvier korenschuren en een molen omver geworpen sluizen doorgebroken en twee schepen weggevoerdtwee meisjes onder het puin der omgestorte huizen bedolven, zijn er dood uitgehaald; 22 menschen zijn meer of min ernstig gewondcn bovendien zijn onderscheiden stuks vee door de instorting der gebouwen verpletterd. Dezelfde orkaan heeft zich gelijkelijk in de Provincie Polesine doen gevoelen daar heeft hij al de huizen van het dorp Contea6 uitgezonderdverwoestmeer dan 700 menschen zijn daar thans zonder verblijfplaats. Te Pettorazza is eene vrouw en een kind door het omvallen van een huis gedood. Onnoodig zou het zijn te gewagen van de vernieling der velden in die streek, waardoor de orkaan zijnen weg genomen heeft. OOSTENRIJK. AVEENEN, 29 Junij. Men erkent hier dat een milder toltarief in het welbegrepen belang der Monarchie ligten wil dit aan herziening onderwerpen. Men spreekt voor eerst van vermindering op het katoenen garen, van 15 op 12£ II.van de koffij van 21 op 12 fl.later op 10 fl. de centenaar. Ontegenzeggelijk was de tol van meer dan 100 pCt. zoo overdreven als lastig, en werkte den smokkel handel in de hand. Voorts zal de invoer van horologiën meer vrij worden gegevenwelkers insmokkeling niet te verhinderen was ook zullen eenige chemische artikelen worden verligt. Alle die eenigzins en onbevooroordeeld nadenkenzijn het bij ons over de schadelijkheid en ontijdigheid van het verbodstelsel eenszij zijn overtuigddat eene ware levendige nijverheid bij matige bescherming bestaan kan en beschouwen ieder uitzigt op een uit breiding van den handelmarkt als een waar geluk voor den bloei van stoffe lijke belangen. Moge onze regering daartoe de noodigc schreden doende eigenbelangzuchtige tegenstand van enkelen zal gewis op de kracht der open bare meening afstuiten. [Ally. Zeit.) PRUISSE N. BERLIJN, 4 Julij. Ofschoon men van het ongeluk, dat den Russischen Troonopvolger overko men zou zijnverder niets gehoord hadwordt thans uit Petersburg gemeld zegt de Köln. Zeit.dat werkelijk de bootwaarop zich de Grootvorst bevondomgeslagendoch hij spoedig uit het water gered en in het leven teruggeroepen is. Alhier zijn op last van Prins Albert twee zeer schoone en rijk vergulde kandclabres vervaardigdwelke door genoemden Prins als een aandenken voor de Evangelische Kerk te Jeruzalem bestemd zijn. KEMPEN, 6 Julij. Den 30slcn der vorige maand hebben in dit stadje van de Provincie Posen 620 Roomschgezindenop aandrang van hunnen geestelijke, de gelofte af gelegd van zich van het gebruik van sterken drank te zullen onthouden en in het gebruik van andere opwekkende dranken matig te zijn. Te Kempen waren 58 tapperijen grootendeels in handen van Jodenzeer nadeelig voor de zedelijke gesteldheid der inwoners. FRANKFORT. 2 Julij. Ten gevolge van de aanschrijving aan de Boekhandelaars in Duitschland gedaanwaren alhier meer den 30 hunner uit verscheiden deelen van Zuid- Duitschland aangekomenen eergisteren had in het van de zijde des Senaats zeer bereidwillig ingeruimde beurslokaal de beraadslaging plaats, over de oprigting van de Zuid-Duitsche Boekhandelaars-Vereeniging. Vooreerst werd het besluit genomendat de gehcele Zuid-Duitsche Boekhandel zich tot ééne A'ereeniging zou aansluiten waartoe ieder Boekhandelaar kon toegelaten wordenwelke zich aan de later te ontwerpen statuten zou verbinden. Verder werd besloten, dat eene commissie van 19 leden, door de gezamentlijka Boekhandelaars uit hun midden te kiezenbinnen een half jaar tot bear beiding der statuten zou overgaannader in de Vereeniging vast te stellen. Als termijn tot afrekening voor Zuid-Duitschland werd de maand Junij bepaald voor de plaats der jaarlijksche zamenkomst scheen de meerderheid bij afwisseling Frankfort en Stuttgart te verkiezendit punt zal spoedig beslist wezen. Dergelijke jaarlijksche zamenkomstenals ook prompte afrekening zijn het beste middel, om den Boekhandel op een vasten voet staande te houden, en de sedert eenigen tijd ingeslopen misbruiken af te schaffen waardoor de Duitsche Boekhandel tegen over den Buitenlander zijne op achting aanspraak makende plaats meer en meer zal bevorderen en be waren. {Attg- Zeit.) De Heer Brann te Metz heeft eene belangrijke uitvinding gedaan. De oliedie uit onze olieachtige gewassen geslagen wordtis tot spijsbereiding niet te gebruiken en tot het branden in goede lampen moet zij eerst gezui verd worden. De oorzaak daarvan ligt niet in de kern van het oliezaad, maar in de schaal. Dc uitvinding nu bestaat in eene machinewelke het koolzaad van de bolster ontdoet, voor dat het geslagen wordt. De voordeelen bestaan: 1°. in tijdwinst hij de fabricagie, 2". in eene grootere hoeveelheid

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2