T U R K Y E. ZWITSERLAND. FRANKRIJK. V ALGEMEENE POSTWAGEN ONDERNEMING Bjj de Wed, ANTHONY de KLOPPER en ZOON, te Leyden. peilfn. dat hetzelve van de Regering cvare uitgegaan. De reJeniaf steil tsich de twee gevallen voor, dat, óf de Eerste Kamer het voorstel verwer pen, óf de Regering hare bekrachtiging aan hetzelve weigeren zou. Dan zou i de Tweede Kamer in eene wonderlijke positie komen. Men heeft daarvan een antecedent gehad, toen in 1834 door de Tweede Kamer een voorstel tot opbeuring van den landbouw werd aangenomen, dat niet de goedkeuring der Eerste Kamer heeft mogen verwerven. Deze heeft dezelve intusschen niet geweigerd omdat het voorstel niet goed was; wane eenige maanden later, toen de Regering met gelijke voordrage kwam, beeft zij haar aangenomen. Dat de Regering hare bekrachtiging aan het voorstel zou kunnen weigeren, blijkt genoegzaam uit de houding, welke de Regering bij de beraadslagingen over art. 60 thans art. 59 der grondwet aangenomen heeftwaarbjj zij steeds aan het denkbeeld van een algeineen opperbeheer der koloniën door de kroon is blijven hechten. Volgaarne zal de spreker wanneer de Regering een voorstel doet, de eerste zijn om hetzelve te ondersteunen. Thans zal hij het moeten afstemmen, indien zijne bezwaren niet mogten worden opgelost. Onderscheidene leden hebben nog het woord gevoerd. Ter stemming overgegaan zijnde, is het voorstel aangenomen met eene meerderheid van 49 tegen 3 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren KniphorstGouverneur en Gockinga Door het Provinciaal Geregtshof van Groningen is dezer dagen tot het znaaijen van het zwaard over het hoofd en acht-jarige tuchthuisstraf Veroordeeld, J. H. Flobbewelke den 8 Augustus I. I. J. F. Walrabenstein te Wolvega, door drift vervoerd, met een sikkel eene wonde had toegt. bragtwaarop dadelijk de dood was gevolgd. Zoo als men uit Vriesland meldt, zouden de Staten van dat gewest twee nieuwe keuzen moeten doen voor de Staten-Generaaleene hameniqk in plaats van den heer C. Binkes, die aftreedt, en verzicht heeft geen regard op zijn persoon meer te willen slaan, en eene voor den Baron van Helderen Rengtrs die voor zijne betrekking bedankt heeft. Men verneemt dat, ter vervulling der vacature van Hoogleeraar in de anatomie en physiologie aan ue At herren m te Franeker, door heeren Cura roren aan Zjjne Maj zjjn voorgedragen de heeren J. P. Et'merins, Med. Chr. en Art. Obst. Doctor, practiserend Geneesheer te Zierikzee, en J. Hou wink. Math. Mag. Phil, Nat. Med. en Art. Obst. Doctor, practiserend Ge. neesheer te Hetrenveen. Uit Batavia wordt van 9 Maart berigt, dat aldaar den vorigen dag door de voornaamste ingezetenen eene luisterrijke afscbeids-partij in de localen van de sociëteit de Harmonie ter eere van den Schout-bij-Nacbi E. Lucas en echtgenoot was gegeven, die toen op zijn vertrek naar hec Moederland stotidén, en waaruit blijkt, hoezeer voornoemden zich de ach. ting en liefde, gedurende hun vierjarig verblijf te Batavia, van derzelver inwoners, op wie hun vertrek den smartelljksten indruk maakte, verworven hadden. Den 29sten dezer waren de Effecten aan de Beurs te Amsterdam als volgt: de 2-J pCt. Werk. Schuld 5lfJ; SpCt. ioofj; Hand.