A0. 1842. LEYDSCHE N°. Me. COURANT, Vrijdag* 0 december. letden, 8s[en December. duitschland. NEDERLANDEN. Uit Gravenhage meldt men van deb jrden Decembers Gilteren avond ia, ter gelegenheid van's Konings vijftïgsten verjaardag, eene groote-gala-voorstelling in den Koninglijken Nederdutischen schouwburg gehouden. HH, MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HU. de Prins en Prinses van Oranje, de Prinsen rllexander en Hendrikalsmede HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik en H. D. Dochier, Prinses Louisa, vereerden de voorstelling met hunne hooge tegenwoordigheid. Des avonds waren onder scheiden woningen, waaronder men uie van de leden van het Corps Diplo matiek opmerkte, verlicht, (jok de localen van de departementen van alge- meen bestuur waren geïllumineerd, terWijl van stadswege onder anderen een prachtige en smaakvolle tempel in het midden van den Vijver verlicht was. Op den Vijverberg waa eene tent opgengi, alwaar zich het corps muzijkan. ten der tchutterij bevond, dat gedurende den geheelen avond onderscheiden stukken uitvoerde. Heden avond wordt er, ter viering van'sKonings geboortedag op gisteren, jn het paleis in het Noordeinde een luisterrijk bal ten Hove gehouden, het welk druk bezocht geworden is. Gilteren is er ter gelegenheid van *s Konings verjaardag, een groot 'diner bij Zijne hxc. den Minister van Buiienlandscbe Zaken gehouden alwaar de Ministers en alle de leden van net Corps Diplomatique genoo- digd waren. -De heer van der Doés, pianist van het Hof, en de heer de Bas, solo-viool van den Franachen Koninglijken Schouwburg, hebben de eer genoten zich, eergisteren avond op eeue soirée-musicaleaan het Hof te doen hooien. Zijne Ebtc. de Baron Huyssen van KattendikeMinister van Buiten landsche Zaken, heeft, Zondag II., een groot diner gegeven, hetwelk door eemge leden van het Corps Diplomatique is bijgewoonden waarbij ook genoouigd waren de heeren LisztRutins en Servais, alsmede de heeren de Chavonnes Vrugteerste tenor van de bijzondere muzijk van Zijne Maj.; Lubeck, directeur van de Koningljjke Muzijkschoolvan der Does, Hof pianist, én Verhuist, onze jeugdige componist, die onlangs uit Duitschland in het Vaderland teruggekeerd is. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Genéraal hebben heden derzelver raadplegingen voortgezet over de voordragt van wet, betrek, kelijk het traccaat, en zullen morgen die overwegingen voortzetten. Met genoegen verneemt inen, dat de tentoonstelling van schilderijen voor ter Heide, welke door Hare Maj. de Koningin met eenige zeer fraaije stukken uit Hoogstderzelver bijzonder kabinet bijzonder verrijkt was, bin hen de weinige dagen, dat dezelve voor bet publiek geopend is geweest, de aanzienlijke som van 410.38 opgebragt heeft. Burgemeester en Wethouders dezer Residentie hebben bekend gemaakt, dat de schilderijen, vervaardigd en aangeboden door onderscheidene beroem de schilders, tot ondersteuning der nagelacene betrekkingen van de met de Scheveningsche pink de Jonge Pieter, op den Ssten September I. 1. veronge lukte equipagie, van heden, den 7den dezer, tot nader order, dagelijks, de Zondagen uitgezonderd, van des ochtends 10 tot des namiddags 3 ure voor het publiek, in het lokaal der Teeken-Akademie aan den Boscbkant te bezigtigen zullen zijn, ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen, tf aldaar of wel bij den Notaris van der Haak, in de Wagenstraat aandeelen te nemen in de Loterij van bovengemelde kunstwerken welke bij besluit van Zijne Maj. van 9 November I. I., n°. 55, ia veroorloofd ten behoeve van de bovengenoemde ongelukkigen en waarvan de prijs per lot op 5 bepaald is. overeehkomstlg het programma, hetwelk néder zal worden ken baar gemaakt. De heer D. Vis Blokhuyxen is gecontineerd als Directeur voor den handel bij het entrepót te Rotterdam. Men meldt uit het Nienwe Diep, dat aldaar van de zijde van het Hooge Bestuur de noodige bevelen zijn ontvangenom voortaan, met be trekking tot de betaling van havengelden, enz. de Zweedsche en Noordsche schepenwelke aldaar binnen komen, gelijk te stellen met de Nederlandsche bodems. De Leesbaarder Courant van den Aden dezer deelt twee adressen mede, welke door HH. Curatoren