X°, 18*2. leydsche WOENSDAG, N°. €5. C -O U R A N T* i JUNIJ. NEDERLANDEN. Lctdèn, 31 Mei. Gisteren avond ten half negen ure passeerde onze stad Zijne Maj. de Koning, komende van Soestdijlt en het Loozich naar de Residentie begevende; Heden namiddag zijn onze nad gepasseerd HH. KK. HH. l'rins en Prinses /tiert van Pruissen, dewelke, laatstelijk van het Loo komende, 11a éenig vertoef bij den heer Paardenposimeest'er, zich naar 's Gravenhage hebnen begeven. HH. KK. HH. zullen, na alvorens aan het Paleis van Zijne Maj. Koning Willem II te lijn afgestapt, in het Paleis in het Naordeinde voor eenige dagen hun intrek nemen. Morgen ochiend vroegtijdig zullen HH. KYv. HH. de Prins va» Oranje en Prins Alexander onze stad doorkomen om zich naar het Loo te begeven, uw- Verder zijn nog heden onderscneideii'e personen aan het Hof geattacheerd, zoowel van Gravenhage komende en naar het Loo gaande, als vice versa, onze stad gepasseerd. De Collecte, welke op gisteren ten behoeve der stad Hamburg alhier heeft plaats gehad, Heeft zuiver opgebragt eene som van f2,663, waaronder eeue gift van f 35. jó door de Invalieden en eene gift van 6 door de Lil. tbersche Weeien. Uit *s ördveohage schrijft men van den gosten dezer: Bjj besluit van den 2Ósten Mei, N°. 195, heeft Zijne Maj. bepaald, dat in elke der steden Zwolle* Deventer, Kampen, Almelo en Enschedé zal worden opgerigt eene Kamer van koophandel en Fabrtjken, welke bestaan zal uit 9 leden. Bg besluit van den a/sten Mei, N°.a57, liee^t Zijne Maj. tot Hout vester in het 5de jagt—district der provincie Zuid-Holland, in plaats van Mr. F. A. van Hall, als zoodanig eervol ontslagen, benoemd Mr. IV, L. Diemonl, te Gurinciiem thans Adjunct-Houtvester met rang van Houtves ter, waarnemende de administratie in gemeld jagt-district, Zijne Maj. heeft benoemd tot Dijkgraaf van den polder de Kiesheid onder 's Giavenainbacht A. Struijk, tot Hoog-Dijkheemraad van den Al- blasserwaard A. Slotenmakertot Water-Heemraden van den Nederwaard Jhr. H, Cevaert en Barou van tujll van Serootkerken tot Zujlenallen in Zuid-Holland. Zijne Maj, heeft aan den Secretaris der gemeente Langerak, provincie Zuid-Holland, op deszelfs verzoek eervol ontslag verleend en in zijn plaats aangesteld J, A, van der Stok. Zijne Maj. heeft nog in Overijssel tot H. D. Kamerheer honorair be. benoemd Mr. E. F. Baron de Fes van Steenwijk tot iVindesheim en tot Broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer Plomp, Architect der Stad Kampen. Het vertrek van Zijne Maj. den Koning naar Luxemburg blijft op den -jden Junij vastgesteld, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren avond uit deze Rntdentie naar Viissingen vertrokken, alwaar H. D. zich op het fregat de /P*» loaohcpsnC*- Doao.«hnra k«||AU«n. ter bijwoning der feesten, die aldaar ter gelegenheid van de viering van de vijf en twintig-jarige echtvereeniging van HH, MM. den Keizer en de Keizerin vau Rusland zullen worden gehouden, De Baron G. A. G. P. van der Capellen, Minister van Staac, Opper. kamerheer van Zijne Maj. den Koning, is door Zjjne Maj. den Koning der Franschen benoemd tot Grooc-Officier van het Legioen van Eer. Heden houden de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal zich bezig met het onderzoek van de nieuwe voordragten, van wet nopens het notariaat en de hypothecaire inschrijvingen. Morgen ochtend ten half elf ure zal de Kamer eene zitting met gesloten deuren houden over het aanhangige nieuwe ontwerp van het reglement van orde der Kamer. -De beraadslagingen over dat oncwerp zullen naar men verzekert in den Jbop der week plaats hebben. Morgen vertrekt de heer Ragaj, Thesaurier van het Koninglijke Huis uit deze Residentie naar het Loo. Bij het onderzoek van de wetsvoordragt omtrent eene geldieening moor de kosten van den aanleg van een ijzeren spoorweg van Maastricht naar de Pruissische grenzen, met een zijtak naar Kerkraede, hebben de meeste leden der Tweede Kamer betuigd dat, hoe genegen zij ook mogen' «1)0 het goede te helpen bevorderen, z(j echter vermeenen in een zoo ge. "Wlgilg onderwerp als het onderhavige, waar het aankomt op de goedkeu, ring van eenen maatregel, welke de reeds moeijelijke gesteldheid van 'slands geldmiddelen zeer aanzienlijk bezwaren kan, niet dan met volledige kennis van zaken te mogen beslissen. Deze kennis verklaarden zij nog niet volkomen te bezitten. Zij