A0. 1843. L E Y D S C II E WOENSDAG, N\ 113. COURANT. 21 SEPTEMBER. NEDERLANDEN. Ley den, ao September. Zijne Maj. beeft tot Ridder der Orde van den Nederlèrtd<chen Leeuw benoemd R. F. Baron van Raden, Gezagvoerder van Curasao en onder- hoorige eilanden, thans met verlof in Nederland. Zijne Maj. heeft eervol ontslag verleend als Hoofd-lnspectettr en Provincialen bewaarder van het kadaster in Zuid-Holland, aan |'nr. Mr./.C. Rran Hoorn van Burgh, benoemd tot lid van den Raad van State, jjoor Zgne Maj. zijn wegens vefrigte kerkelijke diensten met pensioenen begiftigd, de navolgende Roomsch-Katholijke Geestelijken! Af, Spits, afgetreden desservant der Succursale kerk van Keer en Cadier In Limburg; A. Schouterden, Pastoor te Balk in Vriesland; IV. Cooijman, afgetreden Pastoor der gemeente Jutphaas in Utrecht; A. de Groot, afgetre den Pastoor der gemeente Zeeland in Noord-Braband S. Mager, afgetreden Pastoor der gemeente Rijp in Noord-Holland, en B. A. Meddens, afgetreden Pastoor te Groningen. Door Zijne Exc. den Minister van Financien zijn eenige voorschriften gegeven nopens de toepassing van het tarief van regten op sommige artike. ien, waaromtrent men met opzigt tot ae heffing der verschuldigde regten, in twijfel verkeerde. Deze twijfel heeft bij eenige beambten, op zekere losplaats in dit gewest bestaan, nopens eene partij papier zonder einde hetwelk belanghebbenden als wit meubelpapiertegen het inkomend regtj van lopCt. der waarde, verlangden aan te geven, doch welke partij door be ambten werd beschouwd als te behooren onder het papier van alle soorten, ten welken aanzien gedachte Minister, bij resolutie van 30 Julij II., heeft te kennen gegeven, dat Zijne Exc. geene vrijheid vindt, om het bedoelde wit papier, voor zoo veel de betaling van regten betreft, te doen rang schikken onder het meubelpapier, als van gevoelen zijnde, dat onder dezen post van het tarief geen ander papier kan worden begrepen, dan datgene, hetwelk reeds zoodanig geklenrd of met figuren bedrukt is, dat het zich daardoor ontegensprekelijk reeds in den staat van meubelpapier bevindt en tot geene andere oogmerken kan bestemd zijn, en dat mitsdien van het onderwerpelijke papier de regten als van papier van alle soorten behooren te worden geneven. Zoo mede beeft er verschil van gevoelen bestaan, ten aanzien van de op zeker kantoor gedane berekening der uitgaande regten,op eene party gezoute kalfsvellen, naar den maatstaf, bij het tarief van regten bepaald voor het artikel gezouten of virsche huiden, a s.25 de 100 ponden, welke regten men vermeende dat naar 6 pCt. der waarde als van onbereide kalfsvellen, hadden moeten zj)n geheven worden, zijnde hieromtrent door welgemelden Minister, bij resolutie van na Augustus II., N°. 170, te kennen gegeven, dat zonder terug te komen op hetgeen ter dezer zake mogt hebben plaats gehad, de gezouten kalfsvellen bij in-, uit-en doorvoer, voor zooveel de betaling van regten betreft, onder de onbereide kalfsvellen moeten worden gerangschikt. Zijne Exc. de Baron de Bois-le-ComteMinister van Frankrijk bij het Nederlandsche Hof, h.-eft de eer gehad, eergisteren aan den Koning voor te Stellen, den Graaf eTHariourt, die belast is, om, gedurende de afwezigheid van den heer de Larosiète, de betrekking van Secretaris van het Gezantschap waar te nemen. Zijne Exc. de Graaf von Sen ft Pilsach, Oostenrijksch Minister, is van zijne reis naar den St. Johannisberg in de Residentie teruggekeerd. Dezer dagen is van wege de Regering aan de leden der Staten-Gene- raai naar hunne woonplaatsen gezonden de verschillende voordragten betrek kelijk het tweede wetboek van strafregtwaarvan de voordragt in de volgende zitting wordt te gemoet gezien. (Wij zullen in ons volgend Nummer op -den inhoud der titels van dat wetboek terugkomen.