A0. 1843, L E Y D S 0 H E IN0. 5. C O U E A N TV WOENSDAG, ii JANUARIJi NEDERLANDEN. LeVDEN, 10 Jannarij. In de Rotterdamsche Courant van heden leest tnen de volgende cörrespon dentie trie *a Gravennage j,Uit eene goede bion verzekert men; dat met Mei aanstaande de ijzeren spoorweg tot Bij het Huis ten De^len wel in ue zoogen iande Papen laan, die bestraat en waar een stations-gebouw geplaatst zal worden, voor het publiek zal geopend zijn. Er zou alsdan, zoo als men verder zegt, eetie omnibus-dienst van daar tot 'sGravenhige worden ingesteld, toe dat de moeijeljjkbeden der Onteigening, die nog op eenige weinige punten bestaan, zullen oit den weg geruimd zijn, en de weg tot deze Residentie zal kunnen voltooid worden." Wij kunnen echter hieromtrent mededeelen, dat zeer Onlangs een der geat. tacheerden bij de spoorwegdiehstwiens betrekking het medebrengt met den gang der zaken bekend te ztjn, ons verzekerde, dat zttik een station aan de Papenlaan niet Zou Worden opgerigt, en de spoorweg naar 's Gravenhage eerst dan Zou bereden worden, wanneer die geheel gereed zou zijn. Onderiusschen Zou ten deze eene verandering onder de mogelijke zaken wezen. Jo de afgeloopen week is te Stompwijk een belangrijke diefstal bij nacht, met geweld, gewapend, en door meer dan een persoon (volgens het gerucht door drie personen) gepleegd. De Edele Acbtb. Heeren Officier van justitie, Mr, B. van den Velden, en Regeer Commissaris, Mr. G. A. Canne man, zijn twepmaai op de plaats van het misdrijf tegenwoordig geweest. Aan den ijver dezer Magistraals personen heeft men het te danken, dat reeds een der booswichten;" die door drie getuigen herkend is, zich in handen van het geregt bevindt. Zijne Maj. heeft onder tnderen tot militaire leden van de militieraden te 'sGiavenhage en Gouda benoemdde Luitenant-Kolonels Hejcrmans en fan dér Sten. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Mr. P, S. P, Ferrand, Referendaris bij het Departement vain Binnenlandsche Zaken; Hare Maj. de Koningin heeft den titel van Beschermvrouw der naai 'school re Leeuwarden op zich genomen en eene gift van f ioo geschonken. Bij resolutie van Zijne Exc. den Miniater van Financien is beschikt op eenige requaesren van distillateurs, daarbij verzoekende, dat hun de noodige documenten mogen worden afgegeven tot verzending van gedlstil leerd nakr het Hertogdom Limburglangs de Zuid-Willemsvaart en bepaald, dat de vervoer van binnenlandsch gedistilleerd Uit de provinciën van het Koningrijk naar het Hertogdom Limburg langs de Znld-Willensvaartof wel van de eetie plaats in dat Hertogdom naar de andere langs dezelfde vaart, kan worden toegelaten op de voor den binnenlandschen vervoer voorgeschre ven documenten, en voor zoodanige hoeveelheden, als de branders of han. deiaren, volgens de artikelen 55 of59 der wet op het binnenlandsche ge distil leerd van 26 Augustus 1822, met veraccijnsing of met overschrijving van credigt mogen ontslaap, onder bepaling: a. dat het alzoo te vervoeren gedistilleerd, bij de inlading voor hoeveelheid en sterkte zal moeten worden opgenomen; i. dat gelijke verificatie, bij deze verpligtend wordt gearetd op de nuer,ste grenzen van Nederlandtch Limburg, en alzoo vóór dat de goe- déren het Belgisch grondgebied aandoene dat de lusten door de schippers zoodanig zullen behooren te worden ingeladendat de bedoelde verificatie op de uiterste grenzen van Nederlandtch Limburg zonder moeite kunne worden bewerkstelligd, en d. dat hét spongat der fosren met het Rijks cachet ter plaatse van inlading zal moeten worden vergezeld, en dat die zegels, waarvan in de geleidende documenten melding zal behooren te worden ge maakt, alleen door de ambtenaren op de uiterste grenzen in Limburg bij het doen der visitatie zullen mogen worden verbroken. -Zijne Ekc. de Minister van Financiën heeft aan de heeren Goüver. neura der provinciën kenbaar gemaakt (met uitpoodiging zulks ter kennisse te brengen van de ambtenaren der registratie in hun gewest), dat in Turkije geen aftogesregt bekend is, doch dat alle onderdanen van vreemde Mo gendhedendie zich in Turkije vestigen, volgen) de bestasnde traktaten, aldaar vreemdelingen blijven, en geplaatsc zijn onder de bescherming van <de diplomatieke consulaire agenten vso het Riikwaartoe zij behooren, en alzoo onttrokken aan alle jurisdictie der Turkiche autoriteiten over hunne personen en goederen, tot zoolang zij vrijwillig verklaren Turksche onderdanen te willen worden, en te dien einde de vereischce formaliteiten ver vullen, om daarna de Mahomedaansche godsdienstige plegtigheden te onder gaan, waaruit volgt, dat het jus detractus zon moeten geheven worden, indien eene Nederlandsche nalatenschap mogt vervallen aan iemand, die ofschoon in het Turksche Rijk gevestigd, niettemin volgens de tractaten is gebleven onderdanen van een Rjjk, waarin het genoemde regt ten laste van Nederlan ders wordt gevorderd. 'v, De Gededuceerde Staten van de provincie Zuid-Hollandin aanmer king genomende, dat. ten gevolge van de, door Zijne Maj. den Koning ter dezer zake genomen besluiten, er jaarlijks eene ilgemeene herijking der, bij de hsndel en neringdoende lieden in gebruik zijnde lengte en inhoudsmaten van drooge en natte waren en gewigten moet plaats hebben, en het alzoo noodig is om, zoo dit jaar, tot het vaststellen der tijdsbepaling ter verrigcing van dien herijk door de arrondissements- en adjunct-ijkers in Zuid-Holland over te gaan, hebben goed gevonden te bepalen; Art* De herijk van alle te voren bereid» geijkte lengte- en inhonds maten van drooge en natte waren en gewigten, zal, voor dit jaar, in de steden en gemeenten van Zuid-Holland, eenen aanvang nemen op den isten April en geëlodigd moeten zijn op den 31 Julij.daaraanvolgende. Art. 2. Met uitzondering der hierboven voorkomende bepaling en van die, vervat in irt. 19 van het door Gedeputeerde Staten voornoemd, op den 18 Januarti 182a, gearresteerde reglement op de' herijking der maten en ge wigten in Zuid-Holland, blijft overigens hetzelfde reglement in volle kracht. Art. 3. De handel-en neringdoende ingezetenen van Zuid-Holland en ver dere belanghebbenden worden aangemaand, om, ter voorkoming van noode looze kotten, en ten einde buiten bekearing te blijven, zich de h'erboven vermelde tijdsbepaling omtrent den herjjk hunner lengte- en inhoodsmaten van drooge en natte waren en gewigten, ten nutte te maken. Zijnde tevens, ter keonlsse van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaar letter, gedurende 1843, voor den ijk der maten en gewigteD, bepaald ia de letter Y. -iMen vermeemt; dat alle officieren van het wapen der artillerie hniren dienst m.in gewint u»telijk3Che diens:; sabel- en degen-koppels van zwart verlakt leder zullen dragenwelke koppels in vorm en inrigiinge gelijs zullen moeren ziln aan die, bij dispesltie van 28 Junij 1842 ingevoerd. Het aantal der kweekelingen aan de Koninglijke Akadetnie te Delft aedraagt 4*1. Uit Rotterdam meldt men van den pden dezer; Dezer dagen is aimer aangehragt een re Pa'ijs van papier maché ver. vaardigd, zoogenaamd kunst-cadaver cadaver artifficiet)welk kunststuk door alle kenners met volle regt bewonderd is. au door ziine ie zamen stelling volkomen geschikt om een juist denkbeeld te geven van den geheelen inwendigen toestand van het menscheiljk iigchaamin al zijne deelen en onderdeelen Het is, zoo als men vermeent, voor de som van 3000 fr. aangekocht, ten behoeve van het groote instrucne-hospitaal des Rijks te Utrecht, en Dereids naar zijne bestemming vertrokken. Men wil dat een tweede exemplaar door het Gouvernement besteld is, dat bestemd zou zijn om naar java ce worden gezonden, Te 's Gravendeel ia Zaturdag avond In een Zwingelkeet brand onc- staan waardoor in konen tijd twee schuren, zijnde eene met vlas en eene andere met hooi in de asch zijn gelegd. Te Amsterdam is tot Consul van Belgie aangesteld de beer L, B. Bis- schofsheim. In den nacht fuischen den 1 en 2 dezer, is op Terschelling gestrand de Engelsche schooner Isabella Jane, Kapt. Oakes, van Kopenhagen naar Londen, beladeo met teer, huiden en wijn. De equipagie, bestaande uic zes man, heeft zich gered, doch het schip zal weg zijn. Uu Utrecht schrijft men van den 7den dezer; Heden werd het stoffelijk deel van de waardige Petronella Moensop eene ■tille, eenvoudige wijze, door een hater aanverwanten eo een orieial vrien den, aan de aarde wedergegeven. Lenige uic het hart opgewelde kunsie» Ipoze woorden van een' der laatsren, tot de anderen gerigt, strekten daartoe tot. uitdrukking dei gemeenschappelijke aandoeningen en uitzigten. Nederig en hartelijk was dus de aan haar bewezen laatsce eere; gelijk zij nederig en hartelijk was in alles. Moge onze hoop niet vergeefs zijn, dac aan bare nagedachtenis, welke trouwens reeds bij elk, die haar regt kende, wel in zegening zal blijven, eenm'al eene meer openlijke hulde worde toegebragt. - In den vroegen morgen van den 6den dezer, is op de hoogte rnsschen Westkapelle en Zoutelande (eiland Walcheren), nabij het hoofd van de 70 roeden, door den zwaren storm en hooggaande zee verongelukt een pleu- icheepje, waarschijnlijk de Python, van Londen naar Antwerpen, Van het zelve is niets kunnen gered worden, zoo min van de equipagie als van de lading, ofschoon daartoe alle pogingen door de equipagie der loodsboot van Vlissingen zijn aangewend. Te Middelburg zijn in 1842 geboren 276 kinderen van het manneliik geslacht en 257 van het vr, uwelyk geslacht, te zamen 563s overleden 493 personen, als 249 van het ma nelijk en 244 van het vrouwelijk geslacm; gehuwd 113 paren; echtscheidingen 2. Te Zwolle zijn in 1842 uit zee binoengekomen 84 schepen; uit. geze ld 15. Te Vere zijo in 1842 binnengekomen 41 en uitgezeild 88 ichepen. 'C H I N A. tilt China he»'fc tnen herigten tot het laatst /an October. Dezelve melden B dit, na het sluiten van den vrede, de beste gezindheid rnsschen ae Chinezen en Éngels'cheh heerscb.e, hoewèl de Cntnescne Overheden nog geene mag- tiging aan de Engelsche land - en zee-officieren gegeven haddenotn Nanking te mogen bezigtigen Koophandel werd wederom op nieuw gedreven Hec monopolie der Hong-koopliedén is opgeheven vertelaard en aan eik vrijheid gegeven, om met de E igelschcn te handelen. De eerue terriïijn der oorlogsbeiasting zijnde 6000,060 dollars, was toen reeds betaald en van dezelve 4,000,000 naar Engeland en 2.000,000 naar Kalkutta overgemaakt. De op ue Cninezen veioverae jonken waren terug gegeven, en er werden toebereidselen gemaakt, om de land- en zeemagc gedeeltelijk naar Engeland terug te zenden, terwijl de overige manschappen, op de eilanden Chusan, Kolong-Soo en Hong Kong waarvan de twee eer» steo in voortdurend bezit der Engelschen blijven, zullen poic vatten, O S T - I N D I E, Uit Afghanistan zijn berigten tot den 2 November, meldende den aftogt der Britiche magt uit die gewesten. Nadat de Engelsche troepen inde hoofd stad Kabul zamengetrokken waren, is eene brigade afgezonden, om de stad Istaliff, die 15,000 zielen bevatte, te vernielen. Vroegere vijandelijkheden der bewoners daarvan wettigden, naar het oordeel der Engelsche bevelheb. bers, of ten minste naar dat van den Generaal Nottdeze wraakoefening. Toen de Engelschen de stad waren binnengetrokken, hebben zij zich van een vijf honderdtal vrouwen meester gemaakt, die echter goed behandeld zijn, en nadat de noodige levensmiddelen door de bewoners voor de Engel schen waren bijeengebragt, weder in vrijheid zijn gesteld. Daarop hebben de Engelschen onder de leiding van den Majoor der genie Soundersde ves tingwerken der stad in de lucht doen springen en de stad geplunderdgeheel in brand gestoken, en re vuur en re zwaard twee dagen achtereen verwoest. Niemand, zegt het verhaal, is gespaard. De gewapende en ongewapende bewoners werden even zeer nagejaagd als wilde beesten en doodgeschoten. Geen enkele gevangene werd gemaakt. Men zag bij deze gelegenheid, hoe ver de haat van de Europesche soldaten en van de cipayers of Hindoes, die in Engelsche dienst ziin, gaan kan. Men heeft cipayers gezien, die de kleederen der lijken van Afghanen. welke overal op de straten lagen, of zelfs van de gekwetsten in biand staken. De soldaten hebben eenen onme. telijken buit behaald, vooral ook In shawls en kostbare vrouwelijke versier selen bestaande. Den 7 October was de brigade te Kabul terug. Alvorens die stad ie ontruimen hebben de Engelschen begrepen -egen haar eene vree- selijke wraak re moeien nemen. Men heeft den grooten bazar aldaar, die het vereenigingspunt van geheel Middel Azie plagt re zijn, en waar zich honderden winkels bevonden, ondermijnd en in de lucht laten springen. Op 01e ujjze nam men wraak over de omstandigheid, dat na deo opstand dec

Leydse Courant | 1843 | | pagina 1