In de laatste dagen zijn wederom eenige lionderde manschappen uit Engelard naar Indië vertrokken. Berigten van de Kaap de Goede [loop tot 4 Maart melden, dat de expeditie tegen Port Natal rustig voorttrok de Kaffer» schenen thans van meening te zijn, dat zij op de hoeren vrii mogten aanvallen, waarom er velen van deze laatsten zich uit voorzorg naar de Quathlamba hadden raamgetrokken. FRANKRIJK. De Kamer der Pairs heeft den roden het budget van 1843 met 123 tegen 12 stemmen aangenomen. Men spreekt wederom van het huwelijk van Prinses Clementine mee Prins Alexander der Nederlanden. Zijne Maj. de Koning van Frankrijk zon ran zijne Dochter 20,000,000 fr. ten huwelijk gevenocdertusschen zou den er van den kant van Rusland wederom zwarigheden gemaakt zijn. De Moniteur Parisien behelst het volgende artikels Sedert twee of drie dagen pogen zettere Èngelsche dagbladen, men weet tiet met welk oogmerk, onrustwekkende berigten nopens de gezondheid yan Zijne Maj. te verspreiden. In den beginne hebben wij geen acht op die belagchelijke vertelsels geslagen, waarvan gansch Parijs, gisteren nog, de onwaarheid had kunnen opmerken. Maar vermits men andermaal daarmede voor den dag komt, wordt het dienstig de Èngelsche nieuwsbladen te leeren, dac de Koning nimmer welvarender is geweest. Zijne Maj. gaat dagelijks wit, presideert den Raad van Ministers en verrigt al de werkzaamheden, die het hoofd van den Staat betreffen. Inde laatste reeks van jaren is menigmaal geblekenhoe ook Frankrijk roor zijne bevolking en voortbrengselen vestigingen en vertier poogt teerlan gen in die zuidelijke streken van onze aardbolwaar Engeland nieuwe wereld Jeelen in zijn bezit gebragt heeft. Inzonderheid heeft de oplettendheid onzer reeders en regering zich op Nieuw-Zeeland gewend, het grootste der aldaar aanwezige gewesten na datgene, hetwelk, almede als herinnering aandeszelfs ontdekkers, den naam van Nieuw-Holland blijft dragen. De volgende be. ligten, in onze ministeriële bladen voorkomende, schoon op zich zelf niet veel belangrijks bevattende, toon: hoe onze nederzettingen in dat oord zich bevestigen en hoe de aandacht des Gouvernements zich meer en meer op dezelve schijnt te rigten. Brieven uit Nieuw-Zeeland van den 11 November 1841 en uit Sidney in Nieuw-Holland van den 6 Januarij 1842 melden ons, dat de Fransche kolo nie, in de baai van Akaroa op het zuider-eiland van Nieuw-Zeeland geves tigd en geplaatst onder bescherming van den Scheepskapitein Lavauddie op het station der Zuidzeeën de corvet tAube commandeert, in den besten toestand is. De volkomenste eensgezindheid heerscht tusschen Engelschen tnFranschen, dank zij de standvastigheid en den verzoenenden geest van den stations-commandant en de waakzaamheid en het edel karakter van den beer Snit te Creix de Bellignyadministrateur der Fransche kolonie. Goede orde en de best mogelijke betrekkingen tusschen de Fransche en Èngelsche regeringstnagien hebben geen oogenblik opgehouden te bestaan. De walvisch- vangers aller natiën zijn er welwillend ontvangen, en allen roemen zij de apache kolonisten ten hoogste. De corvet F Aube is den 21 October, met den heer de Bellingny aan boord van Akaroa naar Aukland, den zetel der Èngelsche Regering, vertrokken. Op haren overtogc heefc zij een in nood zijnde Amerikaansch vaartuig ont. moet; net was lek en in zinkenden sraat. De Commandant Lavaudwiens edelmoedigheid in de zeeën van het zuiden niet zelden op de proef gesteld geworden is, heeft het onder zijne bescherming genomen en het naar de Baai der overige, aldaar ten aoket liggende Amerikaansche schepen gesleept die, hem hunne volle dankbaarheid zijn gaan betuigen. Bij hare aankomst in de Bui der Eilanden heefc de F Aube ook aan de Angelsche kolonistenwier IweiafWpn croot aevaar schenen te loopen eenige diensten kunnen bewijzen, door hen tegen de blijken van vijandschap aer Mïourls te