DUITSCHLAND. HH, KK. HH. warm gezeien in esne opene ealeche en vergezeld dor.ï HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Hendrik. Vervolgens kwamen de overige leden der eerewachr en een. tfitujg,-waarin Z. K. H. de Prins van Oranje was gezeren. De Burgemeester., in een rijtuig met 4 paarden bespannen, sloot den trein. Duizende inwoners waren bij dit vertrek tegenwoordig en vervulden de lucht met levendige toejuichingen aan welke het Doorluchtige Paar met al de bewijzen van diep gevoel be antwoordde. Sedert de laatst gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne IVIaj. verleende octrooijen; Een octrooi, in daro 25 Mei 1842, voor den tijd van tien jaren gerekend van den 23sten Augustus 1841 al verleend aan T. A. C/acys te Osrende domicilium gekozen hebbende hij de weduwe Stroecke, te 'Middelburgop de invoering van eene nieuwe wijze om kurken te snijden. Een octrooi, in dato 23 Jttnij 1842, voor den tijd van tien jaren, verleend aan P.van lhom en Wydoogcnte Amsterdam, op de uitvinding van ver beteringen door van Hoorn aangebragt aan de nieuwe soort van tabalt- en snuif-kerfbanltwaarvoor aan hem den I9<ien November 1841 een octrooi is verleend voor den tijd van vijf jaren. Een octrooi, In dato 27 Junij 1842, voor den tijd van vijfjaren verleend aan PH. Gallète Kampen, op de uitvinding van het vervaardigen van trijpen van verschillende grondsrrifen en kleuren, in of op welker pool bloemen, vruchten of andere figuren met hooger of lager pool zijn ge weven. Een octrooi, in dato 23 Jnlij 1842, voor den tijd van tien jaren verleend aan T. Chopping, te Londen, domicilium verkozen hebbende bi] A.S, Preston, te Rotterdam, op de invoering van verbeteringen in bet vervaardigen van hoefijzers. Een octrooi, in dato 27 J11 lij 1842, voor een tijd van vijf jaren verleend aan Renson Bar, te Dellt, op de uitvinding van een pistool met acht loo pen, van zoodanige zamenstelling en inrigting, dat zij de eene na de andere het schot lossen. Een octrooi, in dato 14 Angustns 1842, voor den tijd van vijftien jaren verleend aan Ch. Derosne et Cailte Parijs, domiciliom verkozen hebbende bij J. Be/infantete 's Gravenhage, op de invoering van nadere verbeterin gen toegebragt aan de nieuwe verbeterde werktuigen en middelen, toepasse lijk op het vervaardigen van suiker uit suikerriet en uit andere plantenvoor welke werktuigen en middelen aan hen, in dato 13 December 1841, een octrooi van invoering is verleend voor vijltien jaren. Een octrooi, in dato 21 Augustus 1842, voor den tijd van vijfjaren ver. leend aan Toll en van Hasseltte Amsterdam, op de uitvinding va» eeft nieuw fabrikaat, door hen genaamd papier roffuli. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft de volgende afkondiging gedaan: Overwegende, dat, in weêTwil van de voorschriften, welke herhaaldelijk ter kennis van de belanghebbenden z(jn gebragt, er, van tijd tot tijd certi ficaten van Nederlandsehen oorsprong, wegens goederen, ten uitvoer naar Neêriands Indië bestemd, bij dit Ministerie ter visering aangeboden worden, waarin die goederen of de kisten, vaten enz., welke tot derzelver emballage dienen, niet met behoorlijke duidelijkheid en volledigheid zijn omschreven En in aanmerking nemende, dat die duidelijkheid en volledigheid te meer noodig is, om het misbruik te voorkomen, hetwelk anders van dusdanige certificaten zou kunnen worden gemaakt, door, onder bedekking derzelve soms geheel andere of meerdere goederen onder genot der verminderde regten in te voeren en daardoor hec