BUITEJNLANDSCHE BERIGTEN. Voor RotterdamMaas; Johannes Marinus; Beurs van Rotterdam; Ranca; Louisa, Pictura, van Dordrecht; en Ida Willemina, van id. Voor DordrechtLouisa Prinses der Nederlanden. LEEUWARDEN, 28 Juuij. De tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid door Vriezen vervaardigd zal op Donderdag den 4(lcn Julij geopend worden. Na den ailoop zal er een aantal voorwerpen, a 3, het lot worden verloot. Zij die op de tentoonstelling voorwerpen hebben ingezonden, waaronder vele van uit stekende genie, kunde en bekwaamheid getuigen, zullen eenen vrijen toegang hebben. Reeds zijn er meer dan 500 nommersen nog dagelijks komen er in. TURKIJE. KONSTANTINOPEL12 Junij. Eergisteren is de Sultan in welstand in deze hoofdstad teruggekeerd. De stoomboot waarop hij zich bevond, heeft zich bij het inloopen der haven aan de quarantaine voorschriften onderworpen. De Turksche Admiraal, die den Sul tan tot Mitylene met de vloot was gevolgdheeft bevel gekregen met een gedeelte derzelve naar de Syrische kust te zeilen en daar vooreest het anker te laten valleneenige andere schepen zullen hem daarheen volgen. De Porte deelt bij voortduring gunstige berigten mede uit Albanië, Bulga- rie, enz. De onderwerping van de oproerlingen wordt met de grootste verze kering bevestigdzoodat een deel der Christenbevolking reeds in vertrouwen op de bescherming der Turksche troepen naar hare haardsteden begint terug te keeren. Daarentegen verspreidt zicli het gerucht van eenen inval van Bosnische Turken in Servie, welke aanleiding tot een bloedig gevecht zou hebben gegeven. [Allgem. Zeilung.) GRIEKE1ÏL1KD. ATHENE, 20 Junij. De staat van zaken was nog steeds in groote verwarring. De Generaal Grivas, die in Akarnanie aan het hoofd van 800 a 900 man troepen staat, is tegen de Regeringhoewel niet tegen den Koning zoo als hij voorgeeft, in opstand gekomenen heeft de troepen verslagenwelke tegen hem onder den Generaal Stratas w aren afgezondentot Karavassa doorgedrongenis hij aldaar met open armen ontvangenheeft er zich verschanst en de om liggende huizen in de asch gelegd. Drie brigaden gendarmen, welke ook tegen hem waren afgezondenhebben zijne partij gekozen. Hij heeft ver klaard, dat indien het Ministerie aftreedt, hij zich zal onderwerpen en zijn corps den naam van Koninglijke troepen geven. Verscheiden andere Generaals worden gewantrouwd; een hunner, Rankos, is reeds gevangen genomen en naar de vesting Vonitza gevoerd. DENEIIARKE1V. De Koning heeft cene medaille in zilver laten slaanvan den grootsten vorm en ongewone dikte. Deze medaille, zoowel merkwaardig wegens zui verheid der teekeningals fijnheid der gravure, is door den Koning toegewijd, om de gedachtenis en den naam van den beroemden Dcenschen beeldhouwer Albert Torwaldsen te vereeuwigen. SPANJE. MADRID, 23 Junij. De Eco del Commercio deelt medeMen schrijft uit Murcia den 19'len Junij: het gerucht loopt dat de Franschen in Algiers een vrecselijk verlies zoo aan artillerie als materieel zouden hebben geleden. Algiers had voor gar- nisoen alleen de Nationale Garde en burgers, tot dat de versterking uit Toulon zou zijn aangekomen. Men zegt dat zij 18,000 man voetvolk, 2000 paardende artillerie en 5000 muilezels hebben verloren. De Generaals zijn gedood. Er is misschien eenige overdrijving bij, maar het verlies zal in alle gevallen moeijelijk zijn te herstellen. liet Journal de La IIayedat deze tijding overneemt, voegt er bij dat het van zelf spreektdat dit Spaansche blad voor de echtheid dier tijding verant woordelijk is. ZWITÜERLAKD. LUCERN, 26 Junij. Gisteren is alhier de buitengewone Zwitsersche landdag met eene lange rede voering van den Voorzitterden Heer S. Muller, geopend, in welke hij bijzon der de aangelegenheden van Wallis behandelde en de gehouden handelwijze van het Eedgenootschappelijk Bewind verdedigde. In die vergadering is een voorstel van Bazellandschap, om de afgevaardigden van Wallis niet ter verga dering toe te laten, verworpen, en besloten, op voorstel van den Voorzitter, om eerst de vraag te behandelen, of er in de aangelegenheden van Wallis zou tusschen beide gekomen worden. ITALIË. ROME, 18 Junij. Onze lieve Vrouw van Loretto is andermaal van hare schatten beroofd en zulks heeft hier niet weinig ontsteltenis veroorzaakt. Men weet, dat het huisje, hetwelk de II. Maagd te Nazareth bewoonde, door Engelen, dwars door de lucht naar Loretto is gevoerd, en dat elk geloovige, vooral die met rijkdom gezegend is, offers aan dit heiligdom brengt. Het wonderdoende beeld van Loretto wordt dan ook door vorsten en grooten bezocht en begiftigd. De Fransche Carmagnolen hebben dat beeld eenmaal geplunderd voor zoo verre hare aardsche schatten niet naar Rome in bewaring waren gebragt; doch gedurende de restauratie zijn deze naar Loretto terug gevoerd en met vele geschenken in diamanten, goud enz. vermeerderd. De Franschen meen den, dat het