bescnermendie bet noordelijke deel van het noorder-eiland bewonen. De corvet la Favorite heeft den 10 November in de Baai der Eilanden het anker laten vallen. Het volk der beide corvetten betuigde elkander «êkeerig het genoegen, zich onderling zoo verre van het Vaderland te ontmoeten. Onophoudelijk bezochten zij eikander. Twee dagen daarna ver. irok de F Aube naar Sidney. Alvorens te vertrekken, vernam de Comman. itant Lavaud, dat de corvet FHéroïne in de haven van Akaroa ten anker ge komen was, en dat de corvet FAllier, na een kort verblijf in die haven, weder van daar was vertrokken. Evenzeer kreeg men berigcdac hec volk der beide oorlogsvaartuigen de beste gezondheid genoot. De brief uit Sidny meldt ons, dat de Commandant Levaud den 6 Januarij uit die haven weder naar Akaroa vertrokken is met eene lading vee voor de Fransche kolonie, hetwelk door de zorg van den heer de Belligny was aange kocht. Aan dezen bestuurder zal de kolonie eenmaal haren bloei te danken nebben, zoowel om den ijver, welken hij bij alle gelegenheden aan den dag legt, als om het vertrouwen, hetwelk bij aan de Èngelsche Regerings beambten te Sidney en op Nieuw Zeeland heefc weten in te boezemen. Eerdaags wacht men weder brieven, welke de Kapitein de Bauzet, die je Aikaroa voor anker lag en bij de terugkomst van de F Aube onder zeil moest gaan, zou medebrengen. De goede verstandhouding, welke in die afgelegen wateren tusschen Fran- scben, Engelschen en Amerikanen heerscht, voorspelt alles goeds voor onze kolonie en onze scheepvaari. Maar bij zekere omstandigheden hebben niet lelden de Franschen het ougetijf gevoeld en betreurd, dat er in de meest bezcchte havens geene Fransche gezaghebbers bestonden, bij welke zij over misbruik van vertrouwen, waaronderzij somtijds hebben moeten lijdenklag. ren konden inbrengen. De Minister van Marine heefc de verzoekschriften, ïelke hem daartoe door de reeders van Nantes en van Bordeaux zijn inge. leverd, zeer gunstig ontvangen, en men mag onderstellen, dac de belangen san den Franschen koophandel in het uitgestrekte Oceania weldra waardige lertegenwoordigers zullen hebben, Het dagblad van Toulon meldt het volgende: De vice-Admiraal Owenbevelhebber van het Èngelsche eskader in de Siadellandsche zee, had, zoo als wij reeds vroeger gemeld hebben, de .«•liepen Howe aan welks boord zich de Schout-bij-Nachc Masson bevond, Ie Thunderer en de brik Savage, naar Tripoli in Barbarije afgezonden. Dit Heine smaldeel was naautvlijks ter bestemder plaatse aangekomen, toen het loot een stoomschip bevel ontving om naar Malta terug te keeren, waar bet 'nn ook den 19 Mei aankwam. Den volgenden dag verliec het Èngelsche «kader de haven van Malta, doch het bleef onbekend, werwaarts het zich itteven zonde. Het bestond toen uit de volgende schepen: de driedekker tit Queen, met den Schout-bij-Nacht Masson aan boord, ie Vanguard, de Ukuttade Impregnable, ie Cambridge en ie Thunderer. Tegelijkertijd vertrokken er twee stoomschepen. Eenige dagen later is de Èngelsche vloet op de Siciliaansche kusten ge. lier. Het is onbekend of hare bewegingen in betrekking staan mee de ver. wikkelingen tusschen Napels en Sicilië, maar het is niet onwaarschijnlijk, tal het uitzeilen van het Fransche eskader onder het bevel van den vice- Admiraal Hugon zaroenhangt met bet door den Engelschen Admiraal geno. "men besluit. Een telegraphisch berigt uit Madrid van den 4.den, den 8sten te Parijs «invangen, meldt, dac er nog geen nieuw Ministerie is; ook den loden was h geen Ministerie verkozen. B E L G I E. Den ^den en 8sten Jnnij is voor hec Hof van Cassatie behandeld de zask *5n van der Meerevan der SmissenVerpraet en van Laethem, eer dood "rco deeld wegens zamenzweering en aansiag op de veiligheid van den I 'utt. Die zack had, even als bij hec Hof van assises, vele nieuwsgierig gen uirgelokr. Na de voorlezing van her rappor; hebban de