belang onzer inlandsche fabrijken en trafijken tegen te werken; Vermeent hierop zoowel de stedelijke en plaatselijke Besturen, als ook de fabrikanten, trafikanten, kooplieden en reeders, in derzelver eigen belang, nog nader te moeten opmerkzaam maken, daar, indien de certificaten uit dit Oogpunt niet in behoorlijke orde mogten zijn, niet ajleen bier te lande reeds noodeioos tijd verspild wordt, met dusdanige stukken ter rectificatie te moe- ten heen en weder zenden, maar men ook gevaar loopr, om, wanneer in een enkel geval een dergelijk verzuim hier te lande, bij het nazien der certificaten, aan de aandacht mogt zijn ontsnapt, deswege, bij de aankomst der goederen in Indië, moeijelijkheden of schade te ondervinden. En worden de belanghebbenden mitsdien op nieuw herinnerd aan des Ministers circulaire van 27 Jnlij 1841, n°. 150, 9de afdeeltng, waarvan de inhoud te dier tijd door de verschillende provinciale Gouverneurs ter alge. meene kennis is gebragt, en waarbij onder anderen is gezegd: In het algemeen is het niet voldoende, wanneer in de certifierten bloo- telyk vermeld wordt, hoeveel kisten, balen, pakken of vaten van deze of gene goederen verzonden worden; maar deze goederen behooren zooveel mogelijk, in de bijzonderheden van soort, kleur, getal, ellemaat, gewigt enz., omschreven te worden, met bepaalde opgaaf, hoe iedere emballage gemerkt is, en wat zich in dezelve bevindt. Zijn de certificaten, die ter visering Ingezonden worden, hieromtrent onvolledig, dan moeten zij aangehouden en aan de afzenders teruggezonden worden, waardoor aanvankelijk vele bemoeijingenbenevens oponthoud in de verzending ontstaan; terwijl het geval zich zoude kunnen voordoen, dat, bij vergelijking der op Java of Madura in te voeren goederen, met de bewijzen van oorsprong, aldaar twijfel ontstond nopens den identiteit dier goederen, ten gevolge waarvan de inkomende regten, als van vreemde fa. brikaten zouden kunnen worden geheven." 1. D. H. de Luitenant-Generaal Hertog Bernhard van Saksen-Weimar heeft den i4den de Residentie verlaten. Onze verdienstelijke landgenoot, de heer D. van der Keilen, Stem pelsnijder aan's Rijks munt te Utrecht, heelt eenen penning vervaardigd ter gedachtenis van het Zaturdag den 83ten gesloten hooge huwelijk. Op de voorzijde ziet men twee wapenschilden, prijkende met de voorna men van het jeugdige Vorstelijke paar. Dezelve leunen tegen een altaar, en worden door eenen Amor met bloemen omkransd. De Huwelijksgod, kenbasr aan een' brandenden fakkel, die hij in de linkerhand houdtbe. kroont dezelve. Rondom leest men: fausta haec conjugio vincula nectit amor. dat is De Liefde verbindt deze gelukkige banden door het huwelijk. Op de keerzijde leest men binnen eenen krans van Rozen, het navol, gende opschrift Carolus Alexander Augustus Janus Saxoniai Vinari,® Isenaci Magnus Dux hereditarius et Wiujelhina Maria Sophia Ludovica Regis Nederlandiae unica filia, conjugio juncti Hag/s Comitum die VIII mensis octobris MDCCCXLII. dat is Karei Alexander August Jan, Erfgrooihertog ven Saksen-Weimar-Eisenach en V/ilhclmina Maria Sophia Louisa, eenige Dochter van den Koning der Nederlanden, in den echt vereenigd, te 's Gravenhage den 8 October 1842. De reekenlng en uitvoering van dezen fraaljen Gedenkpenning verdienen hougen lof, zooiiat dezelve ond r de besie voortbrengselen van den heer van der Keilen mag gerangschikt worden. Sedert eenige weken behelzen de Brusselsche en andere buitenlanrf- sehe bladen verschillende berigten nopens den stand der