van het Athenaeum te Franeker aan Zijne Maj. den Koning zijn ingediend, en welke strekken om H. D. te verzoeken, dat genoemd Athenaeum voordurend blijve bestaan. Het eerste adres is ge. dagteekend 8 April II. In bet tweede adres, van 33 November II., dringen de Curatoren nader aan op eene spoedige en gunstige beschikking op het vorige adres, en doen dezelve durtoe opmerken, dat alleen zoodanige beschikking in ■taat is om het Athenaeum vooreenen gewisSen ondergang te beveiligen; dat de onzekerheid in welke men verkeert met opzigt tot deszelfs duurzaam beataan, de ouders huiverig maakt, om hunne zone* naar Franeker te zen. den; dat de bestaande vicatore van den Hoogleeraar in de ontleedkunde en phyiiologie, ofschoon daartoe in der tijd door Curatoren eene voordragt is geaaan, nog onvervuld Is gebleven; dat nn, door de benoeming van den Hoogleeraar in de Oostersche talen naar Amsterdam, en door dien in de faculteit der regten tot lid van den Hoogen Raad, nog twee nieuwe vaca. turen zijn ontstaan; dat, ingeval met de vervulling dezer vacatnren gedraald wordt, het Athenaeum, zeker tegen de bedoelingen van Zijne Maj. en een apijt van eiken weldenkende1, te niet moet gaan. Uit Groningen melde men van den jdeni Op den tsten dezer, des namiddags omstreeks i uur, ontstond er brand in de boeren behuizing van den landbouwer Jan Hendriks Steenkuis, te Welwert, in de gemeente Delfzijl, met dat ongelukkig gevolg, dat die boerderij met al het zich daarin bevindende graan, tot op den grond toe, is afgebrand, zijnde alleenlijk het voorste gedeelte van het woonhuis tot asn den brandgevel, benevens een veeschuurtje buiten den brand kannen woiden behouden. Hei In de «chnnr verbrande bestaat, volgens informatiSn, meestal in ongedorschen graan, als: 600 mudden haver, 100 mudden gatst 60 mudden tarwe, 30 mudden erwten en boonen en 40 mudden aardappe len; benevena 7 stuks jong hoornvee, 3 wagens en ten naastenbij al het boeren-geieedschap; voorts een gedeelte van het huisraad, waaronder 2 kabinetten met Ijjfstoebehooren en eenig goud en zilver; zelfs ook hebhen de dienstboden niet het geringste van bnnne goederen kunnéD redden, Dé oorzaak van den brand is niet bekend, en de behuizing was voor brand, schade verzekerd. Een zware brand heeft mede in den nacht van den 3den dezer ge. woed te Geel, In Drenthe, ontstaan ten huize van A, Nymeijerlandbou- wer en veehouder, en werden 4 andere woningen spoedig aangetast en in de asch gelegd, waaruit men nog behalve het vee iets heeft kunnen redden, doch van Nymeijer zijn verscheiden koeijen en schapen, hooi, stroo en koren verteerd, ook van de bewoner» der overige afgebrande huizen zijn die producten door dé vlammen vernield. AMERIKA. Van New-York melde men van \j November Hec schip Panama ia uil Canton te New-York aangekomen. De Kapitein berigtdat hij op 250 breedte en 6o° lengte den walvischvaarder Onatario heeft gepraaid, waarvan de Kapitein hem verhaald heeft, dat een Fransch Smaldeel de groep der Marquesas-eilanden in bezit genomen en troepen aldaar aan wal gezet heeft, die de grootste dier eilanden hebben versterkt. Men voegt er bij, dat de bevelhebber van het smaldeel verzegelde lastbrie ven had, die hij eerst bij zijne aankomst voor deze eilanden moge openen. De Marquesas-eilanden liggen ten noord-oosten van de Societeits-eilanden op 9 en 10 graden zuiderbreedte, en hebben, wat de voortbrengselen en de bevolking betreft, veel overeenkomst met deze laatste sedert Cooks reizen zoo vermaard geworden punten in de Stille Zuidzee. Van de zijde der Fransche Regering is omtrent het in bezit nemen der Marquesas-eilanden nog niets openbaar gemaakt. De Parijssche Constitutïonnel van 4 December zegt te hopendat hec over Noord-Amerika overgewaaid berigc zien moge bevestigen; maar oppert daaromtrent nog twijfelingen, vooral ook omdat de Fransche Regering zich tot nu toe zoo ijverig niec heeft getoond, om goede rustpunten voor de Fransche scheeepvaart en koophandel in bezie te nemen. Waartoe, zegt dit blad, zou onze Regering zich van de Marquesas-eilanden meester maken, terwijl men de Malonïnen en Niéuw-Zeeland aan de Engel, schen overlaat, en niets doet om van een ons toebehoorend en zoo aller» gelukkigst