ver<cht!leri(i$ verdedigers de gronden van cassatie nader toegelicht, en op de verningit:£ van hec vonnis, door hec hof van assises gewezen, aangedrongen. Vervol gens heefr de* Advokaat-Generaal het woord gevoerd, en tot de verwer. ping der Voorzienigheid in cassatie geconcludeerd. Hec Hof zal nader uit spraak doen. In Belgische berigten meldt men, dac op het Cuba 600 man zwarten als slaven waren aangebragc en verkocht; doch dat eenige dagen daarna allen verdweenen waren en 600 Europeanen zich op hetzelfde schip, dac de zwarten had aangebragt, inscheepten. Larer is ontaekc, dat die man? schap een zamenraapsel was van alle natiën, die de Kapitein van het sch'p gehuurd had om zich mee eene zekere stof zwart ce maken, welke na eenige weken van de huid wederom wegviel. PROMOTIEN aan de LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 30 Mei, de Heer/. Swavingvan Zaandam in de Medicijnen na de verdediging zijne Dissercatiede Neuralgia Femoro-Puplheasiye de ischiade nervosa poëtica cotunnii Den 7 Junij de Heer/. H van JVickeyoort Ci ommellnvan Rotterdam met Theses. Den 10 Junii, de Heer A J Cunausv.111 Leiden met Theses Den 11 Junij, de Heer A. G. van der Houtvan Amsterdam,, in de Medicijnen, na de verdediging zijner Dissertatie: de Iritide Dien zelfden dag, delleer/. G. van der Voort, van 's Hage, in de Medicijnen, 11a de verdediging zijner Disserdatiede Encephalomalacia seu cmollitione cerebri. MENGELINGEN. DE ARRESTATIE der HERTOGIN van BERRT, door den Oud-Prefect van Politie GLSQUET. De zaak waarin hec Gouvernement toen hec meeste belang stelde, was de in hechtenisneming der Hercogin van Berry, Ook leidden alle pogingen toe dit doel. Reeds den eden Junij, had de Minister van Binnenlandsche Zaken den heer Carlier, toen Chef der Municipale Politie, met vijf of zes hands langers naar Nantes gezonden. Acht dagen daarna kwam hij terug zonder ieis verrigt te hebben. Al mijne geheime agenten met de legitimistische partij verbonden, al die van het Ministerie en over hec algemeen alle personen in staat om iets be treffende de Hertogin aan het Gouvernement bekend te maken, werden levendig aangespoord. Eenige bedrogen ons door valsche berigten, daar zij niet achter de waarheid konden komen; andere bedrogen ons om minder verschoonbare redenen. Verscheidene met aanbevelings-brieven voor de Hercogin voorzien, welke brieven door de sommiteiten der partij geschreven waren, begaven zich in Bretagne, geen hunner werd bjj de moeder van Hendrik V toegelaten geen hunner kon de juiste aanwijzing van hare woon. plaats bekomen. Weldra echter ondekce ik hec bestaan van een comité in de hoofdstad ge vestigd, bestaande uit acht toe tien personen, die geheel het vertrouwen der Hercogin bezaten, eiken dag met haar corresponderende, haar onderrigtende van ai becgeen voor haar belangrijk kon zijn, en die te Parijs al de hande lingen der partij bestuurden. Die geheimzinnig comité strekte deszelfs invloed.op de redactie der legi- cimistisclie bladen uic, had zelfs de eigendom van de Revenant, door den Burggraaf Nugaut daargeaceld, verkregen, en voedde door bedriegeljjke middelen de hevigheid der republikeinen. De Agencen van Politie, die zooveel ce handiger en opregter waren, daar zij uic genegenheid veel meer dan uic winzucht handelden, namen alle ver. mommingen aan, wisten zich overal in te dringen, maakten alles aan deze geheime magc bekend wat in haar belang was, ce weten: de maatregelen van het Gouvernement, de particuliere inscruccién door de Ministers aan hunne onderhootigen gegeven, kwamen alzoo snel ter kennia der mandatarissen, vervolgens aan die van het opperhoofd der faccie. Het geheim hunner vergaderingen, hunner handelingen, hunner corres. pondentie met Bretagne ontdekt hebbende, werd hec mij gemakkelijk hunne combinatiën te verijdelen, de bewegingen te verlammen, waarvan de goede uitslag hun zeker toescheen. Zoo