'ïüsgin te maken; zniler.de de Dames te dier gelegenheid en mant/au ie cour verschijnen. -a- Men verzekertdat de Tweede Kamer der Staten-Generaalop Dings, dag, den 2Östen dezer, hare werkzaamheden zal hervatten. Men verneemt, dat nog in de tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal, aan dezelve zullen worden aangeboden de ontwerpen van wet, uitmakende het tweede en derde boek van het wetboek op het strafregt. Men verzekert, dat men zich bij het Departement van Financien bezig houdt met de vervaardiging van nieuwe wetten op het stuk van het zegel en de successie. Sedert de Taaist gedane bekendmaking, zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Zijne Majesteit verleende octrooijen: Een octrooi, in dato It December 1841, voor den tijd van tien jaren, gerekend van den 10 September 1841 af, verleend aan M. L. Hermans Her veelt en Comp. te 'sGravenhage en te Antwerpen, op de invoering van een nieuwe soort van metalen rijtuig-veren. Eén octrooi, in dato 30 januarij 1842 voor den tijd van tien jaren, gere kend van den 15 Junij 1840 af, verleend aan A. IHeschniakoffwoonachtig te St. Petersburg, domicilinm verkozen hebbende bij bij Bunge en Comp. te Amsterdam, op de invoering van verbeteringen door hem aangebragt aan de verwarming of brandstoffe genaamd carboléin,8voor de|;invoering waarvan hem den 25 September jl. is verleend een octrooi van tien jaren, gerekend van den 15 Junij 1840 af. Een octrooi, in dato als voren, voor den tijd van vijfjaren verleend aan J. van Loon te Tilburg, op de uitvinding van een werktuig tot het karnen van boter, hetwelk zonder paard, hond of os, in beweging wordt gebragt en gehouden Een octrooi, in dato 5 Februarij 1842, voor den tijd van tien jaren ver. leend aan E. Starbuckwoonachtig te Londen, domicilium gekozen heb. bende bij Mr. J. IV. Gefken, Advocaat te 'sGravenhage, op de invoering van zekere verbeteringen in de wijze om beweegkracht te verkrijgen. Een octrooi, in dato p Febauarij 1842, voor den tijd van cien jaren ver. leend aan E. Colmanwoonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende bij A. Proston te Rotterdam, op de invoering van Verbeteringen in de ver- vaardiging van stijfsel. Een octrooi, in dato 14 Februarij 1842, voor den tijd van tien jaren ver. leend aan J. L. Horsterwoonachtig te Coesfeld bij Munster, domicilium verkozen heboende bij J. Boeringte Amsterdam; op de uitvinding van eene nietiwe hars- en asphaltachtige substanties Een octrooi, in dato als voren, voor den tijd van tien jaren verleend aan D. G. /I. Keilerhof', woonachtig te Parijs, domicilium verkozen heboende ten kantore van J. von Daehne en Comp., te 's Gravenliageop de invoering der uit vinding van eene vermenging van pleisterkalkbenevens van derZelver verschillende chemische en mechanische bewerking. Een octrooi, in dato als voren, voor den tijd van vijfjaren, gerekend van 15 Januarij 1841 af, verleend aan Schneider en Geitel en Comp., woon- achrig te Stuttgart, domicilium gekozen hebbende bij den solliciteur J. J. van Dort te 'sGravenhage, op de invoering van het vervaardigen of pletten van metalen letters. Een octrooi, in dato 25 Februarij 1842, voor den tijd van vijf jaren ver. leend aan J. B. Diugmar., woonachtig te Brussel, domicilium verkozen hebbende bij .7. F. Hoegacrden te Rotterdamop de invoering van eene ver. beterde en geheel fatirijkmatige bewerking van hout in onderscheiden daarop •betrekking hebbende vakken, alsmede voor het bevloeren van bruggenkooi. jen, wegen en straten, i- (Jit het IVeekblad van het Regt blijkt; dat de Hooge Raad, in de zitiing van 8 dezer, uitspraak gedaan heeft in de zaak van den Procureur- Generaal bij het Hof van Vriesland, tegen een arrest van dat Hof, waarbij H. J. Flobbc tot de straf naast den dood