hadden gaarne gezien, dat de memorie, bij bet omwerp gevoegd, hun op verschillende punten meer licht had gegeven, en zij al dadelijk in staat waren gesteld geworden een meer bepaald oordeel over dit ontwerp te kunnen vellenzij waren thans verpligt bedenkingen te opperen en vele vragen te doen, waarvan zij de beantwoording met ver. langen te gemoet zien. De Algemeene Rekenkamer, gelet hebbende op het bepaalde bij de eerste zinsnede van art. 8 der wet van 27 December 1841 StaatsbladW35), heeft bekend gemaakt, dat, na de reeds plaats gehad hebbende vernietiging der inschrijvingen in het grootboek der Uitgestelde Schuld, ten name van het Amortisatie-Syndicaat, ten bedrage van ƒ210,175,200, thans ook de aan het Rijk toebehoord hebbende onultgeloten en uitgeloten Kansbilletten der Uit* gestelde Nationale Schuld, of bewijzen van dezelve, ten gezamentlijken bedrage van 103,800,000, zijn verbrand en vernietigd, Men verneemt, dat, ten gevolge van den overgang van het beheer en bestuur der gevangenissen van het Departement van Binnenlandsche Zaken tot dat van Justitie, b(j laatstgemeld Departement zijn overgeplaatst, de vol. gende ambtenaren, geêmplooijeerden en bedienden, als: de Referendaris Rtmsvinke/i de comfniesen Broeit en Weidnerde commies-titulair van der ffulpi de adjunct-commiesen de Gretel, Adams, van der Spring en Netscher de gvëmplooijeerden Muller en Lofelt en de bode P. Daum. Burgemeester en Wethouders dezer stad hebben aangekondigd, dat, op vootstel der Commissie van beheer over de Bad-inrigting re Scheveningen, het Bad-saisoen zal geopend worden op Woensdag, den isten Junij aanstaande. De jonge heer Batsli, te 's Gravenhage, bekend wegens zijne geheit. genkunst, heeft van den Koning der Franschen eenen vereerenden brief en een met brillanten omzetten ring ontvangen, wegens het aan Zijne Maj. aanb eden van het door hem uitgegeven: Sjsteme de mtmoire. Fan den 311/011 deter: In de zitting van de Tweede Kamer der Sta ter-Generaal van heden is ingekomen een ontwerp van wet, nopens de Mritscbappij van weldadigheid. In de begeleidende Koninglijke boodschap wordt te kennen gegeven, dat het ingestelde onderzoek omtrent de 2aUri der Maatschappij rog niet oc genoegzame tijpheid is gekomen, om op grerrt daarvan, eenig voorslei te doen; en dat derhalve bij bijgaand ontwerp wordt voorgesteld om, in afwachting van den uitslag van dat onderzoek, de tijdelijke voorziening in oe behoeften der maatschappij, welke vroeger tot I?w Ju lij aanstaande was vastgesteld, tot het einde van het loopende jaar te verlengen. Drukken en verzending aan de afdeelingen. Verschillende ingekomen verzoeltschrilten over het notariaat enz. worden aan de Commissie verzonden, Onder de laatstelijk ingekomen stukken behoort een verzoekschrift van den beer Brouwer, landeigenaar in Gelderland, over het Geldersche polderregle ment. Daar tot dit stuk verscheiden bijdragen behooren, die nu eerst ter griffie worden overgelegd, is tot na het onderzoek van deze het verslag uit, gesteld. De afdeelingen voor Mei worden zamehgesteld: tot Voorzitters en onder voorzitters worden gekozen de heeren: in de tste afd. Lutac en Ferwrj-Mejan 2°. van Akerlaken en Lubben30. Uitwerf Sterling en Gouverneur4°. van Rappard en van Hemerten 5°. Bruce en de Man. De Commissie tot de verzoekschriften doet verslag op een reqttaest van de Kamer van Koophandel te Maastricht, ten voordeele van de wee nopens den spoorweg in Limburg, van ingezetenen uit Middelburg wegens de voor. dragt nopens de zamenstelling der gemeenetebesturenvan den Secretaris der stad Arnemuiden over die zelfde voordragt.Deze stukken worden ter griffie nedergelegd. Hierna wordt de openbare vergadering veranderd In eene met gesloten deuren, waarin, zoo men verzekert, is gehandeld over het nieuw Regie- ment van Orde der Kamer. Door een negental Schiedamsche ingezetenen, aan het hoofd van welke staat de Burgemeester J. Loopujt, is voor den brand van Hamburg f2500 ingeschreven. Te Amsterdam is op de circulaires voor den brand van Hamburg in geschreven voor eene som van 18,207 en bij het Algemeen Handelsblad ontvangen 5,944. Uit Haarlem meldt men van den 30 Mei: Heden morgen is er wederom, met het beste gevolg, een proefrid gedaan over den spoorweg van Haarlem tot aan Veenenburg, onder Lisse, thans eenen trein van zes rijtuigen, met Commissarissen, uitmakende den Raad van administratie