geworden; volgens berigten hebben 15 van dezelve zich deze gunst onwaar, die betoond. Het getal der Leden des Genootschaps beliep over het vorig jaar 3486. In de Amsterdamsche Courant van Zaturdag leest men: Wij vernemen van goederhand, dat de administratie der Hollandsche TJre- ren Spoorweg-Maatschappij steeds de meeste zorgen aanwendt tot be veils, ging der passagiersr dat vooreerst de wagens nimmer gesloten worden en da: er reeds sedert eenen geruimen tijd de stellige order gegeven is, nimmer twee locomotiven voor den trein te plaatsen, en dat men de voorkeur geert meerdere treinen, met een kwartier tnsschenruimtete doen vertrekkenom daardoor de aanwezige reizigers het vervoer over den ijzerbaan te bezó'gen. Op het Raadhuis te Utrecht zullen den nden Junij wederom onder scheiden werkzaamheden voor den spoorweg van die Stad op Arnhem aanbesteed worden. De Gouverneur der provincie Vriesland is, op last des Konings, door den Minister van Binnenlandsche Zaken gemagtigd om de Provinciale Sta tec van Vriesland, zoodra mogelijk, van wege Zijne Majesteit tot eene buitengewone vergadering bijeen te roepen, ter behandeling eener voordrage van Gedeputeerde Staten, betrekkelijk de voortzetting der verbetering van den binnenlandschen waterstaat dier provincie. Men meldt uit Goes, van den 8sten deaer: Op den dag van heden had alhier een van die tooneelen plaats, welke gelukkig in ons land uiterst zeldzaam zijn. In den namiddag van dien dag omstreeks twee ure werd de hnlp van den Commissaris van policie verzocht, tegen den persoon met name Fredrik Zuidwtg Kalbfleisch, weike met een geladen pistool door eene der stads straten liep, onder bedreiging van zeker meisje, die gereed stond om naar de kerk te gaan, dood te schieten. Nadat hi] door genoemden ambtenaar in naam der wet was gesommeerd geworden om dit wapen af te geven, heeft gemelde Kalbfleisch het pistool op geringen afstand op den Commis garis zeiven gelost, waardoor hij dezen aan de linker hand en het linker oog kwetste, welke hem echter, niettegenstaande zijne bekomene wonden, arresteerde, hem zijn wapen ontweldigde, en hem onmiddellijk in handen van den Officier van Justitie overleverde, Uit Hilvarenbeek meldt men het volgende: Zekere Airiaan van Eschoud 30 jaren, van beroep timmerman, alhier geboren en woonachtig, en In 1837 reeds ter zake van diefstal vervolgd, is door de justitie in hechtenis genomen, als verdacht van brandbrieven gelegd, en brand alhier en elders gesticht te hebben. Volgens hetgeen men uit Breda schrijft, zou het onderzoek reeds gewigtige ontdekkingen opgeleverd en der justitie op hec spoor van andere misdadigers gebragt hebben. GRIEKENLAND. Athene den 27 April. Volgens Koninglijk bevel van den 6den, den ver. jaardag van net begin des G'iekschen onafhankelijkheids-oorlogs, werden de jtnnrders der branders en de matrozen, welke zich door den aanval op de vijandelijke schepen den 6 April 1822 verdienstelijk hebben gemaakt, met landerijen oit de Staatsgoederen begiftigd. Van degenen, die niet meer in leven zijn, gaat het regt op de weduwen en kinderen over. De dochter van Pen zich in den Hellenischen kampstrijd zoo beroemd gemaakt hebbende Lazaro Tsamados, heeft landerijen ter waarde van 6000 drachmen ontvangen; buiten haar werden aan 23 dochters van uitstekende Grieken, die op hec veid der eer oen dood gevonden hebben, geschenken uitgedeeld en 38 fami. lien van militairen, die op het slagveld gebleven zijn, kregen ondersten. nlng. Die bevel verhelderde dien dag van Aprildie in de hoofdstad feestelijk en vrolijk als altijd wordt doorgebragt, en bevestigt de liefde des volks voor hunnen Koning. Den 2östen heeft de Graaf Brassier de St. Simon een