A". 1842. LEYDSCIIB VRlj DAG. It O U It A N 53 SEPTEMBER; KENNISGEVING' Burgemeester en Wethouders df.R Stad Leyden, geven by dezen kenris pan de Ingezetenen dezer Stad, dat in de Vergadering van den Ed. Achtb. Uiuiri, Hp lieden gehouden by stemopneming gebleken is, dat door de Stcmgtrcgtigden Ingezetenen, ter vervanging van het aftredende een derde déél def Kiezers, cn ter vervulling van ëene opengevallen plaats, bij meerderheid van stemmen 'zyn verkozen dé Ilecren J Prof, Anionius Rénrtcus van der Boon Mesch. til'. Jl'iUern Leemans. Mr. Mr. Mr. Dr. Jean 'Corneille Bucaille. Andries Abraham Dillié. Benjamin Eigeman. Diederik van Leyden Gael. Hugo Gevers. Cornells Willem Hendrik van Kaathoven. Willem Pieter Kluit Abraham Librecht Lezwijnï Dr. Thendor Muller Massis. Mr. Herman Adri'aan Nederburgk Paul du Rieu. Mr. Albert Otto Ernst Grave van Limburg Stiriim. Gerard us Hubert us IJsselsieijn. frof. Welke met de aangebleven Kiezkrs dk Heeren: Cornells Jacobus van Assen. Anthonij Bernardus Barkeij Nz. Abraham Blusse de Jonge. Fredrik Hendrik Lodewijk\bonckerman. Jaques Leonard Dozy. Pieter van Hemeren. Jan van Hetikelom Senior Paul Godfried van Hoorn. Paul Francois lhlbrecht. Jhr. Mr4. Jean Gijsberto de Mey. jhr. Mr. Leopold PetrUs Adriamis Man Putt hammer. Prof. Gerardus Sandifort. Gijsbert van der Spruyt Willem Cecilius Baert. Mr. Dr. Mr. Mr* Mr. Mr. Mr. Prof. Jhh Mr. Mr. Prof, van den Isaac. Lambertus Cremer Berch van Heemstede. Joannes Tiberius Bodel Nyenhuis Pieter Buyskes. Imun Bonefccius Cornells Peter Caii, Hendrik Cock. Casparus de Fremery. Willem Abraham Gevers Cornells Leembruggen Corneille Jean Luzac. Guillaume Pierre van Outer eh. Samuel Jacob Le Poole. Pieter Hendrik Baron Taets van Amerongeh tot Natewisclt. Johan Rudolph Thorbecke. Prof. Jan Bake tot op den 30, September 1848, het Kieskollegie dezer Stad zullen uitmaken, behoudens echter de bepalingen, vastgesteld bij Zijner Majesteits besluit van den 24. December 1829, N°. 123. omtrent de vervulling der buitengewone vacatures. Aldus gedaan en gearresteerd bij H. II. Burgemeester en Wethouders def Stad dbeyden, op den 21. September 1842. J. G. de MEY. Tét ordonnantie van dezelve, v. PUTT KA MME R. NEDERLANDEN. Leyden* 22 September. Zijne Ma}, de Koning heeft op nieuw een treffend bewijs gegeven vari zijne zucht om liefderijke hulp te verleenen aan ongelukkigen. Uit eigen beweging heefc het Hoogstdezelven bij het vernemen van de ramp, die Sche» veningen onlangs getroffen heeft, behaagd uit Zijner Majs. bijzondere fonds de aanzienlijke som van 500 gulden te schenken aan de achtergelaten betrek* kingen van de verongelukte visschers met de pink de Jonge PieterDie gift, zoo zeer getuigecde van 's Konings innig medelijden met het droevig loc van een aantal weduwe en weezen, heefc de Hoog-Ed. Gestr. heer D. Ragay 's Konings Thesaurier den heer Commissaris van Policie Behr doen toekomen, ten einde overeenkomstig Zijner Majesteits verlangen geëvenre- digd aan de behoefte van ieder gezin te worden verdeeld. Zijne Maj. heeft buiten eenig bezwaar van den lande, den Raad der Koninglijke Bibliotheek, Baron van fVestreenen Man Tiellandtbenoemd toe Directeur derzelve. Hare Maj. de Koningin heeft de som van ioö gegeven voorde ongé- lokkigen door den brand van Ham. Dingsdag zijn HH. KK. HH. Prins en Prinses Frcderik der Nederlan den op het Buit de Paauw9 nabij den Dijlteruggekeerd. Het volgende is een uittreksel van het tweede wetboek van strafregt onlangs aan de Sttten-Generaal aangeboden. (Zie ons vorig Nommerf) Titel I. Van misdaden en wanbedrijven tegen de veiligheid van den StaatII. Van feitelijke wederspannigbeid tegen het openbaar gezag en van andere schending van het zelve; III. Van verbindteniSsen van boosdoeners, mitsgaders van landloopers en be delaars IV. Van verboden genootschappen en van godsdienstoefeningen; V. Van wanbedrijf begaan doof geschriften, afbeeldingen of prenten, enz.; VI. Van wanbe drijven betreffende de uitoefening van staatkundige regten; VII. Vail eenige misdaden cn wanbedrijven betreffende deri burgerlijken stand, van overtreding der bepalingen op het begraven, en van schending van begraafplaatsen; VIII. Van valschheid. isteAFD. Van Valsche munt. ade. Van het namaken of vervalschen van *s Rijks zegels, van merken, Stempels, kloppers, rriaten en gewigtenalsmede van het gebruiken daarvan. 