is veroordeeld. De Hooge Raad heeft dat arrestwegens schending der vormen, vernietigd en de zaak ver. wezen naar het Hof van Groningen, Fan den <)den dezer. De Prins van Oranje heeft gisterenvan de revue terugkomende, een slag van zijn paard, ter hoogte van de knie bekomen. Er is geene de minste vrees voor ernstige gevolgen, waartegen de spoedig sangebragte' hulp heeft voorzien, doch Z. K. H. zal gedurende eenige dagen rust moeten houden, en derhalve HH. MM. en de overige leden van liet Konmglijk Huis niet naar Amsterdam kunnen begeleiden. Hetzelfde is het geval met de Prinses van Oranje, die reeds sedert eenige weken Hare kamer moet houden ten gevolge van het verstuiten van den voet, In de Staats Courant van heden leest men het volgende: Wij zijn verzocht het volgende te plaatsen: Bestuurders van het Haagsche genootschap tot verdediging van de Chrid. teUjke godsdienst hebben, in hunne vergadering van 30 Maart dezes jaars, over twee bij hen ingeleverde Verhandelingen uitspraak gedaan. De eene Verhandeling, over de waarde van de Handelingen der Apostelen, met de zinspreuk: IHie die Sonne durch ihr eigen Licht gesehen wird enz., werd geoordeeld zeer veel goeds te bevatten doch men miste daarin een voldoend betoog van de echtheid en het historisch karakter der Handelingen als grondslag des onderzoeksen meende tevens, dat door den schrijver te weinig gelet was op de bedenkingen, welke het onderscheid cusschen het eerste en tweede deel van dit Bijbelboek oplevert. De vergadering moest derhalve aan het stuk de bekrooning weigeren en besloot de vraag, bij het programma van September dezes jaars, op nieuw te zullen uitschrijven. De andere Verhandelingover de godsdienstige partijen en sekten in Ne der/and, tot zinspreuk hebbende de woorden van Erasmus: Nulli sectae ducem me praebui nee comitem, kon evenmin den eereprijs wegdragen; daar zij ofschoon er aan dezelve veel vlijt besteed was, bevonden werd in haren gang van het doel der vrage af te wijken, zich, ook daardoor, met oordeelvellingen over personen en zaken, welke tot het onderwerp niet behoorden, in te laten, en tevens een aantal grove onnaanwkeurigheden in het geschiedkundige te bevitten. Van het besluit dezer Vergadering om trent deze vraag zal in het programma van September dezes jaars berigt worden gegeven, Uit Arnhem meldt men van den 8sten dezer: Heden stond alhier voor het Hof teregt Angelus Engelenbeschuldigd Van moedwilligen doodslag zijner wettige huisvrouw. Uit het gehouden eetuigen-vethoor, waaronder het negen-jarig stiefzoontje van den beschul. digde, bleek het, dat de besch. op den 11 Januarij II.,ma voorafgaanden woor. dentw'ist met zijne huisvrouw, deze, door het toebrengen van eenen mes steek, geweldadig van het leven heeft beroofd, welke wonde met veel kracht' aan de buitenzijde der linkerdij was toegebragt; de deskundigen meen. den uit de gesteldheid der wonde te mogen afleiden, dat niet de verslagene, zoo als Oe besch. beweerde, in het mes zoude zijn geloopen of gevallen. Slechts 6 maanden was de besch. met zijne huisvrouw in den echt verbonden geweest, gedurende welken tijd dit huwelijk zich steeds door twist en twee- dragt ongelukkig heeft gekenmerkt, waarom natuurlijkerwijze de besch. het meeste, zoo niet alleen, aanleiding gaf, vermits het ongelukkig slagtoffer met baren eersten man, bij welken zij zes kinderen had verwekt, steeds eensgezind en vreedzaam heeft geleefd. Het Openbaar Ministerie heeft, na eene toepasselijke inleiding, omtrent het wreede der misdaad, tegen den besch. de straf van geeseling of het zwaaijen van het zwaard over het hoofd, benevens een confinement, den tijd van 20 jaren niet te boven gaande, geëischt, waarna de verdediger van 4en besch. het woord gevoerd heeft. Het Hof heeft de uitspraak