bijzonder ge. hoor bij den Koning gehadwaarin hij hem zijne geloofsbrieven als Pruis, tisch Gezant beeft overhandigd. ITALIË. Uit Rome meldt men vanjden 19 April, dat de Paus van de Koningin weduwe van Sardinië een juweel kisrje ten geschenke heeft gekregen, dat in brillatten vervaardigd is, en waarop zich de naam van den Paus voluit bevindt. Het heeft 300,000 thl. gekost. Ook heeft genoemde Vorstin hare Villa tusculana, die meer dan 1,000,000 thl. waardig is, aan de Jesuiten ten geschenk gegeven. Ter gelegenheid van de feesten wegens het huwelijk van den Hertog van Savoyen, heeft de luchtreiziger Costmchi te Turyn eene reis onderno men. Na eenigen tijd inde lucht rondgezwierd te hebben, is hij nabij bet dorp Momcalier weder nedergedaald, maar de opwachting, die hij daar genoot, was alles behalve {aangenaam. Er bevonden zich eenige solda ten, die hem nemende voor eenen boozen geest, die deze wereld kwam bezoeken, hem zoodanig geslagen en mishandeld hebben, dat hij voor dood op de plaats is blijven liggen. De luchtbol, die op eene waarde van 18,000 franken wordt geschat, hebben zij aan stukken gescheurd. De Koning van Sardinië heeft het gezamentlijke regiment, tot hetwelk die soldateo behoor, den, aansprakelijk voor de geheele schade gesteld. DUITSCHLAND. Zijne Mij. de Koning van Pruissen beeft den 8 Mei een gehoor verleend aan den Graaf dt Perfonthervoorheen Gezant van Nederland bij het Pruis, aische Hof, welke aan Zijne Maj. zijne brieven van terugroeping overhan digd beeft. Een der Berüjnsche bladen weerspreekt ten stelligste, dat Z. M. de Koning van H. M. de Koningin van Engeland, die geschenken ontvangen heeft, welke onlangs zijn vermeld geworden, bestaande onder anderen uit eene wieg, eenen schapenbout enz. Zijne Maj. de Koning van Wurtemberg is eenige dagen ongesteld ge weest door de koorts en zijn er bulletins uitgegeven; volgens berigten echter van 10 Mei was Zijne Maj. aan de beterhand. Den 4den is een gedeelte van een groot bosch, aan de stad Frankfort toebehoorende, ter grootte van bijna 4 morgen, afgebrand; waarschijnlijk, dar een weggeworpen brandende cigaar rot den brand aanleiding heeft gegeven. De Abeni-Zeitung der BirsenhaHe van Hamburg van den 9,fen deelt thanl omtrent den verschrikkelijken brand officiële berigten mede. In het begin daatvan lezen wij De eerste ochtendoren van den Hemelvaartsdag zijn met eenen brand be. gonnen, die zich sedert met ongehoorde woede over een groot gedeelte onzer Altstadt uitgebreid en thans omstreeks zestig straten, stegen en pleinen ver. woest, drie kerken, het raadhuis; het Eimbecksche huis, de bank, het archief, de oude beurs, het tuchthuis, spinhuis en detentiehnis, verscheiden post-bureauxde bureaux der staatkundige dagbladen, de gebonwen der onde börsenhalie, bijna alle logementen, de nieuwe schrangen en meer dan 1000 woon- en pakhuizen vernield, alsook daarenboven een groot aantal gebonwen van allerlei aard beschadigd heeft, Hec verlies aan menschenle. vens, hetwelk, bij de algemeen geheerscht hebbende zelfopoffering niec gering kin zijn, laat zich nog niec opgeven. Daarop volgt een verslag van den brand zeiven, gedurende de dagen van den 5den, 6den en 7den dezer, die eindelijk in den morgen van den 8sten uitgewoed had, Aan bet einde van dit berlgt leest men: Wjj hebben in de vorenstaande, op geene volledigheid aanspraak makende berigten, niet gewaagd van de tnensehlievende htedehutp, welke onze tegen het geweld des brands, met zoo bewonderswaardigen moed en volharding kampende medeburgeren in dezen ganschen omtrek en bijzonder bij de bewo. ners vsn hec naburige Altona gevonden hebben. Reeds den 5den waren al de A'ionasche brandspuiten met derteiver bemanning