A". 1843. LETDSCill N\ I2C. 0 U R A N T. VRIJDAG, a! OCTOBER. NEDERLANDEN. Ley den, .20 October, Zoo lis reeds vroeger is gemeld geworden, vertrekt met i0. November ■intuinde, de suf, benevens het geheele regiment zware dragonders uit onze stad naar *s Gravenhageom vervangen te worden door den staf en 2 eicadrons lanciers, thans in *s Gtavenhage in garnizoen. Ook zal eene bat terij rijdende artillerie, thans te Tilburg gestationneerdnaar's Gravenhage worden overgeplaatst. Tegen dien tijd zullen ook de ordonnans-ciiïcieren des Konings thans van de verschillende wapenen der cavalerie gedetacheerd en bij Zijne Maj. dienst doende, door een gelijk aantal andere officieren der ruiterij vervangen worden. Gisteren tegen den avond ontlastte zich over onze stad en omstreken een hevig doch kort onweder, vergezeld tan hagel. De hnksem, die zeer fel was, is, naar wij vernemen, door den korenmolen te Leyderdorp gesla gen, denzelfden, die vóór zes jaren door een onweder in brand geraakte en geheel afbrandde. Het is echter den eigenaar gelukt den op gisteren ont. sunen brand spoedig te blusschen zonder dat er merkelijke schade ver. oorzaakt is. In ons vorig nommer gaven wij kortelijk verslag van de zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal van laatstleden Dingsdag; het volgende diene tot eene meer uitgebreide vermelding van het toen verhandelde. Twee Commissien werden benoemd tot onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden. Deze Commissien waren zamengesteldvoor zooveel de leden uit de provinciën Noord-BrabandGelderland, Utrecht, Vriesland, Overijssel, Groningen en Limburg betreft, uit de beeren: Luyben, van Rosenthal, van GoltsteinBuma en Petiten voor zooveel aangaat de leden uit de provinciën Zuid-HollandNoord-Holland en Zeeland, uit de heeren i Van Nes, Schooneveld Corvee Hooft, van Blie'.wyk en Snouck Hurgronje, Nadat deze Commissien zich met de haar opgelegde taak hadden bezig gehouden, heeft de heer Luyben verslag gedaan namens de eerste Commissie oie verklaartdat de geloofsbrieven van de volgende heeren in orde bevon. den zijn, als: Mr. P. Gouverneur en Jhr. L. van Sasie van JJsselt, uit Noord. Braband Mr. M. J. de Man en Mr. R. Sckeers van Harencarspeluit Gei. derland; Dr. H. Menso, uit Utrecht; Jhr. Mr. P. R, J, Vegelin van Claer bergen, uit Vriesland; Mr. G. J. Bruce en Mr. IV. H. Cost Jordsns, uit Overijssel, en Mr. A. H. T. Baron Michiels van Verduynenuit Limburg. Wat echter aangaat de verkiezing van den heer Brouwer, deed de Com. missie opmerken, dat zich, op het oogenblik der verkiezing, 48 leden in de vergadering bevonden; dat de heer Brouwer, bij de derde stemming, met eene meerderheid van 24 tegen 22 stemmen, tot lid der Tweede Kamer ge. oroclameerd werd, terwijl twee oningevulde briefjes in de stembus gevon. den werden; dat de heer brouwer mitsdien niet gehad heeft de volstrekte meerderheid der aanwezige, maar wel der gestemd hebbende leden, endatde Staten van Vriesland geoordeeld hebben, dat, al had de stemming tusschen den heer Brouwer en zijn mededinger gelijk gestaan, de heer Brouwer, als ouder in jaren nog tot lid zou zijn gekozen. Drie leden der Commissie stellen voor, ook dit lid toe te laten; twee leden zijn echter van een tegen, overgesteld begrip. De heer van Nes heeft namens de tweede Commissie verslag gedaan. Het was haar voorgekomen, dat de de geloofsbrieven der volgende leden in behoorlijke orde waren, als: die van Jhr. O. Repelacr van Molenaars graaf, Jhr. IV. Boreel van Hoogelanden, Graaf J. van don Bosch en Mr. C. b. Nederburgh, uit Zuid-Holland; Jhr. Mr. D. Hooft Jbz., F. C. IV. Druy vesteyn en Mr, Joh. Enschedéuit Noord-Holland en Mr. J. G. Hinlopen, uit Zeeland. Ten aanzien van den Graaf van den Bosch heeft zich echter, even als nopens den heer Brouwer, eene zwarigheid opgedaan. Hij heelt de meerderheid der gestemd hebbende leden op zich vereenigd. Zes blanco brieijes zijn, als niet ingevuld, ter zijde gelegd en niet in aanmerking ge- nomen. De Commissie heeft echter eenparig begrepen, dat er geene zwa righeid bestond om den heer van den Bosch toe te laten, daar de Vergade. ring nog ten vorige jare geoordeeld heeft, dat de blanco stembiljetten niet in aanmerking moesten worden genomen. Nog eene andere zwarigheid heeft Zich opgedaan, ten aanzien der bescheiden, overgelegd door de beeren Boreel van HoogelandenNederburgh en van den Bosch. Daaruit blijkt wel, dat zij hier te lande zijn geboren, maar geenszins dat zij geboren zijn