LEYDSCHE 1844. YRIJDAG, BINNEJNLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordtuit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 11 Julij. Z. M. de Koning is op Hoogtsdeszelfs reis naar Luxemburg den 9JeD ten 12 ure op den middag te Tilburg aangekomenen zou den volgenden dag des morgens om 5 ure weder vertrekken. Naar men verneemt heelt het Z. M. behaagd om uit H. D. bijzondere fondsen aan de gemeente AVieldrecht eene som van 250 te schenken ten behoeve der school welke in die gemeente wordt opgerigt. Deze milde bij drage levert een nieuw bewijs van II. D. belangstelling in het onderwijs. De Staats-Courant van Woensdag bevat de wet van 25 Junijhou dende regeling van het koloniaal batig slot van 1843. Den 9dcn heeft de aanbesteding plaats gehad van het gedeelte van den Rhijnspoorweg tusschen Driebergen en de Sysselten is hetzelve voor de som van 202,000 aangenomen door den Heer Limbeck te Vreeswijk. In de nabijheid van Aardenburg in Zeeland heeft een ploegknccht welke wegens wangedrag uit zijne dienst was weggezondenuit wraak het dochtertje van den pachterdoor haar in eene sloot te dompelenzoeken te vermoorden op een tijd toen de pachter met zijn gezin ter kerke was om daarna hem te herooven. Een zieke veehoeder echter, welke zich in de hoeve bevond, gerucht vernemende, kwam te voorschijn, belette den knecht zijn voornemen uit te voeren, en vond het meisje aan den kant der sloot liggenhoewel nog niet levenloos. Te Gendwaaruit men dit van den 8sien schrijftmeende mendat de misdadiger op Belgisch grondgebied ge- vlugt was. 'sGRAVENIIAGE, 10 Julij. De Minister van Financiën zal den 18den dezer zijne gewone audiëntie niet geven. Genoemde Minister heeft ter kennis van het algemeen gebragtdat erte rekenen van den 15Jcn Julij aanstaande, op alle Postkantoren gelegenheid zal zijnomtegen betaling van een verminderd frankeergeldgedrukte circulairesmarktbrieven en prijscourantenonder kruisband naar Bremen te verzenden en dat ook na dat tijdstip dergelijke stukken op denzelfden voet uit Bremen naar de Nederlanden zullen kunnen worden verzonden. Den 8slen dezer is alhier overleden de Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, de Heer Mr. N. Verloren, Ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. 11 Julij. Men verneemt, dat door de Raadkamer van het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland naar de openbare teregtzitting van dat Hof verwezen is Antonia van der Burg, oud 29 jaren, van beroep Dienstmeid te 'sGravenhage beschuldigd: 1°. van diefstal ten huize van en jegens haren meester, tijdens zij hij denzelven voor loon in dienst wasalsmede 2°. van vergiftiging. Uit de instructie dezer zaak moet gebleken zijn dat de beschuldigde op 8 De cember jl.eene groote hoeveelheid wit rattenkruid arsenicum album) dat zij eenige dagen te voren op den zolderwaar het bewaard werdhad gevondenzou vermengd hebben onder het in den winkel ter verkoop aan wezige zoutmet het boosaardig doelom daardoor dat zout te bederven en voor de gezondheid schadelijk te maken, opdat de menschen die hetzelve mogten gebruiken, daardoor ziek zouden worden, en tevens in de hoop, dat, zulks bekend wordendede nering van baren meester zou verloopende drukte van hare dienst verminderen, en zij zelve daardoor gemakkelijker en vrijer zoude kunnen leven; dat onderscheidene menschenvan dit zout ge bruikt hebbende, ten gevolge van de daarmede vermengde schadelijke zelf standigheid welke bun den dood bad kunnen veroorzakenongesteld zijn gewordenen sommigen van hen zelfs in levensgevaar hebben verkeerd hoewel niemand van hen bet leven daardoor beeft verloren. Men ziet de behandeling van deze zaak met belangstelling te gemoet. Weekhlv. h. Regt.) AMSTERDAM, 10 Julij. Wij vernemen, dat de Staat der Nederlanden, ten gevolge van de overschrij vingen op de daartoe bestemde registers, thans eigenaar is geworden van al de vaste goederenvroeger aan de Maatschappij van AVeldadigheid toebehoord hebbende, voor zoo ver die namelijk gelegen zijn aan de Ommerschans en te Veenhuizenmet uitzondering alleen van ongeveer negen honderd bunders veen of heide. Voor bet