op de plaats van den brarci, later kwam er ook hulp oit Haarbtirg, Stade en andere piaatsen aati genen kant van de oevers der Elbe, alsmede uit Lubeck, Lunenburg en Gh'Ckstatt. Voorts werd er door de Hanoversche garnizoenen buskruid en maoscnappen tol het doen springen der gebouwen gezonden. Velen der van woning beroofden vonden in Altona bereidwillige opname, en zelfs uit de mp*r verwijderde Hoisteinsche plaatsen werden wagens tot wegvoering der goederen geleverd. Mogen de hulpverleenenden derzelver menschlievendheid hierdoor zien beloonen, dat zij van het vreeselijke lijden, hetwelk onze ongelukkige stad zoo ontzettend geteisterd heeft, verschoond mogen blijven. Ter geruststelling en tot narigt van den buiteniandschen handelstand voe. gen wij hierbij, dat onder de straten, die van den brand verschoond zijn gebleven, zich bevinden de Eremonde Katharinenstraatde Grin, de Groningerstraat, de groote Reicbensiraaralsmede hec oude en nieuwe Wan. drahmen alzoo dat gedeelte der stad, waar zich de groote voorraad van koopwaren bevindt, alsmede dat de gezamentlijke zich in die straten bevin. dende pakhuizen met derzelver aanzienlijke ladingen Behouden zijn, zoodat, indien er al veel verloren is, er n"g meer gered is. De omtrek vsn de haven zoo aan de Boven- als aan de Benedenbavenis in het geheel niec door den brand bereikt geworden. De nieuwe beurs is, in weerwil van der zelver bedreigde stelling, onbeschadigd gebleven', en zal binnen weinige dagen wel weder bezocht worden. De bank is nagenoeg uitgebrand, maar de baren zilveren het voorhanden zijnde geld (piasters) is gered. De bank. betalingen gaan derzelver gang. Heden wordt de beurs inmiddels in eene voorloopig te dien einde aange. wezene loods van de touwbaan gehouden. De Senaac van Hambnrg heeft Zondag ten twee ore, nadat de brand gebluichc was, de volgende bekendmaking uitgevaardigd: grienden en Medeburgers! met de hulp van den Almagcige, en door de onvermoeide werkzaamheid en de ijzeren volharding van onze burgers, onderboorigen, welwillende vrienden en naburen, is de vreeselijke brand beteugeld, die zulk een groot en schoon gedeelte van onze vaderstad ver. woestte, en zoo als de zaken nu staandurven wij hopen, dat hij niec verder voorc zal woeden. Laten wij nu in onzen moed, in ons geloof, in onze broederlijke ge. meenschap volhardenlaten wij al onze gemeenschappelijke krachten verder wakker honden. Ons geliefde, schoone Hamburg is niec verloren, en onze werkzame handen zullen, hoewel langzamerhand, in maanden en jaren, dat weder op weten te bouwen, wat het verschrikkelijk element in uren en dagen zoo snel vernielde. God zij met ons! Omtrent de stad Hambnrg zelve kan de volgende opgaaf thans niec onbelangrijk zijn: Hamburg, de rijkste en gewigtigste handelstad van Duitschlanden eene der aanzienlijkste van Europa, ligt op een effen grond, aan de Elbe; welke zich bier iD verscheiden armen verdeelt, eene breedte van 2 uren heeft, en den Alster en buiten de stad de Bille opneemt. De stad bestaac uit de Oude en Nieuwe Stad en wordt verdeeld in 5 Kerspelen. De stad, vroeger door vestingwerken omgeven, die echter nu in wandel, plaatsen veranderd zijn, heeft 2 uren omvang, 227 straten, 14 groo. tere en kleinere openbare pleinen, 84 brnggen, 5 hoofd- en 7 bijkerken, en (zonder den Hamburger berg, die 813 huizen en 6000 inwoners telt, en waar aanzienlijke scheepswerven, traan- en kalkbranderijen, lijmkoke- rijen, touwslagerijen eene menigte winkels, logementen en herbergen, lust en danshuizen zijn), thans 10,709 huizen en 111,700 inwoners, van welke 3000 Katholijken, 4000 Hervormden, 500 Mennonieten en Hernhuc. ters7000 Joden en de overige Lutherschen. De siad is in