gelegen eiland als Madagascar partij te trekken. AFRIKA. Berigten van de Kaap de Goede Hoop bevatten degeheele acte van onder, werping der uitgewekene Boeren aan het gezag der Koningin van Engeland. Hetzelve ia gedagteekend van Pietermauritzberg den 15 Julij en door elf Gevólmagtigden onderteekend; onder dezelve vindt men ook Pretorius, schoon deze met de heeren Prinsio, J. J. Burger, M. en S, van Breda van de am. nescie Uitgesloten zijn. Die berigten deelen ook een verzoekschrift van de Protestantsche Leeraars In de Kaapstad aan de Koningin mede, waarbij zij vragen: dat het voornemen om jeugdige veroordeelden naar de Kaap-kotonie te zenden, ten einde hen als arbeiders onder de overige bevolking te vermengen, geen gevolg worde gegeven, daar zulk een maatregel niét dan de nadeeligste gevolgen voor godsdienst en ïedén zou kunnen na zich sleepen, Zijne Maj. de Koning van Pruissen heeft den 33 November het volgend Kabinetschrijven aan de administratie uitgevaardigd betreffende den door de Stenden goedgekenrden aanleg van spoorwegen: Behalve de bewilligde vermindering van belasting, wensch ik aan het land oor de voordeelen te verschaffen, welke in meer dan één opzigt verwacnc mogen worden van eene verbinding der hoofdstad met ijzeren spoorwegen, die in de haofdinrigtingen ook met het buitenland in aanraking komen. I< bepaal derhalve, in overeenstemming met hen advijs der vereemgde Com- mlsstén nit de provinciale Stenden dat de daarsrelling van dusdanige, door dezelve als eene dringende behoefte erkende, spoorwegen, door de ter be. schikking van den Staat zjjnde middelen, en met name doot eene verwaar. borging der renten van de tot den aanleg benoodigde kapitalen, met kracht en naJruk bevorderd worde; waaromtrent ik van den Minister van Financier» zoo spoedig mogelijk nidere voorstellen te gemoet zie. Wanneer ik derhalve bij deze toestem, om de Staatskas met eene nieuwe voortdurende uitgave, die echter een jaarlijksch bedrag van 3 miliioen daal. ders niet te boven mag gaan, te bezwaren, zoo geschiedt zulks in de hoop, dat het, bij nsauwgezette spaarzaamheid in alle lakken van bestnnr, welke ik bij voortduring van de gezamenlijke hoofden der Departementen verwacht mogelijk zal wezen, dien nieuwen last, ook wanneer hij allengs het even genoemde hoogste bedrag mogt bereiken, Dit de overschotten der Staatshuis. hooding te dekken. Mogt dit echter, in weerwil van mijne daartoe strek- kende pogingen, niet gelnkken, en het derhalve noodig worden om, ter handhaving van het evenwigt tnsschen de Staatsinkomsten en uitgaven, de belastingen op nieuw te verhoogen, dan stel ik in mijne getrouwe onderda nen het door de verzekeringen der vereenigde Commissien nit de Stender» nog versterkte vertrouwen, dat zij zich zulk eene, voor eene groot nationaei doel gevorderde opofferingen, gaarne enjbereidwillig zullen laten welgevallen." Bovendien heeft Zijne Maj.de belastingen met 3,000,000 Rkst. verminderd, dsar de regten op het zout van 15 op 13 Rkst. de ton gebragt zijn. De Etf-Groothercog van Saksen-Weimar-Eisenach bevond zich der» 3den dezer reeds sedert eenige dagen te Berlijn; men verwonderde zich, dac hij zijne jonggehuwde gade niet aan het Hof had medegebragt. Den lsren December heeft de Senaat der stad Hamburg onder anderen aan de dien dag bijeengekomen burgerij de afschaffing voorgesteld van de tot nu bestaan hebbende beperkingen, betreffende het verkrijgen van grond, eigendom en betreffende het wonen, zoovel in de stad als buiten dezelve op stads grond, voor de leden der Israëlitische gemeente te Hamburg, en zijn die voorstellen aangenomen, De Wetgevende Vergadering van de vrije stad Lubeck heeft uit haar midden eene Commissie benoemd, om een ontwerp op te stellen tot herzie, mng en wijziging der sedert twee eeuwen onveranderd geblevene staatsrege. ling; dat ontiverp zal vervolgens aan den Senaat worden voorgelegd, Den s6 November was de Weichsel, bij Dirschau, vol drgfijijs en de overtogt daardoor ten eenemale gestremd. Den 17 November was de brug over de Newa voor Petersburg wegens iisgang voor de tweede maal weggenomen en had zich de rivier den volgeoden dag vastgeteu

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1