bedrag van hetgeen de Staat nu nog van die Maatschappij te vorderen heeft zijn op al hare vaste goederen hypothecaire inschrijvingen genomen. Ook de roerende goederen te Veenhuizen en aan de Ommerschans aanwezig zijn de eigendom van den Staat geworden. ARNHEM, 8 Julij. Vooor bet Provinciaal Geregtshof van Gelderland is wederom eene regt- zaak, een dubbel huwelijk betreffende, aanhangig geweest; deze is dezelfde misdaadwaartegen nu binnen korten tijddrie veroordeelingen gevallen zijn. Thans is eene infamerende straf uitgesproken tegen II. van Sunder, welke in 1836 te Breda en in 1839 te Arnhem een huwelijk had aangegaan. Een berigt uit deze stad, meer uitvoerig de verwoesting door de den nenrups in eenige oorden der Provincie Gelderland medcdeelendemeldt onder anderen, dat in 1725 door die soort van rupsen, in 14 dagen tijds, bijna 1000 morgen bosch bij Neurenberg vernield werden. LEEUWARDEN, 8 Julij. Het Provinciaal Friesch Genootschap ter beoefening van de Friesche geschie denis, oudheid en taalkunde heeft hier ter stede heden deszelfs 48sle vergade ring gehouden, onder voorzitting van den Edel Achtb. Heer Mr. U. II. Everts. Uit het verslag van den Secretaris over de lotgevallen en verrigtingen van het Genootschap gedurende het laatste jaar, zoowel als uit de verantwoording van den Penningmeester mogten de Leden de overtuiging ontvangen van den gun- stigen staat en de toenemende belangstelling van vele binnen- en buitenland- sche geleerden in de werkzaamheden van het Genootschap, welks leden zich tevens beijverden om door de behandeling van verschillende wetenschappelijke onderwerpen de bedoelingen van dezen tak van studie te bevorderen. In deze vergadering werd tevens eene herziening van de wetten aangenomende Heer Dr. JG. Ottema op nieuw als Secretaris benoemd de uitschrijving van ver schillende prijsvragen voorbereidde uitgave van eene verzameling oude Frie sche wetten vastgesteld en vervolgens eene voorlezing gehouden, door den Edel Achtb. Heer Mr. A. Telting, over de Friesche dichters Simon en Jan Althuizen. Een vriendschappelijke maaltijd heeft deze talrijk bezochte vergadering" be sloten. OOST-IN DIE. BATAVIA, 4 Maart. De wetenschappen in het algemeen en de studie der talen van dezen Ar chipel in het bijzonder, hebben op den 16den Fehruarij 11. weder een treffend verlies geleden, door het afsterven van den Heer W. C. H. Toe AVater, Theol. Doet. en Predikant te Samarang in den ouderdom van 30 jaren een man van grondige geleerdheid, die, gedurende een 4-jarig verblijf te Macassar, de Macassaarsche en Boegineesche taal en letterkunde tot een voorwerp zijner navorschingen gemaakt heelt. Bij de veelvuldige bezighedenaan het ge trouw en naauwgezet vervullen zijner betrekking verbondenhield hij zich op den oogenblik onledig met het bearbeiden en voor den druk in gereed heid brengen cener volledige chrestomatie der beide genoemde talenterwijl bet Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen reeds aanvanke lijk geslaagd was om de types, voor de uitgave van dat werk benoodigd, hier te laten vervaardigen. Het Bijbelgenootschap had, na het afsterven van den Heer Dr. C. J. van der Vlisop hemals op zijnen vervanger het oog ge vestigd. Maar te midden van dien schoonen werkkring werd hij weggerukt tot groote droefheid zijner gemeente, bittere smart zijner vrienden, en onher stelbaar verlies voor zijne echtgenoot en kinderen. Het weder is in den laatsten tijd zoo onstuimig geweest, dat er hier en elders en vooral op Samarang veel vernield en verwoest isde vloed was daarbij tot eene nooit gehoorde hoogte te Samarang gestegen zoodat dien ten gevolge met de gewone handelszaken en het laden van schepen niet geregeld kon voortgegaan worden. In de districten Karang, Kobar en Batoor, van de residentie Banjoemaas, werden door overstrooming 5 tbee-fabrijken2 thee-pakhuizen en 2 opzieners woningen geheel vernield cn de overige fabrijken zwaar beschadigdter wijl 170 woningen door eenen brand in de asch werden gelegd ontstaan in een der omgestorte huizen. Eenige menschen zijn bij die rampen omge komen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1