£rooïe Mogendheden zich op rie zijde van Rusland ten aanzien vin dat vraagstuk voegen; het is het volgende: De zaken van Servie, die eenen tijd lang het onderwerp van veel twijfel sen onzekerheid, ten minste in dit gedeelte van Europa, geweest zijn, Schijnen thans op het nunt van voleindiging, zoo el niet van vereffening te 'zijn. Doch, indien wij ons niet vergissen, zoo zal de uitkomst der jongste 'briefwisseling tusschen den Keizer van Rusland en de Pörte een volstrekt gebrek aan kracht en behendigheid doen blijken dSir, waar die hóWanighè. den het dringendst noodig waren, en zal aan het hof vaji Petersburg, ,eene zeer aanmerkelijke vermeerdering van invloed op den regter oever van. den Donau verschaffen, onder den schijn van eene strikte gehechtheid .aart dé bij tractaat vastgestelde regelen en onder al de formaliteiten van eenyrietSf. schappelijk geuit verlangen. De afzetting van Vorst Michael Öbrenowitsck was, gelijk gehpel dé wereld weet, ten uitvoer gebragt door eene omwenteling of insurrectionele bewe ging, welke thans blijkt het werk der nationale partij in Servie geweest te zijn, handelende in overeenstemming met de Turksche gezaghebbers. De redenen, welke de Porte bewogen kunnen hebben, om deze verandering eerst aan te moedigen en naderhand goed te keuren, waren van onderschei den aard; doch onder andere beweert men, datnaar men ten minste gelooft Vorst Michael zich met grond bij de Porte gehaat gemaakt had door het aandeel, hetwelk hij had genomen in die uitgestrektezamenzweringwelke de jongste onlusten in Bulgarije ten gevolg heefc gehad. De hoofden der volkspartij in Servie worden van den anderen kant gezegd, zich meer van harte aan de souvereiniteit der Porte gehecht te hebben, naar mate van het gevaar, waarmede Rusland hunne gewestelijke onafhankelijkheid en hunne nationale gebruiken bedreigde. Doch, welke beweegredenen ook de Porte gehad mag hebben, Om dé voorkeur te geven aan eenen nieuwen, door de volkspartij in Servie onder steunden Vorst te verkiezen boven den jeugdigen vertegenwoordiger der familie Obrenowitschzoo was er in de wijze, om die verandering tot stand te brengen, een zeer ernstige misslag begaan. De naam alleen eener volks omwenteling was volkomen toereikend, om Oostenrijk al zijne gewigtige belangen aan den Donau en de San over het hoofd te doen zién; en in plaats van met schranderheid eene gebeurtenis te baat te nemen, welke voor deszeifs invloed op de aangrenzende provinciën van Europisch Turkije zoo gunstig was, getroostte het zich, op het eerste blijk van het onge noegen des zelfheersc'.iers, eene inschikkelijkheid voor Ruslands staatkunde te toonen. Deze kleinmoedige verzaking van hetgeen voor de Oostenrijk- sche monarchie inderdaad een belang van bet hoogste gewigt mag heeten, is te minder verklaarbaar, daar Prins Metternich alle reden had om op de hartelijke ondersteuning van Engeland en Frankrijk re rekenen, hoezeer deze Mogendheden, uithoofde honner aardrijkskundige ligging, zich niet aan het hoofd der ce Konstantinopel gevoerd wordende onderhandeling konden stel len. Wat er ook van zij, het Weener Kabinet wilde liever, zich aan ver liezen en verguizingen van allerlei aard onderwerpen, dan een voordeel aannemen dat uit een' opstand afkomstig was. Er wordt niet betwist, dat de Sultan het volstrekte regt had om den regerenden Vorst van Servie af te zetten zonder eenige andere Mogendheid te raadplegen; ja, wat meer is, dat, daar het regerende stamheid Obreno- witsch deszeifs titulaire erfelijke waardigheid van eene daad van den Sultan alleen verschuldigd was, even zoo de Sultan alleen die daad naar zijn wel. gevallen kon intrekken. Doch, ofschoon deze daadzaken en regten door het Kabinet van Petersburg uitdrukkelijk erkend worden, beweert men, en met reden, dat, bij de benoeming van den opvolger des vorigen Vorsten de for. realiteiten, bij tractaat tusschen Rusland en de Porte vastgesteld, geheel en al verzuimd zijn. De