zij van hunne kant de voornemens van hec Gouvernement aan de Hertogin mededeelden, deed ik hunne kuiperijen aan hec Ministerie kennen. Ten slotte verloren zij bij de voortduring van dezen staat van zaken meer dan zij wonnen. Zij zonden hunne brieven beurtelings aan verschillende personen van Nati tes, die hunne tusschenkomst verleenden. Zij ontvingen door tusschenko, ineDde personen, of-onder valsche naaien, ai die welke voor hen bestemd waren. De inhoud dezer Drieven scheen op den eersten aanblik zeer onbe. duidend te zijn: men gaf dezelve een commercieel aanzien: er was zake van suiker, katoen, linnen, boter, garen, linten of wat a] meer, en kleine que», tiën of rekeningen, of zoo iets. Maar in de lusichenregels bestond de degelijke correspondentie, met sympathieke inkt geschreven, waatvan men de letters door vuur of bijtende middelen deed te voorschijn komen. Een gedeelte dezer brieven ging mij door de handen; ik heb er een zeker gedeelte van naar Nantes gezonden, ik wist aan wie dezelve eerst moesten worden overgegeven, hoe men ze dan aan een tweede adres moest brengen, en van daar naar derzelver ware bestemming, dat is te zeggen aan de Her. togin. Ik deelde al deze inlichtingen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken mede, die dezelve naar Names zond, met bevel de aanduidingen te volgen, om de schuilplaats der voortvlugtige heldin te ontdekken. Maar de agenten met die nasporingen belast, deden die met zoo veel onhandigheid, of de legitimistische handlangers waren zoo knap, dat de nasporingen altijd zonder uitkomst bleven, en het gevaarlijk gevolg hadden, van de aandacht op onze ontdekkingen te vestigen. Mogelijk dac met den tijd, en door beter de middelen van uitvoering te beramen, en geschiktere personen te gebrui. ken, het mij zoude gelukt zijn, de Hertogin te doen vatten, maar Deutx maakte de nieuw beraamde middelen overbodig, Deutz had reeds eene zekere vermaardheid verkregen, door eene openbare afzwering van het geloof zijner varen, in February 1828 gedaan. Op dat tijdstip toen de Gouvernementen van Europa tegen de philosophic en de verspreiding der verlichting werkten, en de godsdienstige propaganda be. schermden, scheen de bekeering van eenen Jood, eene overwinning te zyn; men sprak er veel van. Deutz zag zich begunstigd door de welwillendheid der Pausen Leo XII, Pius VIII en van den Kardinaal Capellari, in 1831 Paus geworden, die nog onder den naam van Gregorius XVI regeert. Hij trok zelfs een pensioen van vijf en twintig piasters 's maands op de bijzondere fondsen des heiligen vaders. Na een verblijf van drie jaren in de hoofdstad der Christen-wereld, ge- durende welken tijd hij te vergeefs trachtte den toestand zijner oude geloofs- genooten te verbeteren, giog Deutz naar de Vereenigde Staten. Een jaar later, omstreeks het einde van 1831, kwam hij te Londen, met het voornemen om naar Rome terug te keeren, alwaar de verheffing van Oen Kardinaal Capillars den Pausselijken Stoel, hem eene maguge bescherming verzekerde. Hij vertrok van Londen, hield zich te Turin open werd aldaar door den heer Cauchydie naar Massa vertrok, uitgenoodigd hem te volgen, het. geen hij aannam De Hertogin v«» Berry hield toen haar klein hof te Massa, Deutz werd haar in bet begin van Februarij 1832 voorgesteld. De Hertogin bedankte hem voor het geleide dat hij aan Mev. de Bourmontvan Londen tot Gecève had verleend, en gaf hem aaobeveliogsbrieven voor Rome. Naauwelijks in deze stad aangekomen, roept een brief van den heer de Bourmont hem naar Massa terug, alwaar de Hertogin hem met eene zending bij Don Miguel belast. Deutz houdt zich eenige dagen te Barcelona, vervolgens ce Madrid op, daar komt by hem de gedachte op zijne diensten aan de Ministers van Lode, wyk-Philips aan te bieden. Door eenen eersten brief, aaa den heer de Men,

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3