Gil A0. 1843. L E Y S C VRIJDAG, II E C O IJ R A N T, a J U N tj. NEDERLANDEN. Leyden, i Junij. fhsnj wordt met ijver gearbeid,, in de nabijheid van de Kaag, op de hoogte van Sassenbeim, aan de vestiging van het kolossale wenttuig, het. welk den naam van de Leeghtyaler za.1 dragen, en waarmede eene eerste proeve lal worden gedaan ter uiunalpig van de Haarlemmer-meer; - eene proeve, welke, Indien zij naar tyensch uitvalt, gelijk men naar alle redelijke bere. keaingep mag verwachten, de vestiging van nog twee derge'ijlte werktuigen dl ten gevolge hebben, welker vereenigde werking de uitgebreide water plas van ongeveer l8,opo bunders In weinig meer dan een jaar tijds in droog en bebouwbaar land zal .moeten herscheppen. Het werktuig bestaat uit een gemetielden toren, waarin de stoom-cilinders zullen worden geplaatst, en waaromheen elf pompen zullen worden ipgerigi. De balansen dezer pompen moeten gezamenlijk, met ell;en poptpslag, vier|en veertig kubiek-ellen waters opbrengen en uitstormen. De tipee stoom-cilinders zullen in elkander worden gezet. De binnenste, Welke eene middellijn van ongeveer zeven voeten be- koot, moet een zwaar tegenwigt opvoeren, bestemd om de balansen binnen den toren neder te drukken, en alzoo de zuigers der pompen op te heffen. De buitenste cilinder zal Mnn de grootste soort zijn, en de middellijn van onge- veer iwsslt voeten bekomen. Die cilinder zal den stoom van den binnen- ciiioder ontvangen, om door eene nederdiukkende beweging, de werking sin het tegenwigt te beizorderen. Aan het werktuig zijn voorts nog vgr. jchillende inrigtingen verbonden, welke van de scherpzinnigheid der nft- rraders getuigen, en welke «trekken zullen, om de geleidelijke werking sta dit Wagtige gevaarte te verzekeren. Men verneemt, dat het heiwerk zoo ver is gevprderd, dgt eerlang de eerste neen aan de Lteghpater z.«l kunnen worden gelegd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich achtereenvolgens «reenigd met de vier onderwerpen van wet: t'. Hopdende voorziening van wettelijke verordeningen omtrent Limburg; 5», tot intrekking en vervanging van de eerste afdeeling van den zestienden dtel van het tweede t>oek van het burgerlijk wetboek; 3®. tot intrekking en wpranglng vpn de artikelen 695. 696 en 698 van het wetboek van burger like rggisvpkfiering, en .4®, houdende Wjjjziglng van de heffing der regten van doorvoer. Wij hebjwn-In onze vorige gemeld, dat op dit oogenblik b(j den Raad Vin State aanhangig is een |ontwerp van wet tot vereenvoudiging van de Kgterlijke magt in Nederland. Wij voegden er bij, dat volgens dit ontwerp in hgc geheele Rijk slechts vijf Hoven zullen worden gevestigd. Thans vernemen wij, d1! die Hoven zullen zijn: een voor Noord-Braband en Limburg; een voor ^uid-^olland en Zeeland; een voor Noord-Holland en Utrecht; een voor Gelderland en Overijsselen een voor Vriesland, Groningen en Drenthe. Het personeel van die vijf Hoven zal eenigzins talrijker gemaakt worden. De leden der gesupprimeerde Hoven zouden, naar meo zegt, over tie nieuwe vi>f Hoven vwdeejd en de overcomplete op wachtgeld gesteld ol lis zij 50 jaren ond zijn, of 15 dienstjaren tellen, gepensioneerd worden' Wijders zullen bij hetzelveon;werp zes Arrondissement-Règtbanken en twaalf Kimongeregten gesupprimeerd wprdep. X>e eerste zijn reeds bepaald; de laatste zullen nader aangewezen worden, - Men verneemt, dat eiken Zondag aan het station te Voorschoten of de Papelaan, en wel op de eerste en laatste treinen, buiten en behalve de diligence en bijwagens, eene nieuwe buitengewone en gemakkelijke diligen ce, alsmede een aanul vigilaptes gereed zullen staan, om de reizigers onverwijld te vervoeren nasr het veelvuldig bezochte Scheveningen en het Badhnis; wordende dezelve alzoo in de gelegenheid gesteld, om weder van daar op de gemelde treinen te worden gebragt. 