T U R K Y E. PORTUGAL. groot-britannie. ■«"•Tfleti verneemt, flar "nfvofyp nrr. 75 van tier -»rlem"nr van r»r \weede Kamer von de Siaten-Generaal, de navolgende vraagpunten, betrek kelijk het wetsontwerp, bepalende de veranderingen van a<-t. 12 de> wet op de regterlij kc organisatie en het beleid der justitie, door de centrale afdeeling zijn voorgesteld: 1. Zal de Hooge Raad in dezen in vereenigde Kamers, of wel, naar aan leiding van art. lol van de wet op de regtelijke organisatien ten getale van tien Raadsheeren beslissen? 2. Zal de Procureur-Generaal, alvorens requisitoir te doen daartoe door den Hoogen Raad moeten gemagtigd zijn? 3. Zullen de Provinciale Hoofden vooraf worden gehoord over het omslag van hunne leden en de mindere regterlijke ambtenaren hfrtnon hun gewest, voor zoo verre deze in de wet zijn vermeld'? 4. Zullen de Arrondissements-Regtbatiken vooraf worden géhoord over het ontslag van hunne leden en de mindere regterlijke ambtenaren binnen hun ressort, voor zooverre deze in de wet zijn ermeld? 5. Zal de Hooge Raad den Procureur-Generaal kunnen gelasten verslag te doen over de vraag, of er noodzakelijkheid bestaat deze wet op den eenen of anderen regterlijken ambtenaar toe te passen en hieiomtrent riquisi toir nit te brengen 6. Zal bij de wet een termijn worden voorgeschreven tusschen de oproe ping en verschijning? 7. Zal aan den Hoogen Raad uiitlniiend het regt toegekend worden, om ambtenaren van het Openbaar Ministerie, voor hun leven aangesteld, uit hunne betrekking te ontslaan? 8. Zal zulks door den Koning kunnen gedaan worden op eene daartoe strekkende voordrage van den Hoogen Raad 9. Zal de Koning hiertoe alleen het advies van den Hoogen Raad behooren in te winnen? 10. Zal in het verslag worden aangedrongen om deze wet merie uit te strekken tot de leden van het Hoog Militair Geregishof, immers dat ook ten aanzien van deze, bepalingen in den geest van deze worden vastgesteld? De heer Schramm, onderwijzer in de teelten- en schilderkunst aan het Hof van Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenachdie zich sedert eenige dagen alhier bevindt, heeft mede door de voortbrengselen van zijn latent, bijgedragen tot hulp en bijstand aan de behoeftige weduwen en weezen van Scneveningen, Naar men verneemtmoet gemelden heer de eer te beurt gevallen zijn, het portret van een onzer Prinsen te mogen vervaardigen. Het bestnur van het Archeologisch genootschap te Athene, heeft tot lid van hetzelve benoemd den heer /fug. Clavarouuit erkentenis voor de werken, waarvan onze landgenoot aan die geleerde instelling hulde bewezen heeft. Zijne Exc. de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich beijverd, het diploma voor dezen vereerenden titel aan den heer Clavareau uit te reiken. Uit Gorinchem meldt men van 2 November: Wij vernemen, dat door den Boekhandelaar en Drukker A. van der Mast, alhier, indien de inteekening, die aangeboden is, genoegzaam blijkt te zijn om de kosten te dekken, zal worden uitgegeven, bij maandelijksche afle. veringen, een Bouwkundig Magazijn, bevattende gesteendrukte schetsen, met ophelderingen omtrent dezeive, voor aile handwerkslieden, die in eenige betrekking staan tot het veel omvattende vak der bouwkunde; voor den uiterst geringen prijs van 3 per jaargang. De Curatoren van het Athenaeum Illustre te Amsterdam hebben tot Hoogleeraar in de Oostersche talen beroepen Professor P. J. Veth te Fra. neker. Den 3den dezer is van den Helder naar zee vertrokken Zr, Maj. oor logs-fregat Juno, Commandant v. d. Plaat, naar de Middellandsche zee, en Zr. Ms. ooriogs-fregat PaiembangCommandant Coops, naar Oost-Indië. In het Programma van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen voor 1842, leest men onder anderen: De directie in het verleden najaar vernomen hebbende, dat, in de