den ouden tranc gebouwd, de straten zijn zeer naauw (uitgezonderd in het Michaels ker. spel) en de huizen hoog, smal en van baksteen. Men vindt hier twee gymnasien, eene openbare stads boekerij van 180,000 banden, verscheiden andere inrigtingen van onderwijs en wetenschappelijke verzamelingen, waaronder eene handelsakademie, eene ontleedkundige inrig. ting, eene school voor de zeevaartkunde, eene teekenschooleene sterren wacht, een kruidtuin, een instiiunc voor doofstommen, en het aanzienlijke Röclingsche natuur- en kunstkabinet, eene maatschappij ter bevordering van kunsten en ambachten, met eene boekerij en eene verzameling van kunst, werken en naturalienvoortreffelijke stichtingen voor arinen en van weldadig, heid, (het algemeene gast-, wees-, werk-, tucht- en arbeidhuis, het spin - hnis, enz.), aco suikerraffinaderijenitatoenen-, lijnwaaddrukkerijen en tal. looze andere fabrijken en trafijken. Reeds wordt van onderscheiden kanten getoond, hoezeerhet ongeluk, aan Hamborg overkomen, algemeen getroffen heeft. De Koning van Pruissen heeft eenen voorloopigen onderstand van 23,000 Rksth. naar Hambnrg ge zonden, benevens 20,000 brooden en 500 wollen dekens. De stad Bremen heeft er dadelijk een geschenk van 20,000 Rksth. heengezonden. De stad Frankfort heeft 100,000 goedgestemdom dadelijk naar Hamburg te wor den overgemaakt, bovendien hebben reeds onderscheiden bankiers aanraerke. tijke sommen van f 1000 en Rothschild f 5000 tot hetzelfde einde bestemd. Op last van Zune Pruissische Majesteit, zouden er in alle kerken en gemeenten der Pruissische Staten kerk- en huis-collecten gehouden worden, ter tegemoetkoming der ramp van Hamburg. GROOT- BRITANNIE. Londen den 11 Mei. De Geheime Raad heeft namens II. M. eene proclamatie uitgevaardigd, volgens welke de ingezetenen van alle oorden van het Rijk niigenoodigd worden, om bijdragen te leveren ter voorziening in den nood der hulpbehoevende bevolking van de fabrijk-districten. De derde of laatste lezing van de wet op de belasting der inkomsten Is door het Huis der Gemeenten bepaald op aanstaanden Vrijdag. Het Engelsch en buitenlandsch Bijbelgenootschap hield in'de afgeloo. pen week zijne jaarlijksche vergadering. Uit het rapport bleek, onder ande. ren, dat in Frankrijk alleen, gedurende het afgeloopen jaar, 146,000 exem plaren der H. Schriften, door de agenten van het genootschap, verspreid waren; dat in den loop der laatste vijfjaren 54,500 exemplaren in het Hoog. dnitscb, Hongaarsch en Boheemsch waren uitgegeven, en dat het geheele aamal der Bijbeis, door het genootschap en zijne hulpgenootschappen reeds verspreid, thans nagenoeg veertien millioen, in honderd zeven en dertig verschillende talen of tongvallen, beliep. Den 6den Februarij heeft eene Britsche oorlogsbrik een schip onder Portogesche vlag, tnsschen de rivier de la Plata en Rio de Janeiro aange bonden, waarop 600 slaven moesten worden ingescheept. Eene nieuw gebouwde stoomboot, die de dienst moest doen tusscheti Baltimore en Norfolk in Amerika, en eene proefvaart deed op de rivier terwijl er zich een 1501a! personen op bevonden, die genoodigd waren, om die plegtigheid bij te wonen, is, toen de schepraden naauwelijks eene om wending gemaakt hadden, gesprongen. Onderscheiden menschen zijn daardoor gedood of vreeselijk verminkt en gekwetst. De stoomboot ligt geheel ver. brijzeld. PROMOTIEN aan D LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 12 Mei, de Heer J. E. Goudsmitvan Leyden. in de Regtenna de verdedi. ging zijnet'Dissertatie de Notis Pauls et Ulpiani ad Papinianumquae in dieestis supersunt. Den 13 Mei, de lieer C. Pisser, van de Zijpe, in Noord-Hollandmét Theses.

Leydse Courant | 1842 | | pagina 3