's Rijks zeemagt bestond op den 1 Mei, de In aanbouw zijnde sche. pen daaronder begrepen, uit 84 schepen en vaartuigen van oorlog, gezame lijk voerende 4173 stukken. Onder deze zijn 11 schepen van 44, 3 van 48 a van 60 en 5 van 74 stukken. Men schrijft uit Goes het volgende: Ten blijke van de buitengewone vruchtbaarheid van het tegenwoordige ■alioen kan dieoen, dat in sommige streken van dit eiland het noodig ge neest is de tarwe en garst, waar die nog niet in de aren geschoten zijn, af te kippen, omdat deze gewassen anders door hunne zwaarte tegen den grond zouden slaan. Het gras en alle andere veldgewassen staan ongemeen schoon. Vmchtboomen, die nimmer bloeiden of vruchten droegen, zijn thans rijk {einden. Alleen de kersenboomen zijn niet zoo sterk aangeslagen, hetwelk miiichien aan de laatste vorst, bij het vroeg bloeijen dier bopmen, moet toegeschreven tworden. «—a» Ook uit de overige streken van het Vaderland -luiden de berlgten omtrent den itaac der gewassen ongemeen gunstig. GRIEKENLAND. Athene, to Mei. De rust begint in het binnenland terng te keeren; nieuwe bezuinigingen hebben in de krijgs- en zeedienst plaats gehad, en run begint de financiële krlsis met een hleer gerust oog te beschouwen. Wentegen, wacht men mee nieuwsgierigheid het rêSnltaat af van de be- tlniteh der Londensche Conferentie ten aanzien van Griekenland. Indien Ö.We Conferentie werkelijk heeft plaats gehad, is het te hopen, dat dezelve Zoor herland geene meer kritieke gevolgen, dan het deficit zelve zal heb. hep. De beschermende Mogendheden moesten inzien, dat, om aan Grie kenland te hulp te komen, ér geen beter middel is, dan om het aan zich Zelve ovkr te laten en aan de krachten en vootzigtigtigheld van deszelfs Regering. Hoe wijs en welgemeend de raadgevingen mogen zjjn, welke de Conferentie aan Griekenland zou kunnen gevetl, zal het altijd moeijelijk .«(ju, die op te volgen. Aan derZelver uitvoering zal zich altijd eene me. tlgie vah personele qnaestiën hechten, en van daar zal het veld wederom nieuw vrjj *ïn v00r kuiperijen, welke de wezenlijke ziekte van hec libd zijn. Men heeft zoo menigmaal gesproken van den vreemden invloed in Grie. kenland uitgeoefend, en daardoor verstond men in hec begin het bestuur, ketwelk de Conferentie aan de zijden des Konings geplaatst had en latér hec klein getal Duitscberswelke getrouwelijk gehechc gebleven waren aan den persoon del Monarchs; maar de vreemde invloed, die waarlijk noodlOtrig li, bekleedt zich met geheel verschillende vormen, en zoekc zijn gezag door geheel andere middelen te staven. Wü hebben niet noodig er mee'' van te zeggen; zij, die den staat der zaken kennen, zullen ons genoegzaam begrijpen» Wanneer die vreemde invloed zal ophouden, wanneer men alle belangzucht der partijen zal zien verdwijnen en dat iedereen zich om flen troon zal komen scharen, dan zullen het heil en de voorspoed van Grieken, land verzekerd zijn. SPANJE. In bijzondere brieven uit Madrid van 21 Mei wordt het volgende gemeld Het noromer van hec. Regeringsblad van dezen morgen behelst twee belang rijke artikels: de Minister van Financiën, de heer Mendizabalbeveelt de teruggave der schatting van drie milltoen, die de stad Barcelona tengevolge der laatste aldaar voorgevallene gebeurtenis, heeft moeten opbrengen, en dé Minister van Binnenlandsche Zaken maakt van zijnen kant eene circulaire openhaar, die de belofte eener algemeene amnestie inhoudt. Dit staat nage noeg gelijk met de ten uitvoerlegging van het programma van het laatste Kabinet. Ér is een gerucht in omloop geweest, dat de Minister van Oorlog zijn ontslag heeft ingediend; dit gerucht vordert voor ais nog bevestiging. Men weet alleen dat de wijze, waarop hjj bij het verlaten van hec Congres bejegend Is, hem diep getroffen heeft. Terwijl het nieuwe Ministerie eensgezindheid beperkt, maakt het vorige Kabinet door de Eco del Comcrcio, deszelfs orgaan, de allerhevigste en bijna oproerige artikels openbaar; getuigen de beschouwingen van de Eco det Ctrnerciodie door sommigen aan den toorn van den heer Lopez toegeschre ven worden. Overigens heerscht heden hier eene volmaakte rust; het stierengevecht, dat dezen dag heeft plaats gehad, is ODgescoord afgeloopen en hec publiek, dat zoo vee! smaak heeft in dergelijke schouwspelen, scheen daarin veel ge noegen te scheppen. De Cortes zullen den 27sten weder bijeengekomen en men zegt, dat de heer Mendizabal diegene der Ministers is, die het meeste vertrouwen schijnt te koesteren op het erlangen eener meerderheid in de Kamer. Op last van de Hooge Overheid hebben de muzijk-corpsen van de hier In garnizoen liggende regimenten eene serenade aan den Regenc en aan de leden van het nieuwe Kabinet gegeven. Dit heefc ten doel om de uitwerking te matigen van de serenades, die uit vrije beweging aan