3de.» Van valschheid in staatspapier en andere openbare effectèn. 4de. Van valschheid in openbarè of authentieke geschrifteniii geschriften van koophandel of in onderhandsche geschriften gepleegd. 5de. Van valsche paspoorten en getuigschriften. 6de. Van meineed en valsche getuigenis; IX. Van misdaden en wanbedrijven van ambtenaren, iste Afd. Algeraeene bepalingen. 2de. Van schending der grondwet of andere wettenvan misbruik van magt enz. 3de Van verduistering of ontvreemding, ontrouw. knevelarij of afpersingen eenige iandere misdrijven van ambtenaren; X. Van misdaden en wanbediijven bègaan door bedienaren van de Godsdienst, in of ter gelegenheid vatj.de uitvoering hunner bediening XI. Van misdrijven tegen het leven van personen; XII. Van verwondingen, slagen en andere ligchaamsbeleediglngenXIII. Van tweegevecht; XIV. Van dwang, geweld «n bedreigingen; XV. Van het te vondeling leggen en verlaten van kinderen, het weg voeren en opligten van minderjarigen, enz.; XVI. Van misdaden en wanbedrijven tegen de zeden; XVII. Van laster en hoon; XVllI. Van diefstal; XIX. Van bank breuk, van wanbedrijf bij faillissementbij kennelijk onvermogen en bij surseance van betaling, van misbruik van vertrouwen, van^ opligting en van bedrog, iste Afd. Van bankbreukmitsgaders van wanbedrijf bij faillissementby kennelijk onvermogen en bij Surseance van betaling. 2de. Van misbruik van vertrouwèn van opligting en van bedrog- XX. Van brandstichting, van bet veroorzaken van overstrooming en van het vernielen en beschadigen van Zaken en goederen, iste Afd. Van brandstichting, ade. Van het ver oorzaken van overstooming. 3de. Van het vernielen en beschadigen van zaken en goede ren XXI. Van eenige misdrijven tot den handelde nijverheid kunsten of openbare vermakelijkheden en derzelvef uitoefening of toelating betrekking hebbende; XXII. Van het opruijert tót misdaden of Wanbedryven en tot ongehoorzaamheid aan de grondwet, de wetten enz. Onder de bepalingen van den istett titel behoort, dat de géwèlddadigé aanslag tegen het leven van den Koning, van de Kohihgin of van den vermoedelijk en erfgenaam van de kroon met den dood wordt gestraft; ale tegen het leven van een der leden van het Konfagiyk Huis of van den. Regent, en ieder ander gewelddadige aanslag tegen den per soon van den Koning, de Koninginof den vërmoedelijken troonopvolger wofdt gestraft met zware tuchthuisstraf van ten minste ig en ten langste 40 jarenvoorafgegaan door tentoonstelling op het schavot onder de galg. Met gelijke straf wordt gestraft de geweld dadige aanslag tot vernietiging of verandering van de grondwettige regering of van, de órde van troonopvolging, zamenspanhing, oproer, begunstiging dés vijands, bespiéding tefi bëfioave van dezen, verwekking van burger-oorlog enz.wordt met kortere of langere gevangenisstraf én tentoonstelling gèstraft. De gevangenisstraffen zyn van 15 tot 40, vari 7 tot 20, van 3 tot 7 jaren enz. Art. 2—4 van den 3'den titel luiden als volgt Art. 2. Al wié een zwervend leven leidt zonder vaste woon- of verblijfplaats in dit Rijk, en zonder middelen van bestaan, en die doorgaande geenerlei ambacht of beroep Uitoefent, zal als landlooper gestraft worden met eene straf van ten minste veertien dagen •<eft ten langste drie maandem Art. 3« Hij, die als land' «op'-r is veroordeeld, zal na liet ondergaan, zijner straf op last der Regering en voor cèn n tijd door de/elvc te bepalen, welke eclirer dien van vijf laren niet zal kiihnen te bi ve gaan, naar een bedelaars-gesticht kunnen worden overgc- bragt. Art. 4 Al wie in d.