-MaatsCh, 150J; Ardoin8 Coup. i8|. Konstantinopel den 7 Junii. Omtrent de bijeenkomst, welke den nysteh Mei tnsschen de Turksche Ministers en de Gezanten der 5 Mogendheden heeft plaats gehad, wordt het volgende berigt: De discussien zijn in die bijeenkomst zeer hevig geweest. De Engelschó Gezant heeft aan den Turkschen Minister van Bnitenlandsche Zaken te ge* moet gevoerd, dat de door hem voorgelegde stukken, waarbij de bewoners van Syrië verzochten om voortdurend door een Turkschen Pacha geregeerd te worden, door geweld of omkooping afgeperst waren, en dat de Europe, sche Consuls in Syrië een groot aantal verklaringen in een tegenovergestelden geest ontvangen hadden. De Ministers des Sultans hebben gevorderd dac van deze stukken mededeeling aan de Porte zou worden gedaan; maar de Britscbe Gezant antwoordde daarop, d*t men »»rzci80 «a. naars derzelve aan de wraakzucht der Turksche Regering bloot te stellen. Vervolgens nam de Oostenrijksche'Gezant het woord, en protesteerde uit naam van zijn hof niet alleen tegen het gedrag der Turksche overhedeo in Syrië, maar tegen den geheeltn gang van het bestuur in het Ottomannische tqk. De conferentie is geëindigd zonder dat men tot eenig besluit gekomen was. Den 3isten zijn daarop de Gezanten weder bijeengekomen en hebben besloten, dat, vermits alle middelen van overtreding nitgeput waren, z(J eene gemeenschappelijke nota aan de Porte indienen en daarin eene krachti ger taal zouden doen hooren. Volgens berigten uit Beyrut droeg de losbandigheid der Albanlers, welke bet grootste gedeelte der krijgsmsgt van den Seraskier en van Omer- Pacha uitmaakten, niet weinig bq, om de gisting onder de Syrische bevol. king te onderhouden. De buitensporigheid der krijgslieden ging alle beschrij ving te boven, en den aóscen Mei hadden zij zich zelfs binnen Beyrnt, aan eenen Franschen Luitenant der Marine van de aldaar ter reede liggende brilt la Surprise, vergrepen, hem allerlei beleedigingen toegevoegd en eindelijk met de kolf van het geweer geslagen. De bevelhebber van het Fransche smaldeel aan de kust van Syrië hiervan berigt gezonden hebbende aan den Franschen Gezant te Konstantinopel, had deze van de Turksche Regering eene schitterende voldoening geëischt. Na eenige onderhandelingen had laatstgemelde de voldoening toegezegd en terstond het bevel aan den Seras kier uitgevaardigd, om de schuldigen naar Konstantinopel op te zenden, alwaar zq eene strenge gestraf zouden ondergaan. SPANJE. Het nieuwe Spaansche Ministerie heeft verklaard In denzelfden zin té zullen handelen, als het voorgaande, hetgeen de partij der coalitie in de Kamer volstrekt niet bevalt, daar zij het was, door wie het vorig Ministerie gevallen is, en thans in hetzelve niet een enkel lid van die partij is opge nomen. Een Madridsch blad geeft hieromtrent zijoe vrees te kennen en zegt: Volgens het meest algemeen gevoelen zal de coalitie om de vqandelijkhe. den tegen hec nieuwe ministerie te openen, afwachten, tot het eenige han delingen daarvan kent; hetgeen bij die coalitie zeker vertrouwen in hare krachten, zekere overtuiging van weldra eene volledige overwinning te be halen aanduidt.Men spreekt steeds van eene nieuwe verklaring; maar naar onze meening heerscht daarin overdrijving, en wac Madrid ten min ste betreft, achten wij zulk eene beweging verwijderd en minder gemakke. lijk, dan eenigen verwachten. Wat daarvan zij, er bereiden zich belang, rijke gebeurtenissen voor; de staatkundige verwarring, waarin w|j ieven wordt van dag tot dag bedenkelijker, en wij zien geen uitgang uit dien ramp. zaligen doolhof.Naar het schijnt, zijn eenige afgevaardigden, die het kabinet van den heet Gonzalez ondersteunden, naar hunne haardsteden terug, gekeerd, om de moeijelijke keus te ontgaan van of het nieuwe Ministerie te verdedigenof zich der coalitie