in deze »aak bepaald op aanstaanden Dingsdag, des middags ten 2 ure. Uit Nijmegen schrijft men van den 7den dezer: Be wissende staat der rivier baart in deze streken groote bezorgdheid. Op vele plaatsen, zoo ook hier, is dezelve buiten hare oevers getredent heeft het lage land van Maas en Waal, de Betuwe en de Ocy geheel ooi] water gezet. Eene onafzienbare watervlakte doet zich voor het oog J wanneer men van de hoogte dezer stad de ondergezette weilanden overt., Aan het gras wordt daardoor bij het tegenwoordig tijdstip groote schade t6 gebragt, zöo alsook aan de bebouwde en bezaaide gronden. Uit Groningen meldt men van den pden dezer, dat aldaar voor, provinciën Groningen, Vriesland en Drenthe, in de volgende maand, I; wege het departement der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid doorloopende tentoonstelling van voortbrenselen van Nijverheid zal gebc den worden. Nog ineidt men uic die stad: Men verneemt met veel genoegen, dat het Zijne Maj. Koning IVm Fredetik, Graaf van Nassau, behaagd heeft, aan de alhier van wegel departement Groningen der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering Nijverheid opgerigte Landhuishoudkundige School eene som van f 250 schenken, ten benoeve van het vaste fonds dier school. Mogt dit got voorbeeldwaardoor tot bevestiging dezer aanvangende nuttige inrigttng et zoo aanzienlijke bijdrage gegeven wordt, zoo hier ais elders vele navt gets vinden 1 De gemeente Ruinen, in Drenthe, op ongeveer zes uren afstam van Assen gelegen, is den 4den dezer door eene noodlottige ramp getroff, geworden. Tegen twaalf ure op den middag van dien dag, was aldaar tt brand ontstaan, die, volgens de alhier ontvangene voorloopige berigtn zoo spoedig in hevigheid toenam, dat in minder dan twee uren tiids, cat en twintig huizen en woningen met het grootste gedeelte van de havei bewoners vernield werden. Een gerucht, hetwelk zich in het eerst »t spreid had, dat ook drie menschen bjj die ongeluk zouden zijn omgekom» is later bevonden oDgegrond te zijn. - In het dorp Midwolda, in het Oldatnbt, heeft een schaap van 1 zoogenoemde Vriesche ras, toebehoorende aan den winkelier/f A.Hetdkan op den 31 Maart II. zes voldragene lammeren geworpen, waarvan er di dood en drie levend ter wereld kwamen, terwijl er éën spoedig na de gi bobrte gestorven is, de beide anderen zijn gezond en vlug. Op den 3isten Maart I. I,, is te Goes in het huis van arrest gebri; de persoon van Cornells Tieren:boerenarbeider te Hontenisse, alsbetrokki in den moord, binnen die gemeente, op den eersten Februarij, aan een jeugdige boerenmeid gepleegd, en waarvan door ons in der tijd melding i gemaakt. De aanleiding tot deze schrikkelijke misdaad schijnt minnewtu te zijn. Uit 'sHertogenbosch schrijft men, dat in den nacht van den 4dent $den dezer hét zoogenaamde Liefdehuis, waarin arme oude vrouwen en ara kinderen worden verzorgdgrootendeels is afgebrand. T U R K Y E. Te Smyrna bad den uden Maart een vliegende storm uit zee gewoel vergezeld van een zwaar onweder, waardoor vele ter reede liggende schep: schade hebben bekomen. Eenige derzelve hebben boegsprieten en kluive booms, andere masten en tuigaadje verloren; kleine vaarcuigen en bark: zijn in den grond geslagen. Het Nederlandsche schip de Jonge Maria, K«[ tein Meeuw, had kluiver- en briksboom en een gedeelte der verscliansi verloren; de Briseïs, Kapitein Jansenheeft de storm voor drie anken afj reden en was in goeden staat, ofschoon deszelfs sloep, welke juist met d: stuurman en 2 man der equipagte naar land was, gedeeltelijk in stuk geil gen werd, waarbij een der manschappen gewond is geworden, In den nacht, tusschen den 16 en ipden der genoemde maand, had Smyrna eene hevige brand gewoed, welke in de straat van St. Georgs zijnde eender volkrijkste wijken, was uitgebroken. De Fransche en Oo tenrijksche zeelieden van de voor Smyrna liggende oorlogschepen dier natit hebben, bij die gelegenheid, gewigtige diensten bewezen, en zeer vei toegebragt tot stuiting van dien zich meer en meer uubreidenden brand. 