- gemeente, alwaar hij te huis behoort, langs de straten of weuen of aan de huizen der ingezetenen bedelt of zijne kinderen doet bedelen, zal gestraft worden met cprrectiónnele gevangenisstraf van, ren minste acht en ten langste 'dagen% In geval van herhaling van hetzelfde wanbedrijf zal hij worden gestraft met correctionele gevangenisstraf van ten mii sie aclit dagen en ten langste drie maandenen 11a net onder gaan zijner straf op last tier Regering," en voor eenen door dezelve te bepalen tijd,welke echter dien van vijf jaren niet zal kunnen te boven gaan, naar een bedèlnars-gèsticht kunnen worden overgebragt. Art. 2 en 3 van .den 4den titel luiden in dezer voege: Art. 2. Geèhe vereeniging .(onverschillig of derzelver leden al of niet belmoren tot de in dezen lande ërkendè kerkgenootschappen) waarvan hét doel is dagelijks of op be paalde dagen te zamen te komen tot openbare godsdienstoefening onder de leiding of liet beheer van daartoe te benoemen leeraren, kerkeraden of ander kerkelijk bestuur, kan zich vestigen dan na te hebben bekomen de toestemming der Regering pen aanzien van het kerkgebouw of de plaats binnen welke de openbare godsdienstoefeningen zullen worden gehouden en nadat de voorwaarden omtrent de verpligting tot bestrijding der kosten van de eeredienst en tot verzorging vaii de behoeftigen door de Regering zullen zijn vastge steld en geregeld. Art. 3. Alle veteeniging van bevéngemelden aard, welke zich zonder zoodanige toe- stemming vestigt en openbare godsdienstoefeningen houdt, zal, na gedane waarschuwing, dadelijk door het openbaar gezag worden belet, en de hoofden, bestuurders of bewind voerders zullen daarenboven worden gestraft met eeiie geldboete van ten hoogste honderd^ gulden; bij de eerste herhaling van hetzelfde wanbedrijf, met eene geldboete van ten hoogste twee honderd guldenen bij verdere herhaling van hetzelve met correctionnele gevangenisstraf van ten minste acht dagen en ten langste een jaarof met eene geldboete van ten minste vijftig en ten hoogste drie honderd gulden. De zesde titel behelst strafbepalingen tegen heil, die door feitelijkheden of door bedrei ging stemgeregtigden of kiezers zullen hebben belet hunne staatkundige regten uit te oefe hen tégen het verduisteren of vervalschen van stembriefjesdoor hen die met de inza meling en opname daarvan belast zijntegen het omkoopen van stemgeregiigdcn of kie zers enz. Bij den achtsten titel wordt langdurige zware tuchthuisstraf van ten minste 15 en ren langste 40 jarenvoorafgegaan door tentoonstelling onder de galg bedreigd tegen ver valSching enz. van in Nederland gangbare munt; 7 tot 20 jaren tuchthuisstraf enz. wordt bedreigd tegen het vervalschen enz. van 's Rijks zegels, stempels enz.; 15 tot 40 jaren tuchthuisstraf enz. tegen vervalsching van staatspapier en andere openbare effecten i£ tot 40 jaren enz. tegen ieder openbaar ambtenaar, die valschheid pleegt in openbare of authentieke geschriften van koophandel of in onderhandsche geschriften 7 tot 15 jaren tuchthuisstraf enz. tegen ieder ander persoon, die zich aan hetzelfde schuldig maakt; 3 tot 5 jaren of enkele eerloosverklaring tegen meineed; 3 tot 10 jaren tegen het afleggen van valsche getuigenis, In den yden titel worat onder anderen bepaalddat de hoofden der Ministeriële Depar tementen, die zich zullen hebben schuldig gemaakt aan eene der daden, bedoeld bij art., 75 der grondwet, zullen worden gestraft niet verbanning voor den tijd van ten minste vijf en ten langste twintig jaren, of wel met enkele eerloosverklaring. De Regter zal bij de toepassing dezer straffen acht geven op de belangrijkheid van de bepalingen der grondwet of der wetten, welke mogten zijn geschonden of niet opgevolgd, op de schade, die daardoor is veroorzaakt, jen op de omstandigheid, of dezelve al dan niet gemakkelijk te herstellen is." In den achttienden titel, van Diefstal, wordt deze aldus omschreven: „Al,wie zich opzettelijk van eenige zaak, welke hem niet toebehoort, meester maakt, ten einde zich die toe te éigenen, is schuldig ann diefstal." (art. 1.) De diefstal wordt geacht volbragt te zijnofschoon de dader verhinderd is het voor werp, waarvan hij zich heeft meester gemaakt, té vervoeren of te behouden, (art. 3.) Indien de diefstal gepleegd is bij nacht, of dooi* meerdere personen of daders van wa penen voorzien, of dat er buirenbraak heeft plaats gehad, of de diefstal van vermin king enz. vergezeld is geweest, wordt hij gestraft met langdurige zware tuchthuisstraf