Sultan had ontwijfelbaar het regt om Vorst Michael af te zetten, maar Vorst Alexander Georgewitsch kon deszeifs wettige opvol ger worden, eenigiijk bij verkiezing. Men verneemt, dat het antwoord, hetwelk de Keizer van Rusland op den brief des Sultans gezonden heefc, hierop ook nederkomt; en het Hof van Petersburg eischt als ultimatumdat de formaliteiten eener verkiezing striktelijk in acht genomen zullen worden. Thans zal het te bezien staao, of de Porte, al dan niet, op dit punt zal toegeven. Toegeven in Ruslands eisch, ook onder deszeifs zoodanig verzachten vorm, is eene erkentenis, dat de jongste handelingen der Porte in Servie onwettig waren, en het vors. lecdom wordt dus verlaagd van den rang eener provincie, dooreen* regtstreeks benoemde des Sultans bestuurd, tot dien van Wallachfie en Moldavië, waar Rusland met den Divan het beschermheerschap over den titulairen Vorst in deelgenootschap oefent, Weigerc daarentegen de Porte om de verkeerdheid, welke begaan geworden is, door niet te zorgen, dat de formaliteit der verkie zing stiptelijk in acht genomen wierd, te herstellen, zoo heefc de Russische Ambassadeur bevel om Konstantinopel te verlaten en nadere bevelen af te wachten. De meest waarschijnlijke uitkomst is, dat de verkiezing zal plaats grijpen en de benoeming van Czernij, George! zoon, met den wettelijken vorm bekleed zal worden. Maar van den anderen kant is de de Porte wel bewust, dat zijdoor de overige Mogendheden niet verlaten zal worden en dat, hoe dreigender Ruslands houding wordt, de Sultan des ce meer op de ondersteuning zijner bondgenooten mag rekenen. SPANJE, De Regent heefc een besluit genomen tot betaling der achterstallen van de 3 pCt. renten, te rekening van den i. Januari) 1844, waartoe aangewezen worden; 1°. de aigemeene opbrengst der mijnen van Almaden2°. 20,000,000 realen uit de inkomsten van Cuba, eo 3°. 4,000,000 uit den verkoop van kerkelijke bullen.Die besluie is de volgende voordrage van den Minister van Financien voorafgegaan: „Ministerie van Financien. Sedert Ik het Ministerie van Financien aan. vaard heb, heb ik mijne zorg, zoo als mijn pligc vorderde, voornamelijk gewijd aan de geregelde betaling van de intressen der nieuwe leening tegen 3 pCt., aangezien deze leening, wegens haren oorsprong en den toestand des lands, als de grondslag van de herstelling van het Spaansche crediec moet beschouwd worden. De betaling beeft, te midden van den staar van uitputting, waarin de schacltisc verkeerde, mee de meest mogelijke regeltna. tigheid plaats gehad; en hoewel dit van invloed geweesc is op den koers der schuldbrieven, zoowel op de beurs te Madrid als op de vreemde beurzen heeft deze leening echter nog niet die waarde erlangd, die haar op gelijke lijn moec brengen roet die der annere landen. De voorname oorzaak dezer ongelijkheid is, raar mijn inziendaarin gelegen, dat de schuld eisch ers de geregelde betaling der intressen, ook voor het vervolg, als niet genoegzaam verzekerd beschouwen. Het zal dus noodig zijn om hun eenen waarborg te geven, geschikt om hun vertrouwen in te boezemen, de goede trouw van het Gouvernement te be. wijzen, en dit bij het vervallen van elk halfjaar, vrij van alle verbindtenis ten dezen te maken. Het begiftigen van de amortisatie-kas met de noodige fondsen en het voorkomen, dat die gelden [ter voldoening aan andere verbind- tenissen worden aangewezen, is dus de strekking van mijn ontwerp. Voor de een deze bestaande verpiigting zal de opbrengst der kwikzilver-mijnen verbonden blijven van het oogenblik af, waarop de nieuwe overeenkomsc deswege van kracht zal beginnen te zijn, en naar die opbrengst inde gezegde kas zal moeten gestorc worden; hetgeen ontbreken moge zal aangevuld moe ten worden met behulp van andere toewijzingen van sommen, waarvan de invordering niet twijfelachtig is. Van deze beginselen uitgaande, heb ik het hierbij gevoegde besluit opgesteld en bied ik het Uwe Hoogheid aan, opdat het u behagen