der Maatschappij, verscheidene dames, en eene menigte andere personen. De afstand is in 22 minuten afgelegd. Den 2 Juni) zal de dageltjksche dienst op het genoemde gedeelte van den spoorweg beginnen. Zaturdag middag is in Texel uit de West-Indté binnengekomen, Zijner Majs. corvee Juno, commandant Kapitein-Luitenant ter zee Kleine, aan boord hebbende Zijne Exc. den heer Directeur-Generaal van marine J. G. Rijk en familie. Zijne Exc. zon Zondag nog aan de Helder vertoeven en Maardag naar 's Gravenhage vertrekken. ajit AtDciind worde »»n 23 Mei het volgende geschreven t Gisteren brak boven die eiland eene verschrikkelijke regen- en hagelbui los, vergezeld van donder en bliksem.De donderslagen waren aanhou- dend en allervreesselijksc, en deden de huizen en grond schudden. Eend in her veld grazende koe en een schaap werden door den bliksem gedood, terwijl daardoor tevens twee huizen te Nes werden getroffen, zonder even wel andere ongelukken of groote schade te veroorzaken. Eerst werd de schoorsteen van Je, sennttr van den landbouwer C, L. Mos- terman door een bliksemstraal getroffen en uit elkander geslagen, waarna die straal in de schuur drong, aldaar de koeglazen en schotten stukken sloeg en zich vervolgens een' weg naar buiten baande door het zolderven ster, hetwelk met kozijn en raam uit een gevel gerukt werd. Bijna gelijktijdig werd het schuurtje bij de woning van den koopvaardij kapitein M. Zwart getroffen. Ook hier werd de schoorsteen nedergewor pen, de gevel beschadigd en in het schuurtje eene ktsc mee glas geheel verbrijzeld; te gelijker tijd sioeg dezelve door den schoorsteen in het woonvertrek van het huis van Zwart, doch baaande zich gelukkig, even als in het schuurtje, een weg naar buiten door den hechten gevel, zoodac de stukken steen door de geheele kamer verspreidjwerdenin beide sehu ren en her huis ontdekte men hier en daar zwarte vlekken en een sterke zwavellucht en rook, Opmerkelijk en gelukkig is het inderdaad, dar niettegenstaande in de schuur van Mosterman, en zelf op de plaatsen langs welke de bliksem aldaar zijn weg heeft genomen, hooi en stroo aanwezig was, geen brand is ontstaan, te meer daar het getroffen ijzerwerk, zoo als van spijkers en ankers in den gevel, als het ware gesmolten schijnt, Men meldt uit Utrecht van den 25 Mei: Wij vernemen van goederhand het volgende: Zekére ondermeester, Hart man genaamd, uit Sliedrecht, die zijne ouders hier ter stede wilde bezoe ken, op een' der pinksterdagen in eene tapperij bij Jan van der Haar te Vreeswijk vertoevende, gebruikte aldaar iets met 3 personen, welke hij daar aantrof. Dewijl het reeds zoo laac waswilde hij bij van der Haar blijven hetgeen hem echter afgeslagen werd, aangezien gemelde van der Haar veene slaapstede houdt. Nadat 2 der bovengenoemde personen vertrokken waren, heeft de derde, genaamd Joris van Asperen, met hem het huis verlaten, om een logement voor hem te zoeken. Des morgens re 3 ure werd Hartman verwond voor het huis van van der Haar gevonden, terwijl bij opgaf oac hij, geen logement hebbende kunnen vinden, zich door eenen nachtwacht* buiten het tolhek had laten brengen; dac hij, een eindivcgs voortgegaan zijnde, overhoeds door eenen personen is overvallen, die hem zijn geld afvroeg, hetwelk hij in het eerst weigerde, doch naderhand hem gegeven heeft, nadat hij door dien persoon aangegrepen en met een mes in de dij vërwond was, terwijl de aanvaller hem naSr den Rijnkant sleepte en hem bedreigde, dat hij hem even zoo zob behandelen als Mol, bijaldien hij zijn geld en horologie nier overgaf. Hierop heeft de aanvaller den wég naar Jutphaas Ingeslagen. Wij vernemen dac de persoon van Joris van Asperen reeds in hechtenis is en men een' aanvang gemaakt heeft met de instructie der zaak. Het lijk van dezen Mol, oud 43 jaar, alhier gewoond hebbende, ia in den Vaartschen Rijn gevonden, terwijl men meende dat hij zich hec léven benomen had. Uit Arnhem schrijft men van den 29 Mei: Zjjne Maj. Koning Willem Frederik en de Gravin van Nassau worden heden avond op het Loo verwacht. Zijne Maj. wotdc vergezeld van HH. KK. HH. Prtns en Prinses Albertdie waarschijnlijk eenige dagen aldaar zullen verblijven. Ui: 's Gravenhage wórdt gemeld, dac een Adjudanc van Zijne Maj. naar het Loo is vertrokken, om aldaar Zijne Maj. Koning Willem Fredlrik ié

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1