LEYDSCHE COURANT 1844. MAANDAG, 1 JULTJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BEB1GTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. Een wooed run den Uitgever. Zoo als de geëerde Lezers, aan welke de voorloopige aankondigingen in de drie vorige Nouimers der Leydsche Courant mogten ontgaan zijn, uit het onderschrift zullen bespeurenis de Leydsche Courant op heden in andere handen overgegaan, en waagt het de tegenwoordige eigenaar die Courant van zijne pers het licht te doen zien. En dat niet zonder schroom. Het uitgeven toch van een Dagblad is eene teedere zaak; want zoo ergens, vindt men hier bewaarheid die oude Latijnsehe spreuk, welke de regering van 'sGravenhage in den gevel van haar Stadhuis liet plaatsen»dat zells Jupiter het niet allen naar den zin kan maken;" want welk verschil van lezers vindt een Dagblad, ge leerde en ongeleerde, aanzienlijke en geringe, oude en jonge, om niet van de oneindige schakeringen van karakters, gevoelens en betrekkingen te gewa gen en de verschillende standpunten van welke de beoordeelingen alzoo nood wendig moeten uitgaan. En wat zal dan de uitgever zeggen Veel wordt er gesproken over de zoo genaamde kleur van een bladwat partij het voorstaatof het liberaal of antiliberaal is. Maar hoe verschillen die woorden, naar mate van de uitleg ging die er aan gegeven wordt. AVaren vrijheid, gelijkheid en broederschap niet eenmaal liefelijke klanken? Maar toen 't bleek dat onze naburen door vrijheidde vrijheid voor zich ver stonden om met ons te doen wat hun behaagdedoor gelijkheidons allen evenzeer uit te plunderen; en door broederschap, een geheele verloochening van ons Nederlandsch aanwezen wat liefelijkheid bleef er toen in die woorden overig? Zoo verschilt liberaal of antiliberaal ook niet weinig, naar mate van de verschillende opvattingen. Als liberaal zou moeten lieeten hij die lust heeft om al het bestaande om verre te werpenallerlei onbekookte theoriën met onbe suisde drift door te zetten alle magt vijandig te zijnwie zou dan liberaal willen hcelen Als antiliberaal 't zeilde zou zijn als geslagen vijand van alle verandering, al ware het ook in 't oog loopende verbetering blinde voorstander van al wat oud isop welke vermolmde grondslagen het rusten mogeeen eeuwige prijzer van den ouden tijddan mogen bij voorkeur de graven der middeleeuwen zulk ecnen zijne lofredenaars opleveren. Maar verstaat men door liberaal iemand, die bij de handhaving der regtcn van 'tvolk, niet ver geet dat ook magten hare regten hebben die, als ze dezen hare pligten voor oogen houdt, niet uit het oog verliest, dat ook het volk pligten te betrachten heeft; die volkomene gelijkheid voor de wet verlangt; die misbruiken zoekt tegen te gaan waar hij ze vindtdie openbaarheid en zuinigheid van beheer voorstaatgedenkende hoe zwaar den geringen burger de belasting valt en hoe verkwisting en verwarring ten verderve leidt; die geene gelegenheid laat voorbijgaan om met behoedzaamheid verbeteringen in zijn vaderland voor te staan; wie zal zich dan niet gaarne liberaal noemen? En, als hij antiliberaal heet, die tegen alle losbandigheid strijdtaan 'tgoede vasthoudt dat bestaat; den grond der verbeteringen niet eerst en vooral in de vormen zoektmaar ze uit grondbeginsels wil laten voortvloeijen die van denkbeeld is dat het waar ge luk van vorsten en volken niet zoo zeer in de handhaving van beider regten, als wel in getrouwe behartiging hunner wederzijdsche pligten gelegen is dat men juist om de ware vrijheid voor gevaar te beveiligenop zijne hoede moet zijn tegen alle eischen tot eene vrijheiddie de kiemen van onderdrukking en geweld in zich bevat; wie zou zich dan den naam van antiliberaal schamen? Bij zoo veel onbestemds als derhalve de benamingen van liberaal en antiliberaal met zich voeren, worden wij liefst om onze kleur geprezen noch gelaakt. Om volmaakt onpartijdig te zijn zou men als 't ware godsdienst noch vaderland familie noch maatschappelijke betrekkinggevoel noch smaak moeten hebben een echte kronijkschrijvcr zijn louter de pen der geschiedenis. Is dit nu te veel gevergd, ja niet denkbaar, en straalt er al ligt tegen de bedoeling des uitgevers iets van zijn eigen gevoelen in door, zoo blijft echter het streven naar waarheid en onpartijdigheid een dure verpligting. Mogelijk zijn er lezers die het er voor houden dat men partij moet kiezen; die zulke onpartijdigheidweifelenzulke onbestemdheidflaauwhcid