2 hebben echter niet knnnen beletten, dat er 30 of 40 huizen en 60 winke van welgezeten bewoners, wier waarde op eenige millioenen Turkscbe pin ters geschat wordt, twee scholen en drie Crieltacha a vlammen zijn geworden. Men berekent, dat het leger van den onder-Koning van .Egypte that l8,ooo;man telthetwelke echter in geen twee jaar soldij gehad heeft. He: zelve wordt thans veel gebruikt tot het graven van kanalen en het opwerpt: van dijken. Op de vloot telt men 4000 man, die 5 vierendeeljaars soldij t vorderen hebben en ook gebruikt worden om veldarbeid te verrigten. Uit Alexandrie meldt men van den 16 Maart: Voor drie dagen is hét Engelsehe stoomschip, de Cfclops ,uit Beyrnt alhiei binnengeloopen. De handel in dte streken is in eenen slechten staat, voora die met het binnenland, daar de gemeenschap niet de verschillende plaatse dikwijls gestremd wordt en er in bet algemeen geene veiligheid heerschi Reizigers worden uitgeplunderd en vermoord. Vooral de Engelschen schijnei zeer gehaat. Te Damaskus werd een Jood, die onder Britsche beschermini stond, door den Pacha aldaar in de gevangenis gezet en toen de Consui dei wege zijnen tolk met eenen Janittaar afzond, vielen de dienaren van dt Pacha dezen aan, sloegen hen en den tolk werd zijn arm gebroken: terwi; de Consul met zijnen eisch om voldoening naar Konstantinopel verweze: werd. Te Beyrut zelf tvas de bevelhebber van het Engelsehe stoomschil de Hesuvius door eenen Turkschen koopman beleedigd en door de tussche beide komende Policie, in plaats van beschermd te worden, mishandel: Daar de Consul ook hiervoor geene voldoening erlangen kon, zond hij eet stoomboot met het bertgt van bet gebeorde naar Konstantinopei af. De bj zondere brieven uit Syrië zijn vol van zulke voorvallen. In het gebergte 1 alles in wanordealdaar hebben voortdurend strooptogten en rooverijen plaati nu eens van den eenen stam tegen den anderêndan van enkele persone voor hunne eigene rekening. Uit Athene wordt gemeld, dat de Griéksche Regering, om aan de wensch van de Vertegenwoordigers der vijf groote Mogendheden te voldoe» van haren kant gerust gesteld, wegens de beweging der Turksche troept naar de grenzen, besloien heeft om de door genoemde Regering naar d grenzen gezonden troepen tertig te ontbieden. DUITSCHLAND. Iti her Keizerrijk Oostenrijk is de brievenporc aanmerkelijk verminderd voor kleine is dezelve op 6, voor grootere op 12 kreutsers vastgesteld. De Hofkas van Prins Albert van Pruissen is in den nacht van de isten voor 10,000 tltl. bestolen geworden de dieven waren het paleis as oe tuinzijde ingenomen. Uit Berlijn schrijft men van den 3 April Binnen kort zal eene Wetenichappelijke expeditie, uit verscheidene jong geleerden, eene architect en eenige schilders bestaande, onder de leidi» van den door zijne archaeëlogische geschriften bekenden professor Lepsie van hier naar ./Egypte vertrekken en aldaar 3 jaren verblijven. Van de hoogleeraren LowSchonborn en Kiepert, welke sedert dl herfst van het vorige jaar, op kosten van den staat, Klein Azië bereizt zijn van Rhodus bevredigende berigren ontvangen. Zoo aangenaam het dat de kunstenen wetenschappen van den kant der regering eene zoo krat dadige ondersteuning ondervinden, zoo is het echter te bejammeren,! geene meerdere kosten aan het schoolwezen worden besteed, hetwelk veel te wenschen overlaat. Een besluit door Zijne Maj. den Koning van Wurtemberg den 24 BW afgevaardigd, is van deu volgenden inhoud:

Leydse Courant | 1842 | | pagina 2