A*. 1843. LEYDSCÏIE VRIJ DAG, 17 FEBRUARIJ, fcüRGtfMÉESTEft. en WETHOUDERS der STAD LÊYDEN; Gehad hebbende hei verzoek van de Weduwe N. de Man, wonende alhier, strek kende ter bekoming van de vereischte vergunning om in de huizinge. staande en gelegen binnen deze Stad, aan het Utrechische VeerWijn 3 N°. 14., een Paring of Tabakseest te mogen doen plaatsen. Geler op Zijner Majesteit besluit van den gisten Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigiitig van sommige Fabrijken en Tra tijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren def Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belenden Je Panden ten opzigte der informatiën de Commodo et InCommododoor de Commissie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den disten Feoruarij aanstaanden, des middags ten twaalf ure, zullende de belanghebbenden verpligc zynhunne bezwaren tegen opgemeld verzoek cp dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan z^ gehouden zullen wordentegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Leydcit, den 16. February 1843, Burgemeester en Wethouders voornoemd DU RlEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTT KA MME R. NEDERLANDEN. Leyden, j6 Februarij. Uu *s Gravetthage meldt men van den I5den deiert Zijne Maj. heeft den Belgischen Minister vin Fininciën, Smitsvereerd met het Groo kt ui. der orde van den Nederlandschen Leeuw. - Men verneemt, dat aan de heeren Feith, Mahieu e n Werp van Peijma, tan wie door Zijne Maj. was opgedragen het onderzoek naar de administra tie, het fab>|jkwezen en den landbouw der koloniale instellingen van de Maatschappij van Weldadigheid, door Z tie Esc den Minister van Binnen landsche Zaken, op laat des Konings, uitgereikt Is geworden een geschenk in zilverwerk, als een bewijs van Zr. Ms. goedkeuring over de wijzewaarop genoemde heeren den aan hen opgedragen last hebben volbragt. H. M, de Koningin heeft voor 25 exemplaren ingeteekend op het door den heer A. L, Lestu-geon uitgegeven gedicht: Jezus gebons teeen voordeele van den schipper J. Wickers ie Ruiter, ce Blokzijl. Heden is het volgende bulletin nopent Zijne Maj, Koning Willem FredericGraaf van Nassau, uitgegeven: _Er ia geené merkelijke verandering in den toestand van Zijne Maj. sedert gisteren."1 (Ce/.) Beckers, Everard, NaTorp. Gisteren ia er bil geween bij den Ruwscben Gezant, hetwelk met de tegenwoordigheid van HH. MM. en HH. KK. HH. vereerd is geworden. -De Minister van Financien heeft bekend gemaakt, dat tot 1 Feoruarij «in achiikiai-biljetten voor eene som van 5,999,500 was uitgegeven. Men verneemt, dat de proceiatukken in zake Stessis, dezer dagen bij het parket van de Regtbank. van den heer Procureur-Generaal, reruggeko men zijn. Men verwacht nu, dat het rapport in deze hoogst mnetjelijke zaak, welke, naar men verzekert, met zoo veel zorg en naauwkeurigheid door den heer Regter Commissari» Mr. C. A. Cannemast geïnstrueerd is, reeds in den loop dezer maand aan de raadkamer zal uitgebragt worden. Men wil dat het Openbaar Ministerie bij het Provinciaal Geregishof, in deze Zaak zal worden waargenomen door den heer Advocaan-Generaal Mr. Piepers, Met groot genoegen vernemen wij, dat het Instituut, alwaar de Bra. bandsche kantwerkingen worden onderwezen en dat alnier, met voorkennis onzer Edele Achtbare Regering, in het verleden najaar is opgerigt, door deizelts goede directie algemeenen bijval vindt en ten vplle aan het doel beantwoordt, daar de kinderen de gewenschte vorderingen maken. Het is dut te wenschen dat de school zal blijven toenemen: waaraan trouwens niet te twijfele. valt. De kinderen ontvangen immers gratis onderwijs in dit nuttig en schoon handwerk, hetwelk in Braband aan zoo vele duizende personen ondeihoud verschaft. Achten wij ons derhalve gelnkkig het Insti tuut alhier ter Itede te bezitten. De ouders, wier kinderen hec onderrigt ontvangen, zullen, wij houden er ons van overtuigd, met der tijd daarvan de vruchten, voor hunne huisgezinnen, plukken. Wij kunnen dan ook de minvermogende ouders niet genoeg aanbevelen, hunne kinderen naar het Instituut te zenden, alwaar zoo zeer gezorgd wordt, dac dezelve, bij een vlijtig bezoek, in de toekomst een bestaan erlangen, en tot nuctige leden der Maatschappij gevormd worden, Fast den 16den dezer. Heden is het volgende bulletin nopens Zijne M'j. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, uitgegeven: „De nacht was onrustig; de toestand van Zijne Mij. Willem Frederik, blijft overigens dezelfde," (Get.) Beckers, Everard, Natorp. Gisteren zijn er vier sfdeelingen van de Tweede Kamer der Staien- Generaal vergaderd over het ontwerp van wet, nopens het zegel, en eene, over de voordrag! vin wet, betrekkelijk de successie. Heden zijn de over. wegingen over de voordragt, ten aanzien van het zegel, weder voortgezet. De centrale sfdeeling is gisteren vergaderd over het ontwerp ten aanzien van het personeel en is heden andermaal deswege bijeengekomen. Uit Utrecht meldt men van den I3dent Sedert eenige dagen is onze stadsverlichttng door gaz, tot op een aantal van 300 lantaarnen langs grachten en straten uitgebreid; en het grootste gedeelte der atad er aizoo mede voorzien Hoewel de verdeeling en het aantal der lichten nog wel iets te wenschen overlaat, weten wij niet of dat aan den ondernemer (onzen stadgenoot de heer W, H, de Heus') te krijten ia. Het licht voldoet algemeen ala zuiver en helder; zoo zelfs dat deskundigen beweren, dat hetzelve niet alleen niet onderdoet voor andere steden hier re Isnde, die door de Imperial-Continental Gaz-Company (eene Lotidensche maatschappij) verlicht worden maar dit zelfs in helderheid overtreft. Streelend li het voor den Hollander zoodanige onderneming van eenen Isndgenootmet zoo gnnstigen uitslag bekroond te zien. De beer de Heus heeft dezen tak van nijverheid voor het eerst in Utrecht tot die hoogte opgevoerd. Niet alleen de oprigting der fabrijk; maar daarbij het leggen der benoodlgde ijzeren pijpenlangs eene strekking van circa vier uren gaans (in weerwil der moeijelijkheden, die onze sluizen opleverden) wer den te zaaien tot stand gebragt in m nder dan zeven maanden cïjds. Op den z8 Januari) jl.des svonds tusschen 6 en 7 ore, ia utider het gehucht Neerlsngelgemeente Diedem (Noord-Brabandde landman A, Kefsten, die te Lithoyen twee varkens afgeleverd en daarvoor 42.5(5 ont vangen bad, door twee manspersonen aangerand, met een mes verwond en mishandeld, onder het geroep dat zij zijn geld moeiten hebben, hetwelk cp de kar geborgen, door hen echter niet is gevonden. Hetzelfde feit heeft zich nagenoeg herhaald op den 6sten dezer, des avonds ten 10 ure in den binnenpolder tusschen Woudrtchem en Ainikerk, alwaar A. Pt uisstss door drie personen is aangevallen, die hem gewelddadig, en onder verwoitd'ng zijner hand met een mes, hebben berooid van twee gulden en twee daalders. De justitie wendt alles aan, om de daders te achterhalen. Te Maastricht siin in 1841 geboren 773 kinderen; overleden 680 personen; gehuwd 196 paren. AMERIKA. De Gouverneur van den Noord-Amerikaanschen Staat Louiilana heefc hec Wetgevend Ligchaam i°. January I. I. met eene uitvoerige rede geopend, waarvan wij het begin hier mededeelen. Het is he- volgende: Medeburgers 'ran den Senaat en van de Kamer der Vertegenwoordigers U, bij de opening uwer zitting een verslag van den siaat der provincie, sedert het uiteengaan der laatste wetgeving, onderwerpende, heb ik onge lukkig niet anders aan te biedeh, dan een zeer treurig tafereel, van al wac uwe lastgevers hebben te lijden gehad, en van de algeroeene verlegenheid, te midden van de rijke oogsten, welke de Voorzienigheid dit jaar aan den vlijt orzer landbewoners heeft toegekend. Eene vermindering en dobbering van waarde, waarvan het te hopen is, dat het voorbeeld zich nimmer wedec onder ons zal opdoen, heeft plaats gehad in den omloop van bijna al onze rount-instellingen, en net gemis, gedurende ettelijke maanden, van elk be paald middel van wisseling heeft onze nijverheid, onzen landbouw en onzen handel verlamd. Onze banken die, seder de afschaffing van die van de Vereenigde Staten, tnenigvuldiger waren geworden, dan door de behoefte van hec land werd verlangd, hebben, gedurende het afgeloopen jaar het lot ondervonden, het welk aan al die van de Uni voorzegd is geworden door die genen onzer staatsmannen, die getracht hebben ae noodzakelijkheid vin eene nationale bank te becoogen, Zonder toeverzigt tot het regelen van derzelver opera tien en uitgiften gedurende de weinige jaren van kunstmarige welvaart, dia op derzelver vermeerdering in gecal gevolgd ishadden velen van dezelve zich gewend, derzelver biljetten eene waarde te zien aannemen, die onaf hankelijk scheen van het gereed geld, hetwelk zij moeten vertegenwoordi gen, en de banken, die niet onvoorzigt'g genoeg waren, om te groote uit breiding aan derzelver omloop te geven, plaatsen veelal dezelver fondsen op zoodanige wijze, van