Den 25§ren de?er wss de ?eMpfcrug vnnr Deventer wegeni driifljs Weggenomen, den 27sten kwam hetzelve nog af; doch te Nijmegen, waar de gierbrug om dezelfde reden weggenomen wa», is dezelve den a7scen weder gelegd. Uit Zwolle schrijft men van den a6sten: Het heeft Zijne Maj. onzen geëerbiedigden Koning behaagd in het afge» loopene jaar aan de gemeente te Hooge Sroilde, op haar verzoek, toe te taan een' eigen predikant, uit den Lande re oezoldigen, mits zij voorzuge In kerk en pastorij. De onkosten, hiertoe vereischt, zullen beloopen p. 'ra. ƒ6500 De gemeente nabij 500 zielen tellende, voor het meerendeél, in waarneid, onvermogend zijnde, heeft bereids het hare gedaan, en bij onder Jinge inteekening eene soro van bijna 1300 bijeengebragr. Zij heeft .getoond, hoe hoog zij het voorregt der openiijke Godsvereering schat, Imusiclten zij kan niet meer. En wat zij deed, is ontoereikend. De heer van Schaick te Dwingeloo, hiertoe aangezocht; ts te rade geworden uit te geven een dichtbundel, in groot 8/0 op velijn papier i 2, welks opbrengst, na aftrek van noodzakelijke onkosten, strekken zal, om ten bedoelde einde mede te werken. Het heeft Hsre Maj. onzer geliefde Koningin behaagd, oe oparagt van genoemd werk gunstig aan re nemen, en met eene aanzienlijke inceeke ning van 25 exemplaren te vereeren Even zoo telt men bereids ander leden der Vorstelijke familie, den 'neer Gouverneur der Provincie Drenthe en andere voorname personen des Lands en dier provincie onder de respective H. H, inteekenaren. Dringend en bescheiden beveelt ZEd. deze onderneming aan, aan allen, die prijsstellen op het heil der menscbheid en de uitbreiding en bevestiging solide Rijk der Waarheid en des Licnrs, Men teekenc aiorome in, bij alle van het HH. Boekhandelaren in cut Koningrijk, bij welke daartoe gelegen heid is gegeven, Onder de belangrijkste besluiten, waarvan de Javaiche Couranten ons het berigt aanbrengen, behoort voorzeker dac van den Gouverneur-Generaal van Neêrlaods Indie, van den 20 September 1842, waarbij, volgens annonce in de Javaiche Courant van October II., de vestiging van het kantoor te Batavia wordt toegestaan, der te Amsterdam opgerigte Oost-Indische Maat schappij van administratie en lijfrente; ten doel hebbende, de admistratie van goederen en kapitalen op het eiland Java, en de uitbetaling, zoowel aldaar als te Amsterdam, van provenuen en renten daarvan afkomende, of ook dezelve over te nemen tegen billijke annuïteiten, en het geven van voorschotten op producten van landelijke ondernemingen of aankoopen van dezelve ter plaatsing dier kapitalen. Behalve zoo veel andere gewigtige belangen, welke door die Maatschap- pijvoor gerepatrieerdenop eene meer solide en onkostbare wijze, kunnen worden waargenomen, vestigen wij de aandacht onzer lezers op de verbe tering, die voorzeker in het crediet-systema van Java zal plaats hebben, wanneer de opgerigte Maarschappy in volle werking zal zijn. DUITSCHLAND. Men schrijft oit Berlijn, dat dezer dagen het contract, wegens de uit gave der werken van Fredetik den Groole, met den Boekhandelaar Becker gesloten is, en dat het drokuen dadelijk eenen aanvang zal nemen, dat waarschijnlijk eenige jaren zal voortduren, omdat de werken ongeveer 30 deelen zullen bevatten. Sedert eenigen tijd worden er te Berlijn sronte diefstallen en beroo. vingen van personen, gepsard van grove mishandelingen, gepleegd, noch de pollcie heeft zich reeds van onderscheiden boosdoeners meester gemaskt. Uit Keulen wordt het volgende geme'd: De volgende gruweldaad, welke bij Grevenbroichnabij Dusseldorp, moer hebben plaats gegrtpen, wordt hier algemeen, doch op verschillende wijzen verhaald. Zie hier eene dier lezingen. Een landman had re Greven broicn geld gebaald, doch was zoo onvoorzigtig van den zwaren geldriero in eene herberg