nabijheid dezer stad, te Vechten, alwaar vroeger, gelijk bekend is, eene voorname legerplaats der Romeinen bestaan heeft, nog dagelijks vele belangrijke Ro- meinsche en Germaansche oudheden gevonden werden, welke, door ver spreiding, grootendeels voor de wetenschappen verloren gingen, achtte het tot den kring der werkzaamheden van het Provinciaal Utrechts Genootschap te behooren, dit, zoo veel mogelijk te verhoeden door zich, bij aankoop, meester te maken van zoodanige voorwerpen, die, in de onmiddelijke nabij heid dezer stad gevonden, weiligt belangrijke bijdragen tot de kennis van het verblijf der Romeinen hier te lande, en van de zeden en gebruiken van de oorspronkelijke inwoners dezer geweiten zouden kunnen opleveren. Het gelukte der directie dan ook, lot betrekkelijk zeer geringe prijzen, zich, op deze wijze, in het bezit te brengen van eene kleine, doch vrij belangrijke verzameling van oudheden, waarvan de lijst, voorloopig opge maakt door onzen Tresorier, den heer A. van Beek (door wien de verrigtin- gen in dezen hoofdzakelijk, met even veel zorg als beleid en ijver zjjn bestierd), hierbij aan de leden wordt voorgelegd. Deze verzameling zoude ongetwijfeld nog vee! vermeerderd zijn indien niet, ongelukkigerwijze, de eigenaar van het land, in den aanvang van dit jaar, de verdere opdelvingen aan den huurder volstrektelijk verboden had. Daar zich, bijna gelijktijdig met deze bemoeijingende gelegenheid voor deed tot den aankoop, op zeer voordeelige voorwaarden, van eene aanzien lijke en belangrijke verzameling Romeinsche en Germaansche oudheden, vroeger door den zeer geleerden heer dr. L. J. F.Janssen, te Zevenaar, ihans Conservator van 's Rijks Museum van Oodheden te Leyden, bijeenge- bragt, zoo oordeelde de directie deze gunstige gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan, om, door deze vereenigde aankoopen, als ware het de kern te vormen van een archaeologiscb museum, hetwelk in deze stad, tot groot leedwezen van de beoefenaars der oudheidkunde, thans niet meer be staat, en waarvan het gemis des te meer betreurd wordt, daar, voor bijna anderhalve eeuw, onze stad zich in het bezit eener zeer rijke verzameling van dien aard verheugen mogt, welke in hetzelfde gebouwthana tot de vergadering des genootschaps dienende, op eene wetenschappelijkeordelijke en bevallige wijze wasten toon gesteld en waarvan de gedrukte beredeneerde catalogus, in 1702 door Chevalier uitgegeven, nog aanwezig is. De aangekochte belangrijke verzameling van den heer Conservator Janssen is van Zevenaar reeds alhier aangekomen, en is bevat in tien pakkisten waaraan, door de vriendelijke zorg van een onzer geachte medeleden, eene voorloopige bergplaats is verleend, in afwachting dat het uitzigt vervuld worde, hetwelk zich voor het genootschap heeft opgedaan, om eerlang tot het duurzaam bezit te geraken van een ruim en allezins geschikt lokaal, alwaar de verzameling op eene behoorlijke en gemakkelijke wijze zal kunnen worden gerangschikt en ter bezigtiging gesteld. Het is der airectie ten hoogste aangenaam, hierbij nog de mededeellng te te kunnen voegen, dat zij zich, wat deze hare oudheidkundige bemoeijin. gen betreft, in verband heeft gesteld met de Provinciale Commissie, welke zich reeds sedert verscheidene jaren heeft bezig gehouden met oudheidkun. dige nasporingen aangaande het Romeinsche Canrum, in de nabijheid van Vechten; en dat ook belangrijke vruchten dezer onderzoekingen en opdel vingen onze verzameling versieren en haar eene niet onaanzienlijke uitbrei ding schenken zullen. Ook is het, naar een reeds ondervon.ien blijk van be. langstelling van den heer Beeldsnijder van Vosholdie het getal onzer reeds bijeengebragte oudheden beeft vermeerderd met eene stfijd-akse en eene werk-akse, bij eene opdelving te Kaloe, op de oostkust van