dezelve niets des noods te kunnen realiseren. In Januarij 1840, toen het solvabel zijn van onze finantiëele instellingen niet in het allerm nsc twijfelachtig was, en dac allen zich in staat bevonden, van het door dezelve uitgegeven papier in te lossen, heb ik hec van mijnent p'jgt geacht, aan de wetgeving vooi te houden, dat sommige van dezelve, hare kosten van administratie niet anders konden dekken, dan door eene uit gifte, die geenzins geëvenredigd was aan derzelver werkelijke middelen. Tot het verhelpen van! dien stand van zaken, dien ik destijds uit hoofde van de solidariteit, die er tusschen alle onze geldelijke instellingen be stond, als gevaarlijk voor het land heb opgegeven, heb ik te vergeefs aan bevolen, het likwideren van diegene onzer banken die geen werkelijk grooc genoeg kapitaal bezaten, om van wezenlijk nut voor het publiek te kunnen zijn. Dezelfde aanbevelingen zijn, 'maar zonder meerder gevolg herhaald gewo'den in eene boodschap, in J nuarij 1841, aan de Kamers gerigc eit waarbij ik getracht neo aan te coonen, dat de likwidacie der zwakke banken de krachtdadigste hulp was, die men bij mogelijkheid verleenen kon aan die gene, die op meer hechte, gronden gevestigd waren en die met genoegzame vo^rzigtigheid geadmmistreèrd waren geworden, om het Crediec van onzen omloop staande te houden. Hij de opening van de vorige zitting der wetgeving hebben uwe voorgan gers die instellingen verdeeld van oordeel gevonden, omtrent het hervatcen der betalingen in gereed geld, welke sommige van dezel e, destijds erken den, niet zonder hulp te kunnen ondernemen. De bank van Louisiana en die der burgers betaalden in gereed geld, en andere moesten de schorsing doen voorduren tot in November 1842, Kort daarna werd hec eerste teeken tot de daling van het papieren geld gegeven door de weigering van sommige banken, om aan derzelver kantoren biljetten te ontvangen van degene, waarvan de solvabiliteit dezelve twijfelachtig voorkwam. De onderscheiden wetten, die in de laatste zittingen gestemd zijn gewor den tot regelen van ons geldelijk stelsel, behoeven voorzeker eenige verbe tering, zij zijn niet zoo volmaakr als zij zouden kunnen wezenmaar zij zijn verre van de schuld te dragen, van al hec kwaad, hetwelk men aan dezelve toegeschreven heeft. Derzelver grootste fout is welligc van te laat gekomen te zijn, om verkeerdheden te kunnen verhelpen, die het wijzer geweest zon zijn, ie voorkomen. Met het stemmen van eene wet op de likwidacie, die aan onze wetgeving ontbrak; met het oprigten van een bureau, tot het con troleren der operatiën van de banken en het bekend maken van derzelver wezenlijken toestand, heefc de wetgeving, zonder denzelven te berokkenen den val onvermijdelijk gemaakt van al die banken, die al het crediec, dat zij bezaten, verschuldigd waren aan het vertrouwen, hetwelk de instellingen, die derzelver papier tegen pari ontvingen, inboezemden. De solvabele ban ken, die later gevallen zijn, om zich eenige maanden daarna weder te her stellen, zouden waarschijnlijk dit ongeluk hebben kunnen ontgaan, zoo zij, het misnoegen ter zijde stellende, met hetweln zij zich onderworpen hadden aan de wet, die haar, op straffe van intrekking, was opgelegd geworden, na die wet aangenoaien te hebben, gemeenschappelijk hadden willen te werlc gaan, om dezelve opregtelijk en volledig van kracht te doen zijn. Z\j hebben niet begrepen, dat de val van eene van haar, den val van.allen ten gevolge zou kunnen hebben; derzelver onderling misverstand scheen integendeel aan te duiden, dat elk van dezelve een onafhankelijk bestaan van al de andera had. Het niet kunnende eens worden omtrent het regelen van derzelver balansen hebben zij zich onderling verstaan tot het hervatten van derzelve betalingen in gereed geld, in de maard Mei, ruim zes maanden voor hec tijdstip, door de wet hiertoe bepaald. Deze maatregel, de des te ontijdige e was, omdat de meeste dier inrigtinge.n daarop niet voorbereid waren, de gelden, ie zij geïnd hadden, plaatsende op effecten betaalbaar op bepaalden termijn of op wissel, hrfcefc de nopülottigste gevolgen gehad. Op eene, of een paar uuzondtringen na, zijn il onze banken, na de gelden, die derzelver kracht Uitmaakten, verloren te hebben, genoodzaakt geweest derzelvec be.alingen op nieuw te schorsen. De knsis, die zich sedert eenigen djd voorbereidde, en die, fn den ge- Roten loop van takengevolg moest eyu vit den tuimelgeest eü

Leydse Courant | 1843 | | pagina 1