moge, om, zoo gij het uwe goedkeuring waardig acht, dat ontwerp met uwe handteekening te bekrachtigen. „Madrid, 3 April 1843. Ramon Maria Balatrava." De eerste werkzaamheden der Cortes zijn niet ten nadêele van het Mifefwc tgrie geweest, daar bij de benoeming der Commissie rot onderzoek dei^ravei loofsbrieven van de leden, de partij der Ministers de meerderheid gehad l^ehee De Infant Don Francisco de Paula, heeft in de Cortes plaats gen ^ater* en zich op de banken der linkerzijde en dus aan den kant der opp^ige geplaatst. j,en, Men wil te Madrid weten, dat 1de verkiezing van den Infaotfcover Francisco de Paulatot lid der Kamer der Afgevaardigden, niet zal goe^ns 'J keurd worden; een Madridsch dagblad bevat hieromtrent het volgendejlalt te Men verzekert algemeen, dat de Infant Don Francisco de Paula uitleen, Afgevaardigde za! worden erkend, en dat het niet enkel de partij Hen t Esparteristenis, maar ook het deel der Kamer, dat door de lifwerd Cortina en Öbzuga wordt geleid, die zich tegen zijne toelating zuilenSmoodl klaren-. Mèn zegt niet, welke redenen die sprekers zullen doen gelden(tbeurC het nietig verklaren der verkiezing van den doorluchtigen Prins te verwei^o ta Er bestaat hier geenerlei antecedent. Het voorbeeld van den Hertojjgfllgt Orleansdie in de Fransche conventie zitting had, behoort tot een tijd*van 1 van geheele omkeering der openbare orde en maatschappelijke instellir van"! Volgens de wet op de verkiezingen moeten de Afgevaardigden vqliitdor» den infant in hun midden toelaten. Het is alleen, wanneer zij zich tot Tn groote jury wilden verheffin, en zich eene geheel willekeurige magt "wede matigen, dat zij aan Z. K. H. eene wettige onbevoegdheid zouden kg wekt toeschrijven. 'hoori Ook wordt gemeld, dat de Infant een gehoor bij de jonge Koningin -den t gevraagd, maar dit hem door Esfartero zou geweigerd zijn. 'de k DUITSCHLAND. De Koning van Hanover is den nden dezer van Berlijn, na een vei jtorti van eenige dagen, zoo men meent om aldaar de toetreding van Hanovei In bet tolverbond te regelen, in zijne hoofdplaats wedergekeerd, stad Den 8sten is de Landdag van Wurtemberg in persoon door den ning gesloten, bij welke gelegenheid hij te kennen gaf, dat het zijn hoi wensch was, dat een nieuw wetboek wierd zaamgesteld, tot vervn rj( van alle verbrokkelingen van wet en eener weifelende regtspleging. ui. De verschijning van de komeet had groote verslagenheid onde £,,Jrc Turken teweeg gebragt en beschouwden zij dezelve als een voorteekei bevestiging van eene oude voorspelling, dat zij voor 1850 Europa zo. Wetli verlaten en naar het land hunner oorsprong, Klein-Azië, zouden mi eeni, terugkeeren» GROOT-BRITANNIE. weg Londen den 12 April. Dr. Bowring heeft gisteren in het Lagerhui 'trok mededeeling gevraagd van onderscheiden stukken, wegens de benot van den Protcstantschen Bisschop, Alexander, te Jerusalem. In eene; acht rede gaf hij te kennen, deze benoeming te betreuren, zoowel om de Hét als otn den persoon. Om de zaak, vermits hij zich daarvan weinig tege voorspelde, daar in Palestina de Muzelmannen en Joden zeer aan I éailii Godsdienst gehecht waren en er meer Christenen waren met Mahome; nhg sche grondbeginselen dan bekeerde Mahomedanen. Om den persoon, gene mits Dr Alexander de geschikte man tot zijne zending niet was; di aom toch van Joodache afkomst en onbekend met de noodige taien was, 0 het Oosten nut te stichten. Het vooroordeel was hem dan ook tegen, «en verschijning van zijne vrouw en kinderen had dit nog vermeerderd, e mint bevolking had hem dan toegeroepen: Hoe, eene Bisschoppesse ooi sis zes kleine Bisschopjes 1De plaatselijke overheden hadden dan ooi blijl bouwen van eene Protestantsche kerk niet durven of mogen toestaan, «ew Zijne rede, die zeer ligtvaardig en spottend scheen, heeft grootelijk) lijke haagd en de Minister Peel heeft gezegd, dat om die reden de itukkee dén ter tafel zouden woiden gebragt. Er was geen schijn van grond, di ven