Jutland, in een Hunnengraf gevonden; het is, zeggen wij, naar aanleiding van dit voorbeeld, geoorloofd te verwachten, vootai van vooiwetpcn in deze pro. vincis gevonden, deze'ee (des verkiezende met heWid van hun regr van eigendom), ten nurte der wetenschap, wel bij onze verzameling zullen wil. len plaatsen. De najaars-markt, den 18 October jl. te Znidiaren gehouden, is bui tengemeen druk bezocht geworden, 4669 rijtuigen zijn gedurende dien dag het dorp binnen gekomen; de plaats tusschen de kramen en stallen bevatte biira geene ruimte genoeg voor de menigvuldige voetgangers, en de herner- gen waren opgepropt met men«chen. Er waren aangevoerd 621 paarden, 10S veulens, 1058 koeijen en 136 jonge beesten. De handel in paarden w»s van weinig bereekenis, hoewei de besten goede prijken golden. De ve ie en guste koeijen waren zeer gezochr; verscheidene zijn voor f [00 en iets mineer verkocht, eene zelfs voor f 106. Op de jaarmarkt, den 21 October jl. re Vries gehouden, zijn ter verkoop aangeboden 222 runderen, 118 varkens en 1713 schapen, alle welke, inzon derheid de varkens en schapen, uiizonder willig waren, terwijl de prijzen waren van de melkkoeijen /'3o k f 66 van de pinken en veerzen f i8k/*45, van de oude varkens 14 k ƒ21van de jonge 4 k f 13, en van de schapen 1.50 k f 4. Van den Donau schrijft men van 24 October: Door he' besluit des Sultans om de verkiezing van Alexander Georgewitsch zoon van Gzenj George, tot Vorst van Servie te bekrachtigen, is het Servi. sche geschilpunr ten nadeele van de familie Obrenowitsch beslist en deze van de regering des Vorstendoms uilgesloten. Men mag als zeker aannemen, dat het besluit des Sultans niet zou uitgevaardigd zijn, zoo niet de beschermende Mogendheid (Rusland) daaraan vooraf hare goedkeuring gehecht had. Onge. twiitVld staat ue p'oiselinge terugkeer van den Russischen Gezant von Bute- niiff op zijnen post te Konstartinopeldaarmede in verband, welke zoo onvers* acn: schijnt geweest re zijn, dat zelfs de heer Von Titoff' die tijdelijk den Gezantschappost bekleedde daardoor verrast is geworden. Het is thans wel de vraag, hoe de overige groote Mogendheden deze ontknooping van het Servische vraagstuk zullen opnemen; maar er schijnt Weinig vrees te bestaan oat zijal 15 het dan ook maar stilzwijgend, hare goedkeuring daar- aan zullen schenken, vermits het hier eene afgedane zaak geldt, waarin, zonder gewapende tusscnenkomstgeene verandering kan gebragc worden. Den 20 October zjjn HH. KK. HH. de Prins de Joitiville en de Hertog van Aumale in Portugal aan land gegaan en hebben een bezoek bij Hare Maj. de Koningin afgelegd, door welke, zoowel als door haren Gemaal de Prinsen uiterst beleefd ontvangen werden. De Prins de Joinville zon na een kort oponthoud met het fregat la Belle Poule de reis naar Brazilië voorizetren, van waar sommige berigten melden, dat hij de zuster van den KeizerDonna Januaria zou medebrengen, als zijne aanstaande Gemalin. Het groote Fran sche stoomschip Asmodie zou den Hertog van Aumale naar Afrika overbrengen, DUITSCHLAND, In de vergadering der Afgevaardigden van de Rhijnprovincien is de vraag der Regering, omtrent het noodzakelijke en wenschelijke der ijzeren spoorwegen, toestemmend met 83 tegen 14 stemmen en de tweede vraag of dit de wensch van het land zou zjjn, ook indien daartoe vermeerdering van belasting vereischt werd, even zoo toestemmend met 74 tegen 23 stemmen beantwoord; meenende echter de vergaderiag Zijne Maj, te moeten verzoe. ken van verhoogde belasting zoo min mogelijk gebruik te maken. In den laatsten tijd zijn in verschillende steden van de Rhijn-provin. cien adressen aan den Koning ondeneeltend geworden, waarbij verzocht werd,dat in die provinciën, waar tot dus verre nog de Fransche vêrordenin. gen omtrent de zamenstelling eö de magt der gemeentelijke