aan te sluiten. Den aosten had er raad van Ministers plaatsdie door den heer Torres Solano niet werd bijgewoonduit hoofde van ongesteldheid. Ongesteldheden, die zon vroeg beginnen, duiden noch gezondheid, noch een lang leven aan. Binnen weinige dagen moet de Landdag te Zurich bijeenkomen. De Gfooté Raad van Aargau heeft daarom aan zijne Afgevaardigden bij denzelven, met 107 tegen 56 stemmenopgedragen dat zij bij de wijzigingen volharden moeten die den 19 Junij II. in het besluit van 20 Januarq 1E41 gebragt zijn. De Raad hoopt, dac eene beslissende meerderheid der kancoas daaraan hare goed. keuring zal geren en de zaak der kloosters aldus voer altijd zou vereffend worden. De Groote Raad van Bern heeft zich diet die bepalingen vt9 Aargau te vreden verklaard. Ondertusschen hebben de besturen der Zwitsersche kloosters bij den Land.' dag een adres ingediend, waarbij zij, zich grondende op de bepalingen In de Bondsacte betreffende den waarborg der kloosters, van denzelven hec betitel der afgeschafte Aargausche kloosters vorderen. Pakijs den 29 Jnnij. Zoo men wil, zou de Hertog van Nemours] zich In September naar 's Gravenhage begeven. Men verhaalt, dat de Kamers, na de nieuwe verkiezingen, wel dia deltjk den 3den Augustus zullen bijeenkomen, doch met geene troonrede geopend en tot de maand November geprorogeerd zullen worden. De Moniteur bevac de Koninglijke ordonnantie omtrent de verhooging van inkomend regt op linnen garens en lijnwaden. In hec Ministerieel rap. port, bij dezelve gevoegd, wordt zakelijk gezegd: Dat de bezwaren mee welke een der schoonste takken van de Fransche nijverheid te worstelen heeft, eene voorziening noodig hebben gemaakt en dat de veelvuldige bij den Koning) en bij de Kamers ingekomen klagten, hec Gouvernement de vetbindtenis hebben doen aangaan, om daaraan te gemoec te komen. Dac Frankrijk vroeger door eigen fabrijkaat van lijnwaden niet alleen voor zag in deszelfs eigen behoefte, maar ook nog aanzienlijke uitvoeren deed. Dat me uitvoer tegenwoordig aanmerkelijk verminderd is en de invoer van buicen 's lands integendeel in evenredigheid heeft toegenomen. Dat dit dubbel bezwaar hoofdzakelijk door twee hoofdredenen veroorzaakt wordt, te weten door hec regt van invoer van 4 pCc., hetwelk in eeh na. burig land geheven wordt en door het in dac zelfde land in zwang gebragt 1 zijn, van werktuigen die met zulk eene verbazende snelheid werken, dat zq alle andere pogingen verre achter zich laten. Dat men reeds bq de wet van 6 Mei 1841 getracht had, de al te groote buiteniandsche concurrentie eenigermate te beperken, maar dat die maat regel onvoldoende was bevonden, en de daling der prijzen steeds op eene schrikverwekkende wijze was blijven toenemen. Dat het alzoo, om het kwaad te stuiten, nóodig geworden was, tot eene aanzienlijke verhooging der thans bestaande regten van invoer te ko. men, waartoe alzoo bet nieuwe tarief Werd voorgesteld. Ten opzigte van eene uitzondering ter guste vati België, waarvan sprake was geweest, wordt eindelijk nog in het rapport gezegd: Dac men, wel is waar, van gevoelen was, dac er eene uitzondering daargesteid konde worden ten behoeve van de voortbrengselen van een be lendend rijk, maar dat de onderhandelingen met België, tot het wederkee- rig verkrijgen van gunstige bepalingen voor de Fransche wqnen, zoUten en zijden, nog niet besloten zijnde, men het voordragen van zoodanige uit zondering tot na het treffen der schikkingen met België bad moeten uit stellen. Statistieke opgaven uit