zich om het lijf te gespen. Toen hij vervolgens met zijnen zoon, eenen jongen van 12 of 13 jaren, naar hois reruggeerde, werd hij door twee manspersonen overvallen en vermoord. Eenigen tijd te voren echter had hij zijnen zoon den geldriem rondom het lijf gegord, omdat het dragen daarvan hem zeiven moeijelijk was geworden. De moordenaars, die in de eetsie drift meenden, dat de oude man het geld nog onderden jas verborgen had, lieten den knaap ontvlugten. Zoodra zij zich bedrogen zagen vervolgden zij zijn spoor. Inmiddels had de jongen de vlogt genomen in eene alleen staande boerenwoning, aan wier bewoonster hij zijn ongeluk kenbsar maakte en bescherming verzocht. De vrouw troostte hemraadde hem het geld aan haar ter bewaring over te geven en in het naburige vertrek te bed te gaan. Dit geschied zijnde kwamen de moordenaars aan de woning en vroegen vloekende naar den knaap. De vrouw zeide hun, dec zjj zich stil zouden houden, want dat degeen, dien zij zochten, bij haar in huis was en 31 tl) het reeds in hare handen zich bevindende geld zouden deelen. Eender moordenaars wilde hierop den knaap van het leren berooven maar de ander -erzette zich hier tegen, onder voorgeven, dat het lijk hen konde verraden. Eindelijk kwamen zij tot het besluit om den jongen in den grooten bak-oven levend te verbranden. De angst van den boerenknaap, die in zijne slaapka mer alles konde vernemen, laat zich begrijpen; in zijne radeloosheid sprong h(j ongekleed het venster uit en liep schier wezenloos een kwartier uurs ver den weg op. Hier werd hij door twee gendarmes gezien, die hem nazetie. den en opvingen, maar slechrt enkele verwarde woorden uit hem konden krijgen. Zij vermoedden evenwel, dat ergens eene misdaad wa* gepleegd en deden zich door hem geleiden naar het huis van waar hij wasontvlugt. Onder weg vernamen zij nog van hem, dat men hem had willen verbranden. Voor de woning aangekomen, ging een der gendarmes naar binnen eD vroeg aan de daar aanwezigen, die ran de ontvlngting des kinds nog niets hadden ge merkt en bezig waren den oven gloeijend heet te stoken, wat dit betee. kende. Op het antwoord der booswichten, dat zij voornemens waren brood ie bakken, begeerde hij het deeg te zien; geheel verlegen, war hierop te zeggen, antwoordden zij, dat het deeg nog moest worden gehaald. De gendarme verwijderde zich voor een oogenblik, doch keerde even zoodra met zijnen kameraad en den knaap terug. Dit ziende, stelden de boos wichten zich te weer, maar werden des niet te min. nadat zij eenen der gendarmes eenige ligte wonden hadden toegebragt, ontwapend, gevangen genomen en aan de justitie overgeleverd. Het zal spoedig moeten blijken, in hoe verre de bijzonderheden van het bovenstaande naauwkeurig zijn. Den g.len dezer 13 de nieow gebouwd wordende Roomsche kerk te Hanau door eenen storm, welke aldaar 48 uren had aangehouden, ingestort, Dasr het reeds avond was, toen dit gebeurde, is gelukkig niemand door dat instorten gewond of gedood. Te Salonika in Turkije heeft den tpien December een zware brand gewoed, waardoor eene schade van meer dan 2,000,000 Turksche Piasters is veroorzsakt. In Syrië hebben de Drusen door de Turken eene nederlaag geleden en zich daarop onderworpen; men hoopte, dat nu oe rust aldaar zou her steld zijn. GROOT-BRITANNIE. Londen den 25 Januarij. Men gelooft niet, dat Hare M»j. wegens hare ver gevorderde zwangerschap hec Parlement in persoon zal openen. De bevalling van Hare Maj. wordt tegen het laatst van M»arr te gemoest gezien, De Secretaris van den Minister Peel de heer Drummondis den 24sten aan zijoe ontvangen wond, na het uitstaan van veel pijn, m den ouderdom van 51 jaren overleden. Hij was ongehuwd, -Uit Portshmout wordt het volgende geschreven:: Het heeft zich bewaarheid, dat twee Spaansche schepen door eene-Haïti* «ehe