onderhandelingen tusschen Nederland en Belgie. De meesten hunner beweren, dat die stand vrij gunstig zou zijn. Naar de in deze Residentie ioopende geruchten, zijn de bedoelde onderhandelingen, wier tragen loop men aan de veelvuldige bij zondere vorderingen en het daarop gevolgd onderzoek schijnt toe te schrij ven, thans tot een gewigtig keerpnnt genaderd, en zonden zij tot die hoogte zijn gekomen, dat men binnen einige dagen eene beslissing te gemoec kan zien, hetzij om den draad der onderhandelingen, alleen op den grond van eene overeenkomst, voort te zetten, dan wei om dien af te breken, De Commissie oit het Provinciaal Geregtsh-f in Zuid-Holland te zamen gesteld ingevolge hec voorschrift van art, 11 der wee van den 9 Junij II. op het Notaris-ambt, tot het afnemen der examina van ai degenen, die zouden verlangen naar het atnht van Notaris te dingen, heeft de belangheb. benden verwittigd, dat zij tot voorschreven einde zal vaceren op Maandag den 21 November eerstkomende (en zoo noodig de daarop volgende dagen), des middags ten 12 ure in eene der zalen van het gebouw door het Hof geoccupeerd wordende. De Commissien heeft daarbij de aspiranten herinnerd aan de voorschriften, vervat in art. 13 van bovengemelde wet en verlangt, dat alle stukken, welne aan haar moeten worden toegezonden, postvrij worden geadresseerd aan den Griffier bij het Provinciaal Geregtshof in Zuid-Holland, Het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland heeft den persoon van J. F. Ch. Gelauff, schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting en hem veroordeeld tot de straffe des doods, Men meldt uit Grcnihgen van den I3den dezer: Heden heeft de Hooggeleerde heer J. W. Ermerins het Rectoraat der Hoo. geschoo! alhier overgedragen aan den Hoogleeraar L. G, Pareau, met hec houden eener plegtige redevoering, de rationequa Phjsicus suae disciplinae studio plurimtim prodèsse possetdat Is: over de wijze, waarop de natuurkun dige, door de beoefening zijner wetenschap, het meeste nut verspreiden kan. Aan den heer G. L. Jansmo van der Ploeg, Candidaat in de Regten en In de Generen kan onze Hoogeschool, is bi] deze gelegenheid de gouden me. daille uitgereikt voor de, door hem in het vorige jaar ingezondene beanc. woording der Philosophische prijsvaag over de begrippen van tijd en ruimte, ah vottnek det zinnelijkheid, volgens de Critische wijsbegeertewelke hem toen door de faculteit der Bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren it toegewezen. Tot Secretrls van den Akademischen Sensac is benoemd de Hoogleerair C. J. Meijer. - Vsn de Lage-Zwaluw wordt gemeld, dat tldttr dezer dagen een krop tweejarige meekrap is gedolven welke de lengte van 120 Nederlandsche duimen had. Bü Maastricht is een schip, beladen met koopgoederen, van Amscer. dam naar genoemde stad, door een' windvlaag omgeslagen. HH. MM. de Koning en Koningin van Pruissen hebben den jonggehuwden' Kroonprins van Beijeren met Prinses Maria van Pruissen een eind wegs detf 7 October uitgeleide gedaan. De dag van het huwelijk van Z. K. H. den Erf-Groothertog met de Prinses det Nederlanden is te Weimar den 8scen plegtig gevierd. Men verneemt, dat de Koning van Wurtemberg, bij beslnit van den 3den dezer, aan den Legatie-Raad, Baron von Wachter, op zijn ver zoek, eervol ontslag heeft verleend uit zijne betrekking van Minister-Resi dent van Wurtemberg bij bet Nederlandsche Hof, onder betuiging aan dien Diplomaac van H'. D. bijzondere tevredenheid wegens de getrouwe dienste, door hem tot dus verre