St. Etlenne brengen mede dat de zich aldaar bevindende linten-fabrqk nimmer zoo bloeijend is geweest als tegenwoordig, dezelve houdt meer dan 40,000 personen, zoo uit de stad als omliggende gemeenten en zelfs belendende departementen aan het werk. Er worde jaar- lijks voor tusschen de 40 en 45 millioen aan waarde gefabriceerd, ^n er worden over de 23,400 werktuigen aan den gang gehouden. Het iintwerk schijnt dus in deze eeuw bijzonder gezocht. Volgens een der dagbladen zou den ryden te Algiers tijding ontvangen zijn van eene nederlaag, door de bezetting van Mtllianah geleden, waarbij 7 officieren, 17 onderofficieren en 100 soldaten pmgekomen zijn. Dlenaan. is echter nog niets met zekerheid bekend. Uit een uitvoerig door den Gouverneur-Generaal van Algerie mede. gedeeld rapportblijkt, dac de Fransche wapenen in den laatscen tijd veel voorspoed gehad en onderscheidene stammen onderworpen hebben. Hec voormalig Turksch gebied van Algerie had nimmer zijne magt zoo ver Uitge. breid, alt thans Frankrijk. uc ucvvauiug tava at -•"<■» - -»v» WtlirVTtOCB betoonen over hec besluit der nu ontbonden Kamer, om de auiker-tjuaeitie nog een jaar te laten rusten, Bij voanis van de Arrondistementt Regtbank te Leiden, is NICO- LAAS LAZAAR, Kruidenier, woonachtig te Leiden, op de Hoogewoerd, verklaard te zijn in scaac van Faillissementen de aanvang daarvan bepaald op den acht en twintigsten Junij 1842. Tot Regter-Commitsaris in voormeld Faillssementis benoemd Mr. e. J. van der GOES Regter-PJaatsvervangir, en tot Curator Mr. J. E. GOUDSMIT, Advocaatte Leiden. Heden verloate van eene DOCHTER, C. G. LOS, geliefde Echt- genoot van Leiden H. LüHRMANN, den 29 Junij 1842. Med, Chir, Doctor Algemeent Kennisgeving. Mijne hartelijke geliefde Echtgenoote CORNELIA SÓPHIA SCHMIER, verloste heden ochtend vrjj voorspoedig van eene welgeacht- pene DOCHTER. Leyden 30 Junq 1842. C. H. van den BERGH. va» G E N D en LOOS. Dienst tusschen Amsterdam en Rotterdam, over Haariem, Lejden, iGra venhage en Delft. r Te beginnen met den 25 Junij 1842, zal de Diligence dezer onderneming uit Leyden vertrekken naar Amsterdam, ten 8 ure des morgens, om ook op het station Veencrburg aan te komen vóór bet vertrek der Spoorwagencreio van 10 ure naar Hadrlem en Amsterdam. Van Leyden naar 'sGravenhage en Rotterdam, zal deze Diligence afrijden ten 2J uré, des namiddags, na de aankomst der Wagen, welke van Amster dam vertrekt ten lo{ ure, des morgens, en van opgemeld Station correspon deert met de Spoorwagentrein Van ii, ure uic Amsterdam. Er zullen vervolgens aan de verschillende Kantoren der Onderneming,bui ten Amsterdam, plaatsen worden afgegeven, zoo per Spoorweg all pet gewoone Diligence. KANTOOREN: Te Amsterdam, M. J. van der HULST, op den Dam. Haarlem, A. FR'NKGreote Houtstraat. LeydEN, L. C. SMITS, bij de Witte Poort 'sHage, J. NORTIER, op het Plein. Delft, L. ROBBERS, Lejdsche Veerhuis. Rotterdam, J. R. van den BERG, Hotel St. Lucas. IEMAND over eenige uren des daags kunnende beschikken, biedt zich langs dezen Weg asn, tot het verrlgcen van eenig SCRIJF- WERK; om alzoo zijn' nog overigen tijd, ten voordeele van zijn Gezin te besteden. Adres onder letter W, b{j den Boekverkoopet J. H. ZITMAN, alhier. In eene MANUFACTUUR-AFFAIRE, wordt gevraagd, IEMAND goed kunnende Rekenen en Schrijvenen liefsc eenigzins met het Boekhouden bekend. Adres met eigenhandige Brieven, onder Lec- let S, bij den Boekhandelaar C. C. van der HOEK, te Leiden.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2