noe men; die willen weten wat ze van een blad te wachten hebben. Wat zullen we dezen antwoorden? wij voor ons zouden ineenen dat het kiezen van eene partij zoo ligt aandrijft om zoo al geen wit zwart te noementoch voor wit te houden, wat soms al eene vrij donkere tint heeft, en achten dat, hoe meer die zoogenaamde staatkundige kleuren aan het licht der waarheid worden blootgesteld hoe meer ze vcrbleeken en eenigermate ineensmelten. Maar bovendien vindt misschien deze of gene het ook vrij overbodigdat een uitgever van eene Stads-Courant. zich in staatkundige beschouwingen zou ver diepen cn meent dat er van hem niets meer gevorderd wordtdan spoedige en getrouwe mededeeling van het belangrijkste nieuws, en dat als hij daar mede zuiver zwart op helder wit geefthij zich verder om geen kleur van zijn blad behoeft te bekommeren ja dat het er al vrij wat aanmatiging in gelegen zou zijn om staatkundige wijsheid te willen uitkramen, waar hij slechts naar nieuws gevraagd wordt. Te midden van zoo wijd uitecnloopende gevoelens en denkbeelden steke dan de eenvoudige Leydsche Courant het hoofd niet op onder de nieuwsbladen; maar bewandele met bescheidenheid haren eigenen weg. Al zinkt haar be knopt blad in het nietbij het tafellaken-formaat barer ovcrzecsche zusteren al moet zij voor de voornaamste van de hare in het vaderland onderdoenzij zal trachten tc zijn wat ze als Leydsche Courant wezen kan, wat ze volgens hare roeping meent te moeten zijnen de tijd zal leeren in hoe verre het haar zal gelukken daaraan te voldoen; en ontdekt eenig lezer, in een werk dat uit zijn aard altijd grooten spoed vereischteenig 6poor daarvan in een misstel ling of drukfeildan moge hij zulks goedwillig met een slip van den mantel der liefde bedekken terwijl wij voor ons blad bij onze geëerde Stadgenooten die welwillende belangstelling, waarop het toch als in hun midden gevestigd wel eenige aanspraak schijnt te mogen makenmet vertrouwen inroepen. LEYDEN, 29 Junij. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Kapitein bij het 1ste bataljon rustende Schutterij, lstc District van Zuid-Holland, A. J. van Dolder, en den Kapitein bij dezelfde schutterij A. Smid, wegens voortdurende eigendunkelijke afwezigheid ontslagenen benoemd bij die Schutterij tot Kapiteins W. Chevallerau en C. N. F. van Steenbergen, en tot 2den Luitenant C. P. de Kat; alsmede tot Officier van Gezondheid 3de klasse bij de Schutterij te Gouda J. AVolffenbuttel, Het Hof heeft den ligten rouw voor 14 dagen aangenomen, wegens het overlijden van den Hertog van Angoulèmc. Volgens nader berigt zou de Rhijnspoorweg van Utrecht tot Driebergen den 15den Julij aanstaande geopend worden. In Overijssel en Groningen zijn Zondag cn Maandag 1. 1. hevige onweers- buijen vergezeld van zwaren hagel gevallen welke in sommige streken dier provintiën den Roggeoogst geheel vernield en aan het ander veldgewas on berekenbare schade toegehragt hebben; vier uren na het oriweder, werden nog hagelsteenenzoo groot als duiven- en sommige als cenden-eijeren aangetroffen terwijl de hagel toen nog op eenige plaatsen eene halve Ned. el hoog lag. Ook is Maandag middag nabij Zoutkamp de bliksem in een schip geslagen, waardoor de schipper en zijn knecht bewusteloos nederstorttende mast ver brijzeld en een zwaar lek aan het schip werd toegehragt. TURKIJE. METELIN, 9 Junij. Laatstleden Dingsdag is de Sultan alhier aangekomen. De bewoners der omliggende oorden vloeiden in grooten getale zamen om hunnen Heer te zien. Het ongunstige weder deed veel afbreuk aan een feest, dat ter zijner eere in eenen tuin zou worden gegeven. Gisteren heeft hij zijne reis voortgezet. Er liggen hier 7 oorlogschepen op de reede, welke naar Syrië moeten zeilen omzoo men zegteenige onlusten bij de opschrijving ter krijgsdienst tegen te gaan. Den 3dei» Junij woedde hier en op de naburige eilanden een hevige orkaan, die in de wijngaarden cn aan de olijfboomen groote schade aanrigtte. [Ally. Zeit.) SPANJE. MADRID, 19 Junij. Men heeft aan het Ministerie eene zeer belangrijke briefwisseling overgebragt, die te Valladolid bij een oud Aide-de-Camp van Zumala Carreguy is in beslag genomen. De opstand moest te Burgo de Osma uitbarsten, waar men niet meer Karei V, maar zijn' zoon, den Prins van Asturiën tot Koning zou uitgeroepen hebben, onderden naam van Karei VI, als aanstaande ec litgc-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1