bewezen. Men verneemt al verder, dat de heer keinhard, tot nog toe Secretaris van Legatie bij de Wurtembergsche missie ie Petersburg, tot Legatie-Raad en Minister-Resident van Wurtemberg te 's Hage benoemd is, en den heer von Wachter de betrekking van Secretaris bij de Wurtembergsche Legatie te Petersburg is opgedragen De beer von Wachter heeft tevens den titel en rang van Legatie-Raad verkregen, Het Hoog-geregtshof te Berlijn heeft dezer dagen deszelfs eind-arrest geslagen in een proces, hetwelk langer dan drie honderd jaren aanhangig is geweest, en waarin bij den aanvang ais getuige heeft gediend de be. roemde Graaf van Egmonddie in 1563, op lasc van den Hertog van Alva, te Brussel onthalsd is geworden. Hec proces werd gevoerd tusschen de familie van Arenbcrg en de familie van Mandcrscheid. In 1539 werd het op de rol gebragt en liep over eene som van 20,000 daalders, welke de eerstgemelde vorderde, krachtens de artikelen van een in 1517 gesloten huwelijks-cantract. Achttien regtbanken, van welke die van Munster het laatst, hebben er zich achtervolgend mede bezig gehouden. Het Hoog Geregtshof van Berlijn heeft de familie van Manderschtid ge- condemneerd, om de gevorderde som aan die van van Arenberg uit te beta, len, maar zonder de renten en met deeling der kosten, die, zegt men, ruim de helft meerder dan het betwiste kapitaal, beloopen, waardoor alzoo hec Saknsche spreekwoord op nieuw bevestigd wordt, dat men zijn proces winnende, zijn geld verliest. A.an alle herbergiers in Westphaien is bij een Koninglijk beslüit ver* boden, om in hunne woningen of op danspartijen jongelingen of meisjes toe te laten, die nog geehe geloofkoelijdenis in eenig kerkgenootschap hebben' afgelegd; den herbergiers zal, bij overtreding, de vergunning om ce tappen Worden ontnomen. - Een negental vervalschers van banknoten Is te Weenen ter dood veroordeeld, doch Z. M. de Keizer heefc die straf in ten hoogste 12 jaren gevangenis veranderd. Op eenige plaatsen van het Ërtzgebergte en Voigtlandin het Ssksi* sche, heerscht zuik een gebrek, dat men van alie kanten ondersteuning moet Inroepen. - Op de Adriatische zee heeft op het eind van September een zoo allerhevigste orkaan gewoed, dat men daarvan geen voorbeeld heefc. In den nacht van den 29sten zijn 2 schepen in de haven van Triëst vergaan; langs de geheele Istrische kust heeft met aanmerkelijke zeeschade; bij Umago zijn 14 vaartuigen gestrand en onderscheidene bij andere piaacsenj; te Pest waren geheeie huizen door den orkaan overgesmeten. Dóór de Akademie van Wecenschappen te Petersburg, is eene expe ditie naar de nog niet bezochte streken van Siberie, welke tusschen Pscba. sida, Cbatacga en de IJszee liggen, uitgezonden, om dezelve te onder, zoeken. Een Hoogleeraar in de Zoölogie van Kiew scaat aan het hoofd der expeditie, die daarvoor van den Keizer 13,000 roebeis ontvangen heefc. Sedert de herrijzing van Griekenland telt hetzelve, zoo als ten minste opgegeven wordt, 3184 koopvaardij-vaartuigen, bemand met 20,598 matro zen. De landweer kan in Griekenland 120,000 verdedigers aan het Vaderland leveren van 18 tot 30 jaren. GROOT- BRITANNIE. Londen 12 October. De Aartshertog van Oostenrijk Frederiihoudt zich nog steeds in Engeland op. De openbare inkomsten van het Rijk hebben de 9 eerste maanden van dit jaar 355,981 meer opgebragt, dan in denzelfden tijd van 18415 doch 67,473 minder in de drie laatste maanden, dan in Julij, Augustus September van het vorige jaar,

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2