A*. 1843. LEYDSCHE /jPI VRIJDAG, JsS NEDERLANDEN. Le yden, 19 Mei. De verlichting door niec zaamgeperst-draagbaar gaz, In Nederland door den beer J. Droinet ingevoerd, ia in onze scad gelukkig aangewend. Hec Minnenhuis is ook thans daarmede voorzien. Donderdag II. werd het giz in alle zalen van dit oitgebreid gesticht ontstoken, in tegenwoordigheid van de Kegenten van hetzelve, aldaar zich vergaderd hebbende om over de Oitwerking van dat rijke licht te oordeelen. Een allerbest gevolg heeft dat onderzoek bekroond, en alle toestellen, te Legden vervaardigd dear inland- tthe werklieden, die vitr eenige maanden nog geen denkbeeld van dat werk hadden, zijn bevonden in de grootste regelmatigheid en geleidelijke werking te verkeeren. Men moet zekerlijk lof toezwaaien aan de menschlievendheid van de heeren Regenten, die, na een doordacht onderzoek der zaak, hnnne grondbeginselen van spaarzaamheid hebben weten te vereenigen, met de zorg voor de ongelnkkigen aan htin opzigc toevertrouwd. Door hen aldus te doen deelen in de weldaden van eene zoowel gezonde als heldere verlich ting, welke tot hiertoe slechts scheen bewaard te zijn voor de kinderen van het geluk, hebben zij eene nieuwe proef gegeven, zoowel van de gevoe lens, die hen bezielen, als van de goede directie aan hunne administratie gegeven. Wij wenschen opregt, dat alle inrigtlngen van dat soort weldra van de voordeelen van die gemakkelijke verlichting partij trekken, welke drie voor treffelijke hoedanigheden bezit, namenlijk, zuinigheid, veiligheidgezondheid. Wij zijn verzocht te melden, dat de opbrengst van hec Diorama van Parijs Woensdag II. voor de noodlijdenden door den brand te Hamburg, door de Directie daartoe afgezonderd f 6, bedragen heeft. De Staats-Courant van gisteren bevat het volgend Koniugiijk besluit: Wij WILLEM II, enz. Overwegende dat de stad Hamburg dezer dagen door eene verschrikkelijke ramp getroffen is; willende te gemoet komen aan hec veelzijdig geuit ver langen, om deze zoo zwaar geteisterde vriend-nabuurlijke stad, naar vermo. gen, eenige leniging uit Nederland te verachaffen; gezien het Koningljjk besluit van den 32 September 1823 (Staatsblad N°. 41,) hebben goedgevon den en verstaan te bepalen: I. Er zal, vóór den 10 Junij aanstaande, in alle steden en gemeenten binnen dit Rijk, door de zorg der plaatselijke besturen, eene scbaal-collecte aan de buizen worden gedaan. 2. De opbtengst daarvan zal bettemd zijn ter zoo veel mogelijke leni ging van de ramp, welke de stad Hamburg getroffen heeft. 3. De ingezamelde gelden zullen door de zorg van de hoofden der plaatselijke besturen, op de gebruikelijke wijze, in 's Rijks schatkist worden «vergesiort. J 4. De deswege te ontvangen qnitantlen van overstorting zullen, ten spoedigste, aan den Gouverneur der provincie en door dezen aan Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken worden ingezonden. S 5. Nadat het geheele bedrag der collecte van alle steden en gemeenten bekend is, zal deswege eene volledige specifieke opgave, door middel der Nederlandsche Staats-Courant plaats vinden. 6. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken zal, met Onze Ministers van Financien en van Buitenlandsche Zaken te rade gaan nopens de wijze om de ingezamelde gelden naar Hamburg over te maken. 7. Onze Ministers van Staat, belast met de Directie der Zaken van de Eerediensten, zullen zorg dragen, dat het plaats hebnen der bovenvermelde schaal-collecte ook in de kerken en bedehuizen der onderscheidene gezind, heden tijdig worde afgekondigd. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering dezes, waarvan kennis zal worden gegeven aan Onze Ministers van Financien en van Buitenlandsche Zaken, alsmede aan Onze Ministers van Staat, belast met de Direccie der Zaken van de Eerediensten. 's Cravenhage17 Mei 1842. WILLEM. De Minister van Binnenlandsche Zaken, SCHIMMELPENNINCK VAN OlJE. Verder leest men in dat blad: B(j Koninglijke besluiten van den 15 Mei 1842, N°. 6776, is door Zijne Majesteit: 1*. Eervol ontslag verleend aan jhr. C. D. E. J. Bangeman Huijgens, tot hiertoe Zr. Ms. buicengewonen Gezant en Gevolmagtigden Minister bij hec Hof van Denemarken; aan den Baron H. R. IV. van Celtslein, tot hiertoe Zr. Ms. Miniscer-Resident bij de Hanzesteden; mitsgaders aan den heer J. A. d'Eck, tot hiertoe Zr- Ms. Minister-Resident bij hec Hof van Wür- cemburg; onder dankbetuiging voor de veeljarige ijverige en getrouwe dien. Aten, door hen respectiveljjk aan den lande bewezen. 