de heeren Olozaga en Lopez gegeven worden. -sr» In de Parjrcke Moniteur van 49 Mei wordt de volgende telegraphische depeche bekend gemaakt: Bij besluit van den nësten zijn de Cortes ontbonden en cegen 36 Augustes bijeengeroepen. De betaling der belastingen, van af 1 Jannarij II. is facul. tarief verklaard, Alle Spanjaarden, die wegens staats-misdrijf sedert 1 Sep. tember 1840 veroordeeld waren, zijn in volle vrijheid verklaard, hetzij de zelve reeds in de gevangenissen zijn opgeslocen, of derwaarts op weg zijn, Bij beiluic van den 34sten dezer is aan eene Commissie de lasc opgedragen om een ontwerp vau wet op de katoenen binnen den tijd van drie maanden gereed te maken. De Generaal Corttn Is benoemd tot Kapitein-Generaal van Kacalonle, Seoane van Arragon en Hyos van de Baskiscbe gewesten, zijnde deze iaatsce voor Oorlog ad interim vervingen door Nogueras. De Generaal .liessan is benoemd tot de inspectie der infanterie, afgescheiden van die der nationale garde, welke aan den Generaal Linage verblijft. DUITSCHLAND. Den 40 Mei heeft Zijne Maj, de Keizer van Oostenrijk den Hongaarscheti Landdag met eene Latijnsche rt'de geopend. De vergadering was zeer tal- ert glansrijk. De meeste vreemde Gezanten bevonden zich in Presburg, om de opening bij te wonen. De 7 voordragten, welke den Rijksdag ter beraad slaging zijn voorgelegd, zijns i®. herziening van het crimineel wetboek, dé tegeltng van de straatwegen en alimentering der troepen; 4®. middelen om de bij de verkiezingen plaats hebbende ongeregeldheden te voorkomen, en de ontstane te beteugelen; 3®. voorkoming der klagten van de vier stendéii (de aceden) wegens hun regt aan de wetgeving; 4®. verbetering van den handel en oprigting van een daartoe benoodigd fonds50. daarscelling van eene credietinrigting ten günsce en verligttng der grondDezicters6". afschaffing van de vrije woningen voor de leden van den Rijksdag in Presburg; f°. terug gave der voor de Rtjksdepntatien door de IContnglijke schatkiat voorgeschoten 760,000 0. Voorts is nog aanhangig eene wee, waarbij de niéi-adelijken regt verkrijgen om landerijen te koopenen alle Hongaren gelijk worden gesteld voor de wet. Daar vele belangrijke zaken te verhandelen zijn, gelooft men, dat de zitting wel een jaar zal duren. Den nesten waren de Keizer en de Keizerin te Weenen reeds teruggekeerd, Te Weenen heeft men den 44 Mei, des middags omstreek 73 ure, twee schokken van aardbeving gevoeldwelke korc duurden en geene schade hebben aangebragt; In de plaatsen aan den regeer-en linkerover van de Mur gelegeti, heeft men ook die schokken gevoeld. Door Zijne Maj. den Koning van Pruissen is de door de Regeringen vart Hamburg en Mecklenburg-Schwerln aangevraagde i.botj.ooö chl. uit 's lands kas, welke strekken moesten om eenen spoorweg tusschen Berlijn én Hamburg te leggen, geweigerd, doch zijn er andere gunstige bepaiingén cën behoeve van dien spoorweg door Zijne Maj. vastgesteld, De Prnissische Regering heeft bij bevel de uitroeijlng der nachtega len tegengaan en op hec vangen derzelven eene boete van 3 thl. of 8 dagen gevangenis gezet; die een nachtegaal van buitenlands wil honden aloee jaarlijks 5 thl. voor de armen geven. Op het uithalen of verstoren van eert nachcegaals nest ïs eene boete van 10 thl, of 14 dagen gevangenis gezet. Uit Meintz schrijft men van 28 Mei: De berigten wegens de voorboden van een geZegend jaar, die men Uit andere gewesten ontvangt, bevéstigen zich Ook in de omstreken der stad Meintz; alle veldvruchten, zonder uitzondering, tarwe, garst, rogge en haver, staan voortreffelijk; dé tusschen beide vrij zware regens hebben veel minder graan neergeslagen dan men gevreesd had. De halmen hebben reeds manshoogte en men vindt ze schier overal in bloei. Het raapzaad heeft zeer goed uitgebloeid en is zwaar geladen; de vruchtboomen dragen over liet algemeen zoo veel vruehc, dat men vroegtijdig er aan denken moet ze te stutten. De wijnstok tiert voorspoedig, en welhaast zujlen wij op alle markten bloeljende druiven vinden. Klaveren voederltrniden wassen met eene sedert jaren niet gekende weelderigheid, en geven grond tot de beste ver wachtingen voor den, sedert de jongste jaren aanmerkelijk afgenomen vée-, stapel onzer kleinere grondeigenaars. Daar alle voorraad va» granen verbruikt

Leydse Courant | 1843 | | pagina 1