uit ouders binnen het rijk of zijne buitenlandsc'he bezittingen gevestigd, hetwelk gevorderd wordt bij art. 5 van het reglement der Kamer. Het is der Com missie voorgekomen, dat men, bij het opmaken en bijeenzamelen van de bescheiden, minder op deze bepaling van het reglement acht geslagen heeft. Zij meent, dat het genoeg zal zijn, thans daarop oplettend te maken, ten einde dit verzuim voor het vervolg te voorkomen. De heeren ven RechterenLuzac en van Rappard kunnen zich met dit voorstel niet vereenigen. Zij roeenen dat de geloofsbrievon der nieuwe leden in volmaakte orde behooren te wezen. Is dit het geval niet, dan bunnen deze leden binnen weinige dagen toegelsten worden, wanneer zij dit verzuim zullen hebben hersteld. De heer Luzac kan het niet goedkeu, ren, dat de Kamer, in de eerste vergadering de beste, de voorschriften van het reglement over het hcofd ziet. De heeren Schooneveld, van Nes, Luyben en andere leden deelen dat ge voelen niet. Zij meenen, dat uit de voorhanden bescheiden blijkt, dat aan de voorschriften van de groodwet en van het reglement is voldaan, doch dat een der bewijsstukken niet in die juiste termen vervat is, als art. 5 van het reglement dit verlangt. Daar dit slechts een punt van vorm is, zoo begrij. pen deze leden, dat voor ditmaal hiervan mag wordets afgeweken, te meer daar de bepaling van het reglement geacht kan worden, nog niet algemeen bekend te zijn geweest. De heer Luyben deelt ook mede, dat de geloofs. brieven van den heer van Sasse van IJsselt aan hetzelfde gebrek onder hevig zijn. Ter stemming overgegaan zijnde over de vraag, of al de leden, wier ge. loofsbrieven onderzocht zijn, toegelaten zullen worden, behalve voorloopig de heeren Brouwer en van den Bosch, wordt die vraag toestemmend beant woord met eene meerderheid van 21 tegen 13 stemmen. Tegen hebben ge stemd de heeren van Rijckevorsel, Cornelie, van Rechteren, Backer, Luzac, van Rappard, Tromp, Petit, van Akerlaken, Verwey-Mejan en Mitsdien nemen al de leden, uitgenomen de heeren van den Bosch en Brouwer, zitting. Thans ontstaat de vraag, wat ten aanzien van deze leden zal thans worden besloten? De Voorzitter wil in omvraag brengen de vraag, of de blanco briefjes, bij de verkiezingen ter Provinciale Statenvergadering in de stembus gevonden wordende, al dan niet van het getal aanwezige lede» moet worden afgetrokken, ten einde de volstrekte meerderheid van stemmen te verkrijgen. De heer van Rechteren verlangt, dat in omvraag gebragt worde, of de bedoelde twee leden al dan niet zullen worden toegelaten? Tot het hoofd- pnnt zelf overgaande, zegt de spreker, dat bij de verkiezing van den heer van den Bosch 83 leden tegenwoordig zijn geweest; dat van dat getal de volstrekte meerderheid 42 is; oat de Graaf van den Bo.ch slechts 39 stemmen en alzoo 3 minder dan de volstrekte meerderheid, 01e hij had behooren te bekomen, heeft verkregen; dat de heer Brouwer evenzeer eene stem minder dan de volstrekte meerderheid heeft gehad, en dat het uit art. 23 van het reglement der Staten blijkt, dat, wanneer eene keuze met ongeteekende briefjes geschiedt, en indien de gekozene de volstrekte meerderheid van stemmen der tegenwoordig zijnde leden niet erlangt, de benoemde niet wet. tig gekozen is. De heer den Tcx wenscht, dat eerst worde uitgemaakt, of de Kamer dadelijk het ontstane geschilpunt zal beslisseH, of dat de behande. ling daarvan zal worden uitgesteld? Dit laatste gevoelen wordt door vele leden ondersteund. Derhalve wordt dit incidenteele vraagpunt in omvraag gebragt. Met een. parigheid van stemmen wordt besloten, dac niet dadelijk deswege zal wor. den beslist. Nu doet zich de vraag voor, of het onstane geschil een onderwerp van overweging in de aideelingen zal uitmaken, dan wel,of een dag zal worden bepaald, waarop het een punt van bepaalde beraadslaging zal opleveren? Tot dit laatste wordt 'met eene meerderheid van 32 tegen 18 stemmen besloten. Voor de verzending naar de afdeelingen hebben gestemd de heeren van NesVerwey-Mejan Hinlopen, Scheers van Harencarspel, Gouverneur Vegelin van ClarbergenRepelaerMenso Nederburghvan RechterenBacker KniphorstLuzac, van Tuyll van Heezeden TexTromp, Schooneveld en Snouck Hurgronje. Eindelijk wordt besloten, dat dit geschilpunt een onder- werp van beraadslaging der Kamer zal uitmaken den dag na dat de nieuwe Voorzitter zijne betrekking zal hebben aanvaard, en nadat de afdeelingen zullen zijn zamengesteld. Inmiddels zullen de daartoe betrekkelijke stukken ter