2°. Benoemd tot Minister-Resident b(j de Hoven van Baden, Beljeren en Würtemberg, de Baron A. A. Bentinck, tot hiertoe Raad van Zr Ms. Ge xantschap bjj het Hof van Groot-Britannle; tot Zaakgelastigde bij het Hof van Denemarken, Jbr. E. M. A. Martini, tot hiertoe Zr. Ms. Zaakgelastigde Bjj de Vereenigde Staceo van Amerika; tot Zaakgelastigde bij hec gemeenebesc der Vereenigde Staten van Amerika, den Graaf C. R. A. de Hemricourt, tot hiertoe Zr. Ma. Zaakgelastigde bjj bet Hof van Zweden en Noorwegen; tot Zaakgelastigde bij het Hof van Zweden en Noorwegen Jhr. J. C. Gevers, tot hiertoe raad bjj Zjjner Majs. Gezantschap aan het Hof van Rusland; tot Secretaris van Zijner Majs. Gezantschap bjj het Hof van Groot-Britan. tde, Jhr. Mr. A. J. L. Stratenus, tot biertoe Secretaris van Legatie, werk saam bjj het Departement van Buitenlandsche zaken; tot Secretaris van Zr. Ma. Gezantschap bjj de Hoven van Baden, Bejjeren en Würtemberg. jhr. Mr. L. P. J. van de Spiegel, tot hiertoe Secretaris van Legatie, werk. saam bjj bet Departement van Buitenlandsche zaken; mitsgaders tot Secre. tatls van Zr, Ms. Geiantschap bjj het Hof van Rusland, den Graaf C. M. C. E. van Bjlaudt, tot hiertoe adjunct-commies bjj bet Departement van Buitenlandsche Zaken. Door Zjjne Maj. Is, bfj besluit van den 7 Mei 1843. N°.53, goedgekeurd bet uitgebragt beroep van een Predikanc door den Kerkeraad der Hervormde gemeente van Spijk, onder de classis van Dordrecht, op Philippus Bogers wan Bunnen, Candtdaat bjj het provinciaal Kerkbestuur van Overijssel. Bij beslnit van den I3den dezer, N°. 68, beefc Zjjne Maj. bepaald, alat de drie Hoofd-Opzieners der jagt voortaan zullen vervangen worden sloor eenen Inspectenr der Opperhoutvescerjjin welke betrekking aange- at*ld ia A. H. Verstar van fVulverhorstHomvesier in bet iste jagidistrict y. «0. COURANT. 90 MEI. In de provincie Znid-Holland. 7.'jnde tevens eervol ontslag uit de betrek king van Hoofd-Opzieners der Jig. verleend san L. G. Berends, N, F. Driebeek en F. Gevers. Zijne Maj. heeft het verzoek om gratie van M. J. Rienksveroor. deeld tof 2 jaren gevangenis, wegens een artikel in oen Tolk der Vsijheid, gewezen van de hand. -Zijne Maj. de Koning heeft de oprigting toegesraan van eene Verze. kering-Maatschappij, onder de benaming van: de Geldersche en Amsterdam- sche Zee-Assurantie-Maatschappijwelke de verzekering voor alle gevaren te water en te land ten doel beeft. De Vennootschap zal voortduren tot den laatsten December des jaars 1851. Het fonds zal bestaan in een kapi. taal van f 100,000, verdeeld in 20 aandeelen, elk van f 5000. Tot Com missarissen van deze Vennootschap zijn aangesteld de heeren J. D. Thuret en C. E. de Bordes en tot Directeurende heeren B. Zurmuhlenen C. A.E. Quack. Zijne Maj. Koning IVillem Frderik, Graaf van Nassau heefc aan de Groninger Maatschappij Tot Nut van Algemeen, bijzonder ter bevordering van het schoolgaan van minvermogende kinderenf 100 geschonken. Uit Kampen meldt men, dat Zijne Maj. Koning IVillem Frederik, Graaf van Nassau den 22Sten dezer op bet Loo zou komen, wordende reeds voor zijne ontvangst toebereidselen gemaakt. In een berigt omtrent eenen zwaren brand, welken vóór 4 eenwen een groot gedeelte van 's Gravenhage verwoestte, wordt gemeld, dat een zekere Adriaan Dankerts, in wiens woning de brand begonnen was en, door denzelven alleen te willen smooren, aanleiding tot de voorezetting van den zeiven gegeven had, veroordeeld werd, om voor eigen kosten 6 vierkante roeden muur aan de stads vesc te laten bouwen. Den I5den dezer is te Delfc, in den ouderdom van 48 jaren over leden, de heer M. A. tVijnaendtsridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, sedert 1838 Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Wethouder der scad Delft; een man, die wegens zjjne kundigheden en karakter algemeen geacht was. Uit Amsterdam meldt men van den I7den: Hadden wij het genoegen reeds in ons Nummer van den 6den dezer, onze lezers mede te deelen, dat men eerlang het verleggen van het station voor den spoorweg van hier naar