oortegieorref genomen en naar Sr. ^orotngo oppehrug? *!Jn. Aldatf aangekomen, hebben de Kapireim krachtige voorstellingen door den Frto» ichen Consul gedaan regen zekere daden van berooving door den bevelheb ber en het scheepsvolk der Haïiische corvet aan boord derSpaansche schepen gepleegd, en ook tegen derzelver onwettige aanhouding De President Bojer beval dadelijk, dat de twee schepen weder zouden worden vrijgelaten, dac aan de Kapiteins eene schadevergoeding van 2000 doll, zou worden uitbe taald en dat den Kapitein der corvet als straf zijne aanstelling zou worden ontnomen. De twee Spaansche Kapiteins hebben er slechts in bewilligd orrt betaling voor het hun tverueliik ontroofde aan te nemen; hec vragen van verdere voldoening van de Haïtische Regering of van wie hec zijn roögtbehielden zij zich voor bij een plegtig protest ten overstaan van den Frangchen Consulwelke bij deze gelegenheid den grootlren ijver aan den .dag gelegd heeft en aan wien« bemoeijingen de spoedige beslechting dezer zaak is te danken. De beide Spaansche schepen zijn den nden dezer h.er aangekomen. Nadat de Kapiteins van her gebeurde een omstandig verhaal hadden gegeven, werd hun vergund hunne ladingen te lossen. Er is cnsschen Frankrijk en Engeland eene overeenkomst gesloten, rakende de vermindering van de brievenpurc Bijna 2000 mijnwerkers ce Monmouthshire waren wederom in opstand gekomen, van hunne heeren hooger Ioob afvorderende de policie echter 14 er spoedig in geslaagd de rust ce herstellen en de arbeiders tot hun werk terug te doen keeren. Het te Londen te huis behoorende schip New-Timet te Badaguy lig» gende, is den 14. October in de lucht gesprongen zonder dac van de equi page eenig overbiij9el gevonden is. De Kaapsche dagbladen tot 22 November geven eenig nader berigt omtrent de reeds vermelde bewegingen der uitgeweken Boeren, aan den noor delijken oever der Oranjerivier. Daaruit blijkt dac de eerste omgaande regter Memiet zich onverwachts over de noordoostelijke grenzen, en wel naar Allemans-Drift begeven had, waar hü» in naam der Koningin van Engeland, al het grondgeoied tn Zuid-Afr'katen oosten van 22 graden ooaterlengte en ten zuiden van 25 graden zuiderbreedte liggende, in zoo ver het niet aan de Koningin van Portugal behoorde, in bezie genomen had. Deze willekeu rige daad was echter door den Gouverneur der kolonie, bij proclamacie, afgekeurd, vooreerst dewijl zij zonder zijne voorkennis was uitgeoefend, ten andere, uit hoofde zij strijdig was met de instruccien van hec Engelsch Gouvernement. In genoemde proclamatie wordt nogcans aan aile Engelsche ondeidaneo, buiten de koloniale grenzen wonende, ten ernstigste herinnerd, dat de trouw die zij aan de Kroon verschuldigd zijn, niet afhangt van hun verblijf buiten Harer Majs. gebied, en gewaarschuwd dat alle oproerige handelingen of zamenspanningen noodwendig van de rampzaligste gevolgen voor de over» (reders vergezeld moeten gaan, De tijdingen uit Portugal tot i6Januarij luiden, ten aanzien der finan ciële aangelegenheden, zeer gunstig; bezuinigingen in de uitgaven werden met kracht doorgezet, FRANKRIJK. Pakijs den 2fisten Januatjj, Heden moet de Koning zich mar de kerk der Invaliden begeven, om den eersten steen voor het graf van Napoleon te leggen. Reeds gisteren waren een 20oial timmerlieden, schrijnwerker! en metselsars, onder de leiding van den Architect van hec monument, den heer Viscontibezig om de noodige toebereidselen voor de plegtigbeid te maken. Eenige gouden en zilveren gedenkpenningen zullen in eene prach tige palisander honten doos gelegd en geplaatst worden in den neen, wel ken de Koning zal verzegelen. Gisteren is het publiek nog voor de laatite maal in de kapel toegelaten, waar de kiat mee de overblijtielen dea Keizera voorloopig geplaatst was. Gisteren