inzage van de leden, ter griffie worden nedergelegd. Daarna wordt overgegaan tot de verkiezing van drie Candidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting. Zie ons vorig Nommer.') Gisteren morgen heeft de Commissie van de Tweede Kamer der Staten. Generaal, belast met het aanbieden aan den Koning der lijst van drie Candi daten voor het Voorzitterschap der Kamer, gedurende de tegenwoordige zitting, zich op de gebruikelijke wijze naar Hoogstdenzelve begeven, en is deze Commissie met het gewone ceremonieel bij Zijne Maj. toegelaten. Na. dat de Commissie zich van hare taak gekweten en de lijst van Candidaten den Koning aangeboden had, heeft Zijne Maj., naar men verneemt, te ken. nen gegeven, dat Hoogstdezelve zich onverwijld met het doen eener keus zou bezig houden. Heden middag wordt verzekerd, dat's Konings keus zou gevallen zijn op den eersten Candidaat, Jhr. Mr. D, T. Gevers van Endsgeest. Morgen zal de Tweede Kamer eene zitting houden. Alsdan zal de gedane keus worden medegedeeld. De tijdelijke Voorzitter zal aftreden en het voor. zitterschap aan zijnen opvolger in handen stellen. Men verwacht dat de afdeelingen znllen worden zamengesteld; dat eene Commissie van vijf leden zal worden benoemd, belast met het opstellen en voordragen van een adres, in antwoord op de openingsrede; dat eene Commissie mede van vijf leden zal worden benoemd, belast met het doen van verslag van alle de verzoek, schriften, welke gedurende de tegenwoordige zitting door de vergadering in hare handen zullen gesteld worden, en dat wijders aan de vetgadering mede. deeling zal worden gedaan van alle ingekomen stukken en ontwerpen. Ingevolge het in de zitting van gisteren genomen besluit, zal alzoo aan. staanden Vrijdag beraadslaagd worden over de zwarigheid, die er ten aanzien van de verkiezing van den heer van den Bosch, door de Staten van Znid- Holland, en den heer Biouwer, door de Staten van Vrieslan, is ontstaan. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, heeft de Commissie belast geweest met het aanbieden aan Z. M. van het drietal Candidaten voor het voorzitterschap haar verslag gedaan, waaruic onder anderen, blijkt, dat toen de Commissie zich gisteren naar het paleis begaf, de gewone militaire honneurs op het Buitenhof, niet aan haar be- wezen zijn. Daarna is voorgelezen een Koninglijk besluit, waarbij Jhr. Mr. D. T. Gevers ven Endegeest tot Voorzitter der Kamer, gedurende de tegenwoordige zitting, wordt benoemd. Dientengevolge verlaat de heer van Dam van Isselt na het houden eener rede, den voorzitterstoel en aanvaardt de heer Gevers zijne nieuwe betrekking met eene aanspraak. Is ingekomen eene Koninglijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, strekkende tot verandering van art. 12 der wet, betrekkelijk de regtteriijke organisatie. Verzending aan de afdeelingen. Wordt gelezen eene missive van den Hoogen Raad der Nederlanden, waarbij kennis gegeven wordt van het overlijden van den Raadsheer Mr. Ar. densch, en waarbij tevens eene lijst van zes personen wordt aangeboden, die bij tie te doene keuze, door de Tweede Kamer in aanmerking konden geno. men worden. Dit zestal bestaat uit de heeren: i°. van der RcnneRaadsheer in het Provinciaal Hof van Gelderland; 2°. Nedermeijer van Rosenthal, lid van de Tweede Kamer; 3°. Dijckmeesteroud lid der Tweede Kamer; 40. RauRaadsheer in het Provinciaal Hof van Gelderland; 50. Bijleveld, Pre. sident der Arrondissements-Regtbanlt te 's Gravenhageen 6°. Greve, Hoog. leeraar aan de Hoogeschool te Franeker. Tot dej zamenstellmg der afdeelingen overgaan zijnde, zijn tot Voorzitters en tweede Voorzitters derzelve benoemd de heeren: i°. van Akerlaken en Gouverneur2°. van Rappard en van Dam van Isselt; 30. Verwey-Mejan en de Man; 40. Luzac en van Nes; en 50. Bruce en Luyben. De Commissie tot opstelling van een adres in ancwoord der openings-rede, is door de afdeelingen, zamengesteld uit de heeren: van Rechteren, van Dam van Isseltvan Hoorn van BurghLuzac en Bruce. Daarna wordt de vergadering tot morgen ten 12 ure gescheiden, om als. dan te beraadslagen over de toelating van de heeren van den Bosch en Brouwer. - HH. MM. de Koning en Koningin hebben den ipden dezer, des avonds het concert van oen beroemden violisc Ernst, hetwelk, ten behoeve van oe nagelacene betrekkingen der verongelukte Schevenisgsche visschers, in den Schouwburg gegeven werd, met Hoogstderzeiver tegenwoordigheid vereerd.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1