besturen van kracht waren, nieuwe' verordeningen op dat stuk mogten worden ingevoerd, meer overeenkomstig met den Duitschen landaard, en met den geest des tjjds. Rfen had echter bpgemerkt, dat in Keulen, waar bec eerste voorbeeld van zulke verzoeken gegeven was, de Burgemeester en de leden van het gemeentebestuur zich van de medeonderteekening van het aan den Koning aangeboden adres hadden onthouden, waaruit verschillende gevolgtrekkingen werden afgeleid. Het dagblad van genoemde stad maakt thans een door deri Burgemeester en Raden afzonderlijk aan den Koning ingediend adres bekend, waarin zij onder anderen het volgende zeggens „Een gtoot aantal burgers van onze Stad heeft zich met het verzoek om eeDe hervorming der gemeentebesturen tot Uwe Maj. gewend in een adres, waaraan onze onderteekenmgen noodzakelijk daarom ontbreken, omdat wij onze goedkeuring niet hechten kunnen aan het daarin gedane verzoek, om eene vergadering van vertegenwoordigers der burgerij te benoemen, welke voorstellen van hervorming zoude moeten doen. Daar toch door Uwe Maj. in het antwootd op de vertoogen van denjongsten provincialen Landdag eene he ziening der gemeente-wetten in Rhijn-Pruissenonder medewerking van den provincialen Landdag als kort aanstaande is aangekondigd gewordenzoo achten wij de keuze van een nieuw ligchaam tot het ontwerpen van voor stellen overbodig, en zelfs voor ondoelmatig, in zoo verre die voorstellen jlechts tot de belangen van eene afzonderlijke stad betrekking mogten hebben. Zoo er derhalve een verschil van gevoelen bestaat, dan betreft dit toch enkel den voorgestelucn weg, en niet de zaak zelve. Wij koesteren den wensch en de hoop, dat de toegezegde verordening op de gemeente-besturen, de gezamenlijke gemeenten der provincie omvat tende, de vrije keus der gemeentelijke vertegenwoordigers door de leden der gemeenteeenvoudige voruien van beheereene door openbaarheid beschermde en bewaakte Zelfstandigheid des bestuurs zal toestaan; en voor zoo ver de overige inhoud van het bedoelde adres zoowel als de aan ons bekende denk wijze van de groote meerderheid onzér medeburgers bij hen denzelfdea wensch en dezelfde hoop ooeh veronderstellen, vereenigen wjj ons tel volle daarmede." De siad Memel is den sö October aan een groot gevaar ontsnapt, doordien het aan de ijverige pogingen ter blnsschiag gebeuren mogt, een4 ia een groot pakhuis omstanen brand, waarin zich 60,000 pond vUs80 lastea tarwe en zaden eh eene groote hoeveelheid brandbare stoffen bevonden, en welite brand reeds naar de over de rivier liggende pakhuizen was overgesls- gen, in zijhen loop te stuiten. Van 1 Januarij tot i September zijn te New-York niet minder dsn 66,o63 landverhuizers, meest Engeiscnen en Ieren aangebragt. Eenige bon. oeroen echter nebben zich weder moeten inschepen, omdat zij geene ge. noegzame midden om te kunnen bestaan, hebben kunnen aanwijzen. De Schach van Perzie heeft in zijn gebied een wetenschappelijk collegie laten inrigtcn waar de Fransche taal en andere nuttige wetenschap pen onderwezen Worden. Een Fransche Abt, Fidal, staat aan het hoofd dier inrigting en hem zijn twee andere hulponderwijzers toegevoegd. Alle jonge edellieden moeten zicli naar dat collegie begeven en de Sfchach feikt na onderzoek der kundigheden gedaan te;hebben, zelf belooningen uit. In eene der laatste volksvergaderingen heeft een der sprekers de twee volgende ontwerpen voorgesteld tot verbetering van het lot der behoeftigenz Het eerste stiekt, om aan de behoeftigen gelegenheid te geven, zich de tanden wonder goedkoop te laten uittrekken. Tot dusverre hebben z\j, die, slecht gekleed en gevoed zijnde, juist daardoor te meer aan tandpijnen onder, lievig zijnzich nimmer jeenen tand voor minder dan eeu schelling kunnen

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2