Haarlem, tot meer nabij de Willemspoort moge verwachten, zoo verwijzen wjj thans nader tot de aankondiging, he den in ons blad te vinden omtrent de aanbesteding der hiertoe benoodigde werken, waaruit blijkt, dat de Maatschappij van den Hollandschen IJzeren Spoorweg, onder afwachting van de nadere goedkeuring der Hoogere Auto riteiten van de met de Stad Amsterdam gesloten overeenkomstinmiddels reeds allea voorbereide, om onmiddellijk daarna met kracht tot het voort, zetten der werken te knnnen overgaan. Ofschoon hec vroeg Invallen van den Pinkster, minder voordeelig voor hec vervoer langs den Spoorweg van hier op Haarlem geweest Is, dan het later komen daarvan ten verleden jare, zoo is dit vervoer evenwel wederom zeer aanzienlijk geweest, hebbende over de beide dagen beloo. pen een aantal van 6,704 passagiers. Het laatste convooi van gisteren heefc moeten geschieden met niet minder dan 5 treinen, ieder van 10 tot 12 rijtuigen. Nog meldt men nic Amsterdam: Met genoegen vernemen wü, dat b(j de Commissie tot inzameling van giften voor de hulpbehoevenden ten gevolge der ramp van den brand van Hamburg, reedt is ingekomen eene somma van circa Zeven Duizend Vier Honderd Gulden, builen en behalve de gifien bij het Handelsblad omvangen (welke den i8den dezer beliepen 3739.93)en buiten reeds aan de hee ren leden der Commissie aan nuis terugbezorgde bewijzen van deelneming, waaronder ook aanzienlijke gifien zijn. Te Alkmaar is de vermoedelijke dader van den moordgepleegd den 35 April op Anna Maria Pauwels, zijnde de korporaal van Os, van het reserve bataljon 2de afdeeling infanteriegevangen genomen. Te Arnhem is den igden, in den ouderdom van 73 jaren, overleden de heer Mr. J. Weerts, Oud-Burgemeester dier stad, Lid van de Eeiste Kamer der Staten-Generaal en Ridder der orde van den Nederlandschen Leenw. Uit Groenlo schrijft men van den töden dezer: Gisteren morgen kwamen hier uit Zucpben twee officieren der genie, die zich, gedurende eenen geruimen tijdop de wallen onzer oude vesting heb ben opgehouden, en de aldaar nog aanwezige basiions en andere overblijf selen dezer sierkte naauwkeurig hebben opgenomen. Men zegt, dat de komtt dezer heeren in verband staat met een plan van het Ministerie van Oorlog, om onze vestingwerken te herstellen, en verder langs de oostelijke grenzen van bet vaderland eenige verscerkingen daar te stellen, Ook te Groningen heeft zich eene Commissie gevormd tot inzameling van liefdegiften ten behoeve van Hamburg. In een berigt, in de Provinciale Groningsche Courant voorkomende tot aanspooring der ingezetenenom aan deze uitnoodiglng spoedig en ruim deel te nemen, leest men onder anderen: „En Groningen zal niec achter blijven, dat in het onvergetelijke jaar 1826, toen de vreesseljjksce ziekte die stad teisterde, op eene schitterende wijze ondervonden heeft de milddadige hulp ook van hec naburige Duitschland, met name van Hamburgs ingezetenen, die aanzienlijke giften herwaarts zon. den ter leniging van de ramp." Den t2den dezer is te Franeker, in den ouderdom van ruim 63 jaren overleden, de Hooggeleerde heer Sicco Ens, Med. Dr., Hoogleeraar in de Medicijnen aan het aldaar gevestigde Rijks Athenaeum. Te Wjjhe in Overijssel is den i6den dezer een hevige brand ont« staanwaardoor 4 huizen,door 6 gezinnen bewoond, in de asch zijn gelegd. Het Provinciaal Hof van Drenthe heeft den I3den dezer K. H. Krol wegens brandstichting, den 13 Februarij I. I. te Gasselter-Nijeveen ge. pleegd, tot den dood veroordeeld. Bij aanhoudendheid worden er in eenige atreken van Drenthe brandbrieven bezorgd. Onder anderen tweemaal achtereen bij Ds. Fijnebuik ce Hoogeveen. Uit Goes schrijft men het volgende: De aanhoudende droogte begint ook in ons eiland nadeelig te werken. De wintergewassen, die meer wortelvast zijn, lijden hierdoor niet zoozeer, alt het in bet voorjaar uitgezaaide, waaronder voorai het vlas. Hoewel de meeplant hier niet zoo ongunstig staat, alt in andere Zeeuwsche eilanden, zoo wordt echter de planting der nieuwe belec. Ook het gras komt weinig bij, terwijl hieraan grooce behoefte is, omdat de ttalvoeder-voorraad ver- bruikt is. Eindelijk is zelfa het drinkwater reedt bier en daar schaars. Den t4den heeft de Gouverneur der provincie Noord-Brsband de

Leydse Courant | 1842 | | pagina 1