} De Nieuwsbode meldt, dat, naar men verzekert, de sluiting van het hooge huwelijk tusschen H. K. H. Prinses Sophia en Z. K. H. den Erfgrooc hertog van Saxen-Weimar, den 8 October aanstaande plaats zal hebben. Het zou van vele plegtigheden vergezeld gaan. Men gewaagtonder anderen van eene algemeene verlichting der stadalsmede van eene groote serenade welke door een aanzienlijk getal toonkunstenaren aan het in den echt te treden Vorstelijk paar zou gebragt worden. Ten Hove zouden er festiviteiten ge houden worden. Den 9den zou de weleerw. heer Dcrmout, Hofprediker,-in de Kloosterkerk eene leerrede houden en den iö October zon bet Vorstelijk paar van hier vertrekken. Het fPeekblad van het Regt berigtdat dezer dagen is bepaalddat de leden der regterlijke magt in den regel niet meer in hun groot kostuum ten bove zullen behoeven te verschijnen. Het kostuumwaarvan zij zich kunnen bedienen, is een gekleede frak, lange pantalon met galonnen streep, voor de leden van den Hoogen Raad goud en voor die der Hoven en Regfbanken zilver; de borduursels van de frak, vroeger van zijde, thans van galon; de klak met zwarte liggende pluim; de degen regt hangende. Het Provinciaal Geregtshof van Gelderland heeft J. Jansen te Over- asselt, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag op P. Arts, en hem veroordeeld tot de straf van het zwaajjen van het zwaard over het hoofd en 6 jaren confinement. Het hof heeft daarbij eenige verzachtende omstan. digheden in aanmerking genomen, als het braaf en rustig gedrag van den beschuldigde en den twistzieken aard daarentegen van den verslagene, als mede het verlangen van dezen laatste in de laatste uren zijns levens geo penbaard, dat men de aan hem toegebragte wonde, aan niemand moest wreken, en de man, die het gedaan had, niec achtervolgd mogt worden, daar hij het hem vergaf, als zijnde hij zelf de schuld van het ongeval. Op de kust van Ameland is den I2den dezer gestrand de Hanoversche kof Vrouw Gezina, van Lier naar Antwerpen, met haver; de manschap is gered, doch de lading geheel weg. AMERIKA. Uit New-York wordt van den isten dezer berigt, dat de Vertegenwoordigers zich te Washington bezig hielden met het onderzoek |van een door her Con gres goedgestemd en door den Voorzitter van het Gemeenebest goedgekeurd staatstuk, waarbij vermeerdering van inkomende regten op alle artikelen ge legd wordt, om de bondgenootschappelijke schatkist, welke bijna uitgeput was, te hulp te komen. De oogst was dit jair in de Vereenigde Staten buitengewoon overvloedig geweesc, vooral wat de tarwe en de katoen aanging. Aanzienlijke hoeveel, heden waren daarvan reeds ter markt gebragt en naar Engeland ingescheept. RUSLAND. Volgens êen schrijven uit Orenburg van het einde van Julij, worden de handelsbetrekkingen van Rusland met Chiwa nu reeds gedurende meer dan een jaar op de meest vriendschappelijke wijze in stand gehouden. Ofschoon er gedurende dit jaar veel hoogere regten van de daarheen gezondene Rus sische waren geheven werden, dah in het vorige, namelijk één van de 20 dukaten aan waarde, terwijl in het vorige slechcs één van de 40 gevorderd werd, waren de Russische kooplieden, over de -wijze, waarop zij door de Chiwaêrs behandeld werden, veel beter re vredendan over die, welke hun in Buchara te beurt viel. Men moet zich over de hevige klagcen, die omtrent knevelarijen der BUrcharen opgaan, te meer verwonderen, omdac Rusland met geen der Aziatische volken sterker handel drijtt dan met dit. Te Kasan, Orenburg en in de beide hoofdsteden des rijks bevinden zich eene menigte handels-agenten van dat volk. De Russische waren worden in Buchara, ten nadeele der eigenaars steeds ver boven de waarde geschat, zoodat in het wezen der zaak daar van 8 dukaten aan zuivere waarde een regt van 1 dukaat betaald wordt. Terwijl de koopwaren der Joden, Indiërs en Perzianen, in Buchara aan een regt van één op de 20 dukaten onderwor. pen zijn, moeten die der Russen in naam een regt van één op de 10 dukaten betalen. DUITSCHLAND. HH. MM. de Koning en Koningin van Pruissen zijn den i4den des avonds te Koblentz aangekomen en aldaar ook feestelijk onthasld. Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg is den >4den te Stuttgardc wedergekeerd. Zijne Maj, de Koning van Hanover is naar Hanover teruggekeerd, genoegzaam van zijne ziekte hersteld zijnde. Z. D. H. de Hertog Bernhard van Saksen-Weimar, Luitenant-Gene raal in Nederlandsche dienst, doet thans eene reis in Italië. De Senaat te Hamburg heefc bekend gemaakt, dat tot 31 Augustus I. I. ten behoeve van den brand aan liefdegiften 3,650,000 ontvangen was; onder deze som wss f 111.918.79J uit Nederland. Men schijnt in het toekomende jaar in Duitschland voornemens een geheel nationaal feest te vieren, namenlijk het duizendjarig jubel van hec bestaan van Duitschland als op zichzelf staande Rijk. Naar het bekend ver. drag van Verdun in 843 werd bet oude Frankische Rijk in afzonderlijke Staten verdeeld, en Duitschland verkreeg toen Lodewijk, kleinzoon van Karei den Groote, tot Koning. Als een zeker bewijs, dar de vrede tusschen Turkije en Persië ge. sloten is, wordt gemeld, dat de Persische goederen, welke te Konstanti. nopel in beslag waren genomen, naar Persië waren afgezonden. Te Smyrna is den 22 Augustus, ten half vier ure na den middag, eene vrij sterke aardbeving gevoeld. GROOT- BRITANNIE. Londen den 18 September. Hare Maj. de Koningin is met den Prins haren Gemaal den )7den uit Schotland in Engeland wedergekeerdoverge voerd op het scoomschip TridentHare Maj. en H. K, H. hadden deze keer niets onaangenaams van de zeereis gevoeld. Voor H. D. vertrek heeft de Lord Provoorst van Edïnburg aan Prins Albert en de Ministers Peel, Aberdeen en Buccleugh het burgerregt der stad aangeboden. De Ministers zijn over land naar Engeland wedergekeerd. - Te Bristol zal weldra het grootste stoomschip, dat nog ooit gebouwd is, voltooid zijn. Het draagt den naam van de Great Britain, is bijna geheel uit ijzer zamengesteld, 324 Engelsche voeten lang, 51 voeten op de grootste breedte breed, en van 3200 tonnen-last. Het moet vier werktuigen, ieder van 250 paardenkracht, bevatten, en drie stoomketels, die door 24 verschil lende vuren verwarmd zullen worden. Het zal niet op de tot hiertoe ge. bruikelijke wijs, maar op die, waarvoor de heer Smith te Londen patenc verkregen heeft, voortgestuwd worden. Niet minder dan zes masten, de grootste waarvan eene lengte van 95 voeten hebben zal, moeten op dicmon. stetschip geplaatst worden. Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 7 Julij melden, in strijd met de laatst ontvangene, dat Kapitein Smith, zich met zijne manschappen nog in het kamp bjj port Natal staande hield en de gevraagde versterking af. wachtte. F R A N K R IJ K. Parijs den 18 September. Men wil weten, dat de Prins Joinville, die sedert eenigen tijd aan eene doofheid leed, welke verontrusting inboezemde, door eene ondergane behandeling van dezelve genoegzaam genezen is, Te Parijs Is de heer Olazagavan Madrid aangekomenzich naar Beigie en Holland begevende, om eenige veranderingen in de tarieven, ten behoeve van den Spaanschen koophandel, te bewerken. Herhaalde malen is beweerd en herhaalde malen weêrsproken, dat er zich nog Fransche gevangenen in Siberie bevinden» Thans heeft weder zekere heer Muller, wonende in de straat der Marmousets, welke in 1840, na eene gevangenschap van 28 jaren, uit Siberie in Frankrijk terug gekomen is, aan den Minister van Oorlog geschreven, dat, te zijner kennis, nog 17 Fransche gevangenen in dat Russische gewest terug gehouden worden. Sommigen hunner noemt hij met naam,onder anderenden serjant Saint-Ange van Parijs, den huzaar Georges Victor, van Toulon, enz. Zoo men nu, bij zulk eene stellige opgaaf, het bestaan der bedoelde personen in Siberie niec wel in twijfel kan trekken, zal het er nog op aankomen, of zij aldaar ge dwongen, dan vry willig zijn achtergebleven. - De vrouw van een' ambachtsman te Parijs is dezer dagen, op haar 58ste jaar van haar 22ste kind bevallen. De Seine is bij voortduring nog zoo laag, dat alle scheepvaart ver hinderd wordt, de oudste schippers herinneren zich zulk eenen langdiirlgen lagen waterstand niet; de laatste dagen was de rivier wel een halven meter boven het nulpunt gerezen, doch er is een geheelen meter noodig om de scheepvaart te kunnen hervatten. In een werk, over de afschaffing van de slavernij, vindt men hec volgend arcikel over de gevolgen, welke die afschaffing voor de Afrikaansche negers zeiven heeft te weeg gebragt; f Sedert de afschaffing van den slavenhandel op de Afrikaansche kustworden aldaar jaarlijks meer dan 10,000 krijgsgevangen negers, door hunne overwin, naars in koelen bloede vermoord. Is hec niet om van te ijzen, wanneer met;

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1