van Vijftien tor veertig jaren voorafgegaan door tentoonstelling onder de galg. (arr. 4.) Diefstal op wegen met tentoonstelling èn langdurige zware tuchthuisstraf van vijftien tot dertig jaren. (art. 5 Met enkele tuchthuisstraf van drie tot vijftien jaren zullen gestraft worden zij die hetzij bij naclit, hetzij bij dag èen of niècrdere paarden, runderen of eenig. ander vee in de weiden, op de velden of in openè schuren aan de openbare trouw overgelaten, hebben gestolen, óf die liëbhén gedood eri liet vlèeschde huid of eenig ander gedeelte van de zelve hébben ontvreemd. Bij herhaling, is de srfaf ges eld op zéven tót twintig jaren zware tuchthuisstraf, al dan met voorafgegaan door enkele tentoonstelling (art. 13.) Misbruik van vertrouwenten aanzien van meesters, huisgenóoten enz. wordt gelijk gesteld met diefstal, (art. 16 De nacht wordt gerekend te beginnen één uur na hét ondergaan der zon én te èindigèrt niet liet opgaan der zon. (arr. 17.) Als binnenbraak wordt beschouwd de ontvreemding van geld of geldswaarde uit gesloten brieven of pakketten, hetzij begaan door ambtenaren der posterijen ten aanzien van .aan de post toevertrouwde brieven oh pakkètten, hetzij door eiken anderen aan wie dezelve ter bezorging of anderzins, waren toevertrouwd, (art. 25.) In den negentienden titel wordt onder anderen bepaald: arr. 1.: „Als schuldig aan eenvoudige 'bankbreuk zal worden gestraft de koopman, die bij regteriijk vonnis in staat van failiissemènt, verklaard zijnde, zich bevindt in een of meer der navolgende gevallen i°. Indien zijne përsóonnelijke verteringen of dié zijner huishouding moeren geacht worden in verhouding tot zynen hiaatschappèlijken stand en middelen of uitkomsten bui tensporig te zijn geweest. 20. Indien de bij hem geledene verliezen geheel of gróotendeels door spel, wedding schap of andere ongeoorloofde gewaagde en louter van het toeval afhankelijke onderne mingen zijn ontstaan. 3°. Indien uit zijnen staat en balans of van elders blijkt dat hij op een tijdstip dat hij heeft moéten weten dat de schulden zijns boedels vijftig ten honderd of daarboven de baten overtroffen aanzienlijke geldopnemingen of ander belangrijke handelsondernemingen heeft gedaan of koopmanschappen met verlies of beneden dc waarde heeft verkocht. 4°. Indien hij nog onbetaalde koopwaren, welke hij binnen zes maanden naar zijne faillietverklaring op crediet heeft gekocht, met verlies en beneden de waarde wederom heeft verkocht. 50. Indien hij wisselbrievenorderbiljètten of ander papiergeschikt om in omloop te worden gebragt, heeft uitgegeven of geaccepteerd of geteekendten beloope van een bedrag grooter dan drie malen van de batèn zijns boedels. 6°. Indien hij, makelaar zijnde, zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding vait het 2dè lid van art. 65 vari het Wetboek van Koophandel. Hervolg eh slót hierna - De Algemeene Rekenkamer gelet hebbende op het bepaalde bij art. 3 der wet van 27 September 1841, heefc bekend gemaakt, dat een mon tane, groot f 8,264,000, aan certificaten uitgestelde schuld, het Rijk in eigendom toebehoord hebbende, zonder overgang tot werkelijke schuld, op 2 September jl. is geamortiseerd, Men verzekert, dat de hoofd-vèranderingwelke in het nieuwe plan der Koninglijke Nederlandsche locerij gebragt is, daarin zou bestaan, dat er,' in plaats van 26,000, slechts 24,000 loten zouden worden uitgegeven, Men lëesc in het iVeekblad Van hei Regt Men verneemt, dat de wet op het Notariaat den 16 October aanstaande in werking zal worden gebragt, en dat het besluit geteekend is, waarbij het maximum bepaald wordt van het getal der Notarissen, die in elk arrondisse ment zullen gevestigd zijn. Te Wassenaar is 11. Zondag eenè vrouw oud 103 jaren gestorven, -Te Rotterdam hééft het Schilderkunstig Genootschap den i7den dezer deszélfs jaarliiksche vergadering gehouden, onder voorzitting van den heer J. van Haid.rwijk Rz. lid van verdienste des Genootschaps. De heer B RiolewnerMeu. Doet. heeft bij die gelegenheid eene redevoering uitge sproken: over de kurat in betrekking tot de Maatschappij.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1