beeld wel zonder diamanten konde zijn, en de Graaf Rocchi Ontvanger-Generaal van Anconabewaarder der kas van het heilige huis was van hetzelfde gevoelen. Hij schijnt zich naar Triest te hebben begeven met alle kassen, waarvan hij de sleutels had. Utreclitsche Courant.) HO IV Cl AR IJ E. PRESBURG, 8 Junij. In het laatst van de vorige maand was een der jongste Afgevaardigden van den Landdag, de lieer de Kczmet, plotseling verdwenen, zonder dat men van hem een spoor kon vinden; door een naauwkeurig onderzoek echter van de Policie is het gisteren gelukt, de oorzaak van zijn verdwijnen te vernemenmen heeft ontdektdat zijn bediende hem vermoordhet lijk in onderscheidene deelen gesneden en op verschillende plaatsen verborgen had. Voor de regtbank heeft hij bekend, den moord gepleegd te hebben met het doel om zich van voorwerpen van groote waarde, welke de lieer de Kezmet bij zich hadmeester te makenna het plegen der misdaad evenwel had de wroeging hem zoodanig overmeesterd, dat hij slechts drie kleine goud stukken kon medenemen. De bijzit van den knecht, welke deel aan den moord had, had zich een paar dagen vóór diens gevangenneming in den Donau gestort en aldaar haar graf gevonden. BOHEKE. PRAAG, 22 Junij. Hoewel de rust in Praag, sedert de onlusten welke er den 19llen geheerscht hebben, eenigzins hersteld is, bleef er nog altijd groote spanning onder de ar beiders in de fabrijken bestaan, welke met knuppels gewapend zich den 21 en 22stcn weder in groote menigte verzameld hadden, ofschoon eene ernstige be kendmaking der Regering was uitgevaardigd, dat alle zamenscholingen van meer dan zes personenzoo binnen als buiten de stadmet geweld van wape nen zouden uiteengedreven w orden. De Aartshertog Stephanus had zelf tot de oproerige menigte gesproken, en het was hem gelukt, de rust tijdelijk te her stellen doch eene deputatie van de fabrijkarbeiders bij Z. K. H. heeft de ge- wensclite uitwerking niet gehadnamelijk om het werkvolk weder aan den arbeid te krijgen. Als aanleiding tot de plaats gehad hebbende onlusten wordt de vermindering van werkloon opgegeven, door een' der grootste labrijkanten aan zijn werkvolk opgelegd; in die fabrijk is het oproer begonnen en van daar naar andere overgeslagen. PRUIS SEN. BERLIJN, 27 Junij. Z. M. de Koning heeft wederom tot voortzetting van den bouw van de Domkerk te Keulen 50,000 thl. gegeven en bovendien als buitengewone bijdrage, 10,000 thl. tot verderen opbouw van den noordelijken toren. Het handels-en scheepsverdragden 20stcn February 1.1. tusschen Pruissen en Portugal gesloten, is thans van Regeringswege afgekondigd; dit is het eerste van dien aard, dat tusschen die beide Staten tot stand is gekomen. Tc Berlijn heerscht onder de Christenen der verschillende gezindten de vol- maakste verdraagzaamheid. De Protestanten dier stad vernomen hebbende dat hunne Roomsch-Katholijke landgenooten behoefte hadden aan kerkenhebben welwillend de hunne aangeboden. Dit voorbeeld is reeds meer in Duitschland gezien, dikwijls hebben Pruissische Katholijken en Protestanten de eeredienst in hetzelfde kerkgebouw verrigt. Journdes Débats). Men heeft alhier het berigt ontvangen, dat Z. M. de Keizer van Rusland te Ileval was aan wal gestapt en van daar te land de reis naar Petersburg had voortgezet. Gedurende den overtogt, welke gelukkig volbragt werd, hadden zware stormen gewoed. Z. M. de Keizer van Rusland wordt dit jaar niet meer in Duitschland verwachtzijne komst te Kissingen is voor goed afgezegd. In die stad liep het gerucht, hetgeen voor zeer verdacht werd gehou den, dat Z. K. II. de Grootvorst Troonopvolger van Rusland zou omgekomen zijndaar de hoot, waarmede hij zijnen van de reis terugkeerenden Vader te gemoet kwam, zou zijn omgeslagen. WURTEHBERCf. STUTTGARDT, 22 Junij. Tusschen het hof van Wurtemberg en dat van Belgie heeft sedert korten tijd eene betere betrekking plaats gegrependan tot hiertoe bestond. Z. M. de Koning van Wurtenberg heeft dien ten gevolge zijn' Gezant bij den Koning der Fran schen, den Generaal Fleischman, tevens bij het Hof te Brussel geaccrediteerd. Wanneer genoemde Gezant aan den Koning 'der Belgen zijne geloofsbrieven zal overhandigd hebben, zal de Belgische Gezant hij de Bondsvergadering te Frank fort de Graaf de Briey, ook te Wurtemberg als Gezant van Belgie optreden. BEYEREN. MUNCIIEN, 26 Junij. Heden op den jaardag van de stichting der Lodewijk-Maximiliaans Uni versiteit, hield de tijdelijke reetor, de Hoogleeraar Dr. Streber eene redevoe ring, handelende over den toestand der studie-inrigtingen in de 14de en IS"1" eeuwvoorts werden de lotgevallen der Hoogeschool en het lot der vorige prijsvragen vermeld en nieuwe opgegeven. De Minister van Finantien Graaf van Seinsheim heeft een verlof van 6 weken bekomenin welken tijd hij Belgie en Nederland denkt te bezoeken. {Allcjem. Zeitung.)

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2