zijn de discussien over het adrea van antwoord bij de Kamer der Pairs afgeloopen. Geen der voorgestelde amendemenen om in het adre» eene zinsnede betrekkelijk het regt van onderroek der schepen te brengen, is aangenomen. Daarentegen hebben nog verscheidene sprekers zich in d-ae laatste zitting tegen het ontwerp eener tolvereenigine nxschen F'ankrjjfe en Belgie verklaard. Het adres werd met 177 tegen 33 stemmen aan» genomen. De Commissie der Kamer van Afgevaardigden, bel,»*: «ei hec op maken van een adres van antwoord, heeft een concep r>') de Kamer Inge, dietid, hetgeen, na eene zinsnede betreffende den gevoeliger) »!ag door dep Koning geleden, wegens den dood van den Hertog van Orleanta :s lotdtj „Wij vernemen met genoegen, dat de betrekkingen van Uwe IVIaj, me: de buitenlandsche Mogendheden voortdurend vredelievend en vriendschap» pel ijk zijn. „Uwe Maj. kondigt ons aan, dat de overeenstemming der Mogendheden de rust van het Oosten bevestigd, en in Syrië voor oe Christen bevolkingen de herstelling van een bes:uur ten gevolge gehad heeft, overeenkomstig hun geloof en hunne begeerte. Wij wenschen ona geluk, dat de heilrijke tus» schenkomsc Uwer Regering in die verwijderde streken den ouden roem der weldoende magt van Frankrijk gehandhaafd heeft. „Door een gevoel van menschlievendheid vereentgd, -rachten de Mogend heden dsn schandelijken alavenhand I te doen afschaffen Mei genoegen hebben wij gezien, dat het bewind van Uwe Maj terwijl he; aan deze billijke onderneming steed de medewerking van F ankrijk verleent, nogtanï deszelfs goedgeuring niet gegeven heef, aan de uitbreiding der bes'aande overeerkoros en. Tot strikte en rondborstige uitvoering dezer overeenkom, sten, zoo lang daarvan niet afgeweken wordt, verlaten wli ons op de waak. zaamheid en standvastigheid Uwer Regering. Doch getroffen door de moei. jelijkbeden welke de ondervinding aan het licht heeft gebragi. en in hel belang der goede versta-ndhoud ng zelve, weike tot bereiking van het ge meen schappelijke doel zoo noodzakelijk is, zien wij reiknalzend het oogen blik te gemoet, waarop onze handel wederom onder het uitsluitend regc onzer viag geplaatst zal worden. „Wij betreuren met Uwe Maj. de onlusten, wellte onlangs in Spanje heb. ben plaats gehad. Wij dragen een bevriend volk eene opregte genegenheid toe. in uwe betrekkingen met de Spaansche monarchy hebt gij niets ander* op het oog, dan onze wettige belangen te beschermen, en voor Koningin Isabella eene getronwe vriendschap te behouden. „De gevoelens der Kamer vereenigen zich met die van Hare Maj.; w(j verhengen ons daarover evenzeer als zij dat de regten der menschelgkheid onder onze v'ag overal eene bescherming gevonden hebben, welke vreemd is aan alle partijen, en die aan alle ongeluküigen bijstand biedt. Getrouw aao de zaak van een volk, dat onder den waarborg der tractaten geplaatst Is, herinnert Frankrijk aan Europa de regten der Pooische nationaliteit. „Wij juichen de overwinningen van ona dapper leger toedoor welks stand vastigheid en moed onze heerschappij in Algiers gevestigd en geëerbiedigd Is. Het is thans aan een regelmatig en voorzigtig besiunr, om het roemrijke werk der overwinning ie voliooljen, onze raagt te bevestigenen bet gewigt onzer opofferingen te verminderen. „Door het in bezit nemen der' Marquiezen eilanden heeft Uwe Maj aan onze scheepvaarders in de verwijderde zeeën eene wijkplaats en een steun, pont willen verzekeren. „Uwe Maj. heeft, in het belang van onzen landbouw, koophandel en njj. vetheid, onderhandelingen met onderscheidene Staten geopend. Wij koesteren het vertrouwen, dat door aan die takken nieuwe wegen van nltvoer te ver. schaffen. Uwe Regering aan de nationale voortbreoging de haar verschel, digde bescherming zal doeD behouden.'"

Leydse Courant | 1843 | | pagina 2