Bisschop in Syrië kwalijk behandeld was. Als het juist ware, wil ip'ti Bewring had gezegd, dat vele Christenen in Palestina met Mohamedaat Get grondbeginselen doortrokken waren, leverde dit dan geene reden op Ziét eene plaats voor de Christen-eeredienst aldaar op te rigten Dat ere Sier vooroordeelen tegen de verspreiding van het Christendom in Syrië be den, leverde geene reden op, om de pogingen daartoe na te laten. Hij zich had besloten, zoo ver de invloed der Regering gaan kon, de m ondersteuning aan deze zending te verleenen. Nadat nog andere leden hem wederlegd hadden, en hij zich had vtl schuldigd, heeft Dr. Bowring zijn voorstel ingetrokken. Daarna zijn de zittingen tot den 24sten dezer verdaagd, Eene ontploffing in eene steenkolenmijn te Stormont, bgNew-Ci heeft 27 mannen en jongens gedood en 7 anderen zwaar gekwetst. Berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 10 Februarij melden er veel waarschijnlijkheid bestaat, dat het met de Boeren over de Ou rivier tot geen gevecht zal komen. De Colonel Hare, die tegen hen uitgetrokken, had een mondgesprek met de hoofden gehouden, waarbij hadden verklaard, tegen de Engeischen geene vijandige oogmerken tel teren; daarop was de Colonel naar Grahams-town teruggetrokken, 20) te Philippolis achterlatende. F R A N K R IJ K. De Marquis de Larochejaquelin heeft in de Kamer van Afgevaarc' een voorstel gedaan, houdende, dat een lid, alvorens een voorstel tel plegtig zou verklaren, daarbij geen persoonlijk belang te hebben. -Door de Commissie tot inzameling van giften voor Guadelou) reeds 825,140 fr. ontvangen en 710,000 fr. overgemaakt. Uit Parijs meldt men, dat het aldaar gedurende eenige dagen zoo was, als in het midden des winters en er bij herhaling sneeuw viel. hospitalen waren opgepropt reet zieken; de griep en cholerine heenfl De kotneet van 1842, die zooveel stof tot redekaveling heeft j ven, begint zich thans voor aen tijd van ettelijke eeuwen in het onmett ruim des hereels te verwijderen; gedurende den korten tijd, dat zij om sel heeft doorloopen, heeft zij eene menigte waarnemingen in de handel aterrekundigen achtergelaten. De op verschillende sterwachten gen» berekeningen zijn bijeengezameld en door den heer Arago aan de Akat van Wetenschappen voorgelegd. Hieruit blijkt, behalve betgeen, wat sluitend voor de sterrekundigen van gewigt kan wezen, dat de komei den 27 Februarij meer dan ooit te voren eenig gesternte tot de oppen der zon is genaderd geweest. Arago bezigt de uitdrukking, dat de kt de oppervlakte der zon als het ware heefc aangeraakt; ras/ enque/queu ten gevolge der buitengewone nadering, die een oogenblik tusschen de kt en het aantrekkingspunt, rondom hetwelk zij loopt .plaats had, is gedurende gen tijd eene voorbeeldelooze snelheid ontstaan. De komeec doorliep dl 104 mijlen in iedere séconde, bewoog zich derhalve vijftien maal snelli de aarde in haren loop rondom de zon. De komeec heeft op 27 Feb; nog een ander verschijnsel opgeleverd; zij is namelijk op.dleu dag tui de zon en de aarde gekomen en wei derwijze, dat zij eene gedeeld zonsverduistering (niet zigibaar op ons halfrond} te weeg bragt. 0; oogenblik was de staart der komeet, dien zij ter respectabele lertgtt zestig millioen mijlen na zich sleept, bijkans met onze aarde in aan» gekomen; ten einde het gevaar te beoordeelen, hetwelk ons bedreigde, der dat eenig sterrekundige zulks vermoedde, verneme men slechts, dn aldien de onmetelijke staart, die zich door buitengewoon geringe bri onderscheidde, in deze dimensie slechts tweemaal meer ware uitgebreid weest, de aanraking onmisbaar had piaats gegrepen. f Vervolg en Slot der aardbevingen: Onder de verschrikkelijke aardbevingen, welke Europa tijsterden, vooral die van den isten November 1755, waarbij de stad Lissabon5 zek zij tl and gek toil zai «el mjj dei wa lm VOI me boi dat vil In iyt dei ■c hu I' vei >1 be TO mi «el •D S0' Mi *1